"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Masakra e Tivarit.

Këtu mund të flisni mbi historinë tonë duke sjellë fakte historike për ndriçimin e asaj pjese të historisë mbi të cilen ka rënë harresa e kohës dhe e njerëzve.

Moderators: Arbëri, Strokulli

Post Reply
gtcc1
Member
Member
Posts: 43
Joined: Mon Jan 04, 2010 3:01 am
Gender: Male

Re: Masakra e Tivarit.

#166

Post by gtcc1 » Mon Jul 12, 2010 12:33 am

Mallakastrioti wrote:Ne masakren e Tivarit,ore njerez...u masakruan shqiptare nga dora e te huajit,ku pergjegjesit shqiptare si Alia apo te tjere edhe sot e kesaj dite eshte e kote te kerkojne alibi,pasi ishin nen vartesine e Tito kroatit dhe Rankoviço-serbit.
Llafet e tjera jane kot,per mendimin tim....lojrat e dhelpres ne se e lagu apo jo,Ramizi dinte apo jo,byroja politike shqiptare dinte apo jo...jane gjepura.THJESHT I DININ keto gjera dhe ne mos morren pjese(gje e mundur)---i kthyen nga ana tjeter krahet e mbyllen veshet!

Per hire te Rankoviçit ne Shkoder u ul Flamuri shqiptar nga Kisha e Shkodres(tmerr se asnje nuk kish guxuar se edhe malazez edhe serb kishin hyre ne Shkoder edhe me pare dhe nuk kishin guxuar) dhe u vendos ai i "vellezerve" tane te te njejtit ideal.
Prandaj i lini denglat e ideologjise qe jo vetem shkaterroi si komb e na zhveshi nga çdo gje....por ngriti edhe me teper nje mur ndares midis krahinave!
Komenti ma i qelluar; opinionistat kunder, ose te japin fakte ose ti ndalin llafet e kota. Ska si te arsyetohet bashkepunimi me armiqet e kombit; gjithashtu nuk ka kuptim as arsyetimi se "nuk i njifshim" Serbet dhe politiken e tyre anti-shqiptare. Shqiptaret duhet te shprehen ne baze te fakteve e te hecin para.

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4217
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Masakra e Tivarit.

#167

Post by Zeus10 » Mon Jul 12, 2010 6:15 pm

[quote2="Shqiperiaime"]Enver Hoxha nuk ka shitur asnje pellembe toke shqiptare. Enver Hoxha ka pasur nje shtet vertete sovran.Enver Hoxha ka te tjera te keqija por JO TRADHETINE , perkundrazi ka qene nje patriot i madh.[/quote2]

Faktet flasin ndryshe, ishte ai qe pengoi shpalljen e Kosoves republike, duke 'dakorduar' te marre, vetem statusin e brishte te autonomise, te cilen ja hoqi Milloshevici me lehtesine me te madhe, kur ja desh puna. Nga ana jote ka vetem fjale, kurse ne te sjellim prova qe E. Hoxha ishte nje tradhetar i madh, qe e ndjente vehten marksist para se ta ndjente shqiptar:
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4217
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Masakra e Tivarit.

#168

Post by Zeus10 » Mon Jul 12, 2010 6:23 pm

"Në botë ka vetëm një Republikë Popullore të Shqipërisë"

u pergjigj tradhetari Enver Hoxha kur u shtrua ceshtja e dhenies se statusit te Kosoves republike.

"Titua është antimarksist. Megjithëkëtë, ne ju themi që në këto konjuktura, nuk bëni keq të mbështeteni tek Titua, sepse jua lehtësoi disi vuajtjet"

Pra ishte 'antimarksisti' Tito ai qe ua lehtesonte vuajtjet kosavareve dhe i gatshem ti jepte statusin aq te deshiruar prej tyre, por i shituri tek serbet E. Hoxha, nuk e pranoi oferten e kroatit Tito, per te realizuar endren e shqiptareve te Kosoves.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Arta
Sun Member
Sun Member
Posts: 1515
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:44 pm
Gender: Female
Location: USA

Re: Masakra e Tivarit.

#169

Post by Arta » Mon Jul 12, 2010 7:16 pm

Si ka mundesi qe Tito nuk ua dha qe ne fillim kete status, por u bene edhe vrasje ne Koferencen e Bujanit qe te trembeshin per vetvendosjen, por do t'ua jepte kete ne 70'n? A mundet dikush qe perdor pak analize pa etiketime te me sqaroj?
"I never gave anybody hell! I just told the truth and they thought it was hell."~Harry S. Truman

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4217
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Masakra e Tivarit.

#170

Post by Zeus10 » Mon Jul 12, 2010 7:29 pm

Arta wrote:Si ka mundesi qe Tito nuk ua dha qe ne fillim kete status, por u bene edhe vrasje ne Koferencen e Bujanit qe te trembeshin per vetvendosjen, por do t'ua jepte kete ne 70'n? A mundet dikush qe perdor pak analize pa etiketime te me sqaroj?
Fakt eshte, qe ai e ofroi dhe E. Hoxha nuk e pranoi. Une nuk mund ta ngarkoj Titon me pergjegjesi morale, perse nuk e ofroi kete status me heret, apo pse nuk punoi ne favor te interesave te Kosoves. Titua ishte kroat dhe nuk ishte shqiptar, sic ishte E. Hoxha dhe zemra e Titos nuk rrinte per Kosoven dhe shqiptaret, megjithate ai ofroi ate cfare ju duhej shqiptareve dhe ajo u kthye mbrapsh, nga nje shqiptar qe zemra e te cilit nuk rrahu kurre per Shqiperine dhe shqiptaret, dhe qe quhej E. Hoxha me krahun e djathte R. Alia.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Masakra e Tivarit.

#171

Post by alfeko sukaraku » Mon Jul 12, 2010 11:06 pm

numri i madhe i te masakrruarve ne tivare me ben te kem nje pozicion disi te dyshimet ne se ata ishin ballista apo jo.Vete fakti qe ballistat ishin te organizuar ne grupime shume te vogla qe benin pjese nen komandaturen gjermane , me ben te kem kete qendrim.

kam degjuar se brigada 5 ishte ajo qe u masakrrua ne tivare, edhe brigada e 5 ishte brigade partizane...me sa di une.

ndaj pulaxhinjet nuk i kan bere hesapet mire me duket mua.
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Masakra e Tivarit.

#172

Post by alfeko sukaraku » Mon Jul 12, 2010 11:32 pm

Shqiperiaimee wrote:

Tani po te pyes une ty, pse ti nuk organizon sot nga Preveza e ne Nish ? hahaha meso vella se zhurma nuk te ben as te ndershem e as patriot!
[/quote][/quote][/quote][/quote][/quote][/quote][/quote]

Si e do pergjigjien ore mbeturin enveriane??

Hapi qitapet e plasi syte qe te placin e te dalcin.Cilet e banonin Prevezen?Cilet e banonin Nishin?Si u humbe Preveza edhe Nishi keto 200 vjetet e fundit??

Sa per librat qe lexon ore pleh enveriste , po te pergjigjem te shtypesh ne bordellon qe ke perpara teje fjalet "Kuvendi i Prevezes" ne menyre qe te mesosh per Prevezen.

nje informacin te shkurter merre ketu edhe qepe ate hale enveriane :

http://www.webalbania.com/News/print/sid=9.html
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Masakra e Tivarit.

#173

Post by alfeko sukaraku » Mon Jul 12, 2010 11:41 pm

Zeus10 wrote: "Në botë ka vetëm një Republikë Popullore të Shqipërisë"

u pergjigj tradhetari Enver Hoxha kur u shtrua ceshtja e dhenies se statusit te Kosoves republike.

"Titua është antimarksist. Megjithëkëtë, ne ju themi që në këto konjuktura, nuk bëni keq të mbështeteni tek Titua, sepse jua lehtësoi disi vuajtjet"

Pra ishte 'antimarksisti' Tito ai qe ua lehtesonte vuajtjet kosavareve dhe i gatshem ti jepte statusin aq te deshiruar prej tyre, por i shituri tek serbet E. Hoxha, nuk e pranoi oferten e kroatit Tito, per te realizuar endren e shqiptareve te Kosoves.
..nen gjurmet e Ahmet Zogut eci edhe Enver Hoxha.
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

Shqiperiaimee
Regular Member
Regular Member
Posts: 54
Joined: Sun Jun 13, 2010 11:31 pm
Gender: Male

Re: Masakra e Tivarit.

#174

Post by Shqiperiaimee » Mon Jul 12, 2010 11:52 pm

alfeko sukaraku wrote:
Shqiperiaimee wrote:

Tani po te pyes une ty, pse ti nuk organizon sot nga Preveza e ne Nish ? hahaha meso vella se zhurma nuk te ben as te ndershem e as patriot!
[/quote][/quote][/quote][/quote][/quote][/quote]

Si e do pergjigjien ore mbeturin enveriane??

Hapi qitapet e plasi syte qe te placin e te dalcin.Cilet e banonin Prevezen?Cilet e banonin Nishin?Si u humbe Preveza edhe Nishi keto 200 vjetet e fundit??

Sa per librat qe lexon ore pleh enveriste , po te pergjigjem te shtypesh ne bordellon qe ke perpara teje fjalet "Kuvendi i Prevezes" ne menyre qe te mesosh per Prevezen.

nje informacin te shkurter merre ketu edhe qepe ate hale enveriane :

http://www.webalbania.com/News/print/sid=9.html[/quote]
O hajvan me brire, keto treva tonat nuk ishin nen juridiksionin shteteror te Shqiperise dhe prandaj Enveri nuk mund te organizonte nga "Preveza ne Nish", pyetja ime ishte pse ti nuk organizon sot nga "Preveza ne Nish"?Mos uleri po lexo me kujdes cfare shkruan tjetri, here tjeter mbaje gojen ose mos fol me mua! Nuk po kam kohe te shkruaj me gjate dhe te lutem pa te shara!

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Masakra e Tivarit.

#175

Post by alfeko sukaraku » Mon Jul 12, 2010 11:59 pm

o hajvan..te lutem pa te shara..sa me edukat eshte ky djale.

te dogji te dogji??

Camet u debuan qe aty me 1944-45.A mos ishte gje enver kelyshi ne drejtimin e vendit ateher???
Cili eshte debati Mitat Frashri Enver Hoxha per kete ceshtje?C kerkonte Mitat Frashri???
Leri veprat e enverit edhe hap ndonje liber "borgjez" se nuk behesh kapitalist po lexove dy a tre libra .
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4217
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Masakra e Tivarit.

#176

Post by Zeus10 » Tue Jul 13, 2010 12:27 am

Shqiperiaime, si e shpjegon ti kete qendrim "patriotik"(sipas standartit tend) te E. Hoxhes:

[quote2="Enver Hoxha"]Mendimin tuaj për të mos pranuar krijimin e një Republike të dytë shqiptare ne e quajmë të drejtë. Ky është qëndrimi i drejtë dhe patriotik. Një qëndrim të kundërt Republika Popullore e Shqipërisë do ta luftojë me të gjitha forcat. Ne jemi dakord me mendimin tuaj se në botë ka vetëm një Republikë Popullore të Shqipërisë.[/quote2]

Pra Enver Hoxha e ka deklaruar hapur qe ai ishte kunder krijimit te republikes shqiptare ne Jugosllavi. Apo dhe ne kete rast, ishte nje diplomaci e holle patriotike e tij, e pakuptueshme per mendjet tona?
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Arta
Sun Member
Sun Member
Posts: 1515
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:44 pm
Gender: Female
Location: USA

Re: Masakra e Tivarit.

#177

Post by Arta » Tue Jul 13, 2010 3:02 am

Zeus10 wrote:Shqiperiaime, si e shpjegon ti kete qendrim "patriotik"(sipas standartit tend) te E. Hoxhes:

[quote2="Enver Hoxha"]Mendimin tuaj për të mos pranuar krijimin e një Republike të dytë shqiptare ne e quajmë të drejtë. Ky është qëndrimi i drejtë dhe patriotik. Një qëndrim të kundërt Republika Popullore e Shqipërisë do ta luftojë me të gjitha forcat. Ne jemi dakord me mendimin tuaj se në botë ka vetëm një Republikë Popullore të Shqipërisë.[/quote2]

Pra Enver Hoxha e ka deklaruar hapur qe ai ishte kunder krijimit te republikes shqiptare ne Jugosllavi. Apo dhe ne kete rast, ishte nje diplomaci e holle patriotike e tij, e pakuptueshme per mendjet tona?

Ndersa une e kuptoj qe ai nuk e donte nje shtet tjeter shqiptar mbasi mund te shkeputeshin si psh Gjermania me Austrine, por nqs do te behej nje shkptuje totale te bashkohej me Shqiperine e cila ishte ne ate kohe e palejueshme nga politika boterore per ndryshimin e trojeve te ballkanit! Duhet te lexosh ku ai permend qe do te ndihomje me te gjitha menyrat e tjera, si shkollim, libra, mesues, etj, dhe une kete e ditur qe eshte bere qe ne Shqiperi! Biles jo vetem ne Kosove, por edhe tek shqiptaret e Maqedonise kalonte materiale te tilla edhe arme, mesa me ka thene per ate kohe, ketej nga pjesa e Tetoves.
"I never gave anybody hell! I just told the truth and they thought it was hell."~Harry S. Truman

Socio
Star Member
Star Member
Posts: 693
Joined: Thu Sep 03, 2009 12:44 pm
Gender: Male

Re: Masakra e Tivarit.

#178

Post by Socio » Tue Jul 13, 2010 9:48 am

Zeus10 wrote:Shqiperiaime, si e shpjegon ti kete qendrim "patriotik"(sipas standartit tend) te E. Hoxhes:

[quote2="Enver Hoxha"]Mendimin tuaj për të mos pranuar krijimin e një Republike të dytë shqiptare ne e quajmë të drejtë. Ky është qëndrimi i drejtë dhe patriotik. Një qëndrim të kundërt Republika Popullore e Shqipërisë do ta luftojë me të gjitha forcat. Ne jemi dakord me mendimin tuaj se në botë ka vetëm një Republikë Popullore të Shqipërisë.[/quote2]

Pra Enver Hoxha e ka deklaruar hapur qe ai ishte kunder krijimit te republikes shqiptare ne Jugosllavi. Apo dhe ne kete rast, ishte nje diplomaci e holle patriotike e tij, e pakuptueshme per mendjet tona?
Nuk eshte i pakuptueshem ky veprim i tij. Nje republike shqiptare do te kishte te gjitha tiparet e nje shteti dhe te drejte shkeputjeje prej federates se atehershme ne rast krize te mbrendshme. Dhe tash kjo republike shqiptare patjeter se do te ndikonte ne destabilizimin e Shqiperise komuniste, sepse Kosova (ashtu sic e dinte edhe Enveri) historikisht ishte burim dhe djep i nacionalizmit shqiptar. Vetem gjate okupimit gjerman kosovaret kishin drejtuar tere Shqiperine. Dmth, nacionalistet. Krijimi i nje shteti tjeter shqiptar me popullsi tejet nacionaliste padyshim se rrezikonte themelet e shtetit idealist te Enverit. Frika me e madhe se do te ngjallte ndjenjat nacionaliste edhe tek shqiptaret qe ai kontrollonte.

Zeus, vetem mendo me vlera, cdo gje bazohet ne vlera. Vete identiteti bazohet ne vlera. Vete identiti yt bazohet ne Kosove, bazohet mu aty ku u themelua lidhja dhe ne vlerat qe dolen prej saj. Edhe pse ti je nga jugu i Shqiperise, Kosova ta mban ty identitetin dhe gjithe shqiptareve. Ky fakt edhe me ka bere gjithmone optimist sa i perket bashkimit kombetar.
One cannot and must not try to erase the past merely because it does not fit the present

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4217
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Masakra e Tivarit.

#179

Post by Zeus10 » Tue Jul 13, 2010 1:17 pm

Jam dakord me te gjitha ato qe ke thene me siper dhe kur parashtrova pyetjen i kisha parasysh, por nuk jam si te jem dakord plotesisht me fjaline e meposhtme:
Edhe pse ti je nga jugu i Shqiperise, Kosova ta mban ty identitetin dhe gjithe shqiptareve.
Jugu i Shqiperise, ashtu si gjithe krahinat e saj, ka elementet nacionaliste te tijet, ashtu sic i ka Kosova dhe ky element nacionalist, egziston per te njejtat arsye qe egziston ne Kosove. Nacionalizmi shqiptar, nuk eshte lokal dhe nuk mbahet vetem prej kosovareve, por prej te gjithe atyre, qe e duan kete toke. Per kete arsye, me dhjetera djem te rinj dhe burra me familje, nga krahina ku jam une, shkuan dhe luftuan ne Kosove , bile disa dhe vdiqen.
Te thuash ne menyre shterruese, qe Kosova me mban mua identitetin, eshte paksa e egzagjeruar. Ne te gjithe mbajme identitetin tone dhe ne kete lufte per ruajtjen e tij, Kosova shquhet. Besoj kete ke dashur te thuash.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

gtcc1
Member
Member
Posts: 43
Joined: Mon Jan 04, 2010 3:01 am
Gender: Male

Re: Masakra e Tivarit.

#180

Post by gtcc1 » Tue Jul 13, 2010 1:37 pm

Fakti eshte se edhe nacionalistet anti-komunist ne perendim e kane kundershtuar iden e Kosoves si republike; arsya ishte se Kosova duhet te ishte pjese e Shqiperise, e jo shtet ne veti.

Me kohe, edhe propaganda enveriane mbeshtete kosoveret qe lipnin republike.

Post Reply

Return to “Historia e Shqiperise”