"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

SKENDERBEU-ikona jone kombetare, qe ju mungon te tjereve.

Këtu mund të flisni mbi historinë tonë duke sjellë fakte historike për ndriçimin e asaj pjese të historisë mbi të cilen ka rënë harresa e kohës dhe e njerëzve.

Moderators: Arbëri, Strokulli

Post Reply
User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: SKENDERBEU-ikona jone kombetare, qe ju mungon te tjereve.

#16

Post by Mallakastrioti » Sun Aug 09, 2009 9:18 pm

Xhafer Martini boton librin "Optika e Schmitt-it për Skënderbeun",
ku nxjerr në pah burime të reja, origjinale dhe autentike mbi Skënderbeun,
origjinën, luftrat dhe drejtimin e shtetit të Arbërit prej tij.

Image

User avatar
ALBPelasgian
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2113
Joined: Sun Jun 28, 2009 7:57 pm
Gender: Male
Location: Prishtinë (Prima Justiniana)
Contact:

Re: SKENDERBEU-ikona jone kombetare, qe ju mungon te tjereve.

#17

Post by ALBPelasgian » Mon Aug 10, 2009 3:02 pm

Sa per llomotitjet e F.Lubonjes nuk duhet ta cajme fort koken meqe ato nuk kane kurrfare baze. Lubonja nuk eshte historian dhe as qe ka lidhje me historine. E tera cka ai mund te thote per Skenderbeun, jane te motivuara nga nje snobizem all-lubonian per t'u dukur goxha i moderuar ne syte e publikut perendimor duke e paraqitur veten si nje 'Iluminator' ne nje vend 'mitesh komunizmi'. Dmth ja ky eshte qarku i botes se flashket te Lubonjes. Lubonja gjakon qe duke shpikur nje mitizim te paqene per Skenderbeun, te behet 'flamurtar' i 'cmitizimit'.

E permendi mire edhe Arta qe monumenti i Skenderbeut eshte anekend qyteteve te njohura europiane, ndaj kjo bie ndesh me genjeshtren se 'Skenderbeu eshte mit'! Perderisa, shkenca historigrafike ka vertetuar pikeperpe Skenderbeun
- si personalitet historik
- si shtetar
- si komandant i rryer ushtarak
Perderisa shkenca historigrafike ka vertetuar permes nje dokumentacioni te pasur
-tere epoken skenderbegiane
- lufterat dhe kontekstin gjeo-politiko-historik te kohes
do te thote qe Skenderbeu eshte nje realitet dhe si i tille do te mbetet pergjithnje!

Shtresat mitizuese i jane vene cdo heroi. Edhe Skenderbeut tone i jane dhene shtresa mitizuese, mirepo gjithehere eshte ruajtur thelbi historik i personit dhe periudhes ne fjale.

Perse, pra hungarezet sot nuk kerkojne 'cmitizim' te J.Huniadit? Hungarezet nuk jane aq budallenj sa Lubonja me kompani, sepse e dine qe heroi i tyre nuk eshte mit, por eshte nje realitet. Ndaj, te etiketosh Skenderbeun dhe periudhen skenderbegjane si mit eshte me shume sesa injorance.

Sa i perket librave qe jane botuar koheve te fundit mbi Skenderbeun, une do ta vecoja mbi gjithe te tjeret, librat e historianit nga Kercova Ilmi Veliut (qe eshte edhe mik i imi), libra qe kane hapur hapesira te reja kundrimi te periudhes skederbegjane. Keta dy libra qe do ju shfaq, sipas mendimit tim, do ta revolucionarizojne historigrafine shqiptare duke e nxjerrur nga klishe te tilla si psh: shteti i Skenderbeut ne librat e historise shqiptare paraqitet gjithehere ne suaza lokaliste. Shumesia e vendbanimeve, vendeve, maleve e madje edhe legjendave popullore mbi Skenderbeun psh edhe jashte kufijve te shtetit te Skenderbeut (qe i jep historia zyrtare) si ne Kosove (ku ekzistojne qindra deshmi per pranine/ndikimin e drejperdrejte ose te terthorte te Skenderbeut ne keto vise/ nje prej tyre eshte edhe Manastiri i Decanit, e cila i eshte dhene si dhurate Skenderbeut), Maqedoni (Diber e Madhe, Tetove, SHkup e Demir Hisar) tregojne se shteti - entiteti politik i Skenderbeut kishte permasa te perfshirjes se nje pjese goxha te konsiderueshme te arealit etnografik te shqiptareve ne mesjete.
Edhe dy libra të rinjë për Skënderbeun nga historiani Ilmi Veliu
Data 2006/12/5 13:30:00 | Tema: Lajme nga Kultura


Edhe dy libra të rinjë për Skënderbeun nga Ilmi Veliu

-"Ku ishte kështjella e Skënderbeut-Sfetigradi"
-Skënderbeu nuk ishte sllav”

Me rastin e vendosjes së monumentit të kryetrimit tonë legjendarë në Shkup , historiani Ilmi Veliu , për lexuesit tanë sjellë edhe dy botime të reja për Skënderbeun: “Ku ishte kështjella e Skënderbeut” dhe “Skënderbeu nuk është sllav” . Dy recenzentët , Dr Kasem Biçoku dhe Dr Reshat Nexhipi , vlersojnë se librat e studjuesit të kësaj periudhe Ilmi Veliu , janë me vlera shkencore dhe hedhin dritë mbi disa aspekte të historisë së Skënderbeut që deri më tani nuk kanë qenë të njohura.
Libri “Ku ishte kështjella e Skënderbeut-Svetigradi”, vjen si përgjigje ndaj atyre historianëve maqedonas si dhe ndaj një ose dy historianëve shqiptarë , që kufirin e shtetit të Skënderbeut e kanë vënë në rrjedhën e lumit Drin , Strugë – Dibër dhe nuk pranojnë kufijtë e vërtetë të teritorit të Skënderbeut.
. Autori Ilmi Veliu në librin e tij të mbështetur në hulumtumet në teren dhe të bazuar në burimet e reja osmane , bizantine e veneciane vërteton se shteti I Skënderbeut shtrihej nga Adriatiku e deri në Saraj të Shkupit dhe se porta e këtij shteti nuk ishte Dibra e sotme por brezi I kalave: Matka-Shkoza-Sobri në Dërven të Shkupit. Këto teza për teritorin e shtetit të Skënderbeut tanimë janë pranuar edhe nga instituti I Tiranës , Prishtinës dhe I Vienës.
Libri I dytë që titullohet “Skënderbeu nuk ishte sllav” hedh poshtë në mënyrë shkencore pretendimet e disa historianëve maqedonas dhe vjen si përgjigje ndaj Todor Petrovit dhe të tjerëve që vetëm me deklarata dëshirojnë të përvetsojnë kolosin e madh shqiptarë Gjergj Kastrioti Skënderbeu. Ai vërteton se Skënderbeu kishte gjak të pastër shqiptari ndërsa për ata që mendojnë se janë pasardhës të Skënderbeut u preferon që të pranojnë njëkohësisht edhe flamurin me shqiponjën dykrenore me të cilin luftoi Skënderbeu e që shqiptarët identifikohen edhe sot e kësaj dite po me të njëjtin flamur.

Shaban Dalipi
Ne sot po hedhim faren me emrin Bashkim,
Qe neser te korrim frutin me emrin Bashkim!

Picasso`
Senior Member
Senior Member
Posts: 146
Joined: Thu Aug 06, 2009 12:18 am
Gender: Male

Re: SKENDERBEU-ikona jone kombetare, qe ju mungon te tjereve.

#18

Post by Picasso` » Tue Aug 11, 2009 9:22 pm

Nuk eshte problemi te teritori i mreterise te Skenderbeut por eshte te origjina e tij shqiptare, ku behet mohim i madh nga disa autore dhe ata autore dalin me argumente te fuqishme.

Un nuk e di se sa keni degjuar, por ne Maqedoni(vendi ku banoj un), eshte botuar nje liber i quajtur "Gjorgji Kastriot Iskender - Kral na Epir i Makedonija(Ematija)", qe do te thote "Gjegj Kastrioti Skendebeu - Mbret i Epirit dhe i Maqedonise(Ematise)", ku autori Petar Popovski del me dokumente nga "Faqet e Decanit(Дечански листови) nga viti 1376"; "Kadastari i Shkodres (Скадарски кадастих) nga viti 1416"; "Defteret te regjistrimit Turk (Турски пописни дефтери) nga vitet 1563/64 deri me 1683/84" etj...

Ketu do ta gjeni edhe fjalimin e autorit: http://www.mazedonium.org/2009/04/12/sp ... -iskender/

I cili shpesh her bie ne konratikcione, si p.sh. ne letren te derguar per mbretin Hungarez(nuk me kujtohen shum emrat e hungarezve:) ) princi shqiptar SHPATA kerkon qe letrat e mbretit radhen tjeter te shkruhen ne gjuhe Sllave dhe jo latinisht, se gjuhen latinishte nuk e di, por ate sllave e di...

Autori e mohon origjinen e lasht Pellazgo-Ilire te shqiptareve dhe ate e zavendeson me ate KURDE, Arabe, Turke, nga Kaukazi etj. Librin nuk e kam lexuar, po kam lexuar fragmente, dhe kam qen shum i egzaltuar, per kete problem kam shkuar dhe kam biseduar edhe me njerin nga recenzionistet e Ilmi Veliut, Reshat Nexhipi-n (sepse jetoj ne Manastir, njesoj si ai), dhe ne pyetjen e parashtruar se vall Skenderbeu ka pasur orgjine Matijane-Mijake ai mu pergjigj me pohim, dhe me arsyetim se edhe Mijaket(popullata qe banon Matin-Ematija) e kan origjinen Ilire...

Me intereson cfar profitimi eshte ky, ne qoft se Skenderbeu e ka pasur origjinen Ilire si ne, por si gjuhe amtare e ka patur gjuhen Sllave( Petar Popovski aplikon edhe letrat e Skenderbeut ne librin e tij, kushtuar memes se tij Voisaves te shkruar ne gjuhen sllave)... Ather edhe Kroatet sipas nje algoritmi te till jan Shqiptar, edhe popullata me e madhe Serbe jan shqiptar, edhe malazezet...

Cka mendoni per kete?

User avatar
ALBPelasgian
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2113
Joined: Sun Jun 28, 2009 7:57 pm
Gender: Male
Location: Prishtinë (Prima Justiniana)
Contact:

Re: SKENDERBEU-ikona jone kombetare, qe ju mungon te tjereve.

#19

Post by ALBPelasgian » Wed Aug 12, 2009 4:35 pm

Picasso` wrote:Nuk eshte problemi te teritori i mreterise te Skenderbeut por eshte te origjina e tij shqiptare, ku behet mohim i madh nga disa autore dhe ata autore dalin me argumente te fuqishme.

Un nuk e di se sa keni degjuar, por ne Maqedoni(vendi ku banoj un), eshte botuar nje liber i quajtur "Gjorgji Kastriot Iskender - Kral na Epir i Makedonija(Ematija)", qe do te thote "Gjegj Kastrioti Skendebeu - Mbret i Epirit dhe i Maqedonise(Ematise)", ku autori Petar Popovski del me dokumente nga "Faqet e Decanit(Дечански листови) nga viti 1376"; "Kadastari i Shkodres (Скадарски кадастих) nga viti 1416"; "Defteret te regjistrimit Turk (Турски пописни дефтери) nga vitet 1563/64 deri me 1683/84" etj...

Ketu do ta gjeni edhe fjalimin e autorit: http://www.mazedonium.org/2009/04/12/sp ... -iskender/

I cili shpesh her bie ne konratikcione, si p.sh. ne letren te derguar per mbretin Hungarez(nuk me kujtohen shum emrat e hungarezve:) ) princi shqiptar SHPATA kerkon qe letrat e mbretit radhen tjeter te shkruhen ne gjuhe Sllave dhe jo latinisht, se gjuhen latinishte nuk e di, por ate sllave e di...

Autori e mohon origjinen e lasht Pellazgo-Ilire te shqiptareve dhe ate e zavendeson me ate KURDE, Arabe, Turke, nga Kaukazi etj. Librin nuk e kam lexuar, po kam lexuar fragmente, dhe kam qen shum i egzaltuar, per kete problem kam shkuar dhe kam biseduar edhe me njerin nga recenzionistet e Ilmi Veliut, Reshat Nexhipi-n (sepse jetoj ne Manastir, njesoj si ai), dhe ne pyetjen e parashtruar se vall Skenderbeu ka pasur orgjine Matijane-Mijake ai mu pergjigj me pohim, dhe me arsyetim se edhe Mijaket(popullata qe banon Matin-Ematija) e kan origjinen Ilire...

Me intereson cfar profitimi eshte ky, ne qoft se Skenderbeu e ka pasur origjinen Ilire si ne, por si gjuhe amtare e ka patur gjuhen Sllave( Petar Popovski aplikon edhe letrat e Skenderbeut ne librin e tij, kushtuar memes se tij Voisaves te shkruar ne gjuhen sllave)... Ather edhe Kroatet sipas nje algoritmi te till jan Shqiptar, edhe popullata me e madhe Serbe jan shqiptar, edhe malazezet...

Cka mendoni per kete?
Piccaso, se pari te deshiroj mireseardhje ne mesin tone dhe ke tere respektin tim dhe te gjithe forumit. Me vjen mire qe ne forum hyjne edhe te rinjte shqiptare nga Manastiri yne.

Sa i perket temes:

- Problemin e territorit te shtetit/entitetit te Skenderbeut natyrisht eshte shume me pak i rrezikshem nga perpjekjet per te sllavizuar apo greqizuar origijinen e tij si nga ati ashtu edhe nga nena. Ajo cka desha te cekja lidhur me problemin territorial, eshte se zvogelimi i Skenderbeut ne nje zone te ngushte rreth e perqark Krujes e me se largu deri ne Diber te aktivitetit skenderbejan eshte kunderhistorike meqe e zvoeglon epoken Skederbegjane duke ia dhene karakterin me shume lokalist. Prandaj, duhet t'u jemi shume mirnjohes profesoreve te tille si I.Veliu qe permes nje pune te kujdeshme hulumtimi ne arkivat osmane, ka nxjerre fakte te pakundershtueshme qe shteti i Skenderbeut eshte shtrire gjer ne SHkup e Demir Hisar.

Te kthehemi tek problemi qe e ngrite. Libri i ketij profesori sllavomaqedonas nuk eshte dicka e re. Perpjekja e sllaveve permes flamurit te Maqedonise dhe maqedonizmit per ta sllavizuar Skenderbeun eshte goxha e hershme, sidomos ze rrenje pas themelimit te shtetit te IRJM-se nga ku u themnelua doktrina nacionaliste e sllaveve se jane njemend pasardhes te maqedonasve te lashte. "Karta' qe e pandehin si me te fuqishmen ata per te sllavomaqedonizuar Skenderbeun eshte: cilesimi i Skenderbeut si maqedonas dhe Princ i Maqedonise ne librin e Barletit dhe vendlindja e tij Mati=Emathia. Per hir te se vertetes duhet thene se nuk ka kurrfare pikedyshimi se Skenderbeu por edhe shqiptaret e kohes se tij e kane quajtur veten Maqedonas, por edhe Epirotas. Thjesht, kjo tregon kujtesen dhe vetedijen historike te shqiptareve te asaj kohe qe e e identifikonin veten si pasardhes te Maqedonise dhe Epirit te vjeter. Ama perkunderkesaj, kjo nuk do te thote se sllavomaqedonasit kane prove te fuqishme per ta pervetesuar Skenderbeun, meqe perdorimi i konceptit-identitetit-demonimit 'maqedonas' ne mesjete nuk ka nenkuptuar as sllavizem as greqizem, mirepo ka evokuar drejperdrejte substance shqiptare.

Sa i perket leterkembimit ne gjuhen sllave, nuk kam njohuri me te thelluara rreth kesaj ceshtje, ama mendoj se leterkembimi i Skenderbeut nuk e defton domosdo origjinen e tij, pershkak se leterkembimi gjithmone shkruhet ne gjuhen zyrtare te kohes ose ne gjuhe rajonale qe kane rendesi te atyperatyshme. Dihet se nje numer i konsiderueshem letrash te Skenderbeut jane ne gjuhen latine te kohes, ama italianet e sotshem asnje nuk kane dale qe te thone se Skenderbeu eshte italian meqe leterkembimet i bente ne latinisht.

Ky fare profesori Petar Popovski nuk ben gje tjeter pos qe perserit brockullat e njejta me ato te kompanise se tij, sepse sic dihet meheret u pat botuar nje Enciklopedi ne gjuhen sllavomaqedone, qe per hir te vertetes duhet thene se eshte Enciklopedi ne fantazi te semure nga ku Skenderbeun e benin 'Gjorgjia Kastriotov' etj etj. Ose kur para disa vitesh ne Prilep u pat ndertuar nje bust (apo shtatore nuk e di) e Skenderbeut ku e paraqiste si sllavomaqedon.
Ne sot po hedhim faren me emrin Bashkim,
Qe neser te korrim frutin me emrin Bashkim!

Picasso`
Senior Member
Senior Member
Posts: 146
Joined: Thu Aug 06, 2009 12:18 am
Gender: Male

Re: SKENDERBEU-ikona jone kombetare, qe ju mungon te tjereve.

#20

Post by Picasso` » Thu Aug 13, 2009 12:19 am

Ska dyshim qe ish prof. Ilmi Veliu ka dhene kontribut te madh ne ate lemi. Me Ilmi Veliun njihemi edhe personalisht, si babai im, ashtu edhe un, edhe me te gjith stafin te katedres se Historise te Univerzitetit te Tetoves, por mendoj se mesjeta si periudhe eshte shum e eret, dhe shum argumente jan ambivalente, dhe jo xhdo her e kan "fabulen" te vertet dhe te drejt. Ashtu ben edhe Marin Barleti, p.sh. neper betejat ku numri i viktimave diku zvogelohet(te shqiptaret) diku zmadhohen(te Turqit).
Shum informacione qe i takojne mesjetes nuk mundemi t'i marim xhdo her si relevante dhe xhdo her 100% te verteta. Kemi kronistin Bizantin te asaj periudhe Halkikondilin ku tregon per disa trima qe jane quajtur mes veti ARBANE dhe kan qene Maqedone. Pastaj e kemi edhe Teodor Spanduchi-n ku i njejti na tregon per Skenderbeun se ka qene Maqedon.

Per Ematijen, atje ku sot edhe ne te kaluaren kan jetuar Maqedon(sllav), kan banuar edhe shqiptar, p.sh. prej atje e ka prejardhjen edhe Josif Bageri, nga Reka e Eperme ku kan banuar shqiptar ortodoks, ku edhe sot e sot banojn te quajtur me emirn SHKRET por (me te shumtit) teresisht te asimiluar, pastaj asgjekundi nuk tregon dhe Marin Barleti se Gjon Kastrioti eshte Mijak-SllavoMaqedon por ne fillim vetem e cek ate se prejardhjen e ka i ati nga nje fis fisniki atij rethi(i Matit), atje ku kan banuar edhe shqiptare.

Pastaj ka disa kronist Bullgar, si Vasil Kencovi, Jordan Haxhikonstantinov-Xhinot etj... Ku tregojne se Sllavet kan dashur t'i asimilojne shqiptaret neper trojet e tyre mijevjecare, me ane te kishes dhe klerikeve kishtare, tu va futur emrat si Milosh, Branislav, Stanisha, Sllave etj., por me ardhjen e Turqeve shqiptaret u ringjallen, dhe gjuhen e tyre vazhduan ta folin gjithkund dhe ta perdorin por me alfabet te tjere. Edhe Rumanishtja eshte gjuhe e cila nuk eshte e shkruar para shek 15 me duket, ose me vone...

Keto gjera duhet me mire te veshtrohen, te studijohen, edhe te sublimohen ne fund...

Se ne qoft se gjysherit dhe stergjysherit tane ne kohe te antikes dhe mesjetes jan quajtur Maqedon, pse ne mos quhemi sot? Pse ne sot te turperohemi nga dielli i vergines ose kutleshit? Pse ne te turperohemi te themi se jemi Maqedon, te ngulemi pas shqiponjes dhe diellin ta urejm.

User avatar
ALBPelasgian
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2113
Joined: Sun Jun 28, 2009 7:57 pm
Gender: Male
Location: Prishtinë (Prima Justiniana)
Contact:

Re: SKENDERBEU-ikona jone kombetare, qe ju mungon te tjereve.

#21

Post by ALBPelasgian » Thu Aug 13, 2009 7:18 am

Picasso` wrote:Ska dyshim qe ish prof. Ilmi Veliu ka dhene kontribut te madh ne ate lemi. Me Ilmi Veliun njihemi edhe personalisht, si babai im, ashtu edhe un, edhe me te gjith stafin te katedres se Historise te Univerzitetit te Tetoves, por mendoj se mesjeta si periudhe eshte shum e eret, dhe shum argumente jan ambivalente, dhe jo xhdo her e kan "fabulen" te vertet dhe te drejt. Ashtu ben edhe Marin Barleti, p.sh. neper betejat ku numri i viktimave diku zvogelohet(te shqiptaret) diku zmadhohen(te Turqit).
Shum informacione qe i takojne mesjetes nuk mundemi t'i marim xhdo her si relevante dhe xhdo her 100% te verteta. Kemi kronistin Bizantin te asaj periudhe Halkikondilin ku tregon per disa trima qe jane quajtur mes veti ARBANE dhe kan qene Maqedone. Pastaj e kemi edhe Teodor Spanduchi-n ku i njejti na tregon per Skenderbeun se ka qene Maqedon.

Per Ematijen, atje ku sot edhe ne te kaluaren kan jetuar Maqedon(sllav), kan banuar edhe shqiptar, p.sh. prej atje e ka prejardhjen edhe Josif Bageri, nga Reka e Eperme ku kan banuar shqiptar ortodoks, ku edhe sot e sot banojn te quajtur me emirn SHKRET por (me te shumtit) teresisht te asimiluar, pastaj asgjekundi nuk tregon dhe Marin Barleti se Gjon Kastrioti eshte Mijak-SllavoMaqedon por ne fillim vetem e cek ate se prejardhjen e ka i ati nga nje fis fisniki atij rethi(i Matit), atje ku kan banuar edhe shqiptare.

Pastaj ka disa kronist Bullgar, si Vasil Kencovi, Jordan Haxhikonstantinov-Xhinot etj... Ku tregojne se Sllavet kan dashur t'i asimilojne shqiptaret neper trojet e tyre mijevjecare, me ane te kishes dhe klerikeve kishtare, tu va futur emrat si Milosh, Branislav, Stanisha, Sllave etj., por me ardhjen e Turqeve shqiptaret u ringjallen, dhe gjuhen e tyre vazhduan ta folin gjithkund dhe ta perdorin por me alfabet te tjere. Edhe Rumanishtja eshte gjuhe e cila nuk eshte e shkruar para shek 15 me duket, ose me vone...

Keto gjera duhet me mire te veshtrohen, te studijohen, edhe te sublimohen ne fund...

Se ne qoft se gjysherit dhe stergjysherit tane ne kohe te antikes dhe mesjetes jan quajtur Maqedon, pse ne mos quhemi sot? Pse ne sot te turperohemi nga dielli i vergines ose kutleshit? Pse ne te turperohemi te themi se jemi Maqedon, te ngulemi pas shqiponjes dhe diellin ta urejm.
I nderuari Picasso,

Shume nga pikepamjet dhe mendimet tuaja i ndaj njesoj dhe une! Ne vend se Akaademite e Shkencave Shqiptare (si ne Tirane, ashtu edhe ne Prishtine e Tetove) te permblidhen bashke per te dale ne forme te sintetizuar permes nje punimi te mirfillte shkencor ku do te shfaqej e verteta historike mbi Maqedonine, versioni yne mbi historine e Maqedonise, version qe ka gjasa te jete me i sakti, meqe dy versionet paraprake (ai sllav dhe grek) kane vulen e qellimeve politike. Nuk e di ne keni njohuri mbi dialogun e famshem mes Dora Bakojanis (ministre e jashtme e Greqise) dhe Milloshovskit (ministri i jashtem sllavomaqedonas) perkitazi me:
Bakojani: Ju,Sllavët,keni ardhë këndej në shek.e VII-t pas Kr.e nuk mund të keni lidhje me popullin antik maqedon e me Maqedoninë Antike,të cilët kanë ekzistuar gjatë kushedisa shekujve të para Kr.

Milloshovski: ...dhe një gjë tjetër po ju them,zonjë: më mir është që të merremi vesht shpejt e shpejt,se ju e dijni fort mirë dhe ne e dijmë fort mirë se cilit komb i përket emri Maqedonië, prandaj është më mirë ta mbyllim këtë punë,- ju mbanie atë pje së që keni,kurse ne ta mbajmë pjesën tjetër të Maqedonisë.

Bakojani: për cilin komb e ke fjalën,për Shqiptarët? Për ata mos u mërzit fare,ata janë në gjumë e nuk dijnë se kur do të zgjohen, se po u zgjuan ata,na mori dreqi edhe neve edhe juve!...prandaj duhet të merremi vesht sa më shpejt....(Balkanweb19 shtator 2008)
Per ma teper shih edhe kete teme qe mendoj se ka te beje me kete problematike:
viewtopic.php?f=79&t=154

Rrethanshmeria historike ka caktuar asisoj qe shqiptaret te mos e kene Kishen e Tyre Ortodokse deri vone (derisa Fan Noli me ne fund e krijoi) dhe kjo mungese e gjate ka kushtezuar qe nje pjese e madhe e arealit etnografik shqiptar e cila ishte e krishtere e ritit ortodoks te:
-Serbizohet
- Bullgarizohet
-Greqizohet

Pas krijimit te Kishes se Pavarur Ortodokse te Maqedonise, atehere nje numer shqiptaresh ortodoks nisen te sllavomaqedonizohen. Pohimin e siperthene e bazoj ne ate qe vete e kam pare: une kam shume te aferm, shoke e miq ne treven e Kercoves. Nje pjese e vogel e popullsise atje eshte sllave e ritit ortodoks. Ne bisede e siper me banore te disa katundeve, shkoqur me thoshin se babain ose gjyshin e kane pasur shqiptare por qe jane sllavizue me vone, sepse donin me mbete ne fene e tyre (ortodokse ne kete rast). E njejta gje mund te thuhet edhe per krahinen e Rekes nga ku popullsia ortodokse autoktone shqiptare eshte sllavomaqedonizuar.

Prandaj, nje pjese te shqiptareve qe sot disa e marrin per sllavomaqedone, eshte shqiptare. Gjegjesisht, pak po t'ua 'gervishesh' etnogjenezen apo vijen gjenalogjike familijare hic me pak sesa babai ose gjyshi do t'u dalin shqiptar.
Pershembull njera nga figurat ma te rendesishme te pseudo-"kombit' "maqedonas" Gjorgji Pulevski dihet se e ka pase origjinen shqiptare nga Malesia e Mbishkodres (me duket nga fisi i MIjakeve, qe e permende me heret ti). Ne internet pata gjetur shume fotografi ku e paraqisnin ate me veshje shqiptare: Plis e Fustanell (dihet se fustanella eshte perdorur edhe ne Shkoder). Bile sipas fjaleve te nje historiani (kete e kam lexuar te Reshat Nexhipi) ai (Pulevski) shpeshehere e ka pohue origjinen e tij nga Shqiperia.

Tjetra eshte se vete Flamuri i 'Republikes se Krusheves' ka paraqitur nje shqiptar me veshje kombetare (kete e kam lexuar tek Ilmi Veliu).

Sa i perket etnonimit 'maqedonas' duhet edhe dicka te shtoj. Perpos nje numeri kronikanesh bizantin (si Halkokondili pershembull) qe na quajne neve shqiptareve si maqedonas, ekzistojne edhe nje numer faktesh qe 'maqedonas' ndoshta deri ne fund te shekullit XIX ka nenkuptuar 'shqiptar'.
The Kings of Naples kept an Albanian regiment styled the Royal Macedonian
Nuk e di nese e kuptoni anglishten, mirepo ketu thuhet se Mbreti i Napolit (e ka fjalen per Karlin III Burbon) ka krijuar nje regjiment me mercenare shqiptare (te Italise Jugore por edhe te ardhur nga Shqiperia) dhe ata jane quajtur 'maqedonas' (sipas Karlit) dhe regjimenti i tyre 'Maqedonet Mbreteror). E kam lexuar diku tek Kristo Frasheri qe njeri nder kushtet per te hyre ne kete regjiment, ka qene origjina ekskluzivisht shqiptare.

P.S: I nderuari Picasso. Eshte deshire imja e kahershme qe te takohem me profesoret e historianet e shquar z.Reshat Nexhipi (prej Manastiri) dhe z.Ilmi Veliu. Ata jane nder historianet me te mire (qe njoh une Maqedoni). Me Ilmi Veliun (njihemi deri diku). Meqe dhe ju keni kontakte me kete dy historian, shpresoj qe do te mund te takohemi nje dite per te biseduar per shumecka rreth historise sone.
Ne sot po hedhim faren me emrin Bashkim,
Qe neser te korrim frutin me emrin Bashkim!

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: SKENDERBEU-ikona jone kombetare, qe ju mungon te tjereve.

#22

Post by Zeus10 » Thu Aug 13, 2009 12:48 pm

Bakojani: Ju,Sllavët,keni ardhë këndej në shek.e VII-t pas Kr.e nuk mund të keni lidhje me popullin antik maqedon e me Maqedoninë Antike,të cilët kanë ekzistuar gjatë kushedisa shekujve të para Kr.

Milloshovski: ...dhe një gjë tjetër po ju them,zonjë: më mir është që të merremi vesht shpejt e shpejt,se ju e dijni fort mirë dhe ne e dijmë fort mirë se cilit komb i përket emri Maqedonië, prandaj është më mirë ta mbyllim këtë punë,- ju mbanie atë pjesë që keni,kurse ne ta mbajmë pjesën tjetër të Maqedonisë.

Bakojani: për cilin komb e ke fjalën,për Shqiptarët? Për ata mos u mërzit fare,ata janë në gjumë e nuk dijnë se kur do të zgjohen, se po u zgjuan ata,na mori dreqi edhe neve edhe juve!...prandaj duhet të merremi vesht sa më shpejt....(Balkanweb19 shtator 2008)

Kjo eshte bombe e vertete.Falemnderit.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Arta
Sun Member
Sun Member
Posts: 1515
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:44 pm
Gender: Female
Location: USA

Re: SKENDERBEU-ikona jone kombetare, qe ju mungon te tjereve.

#23

Post by Arta » Thu Aug 13, 2009 4:00 pm

Zeus10 wrote:
Bakojani: Ju,Sllavët,keni ardhë këndej në shek.e VII-t pas Kr.e nuk mund të keni lidhje me popullin antik maqedon e me Maqedoninë Antike,të cilët kanë ekzistuar gjatë kushedisa shekujve të para Kr.

Milloshovski: ...dhe një gjë tjetër po ju them,zonjë: më mir është që të merremi vesht shpejt e shpejt,se ju e dijni fort mirë dhe ne e dijmë fort mirë se cilit komb i përket emri Maqedonië, prandaj është më mirë ta mbyllim këtë punë,- ju mbanie atë pjesë që keni,kurse ne ta mbajmë pjesën tjetër të Maqedonisë.

Bakojani: për cilin komb e ke fjalën,për Shqiptarët? Për ata mos u mërzit fare,ata janë në gjumë e nuk dijnë se kur do të zgjohen, se po u zgjuan ata,na mori dreqi edhe neve edhe juve!...prandaj duhet të merremi vesht sa më shpejt....(Balkanweb19 shtator 2008)
Kjo eshte bombe e vertete.Falemnderit.

Bombe eshte vertete, por quhen thashetheme nga disa dhe pa baza..... -haha-
"I never gave anybody hell! I just told the truth and they thought it was hell."~Harry S. Truman

User avatar
Arta
Sun Member
Sun Member
Posts: 1515
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:44 pm
Gender: Female
Location: USA

Re: SKENDERBEU-ikona jone kombetare, qe ju mungon te tjereve.

#24

Post by Arta » Thu Aug 13, 2009 4:12 pm

ALBPelasgian wrote: I nderuari Picasso,

Rrethanshmeria historike ka caktuar asisoj qe shqiptaret te mos e kene Kishen e Tyre Ortodokse deri vone (derisa Fan Noli me ne fund e krijoi) dhe kjo mungese e gjate ka kushtezuar qe nje pjese e madhe e arealit etnografik shqiptar e cila ishte e krishtere e ritit ortodoks te:
-Serbizohet
- Bullgarizohet
-Greqizohet

Pas krijimit te Kishes se Pavarur Ortodokse te Maqedonise, atehere nje numer shqiptaresh ortodoks nisen te sllavomaqedonizohen. Pohimin e siperthene e bazoj ne ate qe vete e kam pare: une kam shume te aferm, shoke e miq ne treven e Kercoves. Nje pjese e vogel e popullsise atje eshte sllave e ritit ortodoks. Ne bisede e siper me banore te disa katundeve, shkoqur me thoshin se babain ose gjyshin e kane pasur shqiptare por qe jane sllavizue me vone, sepse donin me mbete ne fene e tyre (ortodokse ne kete rast). E njejta gje mund te thuhet edhe per krahinen e Rekes nga ku popullsia ortodokse autoktone shqiptare eshte sllavomaqedonizuar.

Prandaj, nje pjese te shqiptareve qe sot disa e marrin per sllavomaqedone, eshte shqiptare. Gjegjesisht, pak po t'ua 'gervishesh' etnogjenezen apo vijen gjenalogjike familijare hic me pak sesa babai ose gjyshi do t'u dalin shqiptar.
Pershembull njera nga figurat ma te rendesishme te pseudo-"kombit' "maqedonas" Gjorgji Pulevski dihet se e ka pase origjinen shqiptare nga Malesia e Mbishkodres (me duket nga fisi i MIjakeve, qe e permende me heret ti). Ne internet pata gjetur shume fotografi ku e paraqisnin ate me veshje shqiptare: Plis e Fustanell (dihet se fustanella eshte perdorur edhe ne Shkoder). Bile sipas fjaleve te nje historiani (kete e kam lexuar te Reshat Nexhipi) ai (Pulevski) shpeshehere e ka pohue origjinen e tij nga Shqiperia.

Ky eshte budallalliku me i madh, kur lidhin fene ortodokse me keto kombe, kur ishte 'Kostandini i Madh' Ilirjan qe e ligjeroi fene kristjane ne teresi si edhe krijoi shtetin Bizant, dhe pjesa me e madhe e Shqiperise ishte me teper ortodokse sesa katolike ne kohen kur filloi te futej myslymanizimi. Puna eshte thuaj, sepse njerezit nuk ishin aq te shkolluar te ndanin njeren pjese nga tjetra ose si i themi ne me shkurt "shapin nga sheqeri". E them me teper kete sepse fisi i mamit tim, kane ardhur nga veriu i Thesaloniqit ose jugu i Maqedonise ne shekullin 13. Po ishin Ortodoks, por kjo nuk i beri ata te ndryshonin ethnicitetin apo gjuhen e tyre Shqiptare qe flitej ne ate kohe ne ate zone.
"I never gave anybody hell! I just told the truth and they thought it was hell."~Harry S. Truman

Picasso`
Senior Member
Senior Member
Posts: 146
Joined: Thu Aug 06, 2009 12:18 am
Gender: Male

Re: SKENDERBEU-ikona jone kombetare, qe ju mungon te tjereve.

#25

Post by Picasso` » Thu Aug 13, 2009 8:34 pm

Prandaj, nje pjese te shqiptareve qe sot disa e marrin per sllavomaqedone, eshte shqiptare. Gjegjesisht, pak po t'ua 'gervishesh' etnogjenezen apo vijen gjenalogjike familijare hic me pak sesa babai ose gjyshi do t'u dalin shqiptar.
Pershembull njera nga figurat ma te rendesishme te pseudo-"kombit' "maqedonas" Gjorgji Pulevski dihet se e ka pase origjinen shqiptare nga Malesia e Mbishkodres (me duket nga fisi i MIjakeve, qe e permende me heret ti). Ne internet pata gjetur shume fotografi ku e paraqisnin ate me veshje shqiptare: Plis e Fustanell (dihet se fustanella eshte perdorur edhe ne Shkoder). Bile sipas fjaleve te nje historiani (kete e kam lexuar te Reshat Nexhipi) ai (Pulevski) shpeshehere e ka pohue origjinen e tij nga Shqiperia.
Gjorgjija Pul(a!)evski, e ka prejardhjen nga Mati, ose Ematija, ku njerezit midis veti quhen Mijak.
Image

Mban fustanelle, sic mbajn shum nga mijaket, edhe pse veshja tjeter jano tirqet, por ne koke mbajne kapele dhe veshje si kjo:

Image

Kan shum pika dhe segmente te ngjajshme si shqiptaret, meqe mendimi im eshte se ata jane shqiptar te asimiluar, njesoj si Malazezet.

I njejti autor ka shkruar nje fjalor, tregjuhesh, Maqedonisht, Shqip dhe Turqisht, dhe ne te njejtin fjalor i barazon shqiptaret me Maqedonet. Fjalori vijon
pulevsh6.jpg
Dhe momenti me i rendesishem ku i barazon Shqiptaret me Maqedonet. Fjalori eshte i shkruar me aflabet Cirilik, po mendoj do te mundeni ta kuptoni.
Trijazicnik-2.jpg
Me vije te kuqe eshte nenvizuar pjesa ku flet se "Edhe Maqedonet jane popull, dhe vendi i tyre eshte Maqedonia", dhe ne gjuhen shqipe e perkethen si "Ashtu edhe shqiptaret jane njerez edhe vendin e tijese p(m)oh(f)ojn, Makedonija cili, porojn aqe"

Fajlori eshte botuar me 1875 ne Bellgrad, ku edhe eshte evident ndikimi i Serbeve ne te.

Edhe vet Shqiptaret i ndan ne dy grupe, sipas dijalekteve te gjuheve por edhe sipas prejardhjes, edhe thot se Arnautet(geget) e kan prejardhjen pred Thrakeve, ku perandori Trajan i ka sjellur ne Kosove, kurse Tosket e kan preardhjen prej Toskida, me siguri mendon ne Toskanen...

Nga Mijaket, veshja

Image

Dhe dasma tradicionale qe mbahet xhdo vit ne Lazaropole, per festen e shen Pjetrit
Image

Tjetra eshte se vete Flamuri i 'Republikes se Krusheves' ka paraqitur nje shqiptar me veshje kombetare (kete e kam lexuar tek Ilmi Veliu).
Sigurisht mendon per kete

Image

Por kemi edhe nje problem te ngjajshem se kapele te tille mbajne edhe Malazezet ose te ngjajshme... Tani nuk mundem te gjej fotografi ku malazezet mbajn kapela te bardha...

Image

Me 2 Gusht, ne festen e Ilindenit, isha un me babain tim ne Krusheve, dhe ne ate muzeun kombetar, pas shum fotografi interesante, dhe per fat te keq nuk munden te gjinden ne internet, dhe neper cetat e kryengritesve Ilindenas pash shum koke me plisa dhe fustanella, edhe ne qoft se disa ose nje e treta prej tyre kan qene Vlleh, te migruar nga Shqiprija ne Krusheve, nje numer i madh shqiptaresh gjinden neper ata ceta qe kan luftuar per lirin, edhe me shum prej tyre kan qene shqiptar ortodoks.

http://www.bnr.bg/RadioBulgaria/Emissio ... linden.htm

Ne qeverisjen e pare kan participuar perfaqesues nga te gjithe kombet qe kan marur pjese ne kryengritje, si Vlleh, Maqedon, Grkoman, Shqiptar etj.
Таа влада била формирана со учество на сите народносни групи во градот: Македонци, Власи, Албанци. Во привремената влада биле застапени следните ресори: внатрешен ред - Глигор Д. Божинов (Македонец); исхрана - Тома Марков (Македонец), Алекси Колев, Ташко Вангелов (Гркомани) и Никола Бујаров (Албанец);. Претседател на владата бил Вангел Дину (Влав). За претседател на Републиката бил избран началникот на Штабот на Крушевските вооружени сили Никола Карев.
http://mk.wikipedia.org/wiki/Илинденско_востание

Nikolla Bujari, ja kan vene vetem sufiksin OV.
Пред почетокот на нападот Штабот на Крушевските востаници на чело со Никола Карев, испратил Окружно до раководителите на Крушевскиот околиски револуционерен комитет и до началниците на грчките, влашките и албанските бојни групи, кои се известуваат за востанието и се повикуваат на борба.
Para fillimit te sulmit te shtabit te kryengritasve te Krusheves perpara me Nikolla Karevin, eshte derguar qark deri te udheheqesit te komitetit revolucionar te kuventid rrethor te Krusheves dhe deri te shefi i drejtoratit te grupeve luftuese te Grekeve, Vlleheve dhe Shqiptareve, ku lajmerohen mbi kryengritjen dhe thiren ne luft.

Pak a shum ky eshte perkthimi i atij fragmenti, pak a shum.

Ka pasur edhe nje vojvode me nje emer shum interesant.. quhet Gjurcin Naumov - Plakot, e kan quajtur Plaku, per shkak te moshes se tij me te vjeter, prejardhjen e ka prej Makedonski Brodi.

Kjo eshte foto-ja nga Plaku.

Image
Sa i perket etnonimit 'maqedonas' duhet edhe dicka te shtoj. Perpos nje numeri kronikanesh bizantin (si Halkokondili pershembull) qe na quajne neve shqiptareve si maqedonas, ekzistojne edhe nje numer faktesh qe 'maqedonas' ndoshta deri ne fund te shekullit XIX ka nenkuptuar 'shqiptar'.
Edhe un ashtu mendoj.
P.S: I nderuari Picasso. Eshte deshire imja e kahershme qe te takohem me profesoret e historianet e shquar z.Reshat Nexhipi (prej Manastiri) dhe z.Ilmi Veliu. Ata jane nder historianet me te mire (qe njoh une Maqedoni). Me Ilmi Veliun (njihemi deri diku). Meqe dhe ju keni kontakte me kete dy historian, shpresoj qe do te mund te takohemi nje dite per te biseduar per shumecka rreth historise sone.
Xhdo her eshte hapur dera per njerez qe i jan perkushtuar ceshtjes Kombetare. Babai im eshte nje nder to, edhe ka konsekvenca te keqija materijalist dhe utilitariste. Me ne fund autoriteti jeton pergjithmon por...
Jemi ne kontakte te mirfillta dhe te shpeshta me Vebi Xhemailin, Nebi Dervishin, Ilmi Veliun(gjyshja ime eshte me prejardhje nga i njejti fshat i Kercoves ku banon Ilmiu), Reshat Nexhipin etj. Babai im eshte kryetar i nje shoqate joqeveritare e quajn "Kongresi i Bashkimit".

Shpresoj se do ta kemi rastin te njoftoemi edhe te bisedojme per keto tema, qe jane supstancijale dhe thelbesore per kombin tone.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
Arta
Sun Member
Sun Member
Posts: 1515
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:44 pm
Gender: Female
Location: USA

Re: SKENDERBEU-ikona jone kombetare, qe ju mungon te tjereve.

#26

Post by Arta » Thu Aug 13, 2009 9:04 pm

E di qe kjo eshte pasioni i alfeco's, por doja te sillja keto vargje te Naim Frasherit te poemes Pellazget-Shiqpetaret. Ketu tregon mese qarte se kush fise ngelen te pandryshuar dhe vazhdojne akoma traditat e tyre qe ne koherat e lashta.

Edhe të tjerët
E më të ndjerët,
Të papërzjerët,
Pellasgjinj mbenë
Maqedhoninjtë
E ilirinjtë
E mollosinjtë,
Gjith' ata qenë.
"I never gave anybody hell! I just told the truth and they thought it was hell."~Harry S. Truman

User avatar
ALBPelasgian
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2113
Joined: Sun Jun 28, 2009 7:57 pm
Gender: Male
Location: Prishtinë (Prima Justiniana)
Contact:

Re: SKENDERBEU-ikona jone kombetare, qe ju mungon te tjereve.

#27

Post by ALBPelasgian » Fri Aug 14, 2009 5:38 pm

Picasso` wrote: I njejti autor ka shkruar nje fjalor, tregjuhesh, Maqedonisht, Shqip dhe Turqisht, dhe ne te njejtin fjalor i barazon shqiptaret me Maqedonet. Fjalori vijon
pulevsh6.jpg
Dhe momenti me i rendesishem ku i barazon Shqiptaret me Maqedonet. Fjalori eshte i shkruar me aflabet Cirilik, po mendoj do te mundeni ta kuptoni.
Fajlori eshte botuar me 1875 ne Bellgrad, ku edhe eshte evident ndikimi i Serbeve ne te.
Edhe vet Shqiptaret i ndan ne dy grupe, sipas dijalekteve te gjuheve por edhe sipas prejardhjes, edhe thot se Arnautet(geget) e kan prejardhjen pred Thrakeve, ku perandori Trajan i ka sjellur ne Kosove, kurse Tosket e kan preardhjen prej Toskida, me siguri mendon ne Toskanen...
Por kemi edhe nje problem te ngjajshem se kapele te tille mbajne edhe Malazezet ose te ngjajshme... Tani nuk mundem te gjej fotografi ku malazezet mbajn kapela te bardha...
Fatkeqesisht, nuk e kuptoj fare sllavomaqedonishten. Megjithate, ky material i Gjorgji Pulevskit (Gjergj Pules, thene me shqip) per mendimin tim duhet te jete mjaft interesant, sidomos ne pikat qe i permende ne lidhje me Thraket. Sipas asaj qe me the, Gj. Pula me shume qenka perkrahes i teorise thrake te origjines se popullit tone.
Nderkaq, te falenderoj per foton origjinale qe e ke sjelle ne forum, meqenese une e kam kerkuar kudo neper internet (dhe nuk e gjeja perpos nje me dimension fare te vogel, per shkak se sllavomaqedonasit e kane hequr fotografine ku tregohet qarte Veshja Kombetare Shqiptare.
Me 2 Gusht, ne festen e Ilindenit, isha un me babain tim ne Krusheve, dhe ne ate muzeun kombetar, pas shum fotografi interesante, dhe per fat te keq nuk munden te gjinden ne internet, dhe neper cetat e kryengritesve Ilindenas pash shum koke me plisa dhe fustanella, edhe ne qoft se disa ose nje e treta prej tyre kan qene Vlleh, te migruar nga Shqiprija ne Krusheve, nje numer i madh shqiptaresh gjinden neper ata ceta qe kan luftuar per lirin, edhe me shum prej tyre kan qene shqiptar ortodoks.
Artikulli qe ju cituat, permend se:
Goce Delçevi, vojvoda legjendar, preferonte veshjen kombëtare shqiptare dhe mbante qeleshen e bardhë shqiptare.
Me heret pata pasur shume me shume literature (e cila me ka humbur fatkeqesisht) qe fliste per Shqiptaret qe kane kontribuar ne kete kryengritje. Dhe per hir te se vertetes duhet thene, se roli i Shqiptareve ka qene krucial, ne mos me i rendesishmi, meqe tere armatimi dhe municioni per kete kryengritje eshte siguruar nga Korca, pra nga luftetaret e qendreses shqiptare.

Prania Shqiptare ne Krusheve ka mbetur akoma, edhe pse e rrudhosur territorialisht dhe e pakesuar numerikisht. Sipas disa statistikave, me se 21% e popullsise se pergjithshme te Krusheves eshte shqiptare, e perqendruar sidomos ne fshatra (Zhitosha, etj).
Xhdo her eshte hapur dera per njerez qe i jan perkushtuar ceshtjes Kombetare. Babai im eshte nje nder to, edhe ka konsekvenca te keqija materijalist dhe utilitariste. Me ne fund autoriteti jeton pergjithmon por...
Jemi ne kontakte te mirfillta dhe te shpeshta me Vebi Xhemailin, Nebi Dervishin, Ilmi Veliun(gjyshja ime eshte me prejardhje nga i njejti fshat i Kercoves ku banon Ilmiu), Reshat Nexhipin etj. Babai im eshte kryetar i nje shoqate joqeveritare e quajn "Kongresi i Bashkimit".

Shpresoj se do ta kemi rastin te njoftoemi edhe te bisedojme per keto tema, qe jane supstancijale dhe thelbesore per kombin tone.
Patjeter! Do te perpiqem qe t'i rregulloj ca pune shpejt e shpejt, ne menyre qe javet e ardhshme t'i kem te lira ne menyre qe te mund te beje viziten. Personat e mesiperm qe shume prej tyre i njoh edhe permes shkrimeve (pershembull edhe Nebi Dervishin, me duket profesor nga Struga eshte, e ka bere nje punim te shkelqyeshem per Maqedonine e Lashte ~te cilin e kam postuar tek tema e Maqedonise se Lashte). Do te informoj permes mesazhit privat per cdo imtesi te takimit. Mbesim ne kontakt!

Miqesisht
AlbPelasgian
Ne sot po hedhim faren me emrin Bashkim,
Qe neser te korrim frutin me emrin Bashkim!

Picasso`
Senior Member
Senior Member
Posts: 146
Joined: Thu Aug 06, 2009 12:18 am
Gender: Male

Re: SKENDERBEU-ikona jone kombetare, qe ju mungon te tjereve.

#28

Post by Picasso` » Fri Aug 14, 2009 7:22 pm

Fatkeqesisht, nuk e kuptoj fare sllavomaqedonishten. Megjithate, ky material i Gjorgji Pulevskit (Gjergj Pules, thene me shqip) per mendimin tim duhet te jete mjaft interesant, sidomos ne pikat qe i permende ne lidhje me Thraket. Sipas asaj qe me the, Gj. Pula me shume qenka perkrahes i teorise thrake te origjines se popullit tone.
Nderkaq, te falenderoj per foton origjinale qe e ke sjelle ne forum, meqenese une e kam kerkuar kudo neper internet (dhe nuk e gjeja perpos nje me dimension fare te vogel, per shkak se sllavomaqedonasit e kane hequr fotografine ku tregohet qarte Veshja Kombetare Shqiptare.
Gjorgji Pulevski, eshte teper i bindur se shqiptaret e kan origjinen prej Thrakeve. Ne fjalorin e postuar i cili eshte origjinal ose pjese nga origjinali, Plevski ben barazim thelbesor me Shqiptaret dhe Maqedonet, dhe me vet kuptimin Maqedon ai sigurisht kupton Shqiptar dhe Sllavomaqedon.
E kam pare me fustanelle, por jo me plis. Mijaket mbajne edhe fustanelle, por jo aq e gjate sa e jona. Sipas shkrimeve qe jan botuar nga Pulevski, duhet te konstatojme se ai ka qene i sigurte ne ndienjat e tij kombetare, dhe ata kane qene ata sllavomaqedone.
Goce Delçevi, vojvoda legjendar, preferonte veshjen kombëtare shqiptare dhe mbante qeleshen e bardhë shqiptare.
Eshte teper interesant per Goce Dellcevin, ajo qe shpesh her ka ardhur ne Manastir, dhe ka banuar te nje antar i familjes se vet, ne rrugen qe sot quhet Stevo Patakot, dhe disa shtepi largesi nga shtepija e Rilindasit tone kombetar Gjerasim Qirijazit, i cili cdo kalim ne Manastir, i njejti revolucioner Goce Dellcev e ka shfrytezuar per takim me revolucionerin tone kombetar Gjerasimin, dhe kan debatuar per ceshten kombetare, dhe problem kombetar te te dy popujt. Per keto takime, na informojne misionaret nga Amerika te kishes protestante, ku pjese ka marur edhe Gjerasimi, dhe me ne fund ka ndertuar edhe kishen shqiptare protestante, dhe shkollen e pare te vashave. Gjerasimi shpesh her i ka folur Goce Dellcevit per Zotin(Jezusin!) dhe shpesh her per frymen qe i nevojitet te dy popujve per clirimin nga pranget e hegjemonise dhe diktatures se Sulltanit.
Por te jemi ne te pastert, se Goce Dellcevi nuk ka mbajtur plis dhe fustanelle. Ne fund eshte tradhtuar dhe vrare tre muaj para kryengritjes se Ilindenit.
Me heret pata pasur shume me shume literature (e cila me ka humbur fatkeqesisht) qe fliste per Shqiptaret qe kane kontribuar ne kete kryengritje. Dhe per hir te se vertetes duhet thene, se roli i Shqiptareve ka qene krucial, ne mos me i rendesishmi, meqe tere armatimi dhe municioni per kete kryengritje eshte siguruar nga Korca, pra nga luftetaret e qendreses shqiptare.
Armatimi eshte siguruar nga shqiptaret, ketu ka pasur shum kontribut te madh Cerciz Topulli nga ato regjione, por gjithashtu edhe Gligor Cilka, i cili ka qene nje nga misionaret qe kan levizur neper Maqedonine e at'hershme, dhe ka pasur kontakte me vojvoden Jane Sandanski, dhe eshte lidhur drejtperdrejt me aferen Miss Stone, msionaren nga Amerika, e cila ka qene fjala e kidnapuar se bashku me te shgoqen e Cilkes, Elena Cilka, per te cilet marin shperblim, dhe i blejn armet prej shqiperie.
Por mos harojm se shqiptaret kan pasur edhe nje rol destruktiv ne kete pralle te Ilindenit, se Sulltani ka perdorur mbi 2000 shqiptare, prej anembane trojeve shqiptare si bashibozuk, dhe si vjedhes, dhe si shtypes se kryengritjes neper tjerat qytete. Kemi patur problem me ate ndikim turk.

Prania Shqiptare ne Krusheve ka mbetur akoma, edhe pse e rrudhosur territorialisht dhe e pakesuar numerikisht. Sipas disa statistikave, me se 21% e popullsise se pergjithshme te Krusheves eshte shqiptare, e perqendruar sidomos ne fshatra (Zhitosha, etj).
Ne Krusheve sot e sot banojn shqiptar, edhe prej ikjes nga Shqiperija shum shqiptar ortodoks u thane vetvetes VLLEH, dhe mbeten ne qytet. Babai im e ka prejardhjen nga Nerova, fshat ne rrethin e Krusheves, 60 minuta hecur ne kembe, gje qe e provova me 2 Gusht, prej Krusheve ne Nerove heca neper Mal :)
Fshatrat, Alldance, Nerove, Zhitoshe etj., jane fshatra ku jan jetuar dhe jetojne shqiptar mysliman, kurse ne qytetin e Krusheves jetojne shqiptaret ortodoks, ku gjysma tregohen si Vlleh, e disa si Maqedon, te tjerit jan shkrire shum mire ne shoqerine...

Patjeter! Do te perpiqem qe t'i rregulloj ca pune shpejt e shpejt, ne menyre qe javet e ardhshme t'i kem te lira ne menyre qe te mund te beje viziten. Personat e mesiperm qe shume prej tyre i njoh edhe permes shkrimeve (pershembull edhe Nebi Dervishin, me duket profesor nga Struga eshte, e ka bere nje punim te shkelqyeshem per Maqedonine e Lashte ~te cilin e kam postuar tek tema e Maqedonise se Lashte). Do te informoj permes mesazhit privat per cdo imtesi te takimit. Mbesim ne kontakt!
Shpresoj se do te jesh i kenaqur me ne fund nga kontakti me keta historian. Se edhe ata i ka kapluar egocentrizmi dhe sueta intelektuale, dhe mes veti shum shum edhe nuk duhen. Ne kohe te fundit kishte shum probleme ne Univerzitetin e Tetoves ku shum prej tyre edhe u percane.
Nebi Dervishi eshte nga Struga, dhe eshte mik i ngushte i babait tim, por me shum prej kohes se tij e kalon ne Tetove ne ligjerata. Ashtu eshte edhe me Vebi Xhemailin i cili eshte nga Tetova.
Ilmi Veliu, kohen e kalon ne Kercove, ku eshte edhe drejtor i Muzeut te Kercoves, ku do te mundemi lirisht ta vizitojme, edhe Reshat Nexhipi-n i cili eshte ne Manastir dhe xhdo kohe eshte i lire. Ne qoft se ke deshire per vizite, do te lajmeroj un profesorin dhe do ta vizitojme.

Pershendetje. :)

User avatar
ALBPelasgian
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2113
Joined: Sun Jun 28, 2009 7:57 pm
Gender: Male
Location: Prishtinë (Prima Justiniana)
Contact:

Re: SKENDERBEU-ikona jone kombetare, qe ju mungon te tjereve.

#29

Post by ALBPelasgian » Fri Aug 14, 2009 9:24 pm

Picasso` wrote:
Gjorgji Pulevski, eshte teper i bindur se shqiptaret e kan origjinen prej Thrakeve. Ne fjalorin e postuar i cili eshte origjinal ose pjese nga origjinali, Plevski ben barazim thelbesor me Shqiptaret dhe Maqedonet, dhe me vet kuptimin Maqedon ai sigurisht kupton Shqiptar dhe Sllavomaqedon.
E kam pare me fustanelle, por jo me plis. Mijaket mbajne edhe fustanelle, por jo aq e gjate sa e jona. Sipas shkrimeve qe jan botuar nga Pulevski, duhet te konstatojme se ai ka qene i sigurte ne ndienjat e tij kombetare, dhe ata kane qene ata sllavomaqedone.
Per kete nuk kam dyshim, sepse ciladoqofte origjina e Gj. Pules, ai e quante veten si Maqedon, duke e menduar Maqedonet si nje kombi i pervecme (as sllav, as greke, as shqiptar, as vllah, as xinxar, etj etj ajo shprehja e famshme e tij)
Armatimi eshte siguruar nga shqiptaret, ketu ka pasur shum kontribut te madh Cerciz Topulli nga ato regjione,
Shume e sakte! Peraferisht te njejten e thote edhe Mihal Gramenua ne 'Kryengritja Shqiptare', madje ne nje forme me te letrarizuar edhe Sterjo Spasse ne ciklin e tij te romaneve te epopese kryengritese shqiptare.
Por mos harojm se shqiptaret kan pasur edhe nje rol destruktiv ne kete pralle te Ilindenit, se Sulltani ka perdorur mbi 2000 shqiptare, prej anembane trojeve shqiptare si bashibozuk, dhe si vjedhes, dhe si shtypes se kryengritjes neper tjerat qytete. Kemi patur problem me ate ndikim turk.
Edhe kjo fatkeqesisht qendron! Ama nuk eshte bash-bash qysh e pershkruajne pershembull ta zeme historigrafite fqinje te cilat gjakojne qe ti hiperbolizojne bashibozuket shqiptare. Cka po due me than me kete? Askush nuk e mohon qe nje numer shqiptaresh, o te shtyre nga gjendja e rende ekonomike o edhe per qellime te tjera meskine apo pasurime te jene shtrenguar te marrin rrugen pander te bashibozukllekut. Mirepo, keta bashibozuke perhere kane perfaqesuar nje numer fare mikoroskopik te popullit shqiptar.
Ne Krusheve sot e sot banojn shqiptar, edhe prej ikjes nga Shqiperija shum shqiptar ortodoks u thane vetvetes VLLEH, dhe mbeten ne qytet. Babai im e ka prejardhjen nga Nerova, fshat ne rrethin e Krusheves, 60 minuta hecur ne kembe, gje qe e provova me 2 Gusht, prej Krusheve ne Nerove heca neper Mal :)
Fshatrat, Alldance, Nerove, Zhitoshe etj., jane fshatra ku jan jetuar dhe jetojne shqiptar mysliman, kurse ne qytetin e Krusheves jetojne shqiptaret ortodoks, ku gjysma tregohen si Vlleh, e disa si Maqedon, te tjerit jan shkrire shum mire ne shoqerine...
Ne fakt, kur t'kihen parasysh rrethanat asnje trohe te volitshme per shqiptaret e ketyre aneve, ruajtja e viseve shqiptare edhe sot e kesaj dite ne Krusheve eshte megjithate nje ogur i mbare, krahasuar me trevat e aferme dikur shqiptare, qe sot, fataliteti i ashper historik ka bere qe shqiptaresia ne kuptimin numerik te tretet si kripa ne uje. E kam fjalen per viset e:
-ketij qe sllavomaqedont i thone Makedonski Brod (qe sipas te vjeterve (ne biseda qe kam pasur me pleq nga Kercova) ka qene i banuem me shqiptare. E ketyre aneve ka qene edhe heroikja Sulltanja e Qafes) e qe sot nuk e di ne gjendet ndonje fshat shqiptar
-Demir Hisari (ku sipas pohimeve te I.Veliut por edhe te K.Bicokut ne nje fshat te D/Hisarit ndodhet kalaja e Sfetigradit qe populli i atij katundi e quajtka Kalaja e Skenderbeut)
-Resnja, Prilepi e Manastiri (per kete te fundit nuk e di si qendron puna ne fshatra)
Shpresoj se do te jesh i kenaqur me ne fund nga kontakti me keta historian. Se edhe ata i ka kapluar egocentrizmi dhe sueta intelektuale, dhe mes veti shum shum edhe nuk duhen. Ne kohe te fundit kishte shum probleme ne Univerzitetin e Tetoves ku shum prej tyre edhe u percane.
Nebi Dervishi eshte nga Struga, dhe eshte mik i ngushte i babait tim, por me shum prej kohes se tij e kalon ne Tetove ne ligjerata. Ashtu eshte edhe me Vebi Xhemailin i cili eshte nga Tetova.
Ilmi Veliu, kohen e kalon ne Kercove, ku eshte edhe drejtor i Muzeut te Kercoves, ku do te mundemi lirisht ta vizitojme, edhe Reshat Nexhipi-n i cili eshte ne Manastir dhe xhdo kohe eshte i lire. Ne qoft se ke deshire per vizite, do te lajmeroj un profesorin dhe do ta vizitojme.
Pershendetje. :)
Paj, edhe e marr me mend, se nje gje e tille eshte ne tere boten shqiptare, fatkeqesisht. Ne vend se elita e studiuesve, historianeve dhe te gjithe atyre dashamireve te shkences te se kaluares, te bashkepunojne dhe t'i shtrijne njeri tjetrit doren e pajtimit, ata vazhdojne me merite e vjetra qe shumehere kushedi jane edhe te pakuptimta. Nejse, une nuk dua te paragjykoj percfare ata grinden ose keqkuptohen, ama kjo nuk eshte aspak ogur i mbare, meqe kur t'i kqyrsh pershembull deteshmentet e historianeve sllavomaqedon atehere do te kuptosh, si i thone fjales, sa eshte sahati. Ata po dalin ne menyre te organizuar (kutphet edhe te perkrahur nga shteti) me simpoziume, punime shkencore, aktivitete te panderprera kerkimi (kujto psh perpjekjet qe i bejne per t'ua tjetersuar origjinen popullsise se Hunzes (vizita e parvjetshme e Mirit/Princit hunzak ne Shkup), popullsi kjo iliro-maqedone e mbetur atje c'prej vdekjes se Lekes). Thjesht, kerkimet e tyre (e kam fjalen te sllavomaqedoneve) qe shpeshehere jane mese absurde, nuk po i kunderpergjigjet thuajse askush seriozisht, sepse historianet tane nuk dalin te organizuar. Sidoqofte, ajo cka del si domsodoshmeni e kohes eshte bashkimi dhe aktivizimi i fjales se Historianit shqiptar. Nuk eshte me rendesi a eshte historian a jo, me rendesi eshte qe te dale ne shesh Versioni Shqiptar i Historise, sepse sic ka thene Maximilian Lambertz:
"The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing."
Viziten, ne Manastir, Kercove ose kudo tjeter, zotohem se do ta bej sa me pare qe te mundem. Shi per kete, ta kam derguar dhe nje meszh privat.
Ne sot po hedhim faren me emrin Bashkim,
Qe neser te korrim frutin me emrin Bashkim!

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: SKENDERBEU-ikona jone kombetare, qe ju mungon te tjereve.

#30

Post by Zeus10 » Fri Aug 14, 2009 9:37 pm

Edhe kjo fatkeqesisht qendron! Ama nuk eshte bash-bash qysh e pershkruajne pershembull ta zeme historigrafite fqinje te cilat gjakojne qe ti hiperbolizojne bashibozuket shqiptare. Cka po due me than me kete? Askush nuk e mohon qe nje numer shqiptaresh, o te shtyre nga gjendja e rende ekonomike o edhe per qellime te tjera meskine apo pasurime te jene shtrenguar te marrin rrugen pander te bashibozukllekut. Mirepo, keta bashibozuke perhere kane perfaqesuar nje numer fare mikoroskopik te popullit shqiptar.
Jo vetem kjo, por pirateria dhe banditizmi nuk jane fenomen i vetem shqiptar, bile mund te them se sllavet dhe greket e institucionalizuan bashibozukllekun ne nivel shteteror, kurse tek shqiptaret kane qene karrakteristike per individe te caktuar. Kombi amerikan, u ndertua mbi bashibozeket europiane por kjo nuk e ben historine e tij histori banditesh. Pra jam plotesisht dakord me ju, ne mendimin qe propaganda sllavo-greke perpiqet ti paraqese shqiptaret si banditet profesioniste te perandorise otomane.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

Post Reply

Return to “Historia e Shqiperise”