"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Pershendetje te gjitheve

Ky seksion është krijuar për anëtarët e rinj të komunitetit, për të prezantuar me pak fjalë veten dhe qëllimin e bashkimit në këtë forum.

Moderator: ALBPelasgian

Post Reply
User avatar
make
Junior Member
Junior Member
Posts: 7
Joined: Tue Jan 14, 2014 1:30 am
Gender: Male

Pershendetje te gjitheve

#1

Post by make » Wed Feb 05, 2014 12:03 am

Me quajn Armando dhe jam nga Berati
Mbase ky seshte vendi i duhur por ama me duhet ta bej kete pyetje, a ke dikush informacione per "albanin" "alpanu" "alpn" "alpnu" cfardo lloj informacioni te jete si foto Etruske/Pellazge apo ndonje link ku flitet per te

Flm shume

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4225
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Pershendetje te gjitheve

#2

Post by Zeus10 » Wed Feb 05, 2014 12:58 am

make wrote:Me quajn Armando dhe jam nga Berati
Mbase ky seshte vendi i duhur por ama me duhet ta bej kete pyetje, a ke dikush informacione per "albanin" "alpanu" "alpn" "alpnu" cfardo lloj informacioni te jete si foto Etruske/Pellazge apo ndonje link ku flitet per te

Flm shume
Mireserdhe Armand ne forum. Mund te na shpjegosh, cfare ke dashur te thuash me pyetjen me siper, deshiron te dish mendimin tone per etimologjine e fjales 'alban' dhe per lidhjen e mundshme te saj me 'alp'?
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
make
Junior Member
Junior Member
Posts: 7
Joined: Tue Jan 14, 2014 1:30 am
Gender: Male

Re: Pershendetje te gjitheve

#3

Post by make » Wed Feb 05, 2014 11:22 am

Per me teper doja te lexoja per femijte e tij dhe clidhje ka ai me "europen" dhe "albinen"

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4225
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Pershendetje te gjitheve

#4

Post by Zeus10 » Wed Feb 05, 2014 3:43 pm

make wrote:Per me teper doja te lexoja per femijte e tij dhe clidhje ka ai me "europen" dhe "albinen"
Ajo mendohet qe eshte nje perendeshe e botes se nendheshme, por une nuk e di lidhjen e saj me Europen(motren e Kadmos?).
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
make
Junior Member
Junior Member
Posts: 7
Joined: Tue Jan 14, 2014 1:30 am
Gender: Male

Re: Pershendetje te gjitheve

#5

Post by make » Wed Feb 05, 2014 6:14 pm

Jo pyes nese Albina ka ndonje lidhje me Albanin dhe nese Albani ka ndonje lidhje me Europen (motren e cadmus po) dhe nese di ndonje faqe historike ku flitet per femijet e Albanit

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4225
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Pershendetje te gjitheve

#6

Post by Zeus10 » Fri Feb 07, 2014 4:41 pm

make wrote:Jo pyes nese Albina ka ndonje lidhje me Albanin dhe nese Albani ka ndonje lidhje me Europen (motren e cadmus po) dhe nese di ndonje faqe historike ku flitet per femijet e Albanit
Nga ana etimologjike po, rrenja alb eshte nga latinishtja: "e bardhe", nga ana "historike" nuk e di cilit personazh mitologjik, i referohesh me emrin Alban.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
make
Junior Member
Junior Member
Posts: 7
Joined: Tue Jan 14, 2014 1:30 am
Gender: Male

Re: Pershendetje te gjitheve

#7

Post by make » Sun Feb 09, 2014 1:06 pm

Zeus10 wrote: Nga ana etimologjike po, rrenja alb eshte nga latinishtja: "e bardhe", nga ana "historike" nuk e di cilit personazh mitologjik, i referohesh me emrin Alban.
Nuk e di e ke lexuar vepren e Niku Stillo por e bera pyetjen me paramendimin se e keni lexuar ose te tjere anetar te forumit mund ta ken lexuar

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4225
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Pershendetje te gjitheve

#8

Post by Zeus10 » Sun Feb 09, 2014 11:37 pm

make wrote:
Zeus10 wrote: Nga ana etimologjike po, rrenja alb eshte nga latinishtja: "e bardhe", nga ana "historike" nuk e di cilit personazh mitologjik, i referohesh me emrin Alban.
Nuk e di e ke lexuar vepren e Niku Stillo por e bera pyetjen me paramendimin se e keni lexuar ose te tjere anetar te forumit mund ta ken lexuar
Jo nuk e kam lexuar te plote, vetem fragmente te saj.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

Post Reply

Return to “Prezantohuni ne komunitetin e forumit”