"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Dokument serioz për shqiptarët !

Këtu mund të flisni mbi historinë tonë duke sjellë fakte historike për ndriçimin e asaj pjese të historisë mbi të cilen ka rënë harresa e kohës dhe e njerëzve.

Moderators: Arbëri, Strokulli

Post Reply
User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Dokument serioz për shqiptarët !

#46

Post by Zeus10 » Sat Jun 19, 2010 12:11 pm

Asnje liber i historise pas krijimit te shtetit serb nuk ka besueshmeri maksimale, sidomos kur autoret jane serbe ose filoserbe.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Dokument serioz për shqiptarët !

#47

Post by Mallakastrioti » Sat Jun 19, 2010 12:11 pm

Problemi me kesi lloj tekstesh behet me i thjeshte ne se do kishim menyre qe ato te perktheheshin(pra njohes te gjuheve te vjetra mesjetare qe ishin p.sh ato sllave apo greke)---jo sepse nuk ka pasur qe kane ditur ti perkthejne,por ndoshta nuk kane dashur te perkthejene shume gjera.Ne librin qe solla me siper leterkembimet jane origjinale,me ato cfare me eshte thene lidhur ketyre leterkembimeve,por gjeja qe do i benin keto letra teper te rendesishme eshte sepse ato jane shkruajtur ne nje periudhe kur ekspansioni sllav ne trojet shqiptare ende nuk kidh marre ate hov qe njohu shekulli 19-20.
Pyetja eshte:Kemi mundesi apo njerez apo fuqi financiare qe shume tekste qe mund ti gjejme dhe doemos jane nen mundesine e gjithekujt,te mund ti perkthejme?
Shembull i tille eshte edhe libri me siper.Miklosich nuk merr mundin as ti perktheje ne latinisht,me aq sa kuptoj ne liber.
Sllavishten e vjeter te shek 12-13,sa vete e zoterojne sot?Ne Illyricum Sacrum a jane sjelle keto leterkembime midis Krajlit te Sebise dhe Raguzes?
Kujdes nga dija e tepert se merr me qafe gjithe boten-----fjale e urte nga anet e mia!
Image

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Dokument serioz për shqiptarët !

#48

Post by Arbëri » Sat Jun 19, 2010 12:21 pm

Asnje liber i historise pas krijimit te shtetit serb nuk ka besueshmeri maksimale, sidomos kur autoret jane serbe ose filoserbe.
Vërtet ashtu , asnjë e dhënë sështë e besushme e tyre , që edhe ate origjinalin e ''Mbretit Stefan'' e humbën , kuptohet me qëllim.
Provoj në books.google japi titull për të marë libra SERBE për Skenderbeun dhe gjdo her me del ''SKA KOPERTINË'' libra e nxjerur nga googel books , edhe pse shifet qe ka shumë ..
sto su Arbanasi: 75 Udarit qe jedan na stotinu, A Skenderbeg hoce na hiljadu". Na to ее je pasa nasmijao, ...
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Dokument serioz për shqiptarët !

#49

Post by Mallakastrioti » Sat Jun 19, 2010 12:30 pm

Arbëri wrote:
Asnje liber i historise pas krijimit te shtetit serb nuk ka besueshmeri maksimale, sidomos kur autoret jane serbe ose filoserbe.
Vërtet ashtu , asnjë e dhënë sështë e besushme e tyre , që edhe ate origjinalin e ''Mbretit Stefan'' e humbën , kuptohet me qëllim.
Provoj në books.google japi titull për të marë libra SERBE për Skenderbeun dhe gjdo her me del ''SKA KOPERTINË'' libra e nxjerur nga googel books , edhe pse shifet qe ka shumë ..
sto su Arbanasi: 75 Udarit qe jedan na stotinu, A Skenderbeg hoce na hiljadu". Na to ее je pasa nasmijao, ...

Arberi,derman,hiqma kuriozitetin se ka muaj te tere qe kete liber e kam adresuar ne shume njerez e asnje nuk me eshte pergjigjur qarte.Eshte i shkruar ne nje sllavishte qe as serbet apo kroatet e sotem munden ta kuptojne?Eshte nje gjuhe qe mund te dallosh disa fjale dhe tekstet apo kuptimin e plote cfare shkruhet ne to duhet njohuri qe ta zgjidhesh?
Ka ne keto leterkembime hapesire qe mund te nxjerrim te dhena per historine tone?
Ndoshta jan pyetje te veshtira te mia...por ne gati pese veta apo individe qe dergova kete liber asje nuk mundi te me thote diçka te qarte.
E solla ketu si liber pasi ai qe ma nisi me tha tekstualisht:Nje prizrenas(shqiptar) qe e pa kete liber me tha qe aty ka leterkembime te Krajlit te Serbise qe drejtohet raguzianeve ku pohon qarte per perkatesine shqiptare katolike te kishave para se ato te ktheheshin ne serbo-ortodokse.---eshte e sakte kjo gje apo jo?
Image

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Dokument serioz për shqiptarët !

#50

Post by Arbëri » Sat Jun 19, 2010 12:43 pm

Qartë smundet as Serbi e as Kroati ta përkthejë sepse edhe shkrimi eshte i ndryshem , por pasi e njofi serbo/kroatishten , bullgarishtën dhe polinishtën ndoshta më leht do më vie se sa mundet vet një Serb ta përkthej :)
Do mundohem të nxjeri qka të mundem megjithse sa po i lexoj komentuesit mbi këtë libër , nuk e marin si seriozishte , serbet i quan SERV dhe mundohen me këtë shkrim ti bëjë gjithe popujt në JUG. gjoja kanë gjithe sllavet origjine Serbe ,kroatet dhe boshnjaket shkruajne mbi kete liber qe askund nuk permendet si nacionalitet populli Serb dhe nuk eshte asnjifare argumenti per ata ..
Për Kosovën derman akoma nuk gjeta këtu , por do e gjej edhe do me paguajsh mundin dyfishe sepse vetëm ti e gjen gjuhen e vjeter te dreqit qe as vet se kuptojne he-he-he. -loveyou-
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Dokument serioz për shqiptarët !

#51

Post by Arbëri » Sat Jun 19, 2010 12:58 pm

Këtu me sa e shof deri te faqja 128 , nuk permenden askund as Kosova por çka me vie më interesante mu tek kjo faqe shkruan MBRETI STEFAN ishte mbret i : Bulgarëve,Serbëve,Grekëve :)
Shqiptarët i ka nxjer nga lista , dhe mendoj që ka fallsifikime këtu .
Se ishte Mbreti Stefan edhe mbret i Shqiptarëve une mund ti postoj nga 100 faqe te vet serbëve që thuan dhe shkruan ashtu ( edhe pse ska origjinal) , kurse ketu te faqja 128 mungoka :)
http://www.google.com/books?id=57JJAAAA ... &q&f=falsep.s. faqe 132 e jep qe edhe i shqiptareve ishte -loveyou-
Last edited by Arbëri on Sat Jun 19, 2010 1:02 pm, edited 2 times in total.
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Dokument serioz për shqiptarët !

#52

Post by Mallakastrioti » Sat Jun 19, 2010 1:01 pm

Arbëri wrote:Qartë smundet as Serbi e as Kroati ta përkthejë sepse edhe shkrimi eshte i ndryshem , por pasi e njofi serbo/kroatishten , bullgarishtën dhe polinishtën ndoshta më leht do më vie se sa mundet vet një Serb ta përkthej :)
Do mundohem të nxjeri qka të mundem megjithse sa po i lexoj komentuesit mbi këtë libër , nuk e marin si seriozishte , serbet i quan SERV dhe mundohen me këtë shkrim ti bëjë gjithe popujt në JUG. gjoja kanë gjithe sllavet origjine Serbe ,kroatet dhe boshnjaket shkruajne mbi kete liber qe askund nuk permendet si nacionalitet populli Serb dhe nuk eshte asnjifare argumenti per ata ..
Për Kosovën derman akoma nuk gjeta këtu , por do e gjej edhe do me paguajsh mundin dyfishe sepse vetëm ti e gjen gjuhen e vjeter te dreqit qe as vet se kuptojne he-he-he. -loveyou-

Ore me flori bakerri o te paguanj themte... -lol- vetem gjej gjekafshe aty se me futi mizen nen kesule kush ma nisi librin e me tha.Ja ore mallakastra do dokumente per kishat katolike shqiptare ne Kosove---ja ku i ke.po pate mundesi gjeje cfare shkruan Krajli.
ne me genjeu a ne me tha teverteten nuk e di derman. -loveyou-
Image

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Dokument serioz për shqiptarët !

#53

Post by Arbëri » Sat Jun 19, 2010 1:32 pm

Derman te faqja numer 4 dhe 5 në këtë faqe : http://www.albanisches-institut.ch/pdf/gashi1.pdf ke prëgjigje ne
lidhje me pyetjet e tuja reth ketij libri , eshte edhe perkthimi aty te disa faqeve me rendesi qe janë ..
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Dokument serioz për shqiptarët !

#54

Post by Mallakastrioti » Sat Jun 26, 2010 8:05 pm

Perpara Genocidit Armen---Turqit kishin vendosur te benin ate shqiptar.Lexoni me vemendje kete dokument:

Image
Image
Image


"The murderous tyranny of the Turks," (1917)Author: Toynbee, Arnold Joseph, 1889-1975
Subject: Eastern question; Turkey -- Politics and government
Publisher: London, New York : Hodder & Stoughton
Image

Socio
Star Member
Star Member
Posts: 693
Joined: Thu Sep 03, 2009 12:44 pm
Gender: Male

Re: Dokument serioz për shqiptarët !

#55

Post by Socio » Sat Jun 26, 2010 9:12 pm

Kjo eshte nje veper politike me qellim te nzirjes se fytyres se Turqise ( Vereni, termi 'exterminate'/shfarosje perdoret me shume se njehere, dhe i aplikohet me shume se nje populli).

Poashtu, e dhena se shqiptaret 'shfaroseshin' nga Turqit gjate vitit 1913 dhe se gjoja kjo shfarosje u nderpre vetem nga shperthimi i luftes ballkanike, nuk mund te jete i sakte sepse lufta ballkanike filloi nje vit me heret, me 1912.
One cannot and must not try to erase the past merely because it does not fit the present

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Dokument serioz për shqiptarët !

#56

Post by alfeko sukaraku » Sat Jun 26, 2010 9:17 pm

Socio wrote:Kjo eshte nje veper politike me qellim te nzirjes se fytyres se Turqise ( Vereni, termi 'exterminate'/shfarosje perdoret me shume se njehere, dhe i aplikohet me shume se nje populli).

Poashtu, e dhena se shqiptaret shfaroseshin gjate vitit 1913 dhe kjo shfarosje u nderpre vetem nga shperthimi i luftes ballkanike, nuk mund te jete i sakte sepse lufta ballkanike filloi nje vit me heret, me 1912.
socio..besoj se ashtu eshte.

por nga ana tjeter demin me te madhe ne si shqiptar e kemi pasur nga besimi i tepert tek porta e madhe e cila u tregua e pabese me ne shqiptaret.

sa here qe porta e madhe humbte luftrat me rusin , detyrohej te jepte demshperblime .Edhe demshperblime ishin tokat shqiptare te cilat ju jepeshin sllaveve edhe grekeve me vulen e turqis.
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Dokument serioz për shqiptarët !

#57

Post by Arbëri » Sat Jun 26, 2010 9:20 pm

Ndoshta ashtu eshte Socio sa i perket vitit por te libri i Branko Horvat ''Kosovsko pitanje'' shkruan që në ato vite shqiptarët ishin mes gërshërëve , kendej nga sulmet sllave por edhe nga ana tjeter kujdesë të madhe nga Turqit .
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

Socio
Star Member
Star Member
Posts: 693
Joined: Thu Sep 03, 2009 12:44 pm
Gender: Male

Re: Dokument serioz për shqiptarët !

#58

Post by Socio » Sat Jun 26, 2010 9:27 pm

Arberi, shqiptaret jane quajtur ''Armene te Ballkanit'' nga shume historiane, por vetem kur i referohen ata gjenocidit serbo/malazez te atyre viteve.
One cannot and must not try to erase the past merely because it does not fit the present

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Dokument serioz për shqiptarët !

#59

Post by Mallakastrioti » Sat Jun 26, 2010 9:35 pm

Mund edhe te jete me teper veper politike, apo propagande,por ndoshta referohet Luftes se Dyte Ballkanike qe nisi ne 1913 si dhe mos te japim asgje te pavertete ne kete,pasi disa vjet me vone turqit kryen Genocidin Armen.Cfare arsye kishte mos te benin diçka te tille edhe ne Shqiperi,pasi po shihnin qe shqiptaret sapo kishin shpallur Pavaresine dhe armet po i drejtonin edhe kunder tyre.
Image

Socio
Star Member
Star Member
Posts: 693
Joined: Thu Sep 03, 2009 12:44 pm
Gender: Male

Re: Dokument serioz për shqiptarët !

#60

Post by Socio » Sat Jun 26, 2010 9:45 pm

Jo, Mallakastrioti. Ne luften e dyte Ballkanike, Turqia vecse ishte shporur nga tokat shqiptare. Keto toka i kishin Sllavet dhe Greket tani.
One cannot and must not try to erase the past merely because it does not fit the present

Post Reply

Return to “Historia e Shqiperise”