"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

ARVANITASIT SHQIPTARE

Post Reply
Leka SHQIP
Regular Member
Regular Member
Posts: 92
Joined: Mon Apr 12, 2010 6:43 pm
Gender: Male

ARVANITASIT SHQIPTARE

#1

Post by Leka SHQIP » Fri Jun 04, 2010 7:48 pm

A ka pasur arvanitas ne Kreta dhe ishujt e egjeut ne kohen e Ali Pashe Tepelenes?

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3819
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: ARVANITASIT SHQIPTARE

#2

Post by Arbëri » Fri Jun 04, 2010 7:59 pm

Te kjo faqe ki me shum ..
Postimi i Artës ka diçka në lidhje me pyetjen tuaj http://www.arberiaonline.com/viewtopic. ... 40&p=14709
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

Leka SHQIP
Regular Member
Regular Member
Posts: 92
Joined: Mon Apr 12, 2010 6:43 pm
Gender: Male

Re: ARVANITASIT SHQIPTARE

#3

Post by Leka SHQIP » Fri Jun 04, 2010 8:08 pm

mire e pash por pergjigjen nuk e gjej. a ka pasur arvanitas ne kreta dhe ishujt e egjeut?

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: ARVANITASIT SHQIPTARE

#4

Post by alfeko sukaraku » Fri Jun 04, 2010 8:23 pm

po ka patur edhe ka akoma, por ketu influenca fanatike eshte me e madhe se ne te gjithe greqin-ne krete.

por ler te mos harrojm se ceshtja turko greke u zgjith mindis myslimanve edhe ortodoksve edhe jo me baze gjakun edhe gjuhen e nenes
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3819
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: ARVANITASIT SHQIPTARE

#5

Post by Arbëri » Fri Jun 04, 2010 8:26 pm

Sipas Aristidh Koles gati 30% e popullsise arvanite( qe sihte grupi etnik me i madh ne Greqi), ishte muslimane deri ne 1821.Kreta si ishull ka qene rreth 300 vjet muslimane shqiptare.

Kthimi ne te krishtere filloi pas 1821.Shumica ju shtuan mbiemrat e tyre muslimane nje -s qe ti greqizonin.

Sa per personin me siper eshte ose arvanit ose ndonje turk i mbetur ne greqi.

Shikoni mbiemrat muslimane te arvaniteve se si jane greqizuar.

Qazimi-Kasimis emri i ish zv min te jashtem grek.

Karaxhaferi-Karaxhaferis

Labi-Liabis etj.

Apo katoliket

Pali-Palis

Gjoni-Gjonis etj
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: ARVANITASIT SHQIPTARE

#6

Post by alfeko sukaraku » Fri Jun 04, 2010 8:29 pm

kembimi i popullsis shkaterroj gjithicka...ose je ortodoks edhe si rrjedhoj greke, ose te cuam ne azi...ky eshte gjenoncidi me i poshter qe ka njohur historia ,por askush nuk merret me te.
Last edited by alfeko sukaraku on Fri Jun 04, 2010 8:33 pm, edited 1 time in total.
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: ARVANITASIT SHQIPTARE

#7

Post by Zeus10 » Fri Jun 04, 2010 8:30 pm

Leka SHQIP wrote:mire e pash por pergjigjen nuk e gjej. a ka pasur arvanitas ne kreta dhe ishujt e egjeut?
Besoj se kjo fotografi e marre ne Knosos te Kretes flet vete.

Image
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

Post Reply

Return to “Balkan history”