"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

A mbron Vetvendosja interesat kombetare?

Në këtë forum do të gjeni blogje ose website te krijuara prej anetareve te forumit, përmbajtja e të cilave do të përkojë me misionin e forumit, dhe do të sjellë këndvështrimet personale të ketyre anetarëve.

Moderators: Mallakastrioti, ErjonH.

Post Reply

A mbron Vetvendosja interesat kombetare?

Po, por veprimet e saj kaotike jane te diktuara nga mungesa e hapesires demokratike
3
50%
Jo, ju sherben interesave serbe
1
17%
Nuk e di
2
33%
 
Total votes: 6

User avatar
Hymniarber
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1015
Joined: Tue Jun 02, 2009 5:04 am
Gender: Male
Location: Arbëria

A mbron Vetvendosja interesat kombetare?

#1

Post by Hymniarber » Sat Oct 31, 2015 8:57 pm

Pas disa veprimeve te dhunshme dhe sipas perceptimit te shume njerezve, te demshme, disa mendojne qe Levizja Vetvendosje, ka rene ne batakun e nje aspiruese te pamoralshme pushteti. Disa thone, qe ajo u sherben interesave serbe, per destabilizimin e jetes politike ne Kosove.A jeni te nje mendjeje?
Fere libenter homines id quod volunt credunt
Image

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: A mbron Vetvendosja interesat kombetare?

#2

Post by Arbëri » Sat Oct 31, 2015 11:57 pm

Per mu eshte e vetmja parti ne trojet shqiptare qe mendon dhe vepron Shqip !
Siq thuan rrugaqet ne pushtet punon per serbet , kshtu thonin per Rugoven edhe per shume te tjere , po askush nuk pyt , ju si erdhet ni pushtet ? Kush ju solli , ku luftuan qe se pa njeri ne lufte kete Hashim analfabetin me grupin e tij qe jane ne qeveri poqe aq shume e perdore UCK e UCK derisa edhe familja Jashari ja ka ndaluar vizitat ne familjen e tyre , po si u be gjithe ata luftare u vrane pas lufte ?.. dmth me shume se ne kohen e luftes ? Kush eshte SHIK dhe nga u finansua qe vranin shqiptare pas luftes ?
-Mendoj qe e vetmja parti ne Kosove LVV ka njerez te shkolluar ne krahasim me disa qe kane shkolla fillore dhe sundojne ne Kosove qe sa e sa vite .
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

Post Reply

Return to “Blogje dhe website”