"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

pershendetje

Ky seksion është krijuar për anëtarët e rinj të komunitetit, për të prezantuar me pak fjalë veten dhe qëllimin e bashkimit në këtë forum.

Moderator: ALBPelasgian

Post Reply
Sanxhaku
Junior Member
Junior Member
Posts: 3
Joined: Wed Aug 21, 2013 2:40 am
Gender: Male

pershendetje

#1

Post by Sanxhaku » Wed Aug 21, 2013 2:15 pm

Ju pershendes te gjithve, me qujan Kreshnik dhe shpresoj tekaloj bukur midis jush.

User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: pershendetje

#2

Post by Adriana » Wed Aug 21, 2013 2:27 pm

Mire se erdhet Sanxhaku, ju uroj gjithashtu te kaloni mire ne forumin tone.
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!Mollos
Member
Member
Posts: 20
Joined: Thu Aug 22, 2013 12:57 pm
Gender: Male

Re: pershendetje

#3

Post by Mollos » Fri Aug 23, 2013 11:36 am

Pershendetje te gjithe forumit Arberiaonline,jam nga Tirana dhe ka ca kohe qe i ndjek postimet ne forumin tuaj dhe qe me duken shume interesante.Ne kete forum kam mesuar shume gjera te reja per historine,kulturen,gjuhen e popullit shqiptar te cilat as qe me shkonte mendja dhe as i kisha degjuar ndonjehere me pare,prandaj ju uroj akoma pune te mbare dhe ndoshta edhe une do te kontribuoj me aq sa kam mundesi si dhe shpresoj tja kalojme bukur.

User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: pershendetje

#4

Post by Adriana » Fri Aug 23, 2013 1:02 pm

Mollos wrote:Pershendetje te gjithe forumit Arberiaonline,jam nga Tirana dhe ka ca kohe qe i ndjek postimet ne forumin tuaj dhe qe me duken shume interesante.Ne kete forum kam mesuar shume gjera te reja per historine,kulturen,gjuhen e popullit shqiptar te cilat as qe me shkonte mendja dhe as i kisha degjuar ndonjehere me pare,prandaj ju uroj akoma pune te mbare dhe ndoshta edhe une do te kontribuoj me aq sa kam mundesi si dhe shpresoj tja kalojme bukur.


Mire se erdhe Mollos, te uroj gjithashtu qe tja kalosh sa me mire.
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4225
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: pershendetje

#5

Post by Zeus10 » Fri Aug 23, 2013 1:59 pm

Mireserdhe Mollos. Eshte e vertete, qe historia ka qene e ashper me shqiptaret, ca per fajin tone dhe ca per fajin e kombeve me origjine etno-religjioze. Por ne duhet te jemi krenare, per nje gje, per historine e gjate etniko-tribale qe aq shume anatemohet dhe perbuzet nga kombet fetare, qe duan ta shesin historite-mite te ca kombeve te zhukura shume kohe me pare, si histori te tyre etnike. Le te marrim psh greket, ata nuk kane nje histori etnike sot, nuk e kane pasur as ata prej te cileve, pretendojne se kane ardhur. Tani eshte proverbiale "historia", e treguar nga Platoni, per ate se si i konsideroi prifti egjyptian, racen e "grekeve te lashte":

[notepad]“Oh, Solon, Solon, you Greeks are all children, and there is no such thing as an old Greek. … You are all young in mind; you have no belief rooted in old tradition and no knowledge hoary with age. … In our temples we have preserved from earliest times a written record of any great or splendid achievement or notable event which has come to our ears, whether it occurred in your part of the world or here or anywhere else; whereas with you and others, writing and the other necessities of civilization have only just been developed when the periodic scourge of the deluge descends, and spares none but the unlettered and uncultured, so that you have to begin again like children, in complete ignorance of what happened in our part of the world or in yours in early times.[/notepad]

Sic mund te shihet, prifi egjyptian, nuk ka medyshje, qe kombi i lashtesise, eshte i ndertuar mbi besimin dhe vjetersia e tij, matet me vjetersine e fese se tyre. Prandaj kerkuan te na zhdukin, sepse ne jemi ndoshta i vetmi komb ne Evrope, qe ruajtem emrin tone, nepermjet lidhjeve te gjakut dhe gjuhes.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

Mollos
Member
Member
Posts: 20
Joined: Thu Aug 22, 2013 12:57 pm
Gender: Male

Re: pershendetje

#6

Post by Mollos » Fri Aug 23, 2013 4:49 pm

Falemnderit Adriana dhe Zeus.

Zeus10 wrote: Eshte e vertete, qe historia ka qene e ashper me shqiptaret, ca per fajin tone dhe ca per fajin e kombeve me origjine etno-religjioze. Por ne duhet te jemi krenare, per nje gje, per historine e gjate etniko-tribale qe aq shume anatemohet dhe perbuzet nga kombet fetare, qe duan ta shesin historite-mite te ca kombeve te zhukura shume kohe me pare, si histori te tyre etnike.

Ne shek.XIX gni ghegh ći don vênnin e vet ka shkruajtur:

; por âsct gni madhnii per nee Sccyptart ci vetun Ilirt t' part t' on, porsï gni sckrep n' miedis t' deedit, i cinnrune t' gith tallazeve e motnave ci i rrahne pa i rrzue kurr. Tesc sa mija viec lifton gaku i jon tui scnnrit, e sadó éi pat anmic teper scum e mâ t' mdhai se vedin, fisin, ghiuhen e vênnin t' on e maiti githmon gni, bark mas barkut, disa her edhè nen urdhun t'hui; por vet kie Sccyptari githmon i lir, sikur sccypia n' miedis t' eers.

edhe ne duhet te mbahemi fort pas historise dhe traditave te shqiptarit qe i trasheguam brez pas brezi.

Post Reply

Return to “Prezantohuni ne komunitetin e forumit”