"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Pershendetje per te gjithe arberoret e ketij forumi!

Ky seksion është krijuar për anëtarët e rinj të komunitetit, për të prezantuar me pak fjalë veten dhe qëllimin e bashkimit në këtë forum.

Moderator: ALBPelasgian

User avatar
ALBPelasgian
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2113
Joined: Sun Jun 28, 2009 7:57 pm
Gender: Male
Location: Prishtinë (Prima Justiniana)
Contact:

Re: Pershendetje per te gjithe arberoret e ketij forumi!

#16

Post by ALBPelasgian » Thu Aug 09, 2012 8:13 am

Miresevjen Cermenikasi! Uroj qe shendeti juaj te permiresohet gjithnje e ma shume!
Ne sot po hedhim faren me emrin Bashkim,
Qe neser te korrim frutin me emrin Bashkim!

User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Pershendetje per te gjithe arberoret e ketij forumi!

#17

Post by Adriana » Fri Aug 10, 2012 5:41 pm

Mire se na erdhe perseri CERMENIKASI, te uroj te shkuara, dhe permiresim te plote.
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
CERMENIKASI
Star Member
Star Member
Posts: 721
Joined: Fri Dec 31, 2010 9:51 pm
Gender: Male

Re: Pershendetje per te gjithe arberoret e ketij forumi!

#18

Post by CERMENIKASI » Sat Aug 11, 2012 12:32 pm

Faliminderit te gjithëve megjithëse vështirësitë nëpër të cilat kam kalue dhe jam tue kalue nuk kanë të bajnë vetëm me shëndetin tim
Jam Gegë por mos ma shajë kush Toskërinë!

Post Reply

Return to “Prezantohuni ne komunitetin e forumit”