"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Bukuria e acarit

Këtu mund të postoni fotografi tuajat, ose të vendit ku banoni.

Moderator: Mallakastrioti

Post Reply
User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Bukuria e acarit

#1

Post by Adriana » Sat Jan 11, 2014 7:58 am

I ftohti që ka përfshirë Shtetet e Bashkuara të Amerikës këtë dimër ka shkaktuar shumë probleme në jetën e njerëzve dhe në funksionimin e shkollave, trenave, aeroporteve, por ndërkohë ai na sjell dhe foto të mahnitshme të krijuara nga temperaturat që shkojnë deri në -50 gradë celcius. Shikoni këto foto të bukura të krijuara nga akulli dhe ngrica.

Image

Image

Image

Image
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Bukuria e acarit

#2

Post by Adriana » Sat Jan 11, 2014 8:01 am

Image

Image

Image

Image
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Bukuria e acarit

#3

Post by Adriana » Sat Jan 11, 2014 8:03 am

Image

Image

Image

Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
Sally
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2062
Joined: Tue Jun 09, 2009 2:36 pm
Gender: Female

Re: Bukuria e acarit

#4

Post by Sally » Tue Jan 10, 2017 6:15 pm

Sot në Tiranë, ky është shatërvani te salla e parlamentit shqiptar në rrugën “Xhorxh W. Bush”.

Image


Sot në Shkodër, depozita të ngrira dhe të plasura:

Image


Image

Po për fat të keq përvec bukurisë acari ka sjellur dhe shumë probleme në shqipëri. Shqipëria regjisrtron viktimën e katërt ( Durrës, Sarandë, Lushnje, Korçë ) në këto ditë acari, reshjet e dëborës janë pakësuar, por uljet e temperaturave kanë bërë që ngricat përveç rrugëve të pushtojnë edhe ujërat. Vala e të ftohtit që ka prekur Evropën që prej javës së kaluar, me temperatura polare, ka shkaktuar të paktën 38 të vdekur, pjesa më e madhe në Poloni.
Nuk jam vrasës, jam student shqipëtar, vrava një tradhtar të Atdheut tim.
(Avni Rustemi)

Post Reply

Return to “Këndi i fotografisë”