ARBERIAONLINE

ARBERIAONLINE

kuvend që bashkon arbërorët
 
It is currently Fri Oct 31, 2014 3:53 am

All times are UTC
Post new topic Reply to topic  [ 7 posts ] 
Author Message
 Post subject: 130 libra ne shqip per tu shkarkuar falas.
Post Number:#1  PostPosted: Fri Jul 17, 2009 12:53 am 
Offline
Universe Member
Universe Member
User avatar

Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Posts: 3541
Location: CANADA
Gender: Male

_________________
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: 130 libra ne shqip per tu shkarkuar falas.
Post Number:#2  PostPosted: Thu Nov 12, 2009 12:26 pm 
Offline
Star Member
Star Member

Joined: Thu Sep 03, 2009 12:44 pm
Posts: 693
Gender: Male
Kam shkeputur disa faqe nga nje liber i rralle ne gjuhen shqipe te cilin rastesisht e gjeta ne bibloteken me te madhe te Londres 'British Library'.
Ky liber me permbajtje te pasur te historise se Shqiperise eshte botuar me 1898 ne Skenderie (Alexandri) nga nje shqiptar anonim qe prezentohet vetem si: 'Nje gege qe e don vendin e vet' !!

Autori ka stil te mrekullueshem shkrimi vazhdimisht duke iu drejtuar lexuesit, pothuajse duke komunikuar me ate !!


Deshiroj te di nese dikush ka degjuar per kete liber ?!!

Image

Image

Image

Image

_________________
One cannot and must not try to erase the past merely because it does not fit the present


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: 130 libra ne shqip per tu shkarkuar falas.
Post Number:#3  PostPosted: Thu Nov 12, 2009 3:32 pm 
Offline
Universe Member
Universe Member
User avatar

Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Posts: 3541
Location: CANADA
Gender: Male
Falemnderit Socio. Me cfare shoh une ai eshte botuar me 1898, por nuk e di kush eshte autori dhe ne cvit eshte shkruar doreshkrimi?

_________________
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: 130 libra ne shqip per tu shkarkuar falas.
Post Number:#4  PostPosted: Thu Nov 12, 2009 7:01 pm 
Offline
Star Member
Star Member

Joined: Thu Sep 03, 2009 12:44 pm
Posts: 693
Gender: Male
Zeus10 wrote:
Falemnderit Socio. Me cfare shoh une ai eshte botuar me 1898, por nuk e di kush eshte autori dhe ne cvit eshte shkruar doreshkrimi?


Kete edhe une po mundohem ta mesoj ! Libri nuk jep informate tjeter mbi autorin apo shkrimin e tij !

Nuk besoj se kam zbuluar veper te panjohur ?!


Image

Sinan Pashe Shqiptari - shkeputur nga i njejti liber !

_________________
One cannot and must not try to erase the past merely because it does not fit the present


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: 130 libra ne shqip per tu shkarkuar falas.
Post Number:#5  PostPosted: Fri Nov 13, 2009 5:53 pm 
Offline
Star Member
Star Member

Joined: Thu Sep 03, 2009 12:44 pm
Posts: 693
Gender: Male
Ky liber i ka vetem 148 faqe si dhe kopertina pa shkronja !!
Ne faqen e fundit shihet vula e dhene nga muzeu britanik ne gusht 1989, dhe asnje informate me shume !!!

Keto jane faqet e fundit te librit, ne te cilat autori fantom i jep keshillat e fundit popullit shqiptar:

Image

Image

_________________
One cannot and must not try to erase the past merely because it does not fit the present


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: 130 libra ne shqip per tu shkarkuar falas.
Post Number:#6  PostPosted: Sun Dec 11, 2011 9:33 pm 
Offline
Junior Member
Junior Member

Joined: Sun Dec 11, 2011 9:14 pm
Posts: 1
Gender: Female
Pershendetje!
Socio faleminderit per informacionin rreth ketij libri! Ma nxitet shume kureshtjen e kam deshire ta lexoj kte liber.Mund tme thoni ju lutem si e gjetet ne librari, ne cilen dhome apo ne cilin katalog?
Shpresoj qe te jete akoma i disponueshem...
Faleminderit shume.
Agona


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: 130 libra ne shqip per tu shkarkuar falas.
Post Number:#7  PostPosted: Mon Dec 12, 2011 1:19 am 
Offline
Star Member
Star Member

Joined: Thu Sep 03, 2009 12:44 pm
Posts: 693
Gender: Male
agona wrote:
Pershendetje!
Socio faleminderit per informacionin rreth ketij libri! Ma nxitet shume kureshtjen e kam deshire ta lexoj kte liber.Mund tme thoni ju lutem si e gjetet ne librari, ne cilen dhome apo ne cilin katalog?
Shpresoj qe te jete akoma i disponueshem...
Faleminderit shume.
Agona


Me nder qofsh Agona dhe mireserdhe ne arberiaonline !

Vepren me larte e kam postuar ne kete teme me 2009. Vitin e kaluar e kam kuptuar emrin e autorit por kam harruar krejtesisht ta jap ketu. Ai quhej Stefan Zurani. Ne fakt ky shqipetar kishte qene vetem perkthyesi i vepres e cila origjinalisht ishte shkruar nga nje studjues (albanolog) austro-hungarez, Ludwig von Thalloczy, qe kishte qene njohes shume i mire i historise shqiptare prej kohes antike deri shek 19 . Fakt qe e ben vepren edhe me te rendesishme.

Per me teper, ketu:

http://www.gazeta-shqip.com/kulture/934 ... f738c.html

Libri gjindet ne British Library, dhe mund te lexohet vetem ne bibloteke, pasi te jesh rregjistruar. Nese jeton ne Londer, e ke fare lehte. Ketu katalogu i biblotekes:

http://catalogue.bl.uk/F/RTKIX96X6L8LXA ... ame=find-b

_________________
One cannot and must not try to erase the past merely because it does not fit the present


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 7 posts ] 

All times are UTC


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
History Forum
Template made by DEVPPL