"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

The Illyrians, John Wilkes

Talk about Albanian history.
Post Reply
User avatar
Arban Blandi
Supreme Member
Supreme Member
Posts: 464
Joined: Sun Apr 25, 2010 12:11 am
Gender: Male
Location: Іllyria, Ukraine
Contact:

The Illyrians, John Wilkes

#1

Post by Arban Blandi » Sat May 22, 2010 2:07 pm

Last edited by Arban Blandi on Sat May 22, 2010 2:31 pm, edited 3 times in total.
Our Scribd Channel - History was a damn dim candle over a damn dark abyss.

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: The Illyrians, John Wilkes

#2

Post by Arbëri » Sat May 22, 2010 2:18 pm

Me sa e di une , John Wilkes ka shkruajtur shumë gjëra mbrapsht për shqiptarët ?
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Arban Blandi
Supreme Member
Supreme Member
Posts: 464
Joined: Sun Apr 25, 2010 12:11 am
Gender: Male
Location: Іllyria, Ukraine
Contact:

Re: The Illyrians, John Wilkes

#3

Post by Arban Blandi » Sat May 22, 2010 2:28 pm

Po Arbër, shih dhe këtu për disa kritika http://www.topix.com/forum/world/albani ... 5HDVTAOF0B
Our Scribd Channel - History was a damn dim candle over a damn dark abyss.

User avatar
Arban Blandi
Supreme Member
Supreme Member
Posts: 464
Joined: Sun Apr 25, 2010 12:11 am
Gender: Male
Location: Іllyria, Ukraine
Contact:

Re: The Illyrians, John Wilkes

#4

Post by Arban Blandi » Sun Oct 10, 2010 2:53 pm

Hileja është e thellë. Kanë bërë çmos që gjeneza e shqiptarëve të paraqitej sa më e turbullt. Ndërsa suksesi më i madh që shkenca jonë e histori – arkeologjisë ka arritur deri më sot është ajo e afirmimit të ekzistencës së interlandit ilir pranë kolonive greke dhe latine. Hileja është e thellë, është hile klerikësh, të cilët deri më sot ia kanë hedhur kujtdo individi në veçanti, dhe të gjithë popujve në përgjithësi dhe ia kanë dalë të mbretërojnë pa iu hyrë asnjë gjemb në këmbë. Ata janë treguar mjeshtra të rrallë dhe i kanë shpëtuar çfarëdolloj situate të vështirë për ta.
Our Scribd Channel - History was a damn dim candle over a damn dark abyss.

erix77
Star Member
Star Member
Posts: 543
Joined: Sat Aug 14, 2010 8:23 am
Gender: Male
Location: Tirana

Re: The Illyrians, John Wilkes

#5

Post by erix77 » Sun Oct 10, 2010 5:28 pm

They spoke a language of which almost no trace has survived
Ska nevoje te lexojme me teper e kuptojme kush ja ka paguar shpenzimet Wilkesit.Qe ne rreshtat e pare shihet qarte qe Wilkes mundohet te eleminoje cdo fare lidhje midis Ilireve dhe Shqiptareve.
Dhe e bëmë me besa besën ja të rrojmë ja të vdesëm!

Ishte thënë prej Zotit që të nderohen armët e Shqipërisë!

User avatar
ALBPelasgian
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2113
Joined: Sun Jun 28, 2009 7:57 pm
Gender: Male
Location: Prishtinë (Prima Justiniana)
Contact:

Re: The Illyrians, John Wilkes

#6

Post by ALBPelasgian » Fri Jan 21, 2011 11:08 pm

Arban a eshte komplet libri i John Wilkes ne vegezen e "scribd"? Pyes sepse nje numer librash online shpeshhere s'permbajne tere faqet...
Ne sot po hedhim faren me emrin Bashkim,
Qe neser te korrim frutin me emrin Bashkim!

User avatar
Arban Blandi
Supreme Member
Supreme Member
Posts: 464
Joined: Sun Apr 25, 2010 12:11 am
Gender: Male
Location: Іllyria, Ukraine
Contact:

Re: The Illyrians, John Wilkes

#7

Post by Arban Blandi » Fri Jan 21, 2011 11:16 pm

Po Alpel, tërë libri është; veçse, për me e pa të gjithin, duhet ta shkarkosh.
Our Scribd Channel - History was a damn dim candle over a damn dark abyss.

Post Reply

Return to “Albanian history”