"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Hapet tuneli Elbasan - Tiranë (vetem 15 min )

Në këtë forum, do të sillen lajmet më të fundit dhe mund të komentohen ato. Gjithashtu ato mund të lexohen dhe në portal, së bashku me komentet.

Moderator: Mallakastrioti

Post Reply
User avatar
Sally
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2062
Joined: Tue Jun 09, 2009 2:36 pm
Gender: Female

Hapet tuneli Elbasan - Tiranë (vetem 15 min )

#1

Post by Sally » Sat Jun 15, 2013 4:55 pm

Berisha: Të dielën hapet tuneli Elbasan - Tiranë
Tiranë, 14 qershor - Kryeministri Sali Berisha ka bërë të ditur se këtë të diel do të hapet tuneli që lidh Tiranën me Elbasanin. Në një reagim në rrjetin social “Facebook”, Berisha tha se ajo që deri dje dukej e pamundur tashmë do jetë realitet.

“Ajo që deri dje dukej e pamundur, të dielën do të jetë një realitet i prekshëm për të gjithë ne. Nga e diela Tirana dhe Elbasani do të jenë më afër se kurrë, vetëm 15 minuta. Mali i ndante deri dje, tuneli i Kërrabës e bën sot Tiranen dhe Elbasanin një. Ne bëjmë të vërteta ëndrrat tona! Ky është zhvillim! Përpara!!! Sb”, shkruan kryeministri.Tani, sapo të kalosh tunelin, je në Elbasan. Urojmë që në të ardhmen të ndërtohen sa më shumë vepra të tilla!...Gëzuar gjithë kombit!
Nuk jam vrasës, jam student shqipëtar, vrava një tradhtar të Atdheut tim.
(Avni Rustemi)

User avatar
Morrison
Regular Member
Regular Member
Posts: 65
Joined: Tue Jun 09, 2009 2:28 pm
Gender: Male

Re: Hapet tuneli Elbasan - Tiranë (vetem 15 min )

#2

Post by Morrison » Sat Jun 22, 2013 5:21 pm

Ta gezojme kete veper, sikur te hidheshin edhe njehere syte nga Mallakastra nuk do na mbetesh hatri. Te vetmen veper qe kan kryer ne zonen tone eshte rruga per ne Bylis qe ka ndihmuar shume edhe banoret e Hekalit, por kjo nuk mjafton duhet bere me shume pune ne kete zone qe rinia te trashegoj traditat e kesaj zone.


Post Reply

Return to “Lajme”