"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Shkembimi i popullsise Turqi-Greqi

Post Reply
Leka SHQIP
Regular Member
Regular Member
Posts: 92
Joined: Mon Apr 12, 2010 6:43 pm
Gender: Male

Shkembimi i popullsise Turqi-Greqi

#1

Post by Leka SHQIP » Wed Dec 22, 2010 9:04 am

ne shkembimin e popullsise mes turqise dhe greqise me 1923 u shkembyen 500.000 shqiptare mysliman nga greqia me 1.500.000 otodokse nga greqia.

ishin keta 1.500.000 ortodokse shqipfoles apo greqishtfoles qe vinin kryesisht nga bregtei egje dhe deti i zi, stambolli, izmiri etj.

kush ka informacione per gjuhen qe flisnin keta ortodokse shqip apo greqisht ti postojme ketu ne kete teme.

elikranon
Honored Member
Honored Member
Posts: 373
Joined: Sat Dec 26, 2009 6:05 pm
Gender: Male

Re: Shkembimi i popullsise Turqi-Greqi

#2

Post by elikranon » Thu Dec 23, 2010 4:47 pm

Leka SHQIP wrote:ne shkembimin e popullsise mes turqise dhe greqise me 1923 u shkembyen 500.000 shqiptare mysliman nga greqia me 1.500.000 otodokse nga greqia.

ishin keta 1.500.000 ortodokse shqipfoles apo greqishtfoles qe vinin kryesisht nga bregtei egje dhe deti i zi, stambolli, izmiri etj.

kush ka informacione per gjuhen qe flisnin keta ortodokse shqip apo greqisht ti postojme ketu ne kete teme.
Ah bre Leke!
Gjate shkembimit te popullsive me 1923 (sipas Traktatit te Lozanes) u larguan nga Greqia rreth 500 000 myslymane, kryesisht Turq, por kishte nder ta dhe Grek myslymane sic ishin ata te Kretes dhe Janines (me sa kam lexuar shumica e myslymaneve te Janines gjuhe te pare kishin greqishten). Nder te kembyerit kishte dhe ca shqiptare (te ashtuquajturit cam), por pas reagimeve te Italise dhe Shqiperise u nderpre shkembimi i tyre.
Nga Turqia u larguan rreth 1 200 000 ortodoks, kryesisht Grek, por kishte dhe ortodoks turkofon sic ishin Karamanet nga brendesia e Azise se vogel, por nuk ishin ndonje numer i konsiderueshem.

Leka SHQIP
Regular Member
Regular Member
Posts: 92
Joined: Mon Apr 12, 2010 6:43 pm
Gender: Male

Re: Shkembimi i popullsise Turqi-Greqi

#3

Post by Leka SHQIP » Sat Dec 25, 2010 11:18 am

ti paske qene nje shovinist grek i tmerrshem.
por je i trash se nuk ka pas komb grek historikisht dhe kete e konfirmojne mbishkrimet e dialekteteve gjoja greke si jonishtja,dorishtja dhe eolishtja.
prandaj ortodokset e turqise flisnnin shqip dhe myslimanet e greqise ishin shqiptare dhe u shkembyen shqiptare me shqiptare dhe jo grek fallso me turq sic trillojne jevgjit si puna jote.

User avatar
Mendi
Regular Member
Regular Member
Posts: 68
Joined: Tue Nov 24, 2009 1:03 am
Gender: Male

Re: Shkembimi i popullsise Turqi-Greqi

#4

Post by Mendi » Fri Dec 31, 2010 11:33 pm

elikranon wrote:Nga Turqia u larguan rreth 1 200 000 ortodoks, kryesisht Grek, por kishte dhe ortodoks turkofon sic ishin Karamanet nga brendesia e Azise se vogel, por nuk ishin ndonje numer i konsiderueshem.
Ketyre ~grekeve~ :roll: mos ju desh te mesonin ca greqisht kur arriten ne Greqi?
Image
Image


Ka ndonje lidhje ish kryeministri i Greqise Karamanlis me Karamanet turkofone, sepse nese ka, me duket cudi qe nuk u gjet nje helen i paster per tu bere kryeminister, jo per gje por sepse jane dhe race e kulluar -hahaha- , megjithese me zor mund te provojne qenien e tyre ne Greqi po une desh harrova, ju keni zbulimet arkeologjike qe tregojne qe ju jeni vete pasardhesit e grekeve te lashte .

Image

Post Reply

Return to “Balkan history”