"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Ermonela Jaho

Flisni për artin shqiptar, mund të sillni fotografi nga punimet tuaja artistike.

Moderators: uck_aksh, ALBPelasgian, ErjonH.

Post Reply
User avatar
TeuAL
Star Member
Star Member
Posts: 702
Joined: Tue Mar 10, 2015 3:28 am
Gender: Female

Ermonela Jaho

#1

Post by TeuAL » Thu Jan 21, 2021 3:37 am

https://kohajone.com/ermonela-jaho-vler ... rkombetar/

Ermonela Jaho vlerësohet me cmimin e madh ndërkombëtar
20/01/2021

Këngëtarja shqiptare e muzikës klasike, Ermonela Jaho, është nderuar me një çmim ndërkombëtar. Përmes një postimi në rrjetet sociale, sopranoja shqiptare shkruan se ka fituar çmimin e parë në kategorinë e muzikës vokale. Vlerësimi është dhënë nga “International Classical Music Awards” (Çmimet ndërkombëtare të Muzikës Klasike).

”Jam shume e lumtur tju lajmeroj se albumi Anima Rara ka fituar cmimin e pare ne kategorine e muzikes vokale nga ICMA (Cmimet Nderkombetare te Muzikes Klasike). Dua te falenderoj ICMA per nderimin dhe gjithashtu te shpreh vleresimin tim ndaj ekipit te Opera Rara dhe kolegeve te mrekullueshem qe bashkepunuan me mua per te sjelle ne jete kete muzike te mrekullueshme. Kemi kuptuar pergjate kesaj kohe sesa na nevojitet Arti dhe sa e veshtire eshte qe te krijohet. Ju falenderoj per mbeshtetjen e vazhdueshme. Ju dua te gjithëve”, shkruan Jaho në mediat sociale.
- - - - - - - - - -
https://www.icma-info.com/winners-2021/
Njoftimi nga International Classical Music Awards (ICMA) vijon:
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Tolerancë zero të pavërtetës.

User avatar
TeuAL
Star Member
Star Member
Posts: 702
Joined: Tue Mar 10, 2015 3:28 am
Gender: Female

Re: Ermonela Jaho

#2

Post by TeuAL » Thu Jan 19, 2023 4:57 pm

https://www.icma-info.com/winners-2023/

"Artiste e Vitit 2022 - Ermonela Jaho, Soprano" nga ICMA(International Classical Music Awards)


Ne 18 Janar 2023, Juria për Çmimet Ndërkombëtare të Muzikës Klasike - ICMA(International Classical Music Awards), shpalli 26 fitues(nga 377 kandidate) per arritjet gjate vitit 2022. Kengetarja jone Ermonela Jaho fitoi çmimin "Artiste e Vitit - Ermonela Jaho, Soprano".

Me bukurine e pashoqe te zerit te saj temrekullueshem, artistikisht te persosur dhe magjishem dritherues, Ermonela Jaho mahnit me estetiken e saj vokale. Ana tjeter e artit te madh te kengetares eshte paraqitja elektrizuese teatrale. Te rralle jane kengetaret qe arrijne nje shkalle kaq te larte identifikimi me rolet e tyre, nje te tille vertetesi te pa diskutueshme dhe emocion trondites . . .
Tolerancë zero të pavërtetës.

Post Reply

Return to “Arti shqiptar”