"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Mund te hypi dhe un ne kete Anije?

Ky seksion është krijuar për anëtarët e rinj të komunitetit, për të prezantuar me pak fjalë veten dhe qëllimin e bashkimit në këtë forum.

Moderator: ALBPelasgian

User avatar
Fran
Member
Member
Posts: 17
Joined: Mon Feb 13, 2012 10:32 am
Gender: Male

Mund te hypi dhe un ne kete Anije?

#1

Post by Fran » Wed Feb 22, 2012 9:54 pm

Pershendetje .
Quhem Frani,e kam gjusmen e jetes ne emigrim.
Jam lindur e ritur ne Tiran ,origjina ime eshte nga veriu,nga nje vend me du lumej te lundryshem ,liqen dhe det.


Ky sit me pelqeu e thash provoj te hypi ne bord.
Shpresojme te fryj nje ere e mire ketu .
Last edited by Fran on Wed Feb 22, 2012 10:00 pm, edited 1 time in total.

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Mund te hypi dhe un ne kete Anije

#2

Post by Mallakastrioti » Wed Feb 22, 2012 10:00 pm

Pershendetje Frani dhe mire se vjen ne kete Forum.
Image

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Mund te hypi dhe un ne kete Anije?

#3

Post by Arbëri » Wed Feb 22, 2012 10:18 pm

Mirese erdhe Frani !
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Fran
Member
Member
Posts: 17
Joined: Mon Feb 13, 2012 10:32 am
Gender: Male

Re: Mund te hypi dhe un ne kete Anije?

#4

Post by Fran » Wed Feb 22, 2012 10:21 pm

Mirsejugjeta Mallakastrioti dhe ju Arberi.

User avatar
Mendi
Regular Member
Regular Member
Posts: 68
Joined: Tue Nov 24, 2009 1:03 am
Gender: Male

Re: Mund te hypi dhe un ne kete Anije?

#5

Post by Mendi » Wed Feb 22, 2012 10:29 pm

Fran wrote:Pershendetje .
Quhem Frani,e kam gjusmen e jetes ne emigrim.
Jam lindur e ritur ne Tiran ,origjina ime eshte nga veriu,nga nje vend me du lumej te lundryshem ,liqen dhe det.


Ky sit me pelqeu e thash provoj te hypi ne bord.
Shpresojme te fryj nje ere e mire ketu .
Mireseerdhe Fran. A ky emigrimi na hengri shpirtin mos e fol fare.

User avatar
Patush
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1360
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:12 pm
Gender: Male
Location: With my loved ones, where I belong!

Re: Mund te hypi dhe un ne kete Anije?

#6

Post by Patush » Thu Feb 23, 2012 5:59 am

Fran wrote:Pershendetje .
Quhem Frani,e kam gjusmen e jetes ne emigrim.
Jam lindur e ritur ne Tiran ,origjina ime eshte nga veriu,nga nje vend me du lumej te lundryshem ,liqen dhe det.


Ky sit me pelqeu e thash provoj te hypi ne bord.
Shpresojme te fryj nje ere e mire ketu .
Kuksi? lol

Mire se erdhe shoq
Liri-A-Vdekje
Qui tacet consentit
Heshtja eshte Hjeksi!

User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Mund te hypi dhe un ne kete Anije?

#7

Post by Adriana » Thu Feb 23, 2012 7:26 am

Mire se erdhe Fran ne bordin arberiaonline!
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
Fran
Member
Member
Posts: 17
Joined: Mon Feb 13, 2012 10:32 am
Gender: Male

Re: Mund te hypi dhe un ne kete Anije?

#8

Post by Fran » Sat Feb 25, 2012 5:44 pm

Pershendetje Mendi
Patush afer ke shku, dy drinat jane po edhe liqeni asht ,po vecse duhet te maresh e te ndjekesh ate liqen drejt perendimit me arrit ne det.
Adriana meqe mu dha leja un po zej vendin ne ket anije si Marinar e shpresoj qe te vin akoma marinar te tjere .
Faleminderit per mikpritjen.

User avatar
Patush
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1360
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:12 pm
Gender: Male
Location: With my loved ones, where I belong!

Re: Mund te hypi dhe un ne kete Anije?

#9

Post by Patush » Sat Feb 25, 2012 5:52 pm

Fran wrote:Pershendetje Mendi
Patush afer ke shku, dy drinat jane po edhe liqeni asht ,po vecse duhet te maresh e te ndjekesh ate liqen drejt perendimit me arrit ne det.
Adriana meqe mu dha leja un po zej vendin ne ket anije si Marinar e shpresoj qe te vin akoma marinar te tjere .
Faleminderit per mikpritjen.
Fran nuk deshta me e permend se je prej Shkodret sepse kena nja dy nostalgjike te enverit ktu dhe do krijonte panik tek ata! lol
Liri-A-Vdekje
Qui tacet consentit
Heshtja eshte Hjeksi!

User avatar
Fran
Member
Member
Posts: 17
Joined: Mon Feb 13, 2012 10:32 am
Gender: Male

Re: Mund te hypi dhe un ne kete Anije?

#10

Post by Fran » Mon Feb 27, 2012 6:11 pm

Bukur fort patush.
Kam nje suvenir per to,"kujtim" i nje dite te shenuar pak perpara se me braktis vendlindjen me anijen panamese.
Kom nje cope bronxi te bustit te enverit(pjese e hundes) qe baba e perdorte me vone per plumc me gjujt peshk.

User avatar
Fran
Member
Member
Posts: 17
Joined: Mon Feb 13, 2012 10:32 am
Gender: Male

Re: Mund te hypi dhe un ne kete Anije?

#11

Post by Fran » Tue Feb 28, 2012 3:58 pm

Mund te me vendosni kete foto ne profil tim.
Eshte Lush Fran Haxhija - gjyshi im
Un kam veshtrsi sic kisha veshtirsi dhe ne regjistrim e jo vetem. Image

User avatar
Patush
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1360
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:12 pm
Gender: Male
Location: With my loved ones, where I belong!

Re: Mund te hypi dhe un ne kete Anije?

#12

Post by Patush » Tue Feb 28, 2012 5:31 pm

Fran wrote:Bukur fort patush.
Kam nje suvenir per to,"kujtim" i nje dite te shenuar pak perpara se me braktis vendlindjen me anijen panamese.
Kom nje cope bronxi te bustit te enverit(pjese e hundes) qe baba e perdorte me vone per plumc me gjujt peshk.

-lol-

Ku gjun jot ate peshk? Kur isha n'Shqipni gjujsha te ura e Bahxhallekut dhe ne Drilon! Por jgujtja me kariq ne dimen m'pelqente me shume
Liri-A-Vdekje
Qui tacet consentit
Heshtja eshte Hjeksi!

kreksi
Regular Member
Regular Member
Posts: 75
Joined: Thu Sep 03, 2009 9:15 pm
Gender: Male
Location: Francë

Re: Mund te hypi dhe un ne kete Anije?

#13

Post by kreksi » Sun May 26, 2013 10:12 pm

Mirsejugjeta ARBERIAONLINE,
Nê krahasim me Franin, tek unë deti tani nuk kemi, por, sipas legjendave te vjetra, thuhet se edhe tek ne nê Kosovên e sotme, dikur kishte deti besa edhe lundrojshin anijet rreth e rreth Kosovës e tregtar me anijet e tyre lundronin deri në Detin e Zi, derisa vitë pas viti, ky deti filloj te thahet, anijet mê nuk mun dte dilnin në Detin e Zi, ateherë, njê pasanik i madh, pasi i thyhen disa here anijet, vendosi ta shkrije pasurin e tij dhe, ta hapi gryken tek Ura e shenjtë, kështuqë pas një pune shumë vjeçare, ia arrijti të hapi kanalin që do ta shpiente ujin e liqenit ku permes grykës së Shkelzenit do te derdhej nê Adriatik...liqeni u tha e Kosova u bë një tokë e begatshme e tepër e lakmueshme nga të gjithë...thuhet se, edhe Argonautet e Jasonit kaluan me siguri aty pari, tek Banja e Kolshit ndoshta e u hedhen në Dri ? Nuk i dihet, tek e fundit legjendat na frymzonin në fëmini...

Mora edhe unë këtë kalim si ata Argonautet në kërkim të bashkës së Art me shpres se do ta gjej diku në të fshehur në te shenjtën Arberi-onlin !

Ju faleminderit ! :?:

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4225
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Mund te hypi dhe un ne kete Anije?

#14

Post by Zeus10 » Mon May 27, 2013 12:01 am

kreksi wrote:Mirsejugjeta ARBERIAONLINE,
Nê krahasim me Franin, tek unë deti tani nuk kemi, por, sipas legjendave te vjetra, thuhet se edhe tek ne nê Kosovên e sotme, dikur kishte deti besa edhe lundrojshin anijet rreth e rreth Kosovës e tregtar me anijet e tyre lundronin deri në Detin e Zi, derisa vitë pas viti, ky deti filloj te thahet, anijet mê nuk mun dte dilnin në Detin e Zi, ateherë, njê pasanik i madh, pasi i thyhen disa here anijet, vendosi ta shkrije pasurin e tij dhe, ta hapi gryken tek Ura e shenjtë, kështuqë pas një pune shumë vjeçare, ia arrijti të hapi kanalin që do ta shpiente ujin e liqenit ku permes grykës së Shkelzenit do te derdhej nê Adriatik...liqeni u tha e Kosova u bë një tokë e begatshme e tepër e lakmueshme nga të gjithë...thuhet se, edhe Argonautet e Jasonit kaluan me siguri aty pari, tek Banja e Kolshit ndoshta e u hedhen në Dri ? Nuk i dihet, tek e fundit legjendat na frymzonin në fëmini...

Mora edhe unë këtë kalim si ata Argonautet në kërkim të bashkës së Art me shpres se do ta gjej diku në të fshehur në te shenjtën Arberi-onlin !

Ju faleminderit ! :?:
Shume prezantim origjinal, mireserdhe Kreksi. Edhe une mendoj se gjeografia e Ballkanit ka ndryshuar gjate shekujve dhe megjithese legjende, nuk e di pse kam deshire ta besoj, qe argonautet mund te udhetonin per ne Adriatik direkt nga Deti i Zi.

Image
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

kreksi
Regular Member
Regular Member
Posts: 75
Joined: Thu Sep 03, 2009 9:15 pm
Gender: Male
Location: Francë

Re: Mund te hypi dhe un ne kete Anije?

#15

Post by kreksi » Mon May 27, 2013 3:34 pm

Pershendetje Zeus,
M'inspiroi së pari Frani dhe unë vijova, po te hyri virusi i legjendave në végjli, as Nortoni nuk e hjek më...te mbetet tërë jeten, njashtu edhe kjo legjenda e ardhur nga lashtësija.
Nëse ju kujtohët pak forma gjeografia e Kosovës, një grop por magjike, ka te vetmin lum në Europë i cili derdhet në dy detna, Nerodimja, si e dini ndoshta ky fenomen quhet Bifurkacion, dy dalje...
Legjenda e ures se shenjte: http://renesancailire.blogspot.fr/2013/ ... nda-e.html
Ky ështê deti panonis, por, jam i bindur se ka ekzistua edhe në Kosovë, nuk arrij ta kuptoj se sa me aqë saktësi pleçët tanë e pershkruajnë këtë gojdhan, pa patur asnjë ditë shkoll, as google earthe nuk kanë pasur as harta jo, ku e dinin se, po te hapet ai kanal uji do shkoje në Adriatik ? teper enigmatike kjo ...sodoqoftë mirë e skenarizuar, as hulividi nuk do ua kalonte te parve tanë me imagjinata e legjenda te bukura..si kjo e ures së shenjte apo asaj te Rozafes..me skena biblike...
Image

Liqeni me vonê Deti Zi...
Image5600

Post Reply

Return to “Prezantohuni ne komunitetin e forumit”