"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

LIVE - TERMETI NE SHQIPERI

Këtu mund të ndihmoni komunitetin me gjithfarë gjërash, si rilidhje me persona të caktuar, ndihmë për punë biznes etj

Moderator: ErjonH.

Post Reply
User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

LIVE - TERMETI NE SHQIPERI

#1

Post by Adriana » Tue Nov 26, 2019 3:31 pm

Tërmet me magnitudë 6.4 të shkallës Rihter dhe me intensitet 7 ballë godet Shqipërinë me epiqendër në Shijak. Raportohet për 16 viktima, shqiptarët brakitisin banesat, mbi 600 persona të lënduar kanë marrë ndihmë nëpër spitale. Për më shumë mund të ndiqni lIVE videon e mëposhtme:

Nëse video e mësipërme nuk ju hapet, KLIKONI KETU
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4227
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: LIVE - TERMETI NE SHQIPERI

#2

Post by Zeus10 » Wed Nov 27, 2019 12:06 am

Nje termet i tille, kishte 40 vjete, qe nuk ndodhte. Deri me tani 23 jete dhe qindra te plagosur. Eshte e cuditshme, se si ndodhi ne Shqiperi dhe Bosnje ne te njejten kohe. Po ashtu eshte i cuditshem fakti, se kohet e fundit, nje numer i pambarimte termetesh, kane ndodhur ne Shqiperi, qe duket sikur u finalizuan me kete katastrofe.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: LIVE - TERMETI NE SHQIPERI

#3

Post by Adriana » Thu Nov 28, 2019 7:54 pm

Aktori Çun Lajçi në këtë ditë tragjike për Shqipërinë, ka shkruar vargje emocionuese:

“Shqipnisë sime t’luhatun

Kur dridhesh ti
Ne s’bajmë gjumë Shqipni
Se tutemi po vdes
E rrajë jetimash mbesim
Të duem edhe kur vërshohesh
Ujnash
Edhe kur digjesh
Zjarresh
Edhe kur mallkohesh nesh
Kur luhatesh
Dridhesh e përkundesh
Tërmetesh
Si zogj t’futemi n’gji
E lutemi
Vetëm ti t’mos vdes
Ne
S’bajmë gjumë kur ti dridhesh
Se veç Ty t’kemi Shqipni”.
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: LIVE - TERMETI NE SHQIPERI

#4

Post by Arbëri » Thu Nov 28, 2019 11:43 pm

Kufijte qe na ndajne me Shqiperine Nene si duket vetem ne harta ekzistojne e-jo edhe ne zemrat e shqiptareve !
Ndihmat nga Kosova , Maqedonia e Presheva jane te perditshme , si ne video me poshte:


Ngushllimet familjareve të cilet humben te afermit e tyre , ngushllime gjithe shqiptareve .
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

Post Reply

Return to “Ndihme per komunitetin”