"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Arban Blandi Scribd

Në këtë forum do të gjeni blogje ose website te krijuara prej anetareve te forumit, përmbajtja e të cilave do të përkojë me misionin e forumit, dhe do të sjellë këndvështrimet personale të ketyre anetarëve.

Moderators: Mallakastrioti, ErjonH.

Post Reply
User avatar
Arban Blandi
Supreme Member
Supreme Member
Posts: 464
Joined: Sun Apr 25, 2010 12:11 am
Gender: Male
Location: Іllyria, Ukraine
Contact:

Arban Blandi Scribd

#1

Post by Arban Blandi » Thu Aug 05, 2010 5:48 am

Our Scribd Channel - History was a damn dim candle over a damn dark abyss.

User avatar
ALBPelasgian
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2113
Joined: Sun Jun 28, 2009 7:57 pm
Gender: Male
Location: Prishtinë (Prima Justiniana)
Contact:

Re: Arban Blandi Scribd

#2

Post by ALBPelasgian » Thu Aug 05, 2010 10:49 pm

Eshte nje kanal i shkelqyer! T'lumte Arban per punen tuaj ne afirmimin e materialeve historike e kulturore te shqiptareve!
Ne sot po hedhim faren me emrin Bashkim,
Qe neser te korrim frutin me emrin Bashkim!

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Arban Blandi Scribd

#3

Post by Arbëri » Thu Aug 05, 2010 10:53 pm

Kam vizituar disa herë faqen tuaj , shum bukur Arban dhe suksese .
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4225
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Arban Blandi Scribd

#4

Post by Zeus10 » Fri Aug 06, 2010 12:43 am

Arban, duke qene se kontributi yt tek forumi yne eshte domethenes dhe punimet e tua jane cilesore, do te te ftoja qe te krijoj nje lidhje me forumin, si disa prej nesh. Nese e pranon ftesen, une apo Erjoni, ne nje moment te pershtatshem, do ta krijojme ate.
Pershendetje
Zeus10
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Arban Blandi
Supreme Member
Supreme Member
Posts: 464
Joined: Sun Apr 25, 2010 12:11 am
Gender: Male
Location: Іllyria, Ukraine
Contact:

Re: Arban Blandi Scribd

#5

Post by Arban Blandi » Fri Aug 06, 2010 10:25 am

Ju faleminderit edhe një herë, zotërinj të nderuar.
Our Scribd Channel - History was a damn dim candle over a damn dark abyss.

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4225
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Arban Blandi Scribd

#6

Post by Zeus10 » Fri Aug 06, 2010 11:28 pm

Tani, ke linkun tend tek arberionline. Falemnderit per kontributin tend ketu dhe ne pergjithesi, per ate ne favor te gjuhes dhe kultures sone kombetare.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Valsgirl
Junior Member
Junior Member
Posts: 3
Joined: Tue May 18, 2010 11:27 am
Gender: Female
Location: Norway
Contact:

Re: Arban Blandi Scribd

#7

Post by Valsgirl » Sat Aug 07, 2010 12:17 am

Shume pune te mire po beni me kete forum dhe me sitat tuaja. Arberia eshte bere si dritare informacioni.

Post Reply

Return to “Blogje dhe website”