"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Kafe/Bar "Arberiaonline"

Ky është forumi ku mund të diskutoni për tema që nuk mund të përfshihen në forumet e tjera.

Moderator: Arban Blandi

User avatar
Sally
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2062
Joined: Tue Jun 09, 2009 2:36 pm
Gender: Female

Kafe/Bar "Arberiaonline"

#1

Post by Sally » Thu Sep 24, 2009 9:57 pm

Duke ven re qe ne shume tema lindin debate qe nuk i perkasin temave atehere mendova me ndihmen e nje anetari tjeter (Alfeko) qe te kemi dhe ne ne forumin tone nje teme ku mund te bisedojm per debatet qe lindin rastesisht ne tema jo te pershtashme, keshtu po e titulloj "Kafe/Bar "Arberiaonline''
Nuk jam vrasës, jam student shqipëtar, vrava një tradhtar të Atdheut tim.
(Avni Rustemi)

User avatar
Hymniarber
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1015
Joined: Tue Jun 02, 2009 5:04 am
Gender: Male
Location: Arbëria

Re: Kafe/Bar "Arberiaonline"

#2

Post by Hymniarber » Thu Sep 24, 2009 9:59 pm

Shume mendim i mire, po e shnderroj kete teme ne sticky.
Fere libenter homines id quod volunt credunt
Image

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Kafe/Bar "Arberiaonline"

#3

Post by alfeko sukaraku » Fri Sep 25, 2009 5:58 pm

hemmmmmmmmm bravo.Ketu do meremi vetem me thashetheme -hahaha-

shume mire e ke mendur sally,tani kur ndon jeri do dale nga tema,do i leme takim tek "kafe bar Arberiaonline" -hahaha-
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
Sally
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2062
Joined: Tue Jun 09, 2009 2:36 pm
Gender: Female

Re: Kafe/Bar "Arberiaonline"

#4

Post by Sally » Fri Sep 25, 2009 6:44 pm

alfeko sukaraku wrote:hemmmmmmmmm bravo.Ketu do meremi vetem me thashetheme -hahaha-

shume mire e ke mendur sally,tani kur ndon jeri do dale nga tema,do i leme takim tek "kafe bar Arberiaonline" -hahaha-


Po me nje kusht ama, kush del nga tema dhe e sjellim ketu do pagoj dhe kafet -hahaha- -hahaha-

Une do mundohem te mos dal nga tema -lol- -lol-
Nuk jam vrasës, jam student shqipëtar, vrava një tradhtar të Atdheut tim.
(Avni Rustemi)

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Kafe/Bar "Arberiaonline"

#5

Post by alfeko sukaraku » Fri Sep 25, 2009 7:37 pm

Sally wrote:
alfeko sukaraku wrote:hemmmmmmmmm bravo.Ketu do meremi vetem me thashetheme -hahaha-

shume mire e ke mendur sally,tani kur ndon jeri do dale nga tema,do i leme takim tek "kafe bar Arberiaonline" -hahaha-


Po me nje kusht ama, kush del nga tema dhe e sjellim ketu do pagoj dhe kafet -hahaha- -hahaha-

Une do mundohem te mos dal nga tema -lol- -lol-
po ,do fillojm te veme edhe gjoba. :lol:
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
Sally
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2062
Joined: Tue Jun 09, 2009 2:36 pm
Gender: Female

Re: Kafe/Bar "Arberiaonline"

#6

Post by Sally » Fri Oct 09, 2009 5:23 pm

alfeko sukaraku wrote:po ,do fillojm te veme edhe gjoba. :lol:

Alefeko: ke vene re qe sa tham do fillojm te veme gjoba asnje nuk del me nga temat?! -hahaha- -hahaha-
Nuk jam vrasës, jam student shqipëtar, vrava një tradhtar të Atdheut tim.
(Avni Rustemi)

User avatar
IllyriankinG
Regular Member
Regular Member
Posts: 65
Joined: Sun Sep 20, 2009 8:54 pm
Gender: Male
Location: Arbëri

Re: Kafe/Bar "Arberiaonline"

#7

Post by IllyriankinG » Sun Oct 25, 2009 1:46 am

Kafetë dhe rakitë i paguaj unë, por gjoba nuk është me Lekë, se paratë janë materjale e ato shkojnë e vijnë, disa i kanë me shumicë e disa nuk kanë fare.
Gjoba do të jetë siç gjobiteshin burrat e që-motit, me nga një dolli rakie. Një dolli ka nga një shëndet për të gjithë pjesmarrësit e tavolinës, kështu që llogarinë e bën vet i gjobituri.
Një gotë rakie për person.
E dini ju pse e mbanin burrat e që-motit pecen, apo peshqirin në qafë? Jo për të fshirë duart apo djersët jo?
Peceja në qafë mbahej, që kur ngriheshin shëndetet apo kur gjobiteshin, rregulli e kërkon që gotat të pihen me fund, dhe pasi pihet gota kthehet përmbys tek peceja, dhe në qoftë se gota apo filxhani linte një vijë rrumbullake, gjobitej përsëri...

Kush e mban rakinë, le të ulet këtej nga trapeza e burrave, kush nuk e mban, le të shkoj e të ulet andej me gratë, e të pijë Rehani Thane!!!

User avatar
Sally
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2062
Joined: Tue Jun 09, 2009 2:36 pm
Gender: Female

Re: Kafe/Bar "Arberiaonline"

#8

Post by Sally » Sun Oct 25, 2009 8:18 am

-hahaha- -hahaha-

Po mendo dhe per ne o IllyriankinG ;)
Nuk jam vrasës, jam student shqipëtar, vrava një tradhtar të Atdheut tim.
(Avni Rustemi)

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Kafe/Bar "Arberiaonline"

#9

Post by alfeko sukaraku » Sun Oct 25, 2009 2:09 pm

makjato ju lutem..........hajde shqipe hajde!C eshte kjo makjatua?

Ju pershendes nga Tirana,kush eshte ketu keto dite edhe ka deshire te takohemi nga afer...mirpres email te takohemi tek "kafebar arbania on line" -hahaha-
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Kafe/Bar "Arberiaonline"

#10

Post by Adriana » Wed Nov 11, 2009 3:19 pm

Kolivilor wrote:A e din qi qaj simbol me tre rrema përpjetë osht simbol i lashtë pellazg qysh nga kultura e Vinçës, e kan mbart ilirët, edhe e kan ba tatuazhe malsorët deri në ditët tona?

Je e vogël për këto gjona me çka merresh, e them këtë në bazë të asaj çfarë shkruan ti, në bazë të mënyrë që arsyeton.

Je e vogël për faktin, që ende nuk e ke mësu se nuk ngriten paralele, duke marrë për shembull simbole ose gishta.

Ideologjia duhet të studiohet. Nazisti e ka shpall serbin racë e ulët, e si mundet serbi të jetë nazist???

Kur të studiosh këto ideologji atëherë flasim.


Per pellazget, nuk di dhe nuk kam pare asnje dokument per simbolin me tre rrema, dhe videot dhe fotografit me simbolin e tre gishtave nuk e kam shpikur une qe te me thuash qe jam e vogel per gjerat per cka merrem, se po ta marrim keshtu atehere i bije une te jem e vogel per historin e pellazgeve, dhe Ti te jesh shume i madhe per historin e sotme ( per te pare situaten ), megjithese per te mesuar dhe degjuar mbi historit mendoj qe nuk ka moshe.Une te bera nje shpjegim mbi fotografite e montuara ne video meqense Ti u shpreve qe te duken montazh, tani nese te pelqeu shpjegimi ok, nese nuk te pelqeu perseri ok, se ate nuk e kam shpikur une ka kohe qe flitet per ate simbol lart e posht. Neqoftese Ti paske me shume aftesi do benje mire te na sillje dokumenta mbi keto tema qe po debaton, dhe jo vetem jep shkurt gjithandej nje pergjigje pa baza. Dhe sa per te studiuar idologjite e nazisteve, nuk e kam te nevojshme se i kam perpara syve 24 ore ideologjite e tyre nga hollandezet dhe cifutet ( qe shumica mbeten ketu mbas luftes se dyte boterore).
Last edited by Adriana on Wed Nov 11, 2009 3:35 pm, edited 2 times in total.
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!arvaniti.korca
Member
Member
Posts: 17
Joined: Wed Sep 23, 2009 7:13 pm
Gender: Male

Re: Kafe/Bar "Arberiaonline"

#11

Post by arvaniti.korca » Mon Dec 07, 2009 3:52 am

Mendoj se me jasht temave duket se do betemi me shum esell pa raki andaj thom qe me mire do ish me si futej ne cafe/bar.
Cheers

Bashkimikombetar
Junior Member
Junior Member
Posts: 2
Joined: Sun Jun 26, 2011 11:23 am
Gender: Male

Re: Kafe/Bar "Arberiaonline"

#12

Post by Bashkimikombetar » Sun Jun 26, 2011 11:37 am

H -bravo- shume e hollke kjo thenie, Do e kuptojne valle .hahaha
arvaniti.korca wrote:Mendoj se me jasht temave duket se do betemi me shum esell pa raki andaj thom qe me mire do ish me si futej ne cafe/bar.
Cheers

land
Poster Grande Member
Poster Grande Member
Posts: 257
Joined: Wed Sep 30, 2009 4:30 pm
Gender: Male

Re: Kafe/Bar "Arberiaonline"

#13

Post by land » Sun Jul 03, 2011 7:48 am

pershendetje antare te arberiaonline.
"They are Nietzsche's over-men, these primitive Albanians — something between kings and tigers."
- Henry Noel Brailsford

User avatar
Sally
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2062
Joined: Tue Jun 09, 2009 2:36 pm
Gender: Female

Re: Kafe/Bar "Arberiaonline"

#14

Post by Sally » Sat Dec 31, 2011 8:47 pm

Spaska njeri tek kafja jone sot, edhe banaku qenka bosh -hahaha-
Nuk jam vrasës, jam student shqipëtar, vrava një tradhtar të Atdheut tim.
(Avni Rustemi)

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Kafe/Bar "Arberiaonline"

#15

Post by Arbëri » Sat Dec 31, 2011 8:52 pm

Kafe ska sot , por vetem :

Image
Winston Churchill, te cilin te gjithe e njohim si njeri te cigareve puro, ka qene shume i dhene pas shampanjes dhe nje konsumatore i rregullt i shampanjes Pol Roger. Ndaj dhe nuk ka dyshim qe shampanja eshte nje pije prestinjoze, sigurisht per ata qe mund t'ia ofrojne vetes kete luks. :mrgreen:
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

Post Reply

Return to “Forum pa kategori”