"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Deri kur keshtu ?

Në këtë forum, do të sillen lajmet më të fundit dhe mund të komentohen ato. Gjithashtu ato mund të lexohen dhe në portal, së bashku me komentet.

Moderator: Mallakastrioti

Post Reply
User avatar
TeuAL
Supreme Member
Supreme Member
Posts: 483
Joined: Tue Mar 10, 2015 3:28 am
Gender: Female

Deri kur keshtu ?

#1

Post by TeuAL » Mon Aug 15, 2016 1:37 am

Egersirat Vazhdojne Ritualin

Vdekje misterioze e emigrantit në Greqi.
14/08/2016
---------------------------------------------------
Pëllumb Marnikollaj, 29 vjeç nga fshati Rrilë i Lezhës, ka humbur jetën në rrethana ende misterioze në kryeqytetin e shtetit fqinj të greqisë, ku ai jetonte prej disa vitesh. Sipas banorëve të zonës, dyshohet se Marnikollaj mund të jetë bërë prè e dhunës së policisë . . . Ndërkohë, një emigrant shqiptar që jeton në Athinë, ka pohuar se Marnikollaj ka pasur detyrim paraqitjeje në policinë greke. Ai ka komunikuar në telefon me të ndjerin përpara se ky i fundit të shkonte për të firmosur paraqitjen, por më vonë nuk ka pasur më komunikim. Ky fakt e ka shqetësuar emigrantin Shqiptar . . .

http://top-channel.tv/lajme/artikull.ph ... 234&fundit

User avatar
TeuAL
Supreme Member
Supreme Member
Posts: 483
Joined: Tue Mar 10, 2015 3:28 am
Gender: Female

Re: Deri kur keshtu ?

#2

Post by TeuAL » Mon Aug 15, 2016 8:55 am

Egersia antishqiptare e shtetit grek derdhet mbi emigrantet e pambrojtur me te njejtin ritem - periodikisht, pandalshmerisht. Cfare mund te behet qe ky shtet, fqinji yne jugor, te kuptoje HUMANIZMIN ?

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Deri kur keshtu ?

#3

Post by Zeus10 » Mon Aug 15, 2016 4:24 pm

Shteti grek dhe individet e paguar prej tij, ne menyre te paskrupullt, jo vetem qe i trajtojne egersisht shqiptaret, por nuk ndalen ne fushaten e tyre te vjedhjes se vlerave te spikatura kulturore te ketyre te fundit:
Gjatë fjalës së tij antishqiptari grekofoni, Panajot Barka akuzoi shqiptarët se janë hajdutë të polifonisë greke duke e pagëzuar si Iso polifoni shqiptare. Barka kerkoi qe Greqia te hedhe ne gjyq ne Gjykatat Nderkombetare per kete vjedhje te Shqiperise, si dhe heqjen nga UNESKO te Iso Polifonise Popullore Shqiptare. Gjuha e perdorur nga profesori I Universitetit te Gjirokastres Panajot Barka ishte nxitje e urrejtjes mes dy popujve
Polifonia labe, e cila perfaqeson nje fenomen kulturor shume domethenes, jo vetem te leberve, por te te gjithe shqiptareve, sidomos ne zonat e jugut, eshte shume e rendesishme, per te ndalur fushaten e dekadave te fundit te propagandes greke, per te justifikuar lidhjen absurde midis neoheleneve dhe helenikeve te permendur aq dendur ne librat e shkruajtur me duart e murgjerve byzantine. Polifonia se bashku me fenomene te tjere kulturore, me karrakter etnik, si veshjet, vallet luftarake, zakonet etj, shihen prej grekeve hajdute te historise, si pengesa te pakapercyeshme, ne misionin e tyre per te manipuluar historine. Atyre nuk ju ngelet, vetem te shfaqen qesharake ne pretendimet absurde si ky me siper dhe qe mos te shfaqen te tille, nxjerrin figura groteske si P. Barka, duke ndjekur parimin: "Genje, genje se dicka do mbetet". Ne pretendimin e tyre, qe keto xhevahire kulturore, qe jane shume te rendesishme, per te gjurmuar historine, si prova te gjalla te trashegimise kulturore te popujve, nuk na thone, se si eshte e mundur, qe polifonia eshte gati ne perfeksion dhe shume me komplekse, vetem ne dhe nder shqiptaret, krahasuar me Greqine, ku ose nuk egziston fare, ose egziston e thjeshtezuar, vetem ne krahina dikur shqiptare, ose nder ata qe megjithese shqiptare, duan ta shesin veten per greke.

Image
Image

Kjo polifoni dhe keto kostume e zakone, jane vecse shqiptare, ato do humbasin e shuhen edhe ndermjet atyre, qe perqafojne nje kulture tjeter dhe e adoptojne si te tyre, per interesa meskine. Kultura eshte e dhene, ajo nuk eshte si karte, qe e nxjerr nga menga dhe e perdor sa here te intereson.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Deri kur keshtu ?

#4

Post by Zeus10 » Mon Aug 15, 2016 10:41 pm

TeuAL wrote:Egersia antishqiptare e shtetit grek derdhet mbi emigrantet e pambrojtur me te njejtin ritem - periodikisht, pandalshmerisht. Cfare mund te behet qe ky shtet, fqinji yne jugor, te kuptoje HUMANIZMIN ?
Me dhjetera shqiptare jane vrare kufijve, dhjetera te tjere burgjeve dhe deri shesheve te Greqise, thjesht ndonjehere dhe per faktin se u jane gezuar fitoreve te nje ndeshje sporti.Por kur u vra nje shqiptar nga himara qe prej Greqise njihen si greke, thjesht ne nje aksident automobilistik, u be ceshtje nderkombatare, u shkrua ne cdo raport te drejtave te njeriut dhe institucioni europian.
Shteti yne, eshte shtet I fasades, jo mbrojtes I te drejtave dhe jetes se shqiptareve.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

Post Reply

Return to “Lajme”