"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Ilire, Maqedone dhe Helene.

Këtu mund të flisni mbi historinë tonë duke sjellë fakte historike për ndriçimin e asaj pjese të historisë mbi të cilen ka rënë harresa e kohës dhe e njerëzve.

Moderators: Arbëri, Strokulli

Post Reply
User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Ilire, Maqedone dhe Helene.

#376

Post by Zeus10 » Thu May 27, 2010 8:58 pm

Image

A FRATRA TOIR FALEIOS KAI TOIS EUFAOIOIS . SYNMACHIA KEA EKATON FETEA ARCHOI DE KA TOI AI DE TI DEOI AITE FEPOS ATE FARGON SYNEAN KALALOIS TA TA... KAI PAR POLEMO AI DE MA SYNEAN TALANTON KARGYRO APOTINOIAN TOI DI OLYNPIOI. TOI KADALEMENOI. LATREIOMENOi

Mesa kuptoj une eshte qe pala e humbur duhet te pagoje si demshperblim 100 talanta argjendi ne menyre qe te mos vazhdoje lufta.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Ilire, Maqedone dhe Helene.

#377

Post by Mallakastrioti » Thu May 27, 2010 9:08 pm

Nuk mund te na mungoje edhe Aiakos(Aeacus) me qeleshe, pa tjeter qe jo...

Image
Image

User avatar
ALBPelasgian
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2113
Joined: Sun Jun 28, 2009 7:57 pm
Gender: Male
Location: Prishtinë (Prima Justiniana)
Contact:

Re: Ilire, Maqedone dhe Helene.

#378

Post by ALBPelasgian » Thu May 27, 2010 11:52 pm

Ecuri e jashtezakonshme e diskutimeve!

Do ju lusja te gjitheve qe sa here sjellim materiale ne kete teme (por edhe ne tjerat tema) t'i bashkeshoqerojme me referencen, burimin, webin ose linkun ku eshte huajtur materiali!

Ju falemnderit per mirekuptim!
Ne sot po hedhim faren me emrin Bashkim,
Qe neser te korrim frutin me emrin Bashkim!

User avatar
ALBPelasgian
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2113
Joined: Sun Jun 28, 2009 7:57 pm
Gender: Male
Location: Prishtinë (Prima Justiniana)
Contact:

Re: Ilire, Maqedone dhe Helene.

#379

Post by ALBPelasgian » Fri May 28, 2010 2:13 pm

Arber, te kam sjell material nga gjermanishtja, te cilin gjuhe ju e njihni ndaj edhe mund t'i shkoqisni pjeset qe flasin mbi shqiptaret ne Maqedoni. Pjeset - fletet e skanuara ne vijim jane te nenvizuara nga propaganda neo-bizantine dmth pjeset qe i kane kovenuar atyre.
Mirepo, ju duhet t'i shikoni me kujdes pikerisht pjeset e panenvizuara sepse ato kane mbetura te panenvizuara nga shkaku qe 'greket' s'i kane begenisuar.

Dr.Leonhard Schulze Jena (1872-1955) was a well known German professor of Geography who published this book in 1927:

Image

In the pages 33-38 he mentions the ethnicities who lived in Macedonia.He mentions at first the Albanians and the Vlachs(or Zinzars).
Image

Page 158: <The bigest part of the population of the Pelagonian plain is consisted of Slavs with Bulgarian language and attitude.between them are living Turks and Albanians,mainly Muslim Gegs and rare Orthodox Tosks in some vollages in the southern and southeast of Florina.In the toponyms have left their tracks even the Armenians.In the Christian populations from the south till the area of Bitola the Greeks are compact and Hellenized with schools and churches
Image

http://history-of-macedonia.com/wordpre ... lder-1927/
Ne sot po hedhim faren me emrin Bashkim,
Qe neser te korrim frutin me emrin Bashkim!

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3819
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Ilire, Maqedone dhe Helene.

#380

Post by Arbëri » Fri May 28, 2010 2:27 pm

Qenka interesant , shkruan per te gjitha nacionalitet qe jetojne ketu , per shqiptaret qe kane gjuhen e ruajtur nga Ilirishtja edhe qe kane gjake Ilire , per Vllehet i paraqet si pasardhes te Trakeve , kurse Sllavet si Bullgare qe do te thote skane asnje lidhje me autoktonine ne kete regjion.
Ne Manastir ishin dy shkolla njera Shqip dhe njera Rumenishte qe financohej nga amerikanet .
Ne ate kohe shqiptaret i paraqet si populli i dyte ne Maqedoni qe here pas here ishin te sulmuar nga fqinjet e vet
edhe pse ishin popull me i fuqishem ne ate vend , ashtu ngadal u bene populli i dyte nga popullsia atje .
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
ALBPelasgian
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2113
Joined: Sun Jun 28, 2009 7:57 pm
Gender: Male
Location: Prishtinë (Prima Justiniana)
Contact:

Re: Ilire, Maqedone dhe Helene.

#381

Post by ALBPelasgian » Fri May 28, 2010 2:31 pm

Arbëri wrote:Qenka interesant , shkruan per te gjitha nacionalitet qe jetojne ketu , per shqiptaret qe kane gjuhen e ruajtur nga Ilirishtja edhe qe kane gjake Ilire , per Vllehet i paraqet si pasardhes te Trakeve , kurse Sllavet si Bullgare qe do te thote skane asnje lidhje me autoktonine ne kete regjion.
Ne Manastir ishin dy shkolla njera Shqip dhe njera Rumenishte qe financohej nga amerikanet .
Ne ate kohe shqiptaret i paraqet si populli i dyte ne Maqedoni qe here pas here ishin te sulmuar nga fqinjet e vet
edhe pse ishin popull me i fuqishem ne ate vend , ashtu ngadal u bene populli i dyte nga popullsia atje
.
]

Shkelqyeshem Arber!
A mundesh ta nenvizosh me te kuqe ose thjesht ta ri-shkruash tekstin gjermanisht qe flet se shqiptaret nga populli me i fuqishem ne Maqedoni u bene populli i dyte nga madhesia?
Ne sot po hedhim faren me emrin Bashkim,
Qe neser te korrim frutin me emrin Bashkim!

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3819
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Ilire, Maqedone dhe Helene.

#382

Post by Arbëri » Fri May 28, 2010 2:34 pm

In the pages 33-38 he mentions the ethnicities who lived in Macedonia.He mentions at first the Albanians and the Vlachs(or Zinzars).
Te kjo pjesa e librit ku e ke nenvizuar shkruan .
Nuk jam ne shtepi dhe smundem ketu ta nenvizoj :mrgreen:
Shkurtimisht e perktheve nga ajo pjese .
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Ilire, Maqedone dhe Helene.

#383

Post by alfeko sukaraku » Fri May 28, 2010 8:23 pm

punova mbi mbishkrimin ne krye te kesaj faqeje edhe nxorra disa perfundime me interpretimin time.

ne radhe te pare kete mbishkrim nuk mund ta lexoj dote kurre nje njohes qe njeh vetem greqishten...por as dikush qe njeh vetem shqipen, pasi mbishkrimi eshte nje dygjuhesh fantastik shqiptaro-greke....ashtu si edhe mbishkrimi 8 radhesh i Dimalit qe gjendet ne muzeun arkeologjik Tirane.

po ju shpjegoj fillimisht disa detaje nga mbishkrimi.

Alfabeti i afrohet shume alfabetit jonoetruske ..i perdorur edhe nga eteokretanet....per kete vreni germen "F" qe nuk vrehet kryesisht ne alfabetet me te cilat eshte shkruajtur greqishtja.

Ne radhe te dyte mbishkrimi nuk shkruhet me gjuhen letrare edhe rregullat e saja, por shkruhet me formen e vjeter pellazge=bashkefjalesh.

Zeusi eshte ne djeni sepse jemi ndeshur shpesh me shperberje fjalesh shqipe edhe shume te pagdhendur nga kjo ane kane vene buzen ne gaze ironikisht, biles kan shkuar edhe me thelle duke derdellitur e duke u tallur si rasti i gallates qesharake "DINAMOTIJEBOTA"

ndaj po ju shkepusim nje fragment nga ky mbishkrim i cili na tregon se keshtu lexohej edhe "greqishtja" para se te ndertohej gjuha teknike letrare greke ..ja se si

TIDIOLINPII

fjala munde te shperbehet si te na doje qejfi i "dinamotijebota"..por ja qe qenia greke e ketyre fjaleve eshte me se e paster edhe perse e shkruajtuar ne menyre gjysmake.pra kemi TI DI OLINPII=TE ZEUSIT TE OLIMPIT

ndaj lere te mos ta harroj kete gje Shaban Demiraj i cili turperisht i kundershton hapur mbishkrimet me fjale te perbera vetem e vetem qe te mohoj lidhjen shqipepellazge-shqipeetruske.

Si ndjekes i udhes se Dhimiter Pilikes une kurre nuk kam per ta harruar thenien e shemtuar pisanjoze te Aleks Budes( HA MER IK)...atij hakmarrsi gjakatar e te qelbur qe interrnonte dijetaret qe mbeshtesnin prejardhjen tone autoktone pellazge ..llogjikes se tij pisanjoze edhe antishqiptare i kushtohen ne radhe te pare fjalet e perbera ne te cilat eshte shkruajtur dikur gjuha ne lashtesi..me pare se te lindete greqishtja edhe latinishtja letrare.
ja hamerika greke:
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Ilire, Maqedone dhe Helene.

#384

Post by alfeko sukaraku » Fri May 28, 2010 8:29 pm

ne radhe te dyte duke mare parasysh se njihet ne shenimin e pare me te kuqe se germat "AI=E"..po keshtu ato lexohen ne te gjith mbishkrimin.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Ilire, Maqedone dhe Helene.

#385

Post by Mallakastrioti » Fri May 28, 2010 8:51 pm

alfeko sukaraku wrote:ne radhe te dyte duke mare parasysh se njihet ne shenimin e pare me te kuqe se germat "AI=E"..po keshtu ato lexohen ne te gjith mbishkrimin.

Derman une personalisht ua le ne dore juve...po nuk me hengri "buza kulaç" kur po e shihja dhe rishihja si mbishkrim para se ta vendosja ketu...eshte me e sakte ajo qe thua per germen "F" se me ato pak njohuri qe kam nuk perdorej si germe ne tekstet greke me duket apo jo?...pastaj gjeja tjeter arsyen pse e hodha ketu,me beri pershtypje qe autori i librit na thote qe ky shkrim drejtohet disa kombeve apo "nation" te panjohura...pse ore me ke kishin luftuar ne ate kohe keta?...me Ataturkun e pare fare te lashtesise?
Image

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Ilire, Maqedone dhe Helene.

#386

Post by alfeko sukaraku » Fri May 28, 2010 8:55 pm

ndarja e fjaleve edhe pershtatja me alfabetin e sotem te shqipes..sipas punimit time personal...ler te mos harrojm se zakonisht mbi ndarjen e fjaleve edhe leximet e mbishkrimeve merren me vite te tera shkolla te ndryeshme, ndaj nuk eshte aspak e lehte nje dicka e tille.Une po jap mendimin time duke mos qene i prere se keshtu eshte 100% , por munde te flas me siguri ne me shume se 65% ..sepse kam shume kohe qe merrem kryesisht me deshifrimin e e mbishkrimeve te vjetra ...ja ndarja sipas mendimit time.

"A VRATRA TIR VALIIS QE TIS EVAIIS SINMAQIA KEA EKATON VETEA ARQI DHEKATI EDHE TI EDHEI ETE VEPOS ETE FARGON SYNEA KALALIS TATAL QE PAR POLEMO EDHEMA SYNEAN TALANTON ARGJIRO A PO TI NIAN TI DHI OLINPII TI KA DALE MENI LATREMENON EDHE TIR T AGRA HEA TE KA DALEITO ETE VETAS ETETELESTA ETE DHAMOS ENDE BI ARI KENEFITO TI NDAU EKA MENI"

fjalet greke ne kete mbishkrim i kam nenvizuar me vize te kuqe nga poshte ....ato jane :

"KAI TOIS-SINMAQIA-EKATON-ARQI DHEKATI- POLEMON-TALANTON ARGJIR-TI DHI OLINPII??????????- LATREMENON-DHAMOS"

te gjitha fjalet e tjera jane fjale pellazge shqipe
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Ilire, Maqedone dhe Helene.

#387

Post by alfeko sukaraku » Fri May 28, 2010 8:56 pm

Mallakastrioti wrote:
alfeko sukaraku wrote:ne radhe te dyte duke mare parasysh se njihet ne shenimin e pare me te kuqe se germat "AI=E"..po keshtu ato lexohen ne te gjith mbishkrimin.

Derman une personalisht ua le ne dore juve...po nuk me hengri "buza kulaç" kur po e shihja dhe rishihja si mbishkrim para se ta vendosja ketu...eshte me e sakte ajo qe thua per germen "F" se me ato pak njohuri qe kam nuk perdorej si germe ne tekstet greke me duket apo jo?...pastaj gjeja tjeter arsyen pse e hodha ketu,me beri pershtypje qe autori i librit na thote qe ky shkrim drejtohet disa kombeve apo "nation" te panjohura...pse ore me ke kishin luftuar ne ate kohe keta?...me Ataturkun e pare fare te lashtesise?
-haha- -haha- -haha- -haha-
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

Socio
Star Member
Star Member
Posts: 693
Joined: Thu Sep 03, 2009 12:44 pm
Gender: Male

Re: Ilire, Maqedone dhe Helene.

#388

Post by Socio » Fri May 28, 2010 9:05 pm

Zeus10 wrote:
ALBPelasgian wrote:Ketu eshte nje material i nje historiani neo-bizantin. Jo per tjeter gje e solla, por vec per te verifikue kultin e dhise:

.............................. he gave Edessa the name of Aegae (goats).

Ka shume mundesi qe vete emri Edhesa (Έδεσσα) te shprehi pikerisht qyetin kushtuar dhisë( e dhisë dhe jo edese),( ε-ja ne mes te dy bashketingelloreve lexohet i) aq me teper qe per kete qytet shume dijetare kane gjetur prova qe ai kaqene nje qytet ilir:

..... it was ascribed an Illyrian origin by Ulrich Wilcken in his biography of Alexander the Great

Edhe une kam te njejtin mendim me kete me larte !


Une mendoj se jo vetem qe qyteti i kushtohet dhise, por ne te vertete i kushtohet DIAS (Zeusit) i cili une mendoj ishte vete DHIJA. Pra Zeusi ishte vete DHIJA ...


Image

Zeus Ammon: bronze version of classical marble sculpture
Liverpool Museum


Por tash kam frike se kjo hap nje dere tjeter, dhe ate me kahje teiste ...

Jo nuk do te hyj andej ...

Megjithate, Zeus, deshta te te pyes se a sheh lidheshmeri gjuhesore ti mes :

Zeusit, DIAS, DHISE, dhe DIALLIT (DHIJALLIT) ?


Image
One cannot and must not try to erase the past merely because it does not fit the present

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Ilire, Maqedone dhe Helene.

#389

Post by Mallakastrioti » Fri May 28, 2010 9:24 pm

Socio wrote:
Zeus10 wrote:
ALBPelasgian wrote:Ketu eshte nje material i nje historiani neo-bizantin. Jo per tjeter gje e solla, por vec per te verifikue kultin e dhise:

.............................. he gave Edessa the name of Aegae (goats).

Ka shume mundesi qe vete emri Edhesa (Έδεσσα) te shprehi pikerisht qyetin kushtuar dhisë( e dhisë dhe jo edese),( ε-ja ne mes te dy bashketingelloreve lexohet i) aq me teper qe per kete qytet shume dijetare kane gjetur prova qe ai kaqene nje qytet ilir:

..... it was ascribed an Illyrian origin by Ulrich Wilcken in his biography of Alexander the Great

Edhe une kam te njejtin mendim me kete me larte !


Une mendoj se jo vetem qe qyteti i kushtohet dhise, por ne te vertete i kushtohet DIAS (Zeusit) i cili une mendoj ishte vete DHIJA. Pra Zeusi ishte vete DHIJA ...


Image

Zeus Ammon: bronze version of classical marble sculpture
Liverpool Museum


Por tash kam frike se kjo hap nje dere tjeter, dhe ate me kahje teiste ...

Jo nuk do te hyj andej ...

Megjithate, Zeus, deshta te te pyes se a sheh lidheshmeri gjuhesore ti mes :

Zeusit, DIAS, DHISE, dhe DIALLIT (DHIJALLIT) ?


Image

Per mendimin tim Socio eshte e njejta gje...merr edhe kultin e gjarperit ne mes e ta shohesh qe do arrish tek e njejta pike,pasi gjarperi ka simbolizuar Zeus e Hades (te Ferrit)...mjafton te shohesh monedhat dhe kulti i gjarperit nder shqiptar deri sot...


Image
Image
A history of Greece; (1892)


Author: Duruy, Victor, 1811-1894
Volume: 4
Subject: Greece -- History

Gjarperi ka personifikuar Zeus Hades
Image

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Ilire, Maqedone dhe Helene.

#390

Post by alfeko sukaraku » Fri May 28, 2010 9:38 pm

shqiptimi:

A VRATRA- fjala eshte fjale pellazgeshqipe e cila na shqiptohet nga fjaloret e vjeter etimologjik si fjala " EVRATA-E VRATEGJISE=VRARE-VRARSJA"...ne rastin e ketueshem =vrasja e kryer nga ...

pason lidhza "greke" TIR-tis=e...p sh "e imja"

VALIIS- emer i papercaktuar

KAI TOIS=EDHE E ..greqisht

EVAIIS-emer i papercaktuar

SINMAQIA=ALEANCE...fjale greke

KEA -kishin, fjale shqipe

EKATON=100..fjale greke

VETEA-vetea---kjo fjale tregon ..nje sasi te caktuar njezish...grup-compani...edhe eshte me pran shqipes "vete"

ARQI DHEKATIS=fjale greke "rend dhjetore"
me falni se nuk kam shume kohe ..ndaj po i bije pak shkurt DERI KETU KEMI:

VRASJA E VALIS DHE E EVAIIS QE KISHIN 100 VETEA ME BAZE DHJETEN...(pra 1 vetea=10)

EDHE TI EDHEJ ETE VEPOS ETE FARGON

hyjme ne pjesen kryesore:

SYNEA KALIS TATAL=SYNEA QE KA PER BABA (TATA) KALIS
KE BAR POLEMO(LUFTE)

pra
SYNEAS I BIRI KALIS I BEN LUFTE

EDHEMAS SYNEAN TALANTON ARGJIRO= E DENUAN SYNEAN ME TALANT(MASE)ARGJIRI...fjala "dhemas" tregon tmerrin, friken, denimin" edhe eshte e njejte me fjalen "dhembje" sipas fjalorit te Hesyschit Aleksandrinos

A BO TI NIAN (ESHTE BER TA NDJEJ=ESHTE FLIJUAR) TI DHI OLINPII =I ESHTE FLIJUAR DIVIT TE OLIMPIT

TI KA DALE MENI LATREMENON(SHUMESHTRENJTET)

NJE VESHTRIMI PERGJITHSHEM DERI KETU:

VRASJA E(BERE NGA) VALIS DHE E EVAIS QE KISHIN NE ALEANCE 100 VETEA ME REND DHJETOR EDHE HEDHJA(BASSHKIMI ME TA) I ATIT VEPOS DHE ATIT VERGON .
SYNEA DJALIT TE KALIS I KISHIN BERE LUFTE EDHE E DETYRUAN SYNEAN (TE PAGUANTE) MASE ARGJIRI TE CILEN (A BO TI NIAN) JA FLIJUAN DIAS SE OLIMPIT TI KA DALE MENI(QE TI DILTE ZEMRIMI-MENIA-MERIA...KUSHTIMET NDAJ ZEMRIMIT TE PERENDIVE JANE TE NJOHURA) TE SHUMESHTRENJTVE

vazhdimi

EDHE TIR TAGRAS HEA...tagras hea=hijes se eger=perendis se gjahut..Artemises.....t agra= te egra=Hesyschii.
Hea=Hija=Perendia..e njohur nga qindra punime edhe si "Unia=Hyjnia"

TE KADALEITO... pra edhe Perendis se gjahut i ka dale..ti dale menia=ti dale zemrimi

pjesa e fundit

ETE VETAS ETETELESTA ETE DHAMOS =ATIT VETAS QE KRYEN(ROLIN)E ATIN E BASHKIS ENDE BI ARI KENEFITO TI NDAU EKA MENI

pra

ATI VETAS QE KRYEN ROLIN E ATIT TE BASHKIS I NJIFET TI BIEN ENDE ARIN QE TE NDAHET HEQIA E MENIS-MERIS...

si zakonishte shkrime te tilla i kushtoheshin gjarjeve te ndryeshme me luftra-fitime-perkushtime qe te faleshin zemrime e Perendive (si ne rastin e ketueshem)edhe vendoseshin ne Olimp...me falni nuk kam kohe..naten
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

Post Reply

Return to “Historia e Shqiperise”