"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Mir se ju kam gjet!

Ky seksion është krijuar për anëtarët e rinj të komunitetit, për të prezantuar me pak fjalë veten dhe qëllimin e bashkimit në këtë forum.

Moderator: ALBPelasgian

Post Reply
User avatar
Kastrioti1443
Regular Member
Regular Member
Posts: 65
Joined: Thu Jan 03, 2013 10:35 pm
Gender: Male

Mir se ju kam gjet!

#1

Post by Kastrioti1443 » Mon Nov 17, 2014 10:03 pm

Une jam Kastrioti. Gjithsesi emri im i vertet eshte Artan.

Jam mik dhe i njohur i anetarit te sapo regjistruar Skerdilaidas. Po ashtu si ai vijme nga familje nacionaliste 100% shqiptare qe kane dhene shume per kete komb.


Pasionet e mia ne lidhje me ceshtjet qe do dikskutohen ketu jane historia, gjeografia, ceshtjet e shumta te pazgjidhura te kombit shqiptar, genetika dhe shkenca rraciale.

Shpresoj qe do ja kalojme mire.

Nje pershendetje te madhe edhe per Mallakastriotin dhe punen e palodhshme qe ka bere mbi njohjen e historise se kombit tone dhe perhapjes se saj nder ne.

skerdilaidas
Member
Member
Posts: 42
Joined: Tue Sep 23, 2014 12:48 am
Gender: Male

Re: Mir se ju kam gjet!

#2

Post by skerdilaidas » Mon Nov 17, 2014 11:15 pm

Mire se erdhe Kastriot!

Post Reply

Return to “Prezantohuni ne komunitetin e forumit”