"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

pershendetje

Ky seksion është krijuar për anëtarët e rinj të komunitetit, për të prezantuar me pak fjalë veten dhe qëllimin e bashkimit në këtë forum.

Moderator: ALBPelasgian

Post Reply
sailormoon
Junior Member
Junior Member
Posts: 1
Joined: Sat Nov 03, 2012 7:35 pm
Gender: Female

pershendetje

#1

Post by sailormoon » Sun Nov 04, 2012 8:04 am

Jam Egzona me prejardhje nga Kosova.
Jam studente e gjuhes anglishte dhe gjermanishte, drejtimi perkthyese. Arsyeja e regjistrimit ne forum ishte thjesht se me pelqeu rubrika e perkthimit. Pasi qe kam lindur ne diaspor nuk kam pas mundesi me mesu gjuhen shqipe ashtu si te tjerat, keshtu qe shpesoj se do te mesoj me shum ne kete forum.

Ju pershendes

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: pershendetje

#2

Post by Mallakastrioti » Sun Nov 04, 2012 10:19 am

Miresevjen Egzona ne forumin Arberiaonline.
Image

User avatar
Hymniarber
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1015
Joined: Tue Jun 02, 2009 5:04 am
Gender: Male
Location: Arbëria

Re: pershendetje

#3

Post by Hymniarber » Sun Nov 04, 2012 1:25 pm

Mireserdhe Egzona. Ju falenderojme ju dhe prinderit tuaj, qe aq mire ju mesojne te mos harroni rrenjet dhe sidomos gjuhen tone te mrekullueshme.
Fere libenter homines id quod volunt credunt
Image

User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: pershendetje

#4

Post by Adriana » Sun Nov 04, 2012 6:20 pm

Pershendetje Egzona, mire se erdhe , te uroj te ja kalosh sa me mire.
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!Post Reply

Return to “Prezantohuni ne komunitetin e forumit”