"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

T'jeta ...

Ky seksion është krijuar për anëtarët e rinj të komunitetit, për të prezantuar me pak fjalë veten dhe qëllimin e bashkimit në këtë forum.

Moderator: ALBPelasgian

Post Reply
Si1ri
Member
Member
Posts: 23
Joined: Mon Feb 01, 2016 7:03 pm
Gender: Male

T'jeta ...

#1

Post by Si1ri » Mon Feb 01, 2016 8:41 pm

... ju te gjitheve. e mir se ju gjeta.
Pas gati nje viti qe lexoj forume te ndryshme shqiptare, forumi juaj (prej sot dhe imi) me jep ndjesine si me miqsor dhe i drejtpeshuar dhe mora "guximin" te pajtohem.
Jam datlindja e 72 ekonomist i martuar me nje djal me i mire se babai i vet.
Lindur, rritur e banues ne Tirane, me origine gjys nga veriu (Shkodra) e gjys nga jugu (Himara) po ashtu gjys muslyman e gjys ortodoks. Kete e them per faktin e vetem se ne familje nuk humbim rast per te festuar te gjitha festat. :mrgreen: Besimi i kultivuar ne familje qe nga stergjyshi, gjyshi e prinderit, eshte Shqiptaria.
Dhe pse qe femi me pelqen te lexoj ç'do gje per gjithçka kontributi im do jete modest dhe uroj e shpresoj qe nga ky forum te pasuroj me shume dijet e mia mbi çeshtje aq te mjegulluar Shqiptare.

Gjithe te mirat e nje jave te mbare.

User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: T'jeta ...

#2

Post by Adriana » Mon Feb 01, 2016 10:00 pm

Mire se na erdhe Si1ri, ju uroj te kaloni sa me mire ne forumin tone, tashme dhe tuajin!


\
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
Hymniarber
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1017
Joined: Tue Jun 02, 2009 5:04 am
Gender: Male
Location: Arbëria

Re: T'jeta ...

#3

Post by Hymniarber » Mon Feb 01, 2016 10:29 pm

Mire se erdhe Si1ri, te gjithe mesojme prej njeri-tjetrit dhe keshtu dhe ne shpresojme te mesojme nga pervojat dhe idete tuaja.
Fere libenter homines id quod volunt credunt
Image

Si1ri
Member
Member
Posts: 23
Joined: Mon Feb 01, 2016 7:03 pm
Gender: Male

Re: T'jeta ...

#4

Post by Si1ri » Tue Feb 02, 2016 8:21 pm

Faleminderi per mirseardhjen :)

Post Reply

Return to “Prezantohuni ne komunitetin e forumit”