"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Forumi dhe debatet.

Këtu jepen njoftime prej drejtuesve te ketij forumi në lidhje me ecurinë, dhe bashkëbisedimin e këtij komuniteti.
Post Reply
User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Forumi dhe debatet.

#1

Post by Mallakastrioti » Tue May 18, 2010 8:39 pm

Doja te ndalesha ne disa gjera ndoshta "te vogla" per dike, apo siperfaqesore per ndonje tjeter, por shume here te rendesishme kur vihet ne pikepyetje harmonia, ose edhe debati pa karar(debati pa bereqet thene shqip).

1) Liria e fjales.

Eshte pa tjeter nje nder gjerat me te shenjta qe njeriu duhet te kete (ky forum e jep).
Shume here abuzohet me kete fjale,sidomos neper Forume, sepse kur kerkohet te tejkalohen disa caqe, zeme e qajme sepse na nderprene (dikush) lirine e fjales... por sa te zote jemi te kemi te qarte kete gje? Personalisht me kane perjashtuar nja tri here ne Forumin Antishqiptar te Albo dhe Damllase &Co.... por nuk eshte se e kane fajin ata, fajin e kam une per kete gje, sepse ndoshta abuzoj sepse edhe pse kam 36-vjeç, nuk mesoj qe nuk mesoj qe te qelloj me pambuk.
Por ketu nuk dua te flas per veten dhe as per te tjeret, pasi nuk do ja lejoja vetes, sidomos tani qe flas me gjakftohtesi.
Po te filloja me shpate te Madhe do me merrnit per nje te lojtur,apo thene shkurt---"te vune kembore ne qafe ore Mallakastra e po kerkon ta tundesh"-----dhe kur flet ndoshta te tjeret ngaqe ke nje titull ne kete Forum, kerkojne te te mos replikojne=Pergjigjen.
...kesaj se fundit do i pergjigjesha-Do kisha me teper respekt per dike qe do me pergjigjesh se dike qe do terhiqej,jo sepse une jam kushedi se cili apo ndonje teper i rendesishem,por di qe jam ne te mijat!


2) Liri e fjales sipas Mallakastres!


-QE KENDEJ E TUTJE PASHE VETEM NJE DHE PERSERIS VETEM NJE ANETAR: Te Ofendoj nje Anetar tjeter sepse ka bindje politike te ndryshme nga tjetri=(barabarte)-do jete i perjashtuar nga une.
-Te hyje ketu ne Forum(Doemos sa te jem une nje nga ata qe tuns kemboren ketu) ne çdo teme , politika apo Sali Berishat e Edi Ramat e gjithe qen bire qenat e tjere....do jini te perjashtuar por jo me paralajmerim e nuk kini pse ti ankoheni Hymniarber apo Erjonit,sepse te keqen e dini nga e kini!
-Futet shkendi apo xixa me fene apo dallime krahinore=Harrojeni kete Forum=Cilido ju qofshit edhe miqte e mi te jini=do me kini kunder!
-Asnje nuk ju kerkon te jeni strikt,te mos beni ndonje shaka ne ndonje teme dhe kete po e shihni qe shume here edhe kerkojme te thyejme akullin midis nesh.
-Deri sa ky Forum do kerkoje BASHKIMIN SHQIPTAR----ky do jete qellimi i tij.

-Doni te hani kokat me politike---KY FORUM UA KA DHENE MUNDESINE=KA NJE TEME TE POSAçME!
.....

Po patet verejtje per rregullat e mia---flisni e ti pleqerojme, por gjalle ne bote asnje nuk do krijoje ndarje krahinore, politike apo fetare ne kete forum sa te jem une ketu.
Image

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Forumi dhe debatet.

#2

Post by Arbëri » Tue May 18, 2010 9:11 pm

Mendoj që është mirë të flasim për partitë shqiptare por në atë mënyr si thua ti , jo si simpatizues i flaktë të këtyre derëzive . Është në rregull të bisedeojmë ku qëndron problemi , dhe pse qëndron ..?
te qarte kete gje?Personalisht me kane perjashtuar nja tri here ne Forumin Antishqiptar te Albo dhe Damllase &Co.
Më thanë LAMTUMIR :mrgreen:
Image
-haha- -haha- -haha-
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Forumi dhe debatet.

#3

Post by Mallakastrioti » Tue May 18, 2010 9:30 pm

Arbëri wrote:Mendoj që është mirë të flasim për partitë shqiptare por në atë mënyr si thua ti , jo si simpatizues i flaktë të këtyre derëzive . Është në rregull të bisedeojmë ku qëndron problemi , dhe pse qëndron ..?
te qarte kete gje?Personalisht me kane perjashtuar nja tri here ne Forumin Antishqiptar te Albo dhe Damllase &Co.
Më thanë LAMTUMIR :mrgreen:
Image
-haha- -haha- -haha-

Arberi....eshte nje teme ne kete Forum ku mund te flasim e te lehim sa te duam per Partite e qen bir qenat qe po mbajne gjithe shqiptaret nen kembe...mos te politizojme gjithe temat.Ky ishte thelbi i temes qe hapa.Une kam menyren time te se shprehurit,kujt nuk i pelqen eshte problemi i tij apo i saj.
Rri aman se nuk guxojme te hapim nje teme te flasim per gjera qe jemi mbledhur ketu se eshte hija e Berishes apo Rames dhe Taçit apo Ahmetit gjithandej....
Jo ore jo se nuk jane ata ne qender te vemendjes ne kete Forum e pike muhabeti!
Image

Phoenix
Supreme Member
Supreme Member
Posts: 476
Joined: Thu Sep 24, 2009 3:12 am
Gender: Male

Re: Forumi dhe debatet.

#4

Post by Phoenix » Wed May 19, 2010 4:38 pm

Pajtohem me këto këshilla dhe me këtë filozofi http://www.arberiaonline.com/viewtopic. ... 7917#p7917. Më pak ndryshime mund t'i bëjmë ligje të forumit!

1.Do të ishte mirë që çdo anëtar të kishte një vlerësim me pikë rreth sjelljes në forum.
2.Duke thyer rregullat dhe sa rëndë i thyen rregullat, i hiqen pikët!
3.Pikët një anëtarë i fiton me postimet që bën dhe vlerësimet i japin administratorët.
4.Një anëtarë i ri ka zero pikë. Numri i pikëve të grumbulluara ka kufi, që duhet përcaktuar.
5.Gjithashtu shkrimet duhen t'u jepet një vlerësim nga anëtarët e tjerë, që më pas ndikojnë në fitimin e pikëve.
(D.m.th nuk mund të marrë pikë të njëjta nëse shkruaj unë me shkrimet që bën Zeus10, Orakulli apo të tjerë anëtarë të çmuar të forumit!)
6.Të jenë të paracaktuara pikët që hiqen për çdo shkelje! Kur një anëtar i thyen rregullat, ju hiqen pikët sipas shkeljes. 7.Nëse i hiqen të gjitha pikët, një anëtarë përjashtohet për një kohë që duhet paracaktuar!
8.Nëse ju jepet mundësia me u rifutur në forum, anëtari fillon me zero pikë.
9.Pikët ju hiqen edhe edhe përgjegjësve për moszbatimin e ligjeve të forumit!
10.Rregullat vlejnë për të gjitha temat dhe nën-temat e forumit!
11.Ju duhet caktuar pikë edhe temave të forumit.
12.Në bazë të pikëve çdo anëtari i jepet e drejta me shkruajtur në tema të caktuara të forumit!
13.Nëse një anëtar i ri shkruan një temë që kërkon më shumë pikë se çfarë ai zotëron, mund të bëjë postimin, me kusht që postimi i tij lexohet më parë nga moderatori i temës, pastaj të shfaqet në forum! Kështu kursejmë kohë si atyre që shkruajnë, si atyre që lexojnë!
14.Në këtë mënyrë anëtarët e dinë se po të shkelin rregullat përjashtohen, por e dinë se përjashtimi nuk vjen për anësi apo gjë tjetër!
-------------------------------
Mund të duken pak të çuditshme këto kushte për forumin, por çdo gjë duhet të jetë në paralel me punën që është bërë deri tani. Mua më pëlqen cilësia!
Nuk e di sa e lejon informatika e forumit këtë gjë!

Ju si mendoni?

User avatar
ErjonH.
Poster Grande Member
Poster Grande Member
Posts: 219
Joined: Tue Apr 13, 2010 5:56 pm
Gender: Male

Re: Forumi dhe debatet.

#5

Post by ErjonH. » Wed May 19, 2010 5:53 pm

Phoenix wrote:Pajtohem me këto këshilla dhe me këtë filozofi http://www.arberiaonline.com/viewtopic. ... 7917#p7917. Më pak ndryshime mund t'i bëjmë ligje të forumit!

1.Do të ishte mirë që çdo anëtar të kishte një vlerësim me pikë rreth sjelljes në forum.
2.Duke thyer rregullat dhe sa rëndë i thyen rregullat, i hiqen pikët!
3.Pikët një anëtarë i fiton me postimet që bën dhe vlerësimet i japin administratorët.
4.Një anëtarë i ri ka zero pikë. Numri i pikëve të grumbulluara ka kufi, që duhet përcaktuar.
5.Gjithashtu shkrimet duhen t'u jepet një vlerësim nga anëtarët e tjerë, që më pas ndikojnë në fitimin e pikëve.
(D.m.th nuk mund të marrë pikë të njëjta nëse shkruaj unë me shkrimet që bën Zeus10, Orakulli apo të tjerë anëtarë të çmuar të forumit!)
6.Të jenë të paracaktuara pikët që hiqen për çdo shkelje! Kur një anëtar i thyen rregullat, ju hiqen pikët sipas shkeljes. 7.Nëse i hiqen të gjitha pikët, një anëtarë përjashtohet për një kohë që duhet paracaktuar!
8.Nëse ju jepet mundësia me u rifutur në forum, anëtari fillon me zero pikë.
9.Pikët ju hiqen edhe edhe përgjegjësve për moszbatimin e ligjeve të forumit!
10.Rregullat vlejnë për të gjitha temat dhe nën-temat e forumit!
11.Ju duhet caktuar pikë edhe temave të forumit.
12.Në bazë të pikëve çdo anëtari i jepet e drejta me shkruajtur në tema të caktuara të forumit!
13.Nëse një anëtar i ri shkruan një temë që kërkon më shumë pikë se çfarë ai zotëron, mund të bëjë postimin, me kusht që postimi i tij lexohet më parë nga moderatori i temës, pastaj të shfaqet në forum! Kështu kursejmë kohë si atyre që shkruajnë, si atyre që lexojnë!
14.Në këtë mënyrë anëtarët e dinë se po të shkelin rregullat përjashtohen, por e dinë se përjashtimi nuk vjen për anësi apo gjë tjetër!
-------------------------------
Mund të duken pak të çuditshme këto kushte për forumin, por çdo gjë duhet të jetë në paralel me punën që është bërë deri tani. Mua më pëlqen cilësia!
Nuk e di sa e lejon informatika e forumit këtë gjë!

Ju si mendoni?
Phoenix, kete do e diskutojm ne temen qe un kam krijuar per propozime.
http://www.arberiaonline.com/viewtopic.php?f=87&t=2245

Post Reply

Return to “Njoftime, lajme për komunitetin”