"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

FOLA ME PRINCIN, LEK DUKAGJINI!

Post Reply
User avatar
Patush
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1360
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:12 pm
Gender: Male
Location: With my loved ones, where I belong!

FOLA ME PRINCIN, LEK DUKAGJINI!

#1

Post by Patush » Mon Mar 07, 2011 1:51 am

Zeqir Lushaj

FOLA ME PRINCIN, LEK DUKAGJINI!
-Besojeni këtë intervistë…, paçka se, isha në andërr! –

…!
Në një gjumë të thellë,
(Andërr…, natë dimni),

Në Shtek të Dashit,
(Të Shtyllës së Grisë),

U ndodha, kambëkryq,
Me princin, Lek Dukagjini!

1.
E pyta, pak me salltanet:
-Ku je, Figurë?

M’u përgjigj, prerë:
-Ju, “-kah po i kullotni”?
Unë, këtu jam, qyshkurë!

2.
Meqenëse u takuam,
(Qoftë e bekuar kjo ditë!),

A pranoni, Princ i nderuar,
Te ju marr, nje intervistë?

Ju ra mustaqeve, me pëllëmbë
Hijerandë-serioz, foli:

-Eeeu! Megjithë qejf,
Qysh jo, he burrë?

Nuk i shmangem kurrkujt,
…Kalemxhinjve-ma:-kurrë!


3.
I kallxova se:
-Në monizëm,
E kemi sha Kanunin Tand!

Përgjigje:
-Mos folni keq për Kohët,
Se, bani ma shumë dam!

4.
I thashë:
-E shembëm Komunizmin,
Se ishte shumë i keq!

M’u përgjigj:
-Edhe të keqen, legjitime,
Lereni në punë të vet.

5.
E pyeta:
-A mund të jemi, (ne),
Ish-komunistët, demokratë?

Tha:
-Mirë…, qe po mundohi,
Por, nuk ju ka shumë grat!

6.
Kur i thashë:
-Me politikë, po merren,
Përditë, edhe granija!

M’u përgjigj, serioz:
-Nuk ecen, në gra,
E shkretë-Mbretnia!

7.
Ju ankova:
-Kemi ligje të mira,
Por nuk zbatohen!

Më tha, me bindje:
-I keni marrë nga t’huajt,
…Nuk asimilohen!

8.
E pyeta:
-Pse Kanuni Jot,
Mbijeton, tash 500 vjet?

Hazerxhevap:
-Asht prodhim i vendit,
Asht, nga trolli i vet!

9.
I thashë:
-Kemi hall se,
Duam të hyjmë në Europë!

-Mjedis saj, na fali Zoti,
Nuk lue (jo), kjo Tokë!

10.
Po-po,-more zotni Lekë,
Por, mbetëm të izoluem?

-Për të qenë vetvetja,
Nëpër shekuj luftuem!

11.
Pak, me kuj,-i thashë:
-Ky, po më duket,
Si koncept komunist!

Me shikoi mrrolshëm:
-Edhe Ti, e paske hangër…!
Dhe ma bani me gisht.

12.
I thashë se:
Kur vdiq Skenderbeu,
Thonë, aq shumë ke qa’!

Shpejt ma priti:
-Gjergj, -ishte Një,
…Ai nuk vjen ma!


13.
E njoftova:
-Një shkrimtar i huaj,
E akuzon Prijësin tonë,
Për hakmarrje dhe zullum!

M’u përgjigj:
-Me luejt derën në thinxa,
Nuk duhet punë-shumë!

14.
I ndëruar Princ:
-Pse, e ke lanë,
Gjakun për gjak?!

…!:
-Aaa!...Ashti i Kanunit,
Tjetër rrugë nuk pati.

15.
Shumë, thonë se:
Femrën, e keni poshtnue!

-Gjykojnë gabim.
(Mos i shtini mish dhije),
E kam mbrojt e nderue!

16.
I thashë se:
-Dënimin me vdekje,
Ne, e kemi hjek!

Tundi kokën:
-E keni hjek në letra,
Duhet hjek në jetë!

E pyeta, me shqetësim:
-Si hiqet në jetë,
I nderuar Princ?

E rrudhi ballin:
-Kush vret, duhet të vritet,
Dhe, s’ka ma,-Hiç !

17.
I kallxova se:
-Europa, sot,
I ban ndryshe hesapet.

I kërciti dhambët:
-Ata që na kanë vra,
Po na i pleqnojnë gjaqet?!


18.
I tregova se:
-Kur vdiq Komandanti,
U shkrehem së qari,
Dhe…, mbas 5 vjetësh,
E nxorrëm nga varri!

-Uuuf, bani! Uli kokën,
Dhe…, foli duke tërrfatë:
-Faqe e zezë!
Nuk ashtë shqiptar, ky bidat!
Madje-madje, po deshët me e ditë,
Me Djalin e Hoxhës, get, jeni koritë!


19.
Kur i kallxova se,
Cilin, sot, kemi të parë!

(Qeshi me të madhe):
-Edhe Ba-Mir, edhe Top?
Kurrë nuk kam ndie,
Për t’madhin Zot!

20.
Në fund, i thashë:
-Për këtë intervistë me Ju,
Kushedi, ç’ka do t’më thonë?

Më shikoi vëngër:
-Tash 5 shekuj…!
Dhe, druheni me folë?


21.
Droe, kanë me më thanë:
-Si të besojmë, andërr,
Kur, nuk të besojmë çue?

Buzëqeshi, hijshëm:
-Për sa folëm sonte,
…Leni mbi Mue!!

22.
E falenderova shumë.
U bana gati që të ik…!

Ma bani me shenj:
-Prit…!
Edhe një dekik!

E ngriti kokën,
Më shikoi dreje-ndërsy:
-More lum zotnia;
Prej kah’, t’patëm,Ty?

(Buzëqesha, pak me ngrrim,
“A mos ish pyetje-vërejtje,
Për mosprezentim!”)

-…Jam, prej midis Krasniqes,
Ma e para shtëpi, te Kisha,
…Katundi Gri!

E nguli shikimin,
Ma hoqi drojtjen:
-Eeeuu…!
Po e çove ma gjatë,
Kie me m’dalë kushëri…!

23.
Brofi në kambë,
Ma shëerngoi dorën,
Duke më afrue ngat:

-Qofsh me nder, zotni:
Po ndahemi,
Per t’u takuar prapë!
…!
24.
Mendo, i përgjumur:
-Me Lekën e para 500 vjetëve,
U mora vesh…, edhe fjetë!

…Po, me bashkëkohësit,
Në Milenumin e Tretë?!
…?!

…? (Pikëpyetje),
…! (Pikeçuditje ):
-Gjithkush paska, kandarin e tij .

./.

Shënim: Vjersha “Fola me princin Lek Dukagjini”, është nxjerrë nga libri
me titull “Piedestali”, që autori Zeqir Lushaj, po e përgatit për botim.

NJ,USA, Mars 2011
Liri-A-Vdekje
Qui tacet consentit
Heshtja eshte Hjeksi!

Post Reply

Return to “Poezia”