"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Greece, the land where myth replaces history.

Në këtë nën-frorum do të hidhen të gjithë ato artikuj apo shkrime që marrin në analizë historine kulturën dhe gjuhën tonë. Në të nuk do të mungojnë dhe shkrime të tjera lidhur me aspekte te tjera të jetës dhe botës qe na rrethon.

Moderator: Hymniarber

Post Reply
User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4225
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Greece, the land where myth replaces history.

#1

Post by Zeus10 » Mon Dec 07, 2009 3:13 pm

Artikulli i shkruar me qellim demaskimin e pretendimeve greke, per etnicitetin e Epirit ne lashtesi, psh pak a shume te shfaqura ne kete video te ideologeve profesioniste ose jo te propagandes greke:eshte ky i meposhtmi:

http://www.megaupload.com/?d=4ADAJZ0H


Ky artikull eshte ne dispozicion te dashamiresve shqiptare ose te huaj.
Natyrisht eshte pronesi e Arberiaonline© dhe krijuesve te tij.

Artikulli ka per qellim te tregoje, se jo vetem ne mesjete Epiri dhe epiriotet nuk ishin greke, por dhe ne lashtesi ai nuk ka qene i banuar nga Helenet e mirefillte, pavaresisht se ata ishin nje race e ngjashme me Iliret dhe Epirotet, ne ndryshim nga sot ku ata kane formuar nje komb te vecuar. Teksti nuk synon te provoje ne cdo pikepamje shkencore synimin e mesiperm, por e lokalizon te verteten kryesisht me citime nga antikiteti, citime qe jane te drejteperdrejta, nuk kerkojne interpretim dhe nuk jane nisur nga premisa te dyfishta ose me shume. Teksti provon ne menyre te katerciperishme, se emri Albanian dhe Albania, zevendesoi ne permbajtjen e tij dhe ne hapesire, emrin e lashte Epirus dhe Epirot, duke mos e perjashtuar ate plotesisht, por duke egzistuar krahas tij.
Teksti gjithashtu provon ne vazhden e artikujve te meparshem, se emri Hellen ka marre padrejtesisht meritat, qe i takojne races se madhe te Pellazgeve, megjithese ne, nuk e kemi shume te qarte se ckuptim ka nje nocion i tille ne lashtesi.
Ky artikull, eshte si te thuash plotesim i nje vazhde artikujsh te meparshem, duke u futur me ne detaje te fiseve te Epirit te lashtesise. Ai nuk merr persiper ti mbuloje te gjitha ato, por provon ne menyre shume te kenaqshme, se historia e Epirit, nuk eshte pjese e historise se Greqise, duke vene theksin qe ai realitet i lashte, nuk perputhet me realitetin e sotem Grek nga pikepamja njerezore dhe etnike, duke qene dy realitete, qe eshte munduar te lidhen artificialisht nga nje propagande e shfrenua,r qe fatkeqesisht pati inicimin e saj nga faktore jo-greke, per arsye politike dhe gjeo-strategjike e fetare.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
ALBPelasgian
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2113
Joined: Sun Jun 28, 2009 7:57 pm
Gender: Male
Location: Prishtinë (Prima Justiniana)
Contact:

Re: Greece, the land where myth replaces history.

#2

Post by ALBPelasgian » Mon Dec 07, 2009 4:32 pm

Mrekullia vete! Tani kur po e shoh te edituar si eshte me se miri dhe te hidisur per bukuri ne versionin PDF bindem edhe me teper qe ky studim i sipermarre nga Zeusi, do te kete efekt per nje kohe fare te shkurte. Shpresoj qe do te behet sa i me i qasshem ne google!

Pergezime Zeus, dhe vazhdofshim me te tilla!
Ne sot po hedhim faren me emrin Bashkim,
Qe neser te korrim frutin me emrin Bashkim!

User avatar
Hymniarber
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1015
Joined: Tue Jun 02, 2009 5:04 am
Gender: Male
Location: Arbëria

Re: Greece, the land where myth replaces history.

#3

Post by Hymniarber » Thu Dec 10, 2009 12:47 am

Mund te them se ka dale nje video e shkelqyer. Duke perjashtuar ca gabime te vogla gramatikore, çdo gje ne te qendron ne nje nivel te admirueshem. Sigurisht qe mund te ishte pergatitur me mire, por une them qe do ti qendroje kohes per nivelin e argumentimit, parashtrimit si dhe videos. Falemnderit te gjitheve dhe mund ta shijoni te plote:

Fere libenter homines id quod volunt credunt
Image

User avatar
Hymniarber
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1015
Joined: Tue Jun 02, 2009 5:04 am
Gender: Male
Location: Arbëria

Re: Greece, the land where myth replaces history.

#4

Post by Hymniarber » Tue Jan 05, 2010 1:09 pm

Tani shkrimi dhe ne scribd:Falenderojme Albpelasgian per publikimin.
Fere libenter homines id quod volunt credunt
Image

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Greece, the land where myth replaces history.

#5

Post by Mallakastrioti » Tue Jan 05, 2010 2:44 pm

Te lumte Albpelasgian qe e ke hedhur ne Scribd...shkelqyeshem dhe faleminderit.
Image

User avatar
ALBPelasgian
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2113
Joined: Sun Jun 28, 2009 7:57 pm
Gender: Male
Location: Prishtinë (Prima Justiniana)
Contact:

Re: Greece, the land where myth replaces history.

#6

Post by ALBPelasgian » Tue Jan 05, 2010 4:46 pm

Me nder qofsh HymniArber & Mallakastriot,

Shkrimin e kam publikuar edhe ne web-in tim personal http://www.albpelasgian.com, mirepo ka mbetur si pezull per shkak se s'kam arritur t'i uploadoj edhe ilustrimet, fotot dhe faqet e skanuara te studimit. Megjithate, si te lirohem nga barra e provimeve te mallkuara, do ta kompletoj te terin.
Ne sot po hedhim faren me emrin Bashkim,
Qe neser te korrim frutin me emrin Bashkim!

User avatar
Hymniarber
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1015
Joined: Tue Jun 02, 2009 5:04 am
Gender: Male
Location: Arbëria

Re: Greece, the land where myth replaces history.

#7

Post by Hymniarber » Tue Jan 05, 2010 7:57 pm

ALBPelasgian wrote:Me nder qofsh HymniArber & Mallakastriot,

Shkrimin e kam publikuar edhe ne web-in tim personal http://www.albpelasgian.com, mirepo ka mbetur si pezull per shkak se s'kam arritur t'i uploadoj edhe ilustrimet, fotot dhe faqet e skanuara te studimit. Megjithate, si te lirohem nga barra e provimeve te mallkuara, do ta kompletoj te terin.

Kjo s'eshte asnjegje krahasuar me ate qe te pret me shkrimin per Maqedonine :) , por kam besim qe do e justifikoje mundimin, sepse spektakli qe do te ofroje, eshte i atille, qe do s'do duket gje lodhja :) , megjithese ca te tjereve do u prishet gjumi per nje kohe te gjate :( [ -haha- ].
Fere libenter homines id quod volunt credunt
Image

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4225
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Greece, the land where myth replaces history.

#8

Post by Zeus10 » Tue Jan 05, 2010 11:50 pm

Varianti i ri i shkrimit gjendet ne kete link: KETU ose:PS. Meqe Albpelasgian ka punuar mbi nje version te vjeter te shkrimit, i cili kishte gabim qe ne titull, une isha i detyruar qe ti beja nje redaktim te metejshem, duke eliminuar dhe disa gabime gramatikore te tjera, sidomos ato te sugjeruara prej Socios
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4225
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Greece, the land where myth replaces history.

#9

Post by Zeus10 » Sun Jan 10, 2010 2:13 am

Shkrimi eshte dhe ne versionin pdf:


Copyright © ArberiaOnline 2008. All Rights Reserved.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

Post Reply

Return to “Arberiaonline, artikuj dhe analiza”