"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Kenge kushtuar trojeve shqiptare

Shkruani për muzikën tonë, bukurinë e saj, sillni pjesë prej saj.

Moderators: uck_aksh, ALBPelasgian

User avatar
Sally
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2062
Joined: Tue Jun 09, 2009 2:36 pm
Gender: Female

Re: Kenge kushtuar trojeve shqiptare

#31

Post by Sally » Mon Sep 14, 2015 12:42 pm

Jam Shqiptare ( Official Video HD )
Kendon: Pellumb Vrinca ,
Mars 2014
Nga:TvKopliku AL
By: Power Media Studio

Nuk jam vrasës, jam student shqipëtar, vrava një tradhtar të Atdheut tim.
(Avni Rustemi)

Si1ri
Member
Member
Posts: 23
Joined: Mon Feb 01, 2016 7:03 pm
Gender: Male

Re: Kenge kushtuar trojeve shqiptare

#32

Post by Si1ri » Wed Sep 07, 2016 4:09 pm


Adem Ramadani - Thërret Prizreni mori Shkodër

thrret prizreni mori shkoder
hajde te rrim se te kam moter
merre durrsin dhe tiranen
se na kshtu e gzojnan nanen
un thrras pej edhe gjakov
drenic llap edhe rugove
vjen decani e mitrovica
kacaniku e kamenica
vjen gjilani e prishtina
ferizaj edhe klina
hej kshtu n'kala
s'bashku te rrina

hej kur te vini mos harroni
edhe krujen ktu ta ftoni
coni lajm ne gjirokaster
tepelen e mallakaster
mat, mirdit , kuksin me thirr
thirre korcen o me rrethin
thrras tetoven gostivarin
thrras uliqinin e tivarin
bujanovcin vjen presheva
suha reka,malisheva
hej tan gollaku e podujaeva

hej i kam thirr plav edhe guci
hot e grud edhe malsi
kam thirr dibren ohrin strugen
merre matin edhe puken
vjen cameria e vjen janina
lumes na s'bashku do rrina
manastiri ka cue fjal
gjithsesi une kam me ardhe
gjithsesi une kam me ardhe
oh se per korc malli m'ka marre
por ni bes m'kan than e ki
her do kur te ju do vijm

hej kur te vini dore per dore
mos harroni te shkoni ne vlor
conja vlores ni porosi
ni flamur le ta merr ne gji
te gjith vllazen edhe motra
eni keshtu po ju thrret votra
ni kuror bashk ta qendisim
ni flamur s'bashku ta ngrisim
le te n'degjon bota mbare
kshtu rrin bashk ooo
gjith populli shqiptare o hej

Tek ky link shpjegohet autorsia e kenges ...

Code: Select all

http://malishevapress.com/therret-prizreni-mori-shkoder-historia-e-kenges-dhe-autoret-e-pare-te-saj/

User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Kenge kushtuar trojeve shqiptare

#33

Post by Adriana » Wed Dec 21, 2016 9:55 pm

E kam emrin preshevar
Nga: Gold AG - Nëntor 2016


Sa te du KOSOVA nan mir e din veq ZOTI,
gjall dashnia jote me mban se un jam djal i joti
Ekam emrin preshevar shqiptar i ksaj bote,
edhe pse kufinjt na ndajn un jam zemra jote

Me vargun e poetit po i thom do fjal malli
Sa hekat e ksaj bote po i durojka veq i gjalli
E heci krejt boten e apet te ti vij
Se aromen tane hiq kerkun nuk e nij
Une tdu hatri i gjyshit qe te deshti pa hile
Te du per kto kodra e kto fusha jeshile
Sa here te bjen shiu, del dielli e hana
Vi te ti Preshev sikur fmia te nana
Ta du token lugin, si ti se du kerkon
Em merr malli per lloq eh per at pluhnin ton
Sa e madhe kjo bot, sa i madh osht ky mall
1 jet mfali ZOTI, e un ty ta kisha fal
1 zjarr e kom mrena, ma shun veq liria
Se ti je frymzim, plotsim i andrrave tmija
Per ty jam atje, saher ti qe mthirr
Mos vdeksha pa tbo oj Preshev niher te lir


Sa te du KOSOVA nan mir e din veq ZOTI,
gjall dashnia jote me mban se un jam djal i joti
Ekam emrin preshevar shqiptar i ksaj bote,
edhe pse kurfinjt na ndajn un jam zemra jote

Jom si lule pa uj si zog pa fole
A jeton rahat 1 shqiptar pa atdhe
A ka tjer si un se du me qajt hallin tem
Un tdu ty Preshev qysh tka dasht baba jem
Tdu edhe tknoj dej sa tem shtjerret zani
Tdu edhe tmbroj si vlla Bardhyl Osmani
Ti je ntrup tem prej kokes e themrres
Je uj qe shun etje je gjak i vet zemres
Je si deti me val bukuri e rral ne vete
Per krejt bone mir po keq mbete per vete
E mira svjen vet pa dasht na me bo mir
Ku i ki ata burra qe zotni i kem thirr
Ku i ki ata trima qe rrall i pat Shqipnia
Qe nxorren hak si burra per vllazen te Xhamia
Osht koha me ndryshu kejt qka kena me thon
Se neser vjen ni dit ku na mallkojn tfmija ton

Sa te du KOSOVA nan mir e din veq ZOTI,
gjall dashnia jote me mban se un jam djal i joti
Ekam emrin preshevar shqiptar i ksaj bote,
edhe pse kurfinjt na ndajn un jam zemra jote

Ah zemra po plas pa fol spo kom qare
Pse fmit e lugines mi kan lan pa abetare
Nket shkoll fillore na shkoj dita e nata
Ti je shembull per tjer Preshev nder gjenerata
Pasha ZOTIN qe mfali e mboni ksi lloj djali
Une jom i lidht me ty bash si zogu e mali
Rall pot permenin tka harru ty krejt bota
Politikes i bjen men kur ti duhen vota
A shqiptart e vertet nuk te harrojn bash edhe leht
Edhe ne Shqipni em vesin ajo Preshev qysh ka met
Ka met si mas keqti bash si flet e grisun
Ni sy qe nuk sheh si ni fmi i braktisun
Ni faqe e librit qe kaloj pa u lexu kurr
Ni ven me histori tmadhe gjithmon mu mburr
Saher tem merr malli edhe mkap merzia
Çmallna e po kaj me ty me kto kangt e mija

Sa te du KOSOVA nan mir e din veq ZOTI,
gjall dashnia jote me mban se un jam djal i joti
Ekam emrin preshevar shqiptar i ksaj bote,
edhe pse kurfinjt na ndajn un jam zemra jote
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Kenge kushtuar trojeve shqiptare

#34

Post by Adriana » Tue Dec 27, 2016 1:38 am

Toka Amë
Këndon: Enkelejda Alushi & Hysni Alushi
Muzika: Edi Balili
Teksti: Armand Trebicka
Orkestroi: Edi Balili


Toka Amë

Që kur vjen në këtë botë,
Emrin nënë të parin thua.
Shqipëri, moj toka amë,
nënë e madhe je për mua.

Që kur vjen në këtë botë,
Emrin nënë të parin thua.
Shqipëri, moj toka amë,
nënë e madhe je për mua.

Tërë shqipëtarët anë e mbanë,
porsi nëna ime kanë
Kosovarë, dibranë e çamë...
Ty të quajnë toka amë.

Tërë shqipëtarët anë e mbanë,
porsi nëna ime kanë
Kosovarë, dibranë e çamë...
Ty të quajnë toka amë.

Shqipëri, moj toka amë...
Që kur lindem ne këtë vend...
Që kur lindem te kam lenë...
Se ti emrin na ke dhënë...
Kush i thotë vetes shqipëtar,
Bukës-bukë dhe gurit-gurë,
Për këtë emër është krenar,
Sa të jetë gjallë, se harron kurrë.

Kush i thotë vetes shqipëtar,
Bukës-bukë dhe gurit-gurë,
Për këtë emër është krenar,
Sa të jetë gjallë, se harron kurrë.

Kur jam larg sa më mungon,
Nëpër botë si zogjtë shtegtarë.
Ti je zjarr, që na bashkon,
Se je nënë për çdo shqipetarë.

Kur jam larg sa më mungon,
Nëpër botë si zogjtë shtegtarë.
Ti je zjarr, që na bashkon,
Se je nënë për çdo shqipëtar.

Shqipëri, moj toka amë...
Që kur lindem ne këtë vend...
Që kur lindem te kam lenë...
Se ti emrin na ke dhënë...

Nga Prekazi i Adem Jasharit
Deri poshtë në Çamëri!
Në mes Vjosës dhe Vardarit
-Jeton emri Shqiptari!

Nga Prekazi i Adem Jasharit
Deri poshtë në Çamëri!
Në mes Vjosës dhe Vardarit
-Jeton emri Shqiptari!

Shqipri Etnike - Shqipri Etnike

Shqipëri, moj toka amë...
Që kur lindem ne këtë vend...
Që kur lindem te kam lenë...
Se ti emrin na ke dhënë...

Shqipëri, moj toka amë...
Që kur lindem ne këtë vend...
Që kur lindem te kam lenë...
Se ti emrin na ke dhënë...
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!Post Reply

Return to “Muzikë Shqiptare”