"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Origjina e minoriteti grek ne Shqiperi

Post Reply
Leka SHQIP
Regular Member
Regular Member
Posts: 92
Joined: Mon Apr 12, 2010 6:43 pm
Gender: Male

Origjina e minoriteti grek ne Shqiperi

#1

Post by Leka SHQIP » Tue Aug 24, 2010 1:42 pm

Minoriteti grek ne Shqiperi jeton vetem dhe vetem ne krahinen e dropullit dhe asgjekundi tjeter pervec dropullit.
shovinizmi fallso grek do ta bej himaren greke por qe nuk ka per t´ia arritur kurre kete gje. greket gjithashtu duan ta bejene krejt shqiperine e jugut pjese te greqise deri ne Shkumbin.

por duhet ditur se minoriteti grek ne shqiperi kaardhur ne fund te shekullit te 18 ne shqiperi dhe kane qene punonjesit e bejlereve Shqiptare.

Greket ne shekullin e 18 dhe 19 jo vetem ne shqiperi ishin minoritet por edhe ne vete territorin e quajtur greqi ishin minoritet ne mes te shqiptareve.

Greqia kur u clirua me 1829 nga Turqia kishte kete popullsi:

Gjithsej Shqiptaret Greqishtfolesit si gjuhen e nenes, pra shqiptare te greqizuar

930.000 750.000 180.000

ne perqind

Gjithsej Shqiptaret Greqishtfolesit si gjuhen e nenes, pra shqiptare te greqizuar

100% 81% 19%


Pra sic shofim vet greket jane shqiptare te greqizuar gjate shekujve dhe perbenin nje pakice te vogel ne vet greqine.
Minoriteti grek ne shqiperi ben pjese ne keta 19% greket e greqise qe erdhen ne shqiperi per te punuar tokat e shqiptareve.
Antropologjikisht minoriteti grek ne Shqiperi eshte i njejte me Shqiptaret sepse vet minoriteti grek jane shqiptare te greqizuar qe erdhen ne shekullin e 18 dhe 19 ne Shqiperi.

Kjo eshte nje goditje e forte kunder grekofileve dhe atyre qe e duan ta quajne veten e tyre grek qe do i quaja te lajthitur dhe budallenje.

Shovinizmi dhe nacionalizmi grek jane gjeja me idiote dhe absurde ne kete bote sepse vet greket e vjeter flisnin dhe shkruanin shqip ne dialektet jonisht, dorisht, eolisht.

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Origjina e minoriteti grek ne Shqiperi

#2

Post by Mallakastrioti » Tue Aug 24, 2010 8:29 pm

Minoritaret "grek" ne Himare.Po permend per momentin vetem disa familje qe jane vendosur aty para 150-200 vitesh:

Prejardhjet e fiseve Himarjote nga fise te ndryshme te Shqiperise.

-Nga Laberia:
Ne fshatin Himare:Gumajt nga Nivica e Kurveleshit,Karo,Zhupaj,Dhimaj,Milaj e Gegegjikaj nga Progonati,Lekaj,Gjikaj e Beleri nga Kuçi,Bollano nga Rexhina ose Nivica.

-Nga Shqiperia e Jugut:

Ne Vuno:Simajt nga Llenga e Mokres,Zotajt nga Vithkuqi,Koçajt nga Zagoria,Stolajt(Vasilajt) e Mitrushajt nga rrethet e Korçes,Makajt e Dikajt nga Jonufri.
Qeparo:Ballguros nga Ballauri i Skraparit.
Dhermi.Ninajt nga rrethet e janines.
Ne fshatin Himare: Zotajt,Totajt e Mitrajt nga Vithkuqi,Konomajt nga Sopiku,zizajt nga Pogoni.

-Nga Shqiperia e Veriut:

Ne Vuno:Topajt nga Dukagjini,Gjidedejt nga Kruja.
Ne Palase:Nikdedejt nga Mirdita.
Ne Dhermi:Lagja Gjilek nga Kruja,Ziu nga Kavaja.

....

Te paret e tyre i dine rrenjet ku i kane,por ndoshta kane "harruar" tua thone brezit te ri!
Image

Leka SHQIP
Regular Member
Regular Member
Posts: 92
Joined: Mon Apr 12, 2010 6:43 pm
Gender: Male

Re: Origjina e minoriteti grek ne Shqiperi

#3

Post by Leka SHQIP » Wed Aug 25, 2010 7:41 am

Mund te komentoni edhe kete teme qe hapa une dhe te shkruani si ju pelqejne keto te dhenat e mia.

Post Reply

Return to “Balkan history”