"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Poezi per vendlindjen

Post Reply
User avatar
Arta
Sun Member
Sun Member
Posts: 1515
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:44 pm
Gender: Female
Location: USA

Poezi per vendlindjen

#1

Post by Arta » Mon Feb 01, 2010 2:35 pm

Ushtari Panjohur

-nga Universiteti Ismail Qemali Vlore

Image


"...Ne Erresiren e neteve , ushqej vetmine ,
Ushtar i pabindur qe dashuron lirine ;
Tentoj te pamunduren, perthith ndjesine ,
Mbytem nga jeta, kerkoj Perjetesine...."

"...ushqej Mendimin, qe shpirtin lengon ,
antagonizmin e tij qe asgje nuk thjeshton....
Shperthen ndergjegjia , gjithe boten mbulon,
Bota eshte e ashper, dhimbja s'pushon..."

" ...I ftohti i Flladit, qe trupin lemon,
Ndez gjakun e fjetur, qe Zemra leshon ;
mendja eshte e Dobet , askush s'i beson,
ate c'ka une dua, Zemra s' tradheton......"

"...Perjetesia mor vlla, eshte ushqimi i Rinise ,
e pamundura e mundur, qe shpirti s'braktis ;
Eshte Dielli i Pamposhtur i jetes qe gelon ,
Dashuria per Kombin, Lirine qe kerkon...."


"...Eshte e veshtire.... , vec ta mendosh ,
Behet e thjeshte, Koha ndihmon ;
Kujton Te Shkuaren , Te Tashmen kupton,
E ardhmja me prin, Lufta s'mbaron...."


"...Lufta s'eshte art, eshte veç nje Lendim ,
E keqja e Pashmangshme, qe Jeten e grin ;
Ajo te therret, S'ke nga i shkon ,
Kush e do jeten, Luften tenton...."

- Ti Ushtar i panjohur , ne kerkim te Lirise ,
je Armik i Vetvtes, dhe Bota s'te Ndihn ;
ke Shpirtin e ashper dhe Zemren e Dlire ,
Yjet jane shume, prane Tyre eshte mire....


- Tallazi i Dallges, varken t'rendon ,
Perleshesh me te , Nuk ke si shpeton ;
Toka s'eshte larg, thjesht s'ekziston ,
Flladi i eres, shpirtin t'kerkon.....

- Te shohin tek mbytesh, me Flladin lufton ,
Egersia e Detit, varken shkaterron ;
Shpirti te digjet, Fundin kupton ,
s'je ushqyer me Lote, Endrra vazhdon....

" ...Une nuk po shuhen, thjesht po vazhdoj...
zjarrin e shpirtit perjetesise ja tejçoj,
Poezi e pashkruar, qe mendjen Pushton
Simboli i brezave, lufta vazhdon..."


- Mendja kthjellohet , zemra e trazon,
Ushtari i rradhes, Luften Sfidon ;
horizonti i pafund ne beteje e fton... ,
shikon Yjet ne Qiej, Perjetesine kupton...

"...Aty do t'jem une, dhe shoket e tij ,
eshte Sofra e Perjetshme dhe Vendi i Lirise ;
Ndergjegjia Njerezore vetveten kalon ,
Jeta ka fund, por Lufta vazhdon..."

- Ushtari i Panjohur eshte Lulja e Rinise ,
ka lindur nga Kenget ne Djep te Lirise ;
eshte Shpirti i Ndergjegjes qe boten ndryshon,
Fanari i nje Kombi qe Driten kerkon....

Perbaltem nga koha, Roberine dot s'duroj... ,
Ushtarin e Panjohur mundohem ta zgjoj ;
Ai nuk ka emer, ndoshta eshte Vegim... ,
ndoshta eshte Yll, qe fitoi perjetesine...

Kerkoj Gjitheandej, kerkund se takoj
i shkova tek Vendi, Ndoshta e degjoj...
askush nuk me Thirri, vec ndjeva nje Mundim
Peshen e Gjakut qe u derdh per Lirine..

Po kthehem tek balta, me te madhin shtrengim
Vullkani i Roberise kerkon nje Shperthim....
ne llaven e tij , Hekurat do t'shkrin ,
Forca e Ndergjegjes dhimbjen e prin...

Dhe ti o njeri , qe vargjet lexon ,
shiko perreth vetes, se ndoshta kupton... ;
e do dhe ti Driten , e ushqen Lirine ,
...........eshte fati jot ,......por dhe Gjaku i Tij...


Dedikuar te gjithe atyre qe dhane Rinine dhe Jeten per Lirine njerezore, (per Kombin, Demokracine, Shkencen dhe Vlera te tjera qe çuan para Njerezimin....)

Image

Image

Image
"I never gave anybody hell! I just told the truth and they thought it was hell."~Harry S. Truman

Fionaa
Member
Member
Posts: 24
Joined: Sat Feb 19, 2011 6:30 pm
Gender: Female

Re: Poezi per vendlindjen

#2

Post by Fionaa » Fri Feb 25, 2011 11:10 pm

Arta wrote:Ushtari Panjohur

-nga Universiteti Ismail Qemali Vlore

Image


"...Ne Erresiren e neteve , ushqej vetmine ,
Ushtar i pabindur qe dashuron lirine ;
Tentoj te pamunduren, perthith ndjesine ,
Mbytem nga jeta, kerkoj Perjetesine...."

"...ushqej Mendimin, qe shpirtin lengon ,
antagonizmin e tij qe asgje nuk thjeshton....
Shperthen ndergjegjia , gjithe boten mbulon,
Bota eshte e ashper, dhimbja s'pushon..."

" ...I ftohti i Flladit, qe trupin lemon,
Ndez gjakun e fjetur, qe Zemra leshon ;
mendja eshte e Dobet , askush s'i beson,
ate c'ka une dua, Zemra s' tradheton......"

"...Perjetesia mor vlla, eshte ushqimi i Rinise ,
e pamundura e mundur, qe shpirti s'braktis ;
Eshte Dielli i Pamposhtur i jetes qe gelon ,
Dashuria per Kombin, Lirine qe kerkon...."


"...Eshte e veshtire.... , vec ta mendosh ,
Behet e thjeshte, Koha ndihmon ;
Kujton Te Shkuaren , Te Tashmen kupton,
E ardhmja me prin, Lufta s'mbaron...."


"...Lufta s'eshte art, eshte veç nje Lendim ,
E keqja e Pashmangshme, qe Jeten e grin ;
Ajo te therret, S'ke nga i shkon ,
Kush e do jeten, Luften tenton...."

- Ti Ushtar i panjohur , ne kerkim te Lirise ,
je Armik i Vetvtes, dhe Bota s'te Ndihn ;
ke Shpirtin e ashper dhe Zemren e Dlire ,
Yjet jane shume, prane Tyre eshte mire....


- Tallazi i Dallges, varken t'rendon ,
Perleshesh me te , Nuk ke si shpeton ;
Toka s'eshte larg, thjesht s'ekziston ,
Flladi i eres, shpirtin t'kerkon.....

- Te shohin tek mbytesh, me Flladin lufton ,
Egersia e Detit, varken shkaterron ;
Shpirti te digjet, Fundin kupton ,
s'je ushqyer me Lote, Endrra vazhdon....

" ...Une nuk po shuhen, thjesht po vazhdoj...
zjarrin e shpirtit perjetesise ja tejçoj,
Poezi e pashkruar, qe mendjen Pushton
Simboli i brezave, lufta vazhdon..."


- Mendja kthjellohet , zemra e trazon,
Ushtari i rradhes, Luften Sfidon ;
horizonti i pafund ne beteje e fton... ,
shikon Yjet ne Qiej, Perjetesine kupton...

"...Aty do t'jem une, dhe shoket e tij ,
eshte Sofra e Perjetshme dhe Vendi i Lirise ;
Ndergjegjia Njerezore vetveten kalon ,
Jeta ka fund, por Lufta vazhdon..."

- Ushtari i Panjohur eshte Lulja e Rinise ,
ka lindur nga Kenget ne Djep te Lirise ;
eshte Shpirti i Ndergjegjes qe boten ndryshon,
Fanari i nje Kombi qe Driten kerkon....

Perbaltem nga koha, Roberine dot s'duroj... ,
Ushtarin e Panjohur mundohem ta zgjoj ;
Ai nuk ka emer, ndoshta eshte Vegim... ,
ndoshta eshte Yll, qe fitoi perjetesine...

Kerkoj Gjitheandej, kerkund se takoj
i shkova tek Vendi, Ndoshta e degjoj...
askush nuk me Thirri, vec ndjeva nje Mundim
Peshen e Gjakut qe u derdh per Lirine..

Po kthehem tek balta, me te madhin shtrengim
Vullkani i Roberise kerkon nje Shperthim....
ne llaven e tij , Hekurat do t'shkrin ,
Forca e Ndergjegjes dhimbjen e prin...

Dhe ti o njeri , qe vargjet lexon ,
shiko perreth vetes, se ndoshta kupton... ;
e do dhe ti Driten , e ushqen Lirine ,
...........eshte fati jot ,......por dhe Gjaku i Tij...


Dedikuar te gjithe atyre qe dhane Rinine dhe Jeten per Lirine njerezore, (per Kombin, Demokracine, Shkencen dhe Vlera te tjera qe çuan para Njerezimin....)

Image

Image

Image
Sa me pelqeu kjo poezi .

Post Reply

Return to “Poezia”