"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Poezi nga Filip Shiroka

Post Reply
User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4225
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Poezi nga Filip Shiroka

#1

Post by Zeus10 » Fri Apr 23, 2010 2:30 pm

Gjyshat tonë, eh paçin dritë!
Njerz koktrashë, kurgja s'kanë dijtë:
.......... Jan kenë t'hutuemun!...
Ata t'mjerët s'kan dijtë athera,
as buon giorno, as kali spera,
as sabah sherif teheir-ollsun!
Na sot jem për t'u lavdue,
dijmë me folë, me bisedue
.......... nga mendja jem holluemun!
Çojmë n'dhe t'huej djalin m'u msue,
kombin tonë m'e përparue,
.......... dhen tonë m'e nderuemun;
rri n'shkollë djali pesë - gjashtë vjet,
kur vjen n'Shkodër, shqyp nuk flet,
.......... Shqypen ka harruemun!!!!
Kur flet shqyp, asht çud m'e ndi
Gjys-për-gjys tue e përzi
.......... me fjalt t'gjuhve t'hueja!...
Thotë: me thanë la verita
ktu në Shkodër sot diçka
..........j an civilizuemun...
La gioventu ka studiue
di me folë, me ragionue
.......... po m'vjen mirë: bravissimo!
Veramente, n'shkolla t'hueja
me kenë me studiue dhe grueja,
.......... kish me u ndritë il popolo,
Se n'dhe t'huej asht rispettata,
grueja asht emancipata,
.......... nuk asht schiava e burrave!...
Dhe kah ana e Toskenis
ku janë shkollat e Greqis,
.......... çud asht me i ndigjuemun;
atje Toskat t'thotë gjithehera:
mirëmbrëma, kali mera
.......... si ta kam, kalla mu ise?!
Thuej: ç'po bahet nga Greqija?
T'thotë: atje është elefterija,
.......... bota është e gëzuarë!!!
Nga Jakova e nga Pesrendi,
n'Stara Serbia(?!) ku i kishteni
.......... msohet n'shkolla t'serbëve,
tue folë shqyp t'thotë me pahir:
si ja brate, nadja e mirë,
.......... dobro itro, kakoti?...
E kshtu gjuha po shëmtohet,
dhe kshtu kombi po mjerohet
.......... nga shkollat e hueja!...

Kjo poezi eshte shkruar nga Filip Shiroka ne vitin 1889.

The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Arta
Sun Member
Sun Member
Posts: 1515
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:44 pm
Gender: Female
Location: USA

Re: Poezi nga Filip Shiroka

#2

Post by Arta » Fri Apr 23, 2010 5:35 pm

Faleminderit qe e solle kete poezi Zeus, kjo vlen akoma per shqiptaret! Sa here qe shqiptaret lirohen nga prangat vrapojne drejt asaj qe gjoja quhet e "cilivizuar"! Mos te harrojme, "Franca beri revolucion vetem per te heq fjalet angleze nga fjalori i tyre", ndersa ne na pelqen ti shtojme e bastardojme gjuhen tone.... :D
"I never gave anybody hell! I just told the truth and they thought it was hell."~Harry S. Truman

Eros_Poezi
Junior Member
Junior Member
Posts: 1
Joined: Fri Mar 25, 2011 10:14 am
Gender: Male

Re: Poezi nga Filip Shiroka

#3

Post by Eros_Poezi » Fri Mar 25, 2011 11:51 am

Un kam nje kohe qe du me shkrujt
por skam mujt'
kam nje kohe qe du me than
at cka mangu kam lan
Me mbeshtjell nje kulture
e pa prekur kurr, si gru e si burr
Por jam shqiptar i rritur n'shkrepa
si vet Leka e Azem Bejta
I lidhur per flamur si dru me shpirt, si zemer ne Gur
Jam Kosovar me shpirt Shqiptari
ta du Shqipnin sme ndalon dot Sllavi
Sdu me than kali-mera e as buona sera
kur shqipja ngritet mbi te tjera
Un kam nje kohe qe du mu shkrujt
por skam mujt-kam qen tuj vujt
per token time te djegur zjarr
tuj mbrojt token nga barbart
Po du me shkrujt e sdu me vujt
mu ngjit me vllazen e me shujt
du me kalu edhe detin
mi forcu shqipes alfabetin
Sdu me dijt cka thot gama
por shkronjen qe me msoi nana
Fjalen qe u gdhende mi shkrepa
Jam Kosovar-Shqiptar sa do te ket drite Jeta
Por du me shkrujt e sdu me vujt
Du me vdek po jo mem shkel token teme te Hujt..............................kjo poezi eshte shkruar nga un E.H

Post Reply

Return to “Poezia”