"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Ilire, Maqedone dhe Helene.

Këtu mund të flisni mbi historinë tonë duke sjellë fakte historike për ndriçimin e asaj pjese të historisë mbi të cilen ka rënë harresa e kohës dhe e njerëzve.

Moderators: Arbëri, Strokulli

Post Reply
erix77
Star Member
Star Member
Posts: 543
Joined: Sat Aug 14, 2010 8:23 am
Gender: Male
Location: Tirana

Re: Ilire, Maqedone dhe Helene.

#481

Post by erix77 » Fri Oct 22, 2010 6:19 pm

Ka ngjallur kundërshti nga fqinjët projekti juaj?


Pa dyshim që po. Më mirë të mos flasim për këto gjëra.
Kjo eshte gjithmone e ditur ujku qimen nderron,te pakten te mos kene kundershti nga keta tanet apo me mire te themi nga fansat e grko-romaneve.
Dhe e bëmë me besa besën ja të rrojmë ja të vdesëm!

Ishte thënë prej Zotit që të nderohen armët e Shqipërisë!

Lynkest
Member
Member
Posts: 29
Joined: Fri Jul 09, 2010 8:18 am
Gender: Male

Re: Ilire, Maqedone dhe Helene.

#482

Post by Lynkest » Sat Oct 23, 2010 1:32 am

a ka mundesi dikush te postoje materiale per deshmine e Shqiptareve te Maqedonise.

Deshmi qe Maqedonia ka qene e banuar me Shqiptare perpara shekullit te 17t dhe 13t.

Emra te fiseve Shqiptare qe kan jetuar ne Maqedoni para shekullit te 13 dhe 17t, emra te figurave historike dhe keshtu me radhe

User avatar
ALBPelasgian
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2113
Joined: Sun Jun 28, 2009 7:57 pm
Gender: Male
Location: Prishtinë (Prima Justiniana)
Contact:

Re: Ilire, Maqedone dhe Helene.

#483

Post by ALBPelasgian » Sat Oct 23, 2010 9:09 am

Para shekullit te 17 - Maqedonia e sotme perendimore gjer ne Kostur perbente zoterime te rendesishme te shtetit te Skenderbeut ne shekullin XV. Sipas te dhenave me te fundit te K.Bicokut dhe mikut tim nga Kercova I. Veliu, Sfetigradi (keshtjella lindore) qe dikur mendonim se gjendej diku te Dibra ka qene ne nje fshat midis Demir Hisarit dhe Manastirit. Ne Sfetigrad sipas Barletit flitej 'gjuha epirote'.

-Para shekullit XV - L. Halkokondili thosh se shqiptaret shtriheshin gjer ne Egje dmth maqedoent e kohes i njejtesonte me shqiptaret.
Ne sot po hedhim faren me emrin Bashkim,
Qe neser te korrim frutin me emrin Bashkim!

Lynkest
Member
Member
Posts: 29
Joined: Fri Jul 09, 2010 8:18 am
Gender: Male

Re: Ilire, Maqedone dhe Helene.

#484

Post by Lynkest » Sat Oct 23, 2010 8:08 pm

ALBPelasgian wrote:Para shekullit te 17 - Maqedonia e sotme perendimore gjer ne Kostur perbente zoterime te rendesishme te shtetit te Skenderbeut ne shekullin XV. Sipas te dhenave me te fundit te K.Bicokut dhe mikut tim nga Kercova I. Veliu, Sfetigradi (keshtjella lindore) qe dikur mendonim se gjendej diku te Dibra ka qene ne nje fshat midis Demir Hisarit dhe Manastirit. Ne Sfetigrad sipas Barletit flitej 'gjuha epirote'.

-Para shekullit XV - L. Halkokondili thosh se shqiptaret shtriheshin gjer ne Egje dmth maqedoent e kohes i njejtesonte me shqiptaret.
Literatur??? Citime Burime prej nga vin keto nese ka mundesi ????

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Ilire, Maqedone dhe Helene.

#485

Post by Mallakastrioti » Sat Oct 23, 2010 9:21 pm

Nje gjetje arkeologjike ne Kroaci.

Image

si dhe ngjashmeria ne kesulat e femrave shqiptare:


Image
Image

User avatar
ALBPelasgian
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2113
Joined: Sun Jun 28, 2009 7:57 pm
Gender: Male
Location: Prishtinë (Prima Justiniana)
Contact:

Re: Ilire, Maqedone dhe Helene.

#486

Post by ALBPelasgian » Sat Oct 23, 2010 11:30 pm

Lynkest wrote:
Literatur??? Citime Burime prej nga vin keto nese ka mundesi ????
Po meqe s'jam ne shtepi ku i kam te sistemuara ne menyre te perpikte te dhenat, mund vetem te jap udhezime qe shpresoj te jene pikenisje:
Combined with archaeology and history, it seems likely that the core of Albanian territory lay in a quadrilateral with vertices at Bar, Prizren, Ohrid, and Vlorë during the Middle Ages. Indeed, the center of the Albanians remained the river Mat, and in 1079 AD they are recorded in the territory between Ohrid and Thessalonika as well as in Epirus; Albanian place names from a large portion of Macedonia and parts of Serbia indicate former Albanian territories.

http://indo-european.eu/wiki/index.php/ ... n_language
At the time of Chalcocondylas, many regarded them as the real Illyrians, but he did not agree with them because he preferred to see the Slavs on the Ionian Sea as such. He later believed that they were the remnants of the ancient Macedonians.

http://www.albanianhistory.net/texts16-18/AH1774.html
Halkokondilin e kam ca te veshtire ta gjej sepse ne anglisht s'gjendet vepra e tij. Ka mundesi qe te jete ne greqisht, keshtu qe kerko ndihmen e Zeusit, Trojan apo Mallakastriotit qe kane njohuri ne greqishten e vjeter.
Ne sot po hedhim faren me emrin Bashkim,
Qe neser te korrim frutin me emrin Bashkim!

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4227
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Ilire, Maqedone dhe Helene.

#487

Post by Zeus10 » Sat Oct 23, 2010 11:52 pm

Ky Kalkokondili(Laoniku) eshte shume problematik, ai perdor termin Ἕλληνες per te pershkruar Romanet e Lindjes(Bizantinet). Nese ky term shkon me ta atehere historia e heleneve te vjeter, duhet terhequr pas Lindjes se Krishtit.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
AgrianShigjetari
Senior Member
Senior Member
Posts: 188
Joined: Wed Dec 23, 2009 5:13 pm
Gender: Male

Re: Ilire, Maqedone dhe Helene.

#488

Post by AgrianShigjetari » Sat Nov 13, 2010 5:00 pm

Sic e keni vene re edhe ju me pare, Shkodra (Skadar), ne format e saj Iskandar, Sikandar perafrohet me emrin <Aleksander>:

Image

A dictionary of geography, ancient and modern By Josiah Conder

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Ilire, Maqedone dhe Helene.

#489

Post by Arbëri » Tue Nov 16, 2010 10:52 pm

Peter Bartl

Prof. Dr. Peter Bartl është albanolog gjerman me një veprimtari të gjërë shkencore e cila përfshin një sërë fushash që kanë të bëjnë më historinë e shqiptarëve gjatë Perandorisë Osmane, me marrëdhëniet shqiptaro-venedikase, me ngulimet arbëreshe në Itali etj. Ai e zhvillon veprimtarinë e tij pranë Universitetit Ludwig-Maximilians në Mynih të Gjermanisë.
Filozofi i Greqis te lashte Aristotel , nuk ishte Grek por Shqiptar .
Image
Image

http://books.google.com/books?id=-IdpAA ... CCcQ6wEwAA
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Ilire, Maqedone dhe Helene.

#490

Post by Arbëri » Thu Nov 18, 2010 8:29 pm

Cleanthes Nicolaïdes - 1899 - faqe - 267

Te gjithe ishin Burra te forte kunder Trojes , keta jane Shqiptaret , poashtu edhe Alksandri Madh si dhe Aristoteli dhe shume Burra te famshem nga koha antike
(veni re si thote authori)
Qe neve ne menyre te gabueshme i quajme si "Greke "
Image
Sämtliche gegen Troja ausgezogene Helden der Jims waren Albanesen, ebenso wie Alexander der Große, wie Aristoteles und viele andere berühmte Männer des Altertums, die man fälschlich als Griechen bezeichne. .
.
Der größte Dichter aller Zeiten, Homer, ... ebenso wie Alexander der Große, wie Aristoteles und viele andere berühmte Männer des Altertums, die man fälschlich als Griechen bezeichne. Letztere seien seit Jahrtausenden ein feiges
ImageMe shume se kaq nuk arita te nxjerr :(
Me eshte bere si e zakonshme kur eshte ne pyetje historia dhe personat e medhenje te historise , te mos eshte e mundur ti shkarkoj nga googel books , por sa te gjej kshu do i postoj edhe pse mungon shkrimi i plote .
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
ALBPelasgian
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2113
Joined: Sun Jun 28, 2009 7:57 pm
Gender: Male
Location: Prishtinë (Prima Justiniana)
Contact:

Re: Ilire, Maqedone dhe Helene.

#491

Post by ALBPelasgian » Fri Nov 19, 2010 11:21 am

Te mrekullueshme dokumentat gjerman. Te falemnderit Arber!

P.S: Per cdo liber qe s'hapet ne 'books.google' provo ta gjesh ne www.archive.org.
Ne sot po hedhim faren me emrin Bashkim,
Qe neser te korrim frutin me emrin Bashkim!

User avatar
AgrianShigjetari
Senior Member
Senior Member
Posts: 188
Joined: Wed Dec 23, 2009 5:13 pm
Gender: Male

Re: Ilire, Maqedone dhe Helene.

#492

Post by AgrianShigjetari » Fri Nov 19, 2010 9:19 pm

Po e sjell edhe nje autor tjeter filohelen te shekullit XIX per etnicitetin e Maqedoneve te mocem:

Image
Image
Image
Image

The history of Greece, tr. by A.W. Ward (1873)
http://www.archive.org/stream/historygr ... /Illyrians

User avatar
AgrianShigjetari
Senior Member
Senior Member
Posts: 188
Joined: Wed Dec 23, 2009 5:13 pm
Gender: Male

Re: Ilire, Maqedone dhe Helene.

#493

Post by AgrianShigjetari » Sun Nov 21, 2010 6:02 pm

According to Herodotus (lib. i. cap. 57), the inference to be drawn from the general speech of the Pelasgi of his time is that the Pelasgic was " a barbarous language :" and Mr. Grote (in a note in vol. ii. p. 356 of his " History of Greece ") affirms that " we have no means of deciding whether the language of the Pelasgians differed from the Greek as Latin or as Phoenician."]... The languages of the Epirots and Macedonians belong to this family, which is now represented in those countries by the Skipetarian, the language of the Albanians or Arnauts

The genesis of the earth and of man, a critical examination of passages in ... By Edward William Lane

http://books.google.com/books?id=waUCAA ... &q&f=false


The Albanian language is a branch of the Indo-European family tree, and consists of only one language, which is the official language of Albania (about 3.3 million speakers). It is furthermore spoken in Kosova, Montenegro and South Serbia (Former Yugoslavia; about 3 million speakers); Macedonia (700.000), Greece (ca. 140.000; Attica, Bocotia, South Euboea and on the island Salamis; Region of Epirus and Athens), Turkey (ca. 300.000) and Italy (ca. 90.000).


http://docs.google.com/viewer?a=v&q=cac ... 8BrSj78EkQ

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Ilire, Maqedone dhe Helene.

#494

Post by Arbëri » Sun Nov 21, 2010 6:38 pm

AgrianShigjetari wrote:According to Herodotus (lib. i. cap. 57), the inference to be drawn from the general speech of the Pelasgi of his time is that the Pelasgic was " a barbarous language :" and Mr. Grote (in a note in vol. ii. p. 356 of his " History of Greece ") affirms that " we have no means of deciding whether the language of the Pelasgians differed from the Greek as Latin or as Phoenician."]... The languages of the Epirots and Macedonians belong to this family, which is now represented in those countries by the Skipetarian, the language of the Albanians or Arnauts

The genesis of the earth and of man, a critical examination of passages in ... By Edward William Lane

http://books.google.com/books?id=waUCAA ... &q&f=false


The Albanian language is a branch of the Indo-European family tree, and consists of only one language, which is the official language of Albania (about 3.3 million speakers). It is furthermore spoken in Kosova, Montenegro and South Serbia (Former Yugoslavia; about 3 million speakers); Macedonia (700.000), Greece (ca. 140.000; Attica, Bocotia, South Euboea and on the island Salamis; Region of Epirus and Athens), Turkey (ca. 300.000) and Italy (ca. 90.000).


http://docs.google.com/viewer?a=v&q=cac ... 8BrSj78EkQ
http://docs.google.com/viewer?a=v&q=cac ... n+speakers
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
AgrianShigjetari
Senior Member
Senior Member
Posts: 188
Joined: Wed Dec 23, 2009 5:13 pm
Gender: Male

Re: Ilire, Maqedone dhe Helene.

#495

Post by AgrianShigjetari » Sun Nov 21, 2010 10:29 pm

Macedonians, Kittim, or Illyrians, governed by Hellenic princes, north of Greece.

History of all nations, from the earliest periods to the present ... - Page 1059, S.G Goodrich - 1851

Post Reply

Return to “Historia e Shqiperise”