Page 5 of 5

Re: DARDANET - FISI I FUQISHEM PELLAZG!

Posted: Fri Jul 11, 2014 1:44 am
by Arbëri
Mallakastrioti wrote:"L' Ottomanno"
Lazzaro Soranzo-1599-


Image
Nga i njejti liber per disa fise si KUQI , KELEMNDI etj ,

Image

Re: DARDANET - FISI I FUQISHEM PELLAZG!

Posted: Fri Sep 18, 2015 12:45 am
by Arban bArbArian
kem edhe Hot ne pakistan ne nje rajon te quajtur Mardan , kogja afer me m(d)ardan ky emer, mirpo nuk po muj me gjet informata se qfar domethanje ka , plus kish Hot edhe Venezuel Jemen etj

https://en.wikipedia.org/wiki/Hoti

Re: DARDANET - FISI I FUQISHEM PELLAZG!

Posted: Fri Sep 18, 2015 1:15 am
by Arban bArbArian
Dardanet gjenden ne Azi gjithandej neper shkrime siq u tregua edhe ktu , mirpo ky emer gjendet edhe i gjall te njerz arian ne pakistan , kur them arian mendoj njerz te races se bardh por jo sllavo-skandinave po dardano kosovare pra jo verdh por art s.p.sh

shqiptar
Image

dardic
Image

vendi ku jetojn eshte mes pakistanit dhe afganistanit https://en.wikipedia.org/wiki/Dardistan

Re: DARDANET - FISI I FUQISHEM PELLAZG!

Posted: Sat Sep 19, 2015 12:18 am
by Arban bArbArian
Dua te provoj te bi edhe nje argument qe dardan jan quajtur tartan , ose ose dtardtan nqs ka egzistu shkronja dt , D - du do pra dashuri me dasht dhe t me tregu kë ku ko 'dtar dtanë' .
Pasi qe emrin dardan e gjejm ne pakistan duhet theksuar qe gjendet ende e gjall ne hindi दर्द Darda qe dmth pain dhimbje,dhimbje sepse ka pas luft pushtim gjakderdhje assimilim perzierje e rracave etj pra kjo per mua e rrzon deklaraten e shqiptarve qe 'ne kurr se kemi pushtu ndonej popull' ,duhet ti kthehemi tvertetes argumenteve fakteve dhe t'tregojm burrni dhe tpranojm fajin dhe tkerkojm falje.
Ndersa ne historin e Dardanve e gjejm bashk me ta edhe emrin Bujar Bujë e Arit,mund te jet edhe Boj ar dmth Bëj pun të arta , mirpo e para mduket me e sakt.
Ketu permenden Bujart ..They are believed to have originated from an ancient people called Kirata (Sanskrit: किरात). Pra mendohet qe jan nga Kir mbreti Dardan Kir-at dmth Kiri eshte Ati , ose Kirin e kan At bujart ,Kiratet pershkruhen keshtu ..They are described as "gold-like", or yellow, unlike the Nishadas or the Dasas, who were dark, pra gold like 'të artë' , vazhdon dhe thuhet qe migruan ,un e quaj u kthyen,...The Boyars migrated from Indo-Iran around 5th century BCE to the Indian sub-continent and in the 9th century to Turkey, Ireland and Romania. Pra ne shk. 5st para eres tre shkojn ne indi , dhe shk. 9t kthehen
http://www.thefullwiki.org/Boyar_(caste)
Ne kete faqe tregohet kthimi i tyre dhe permendet Skotlanda http://boyars.weebly.com/boyar-history- ... tland.html
Dhe ne Skoci e gjejm nje ritual qe quhet Kir-King Of The Tartans , mund ta lypni ne google .
Ndersa pisat perendimor gjaku i egjipto-jahudive skan te ndalur me ofendime ndaj nesh dhe ky eshte nje prej tyre 'makina me e keqe nbot' e quajtur 'tartan prancer'
[youtube]https://youtu.be/uFHehn0UOLU[/youtube]
http://www.lapsi.al/lajme/2015/07/31/p% ... 3%AB-video

Re: DARDANET - FISI I FUQISHEM PELLAZG!

Posted: Sat Sep 19, 2015 10:11 pm
by Arban bArbArian
Nga Kir verzioni me i vjeter qenka Kiriat dhe vazhdon tregimi ...When their number increased, they built many forts and towns and called them Kiriat-hime, Kiryat-yarim, Kirjath-arba, Kiryat-baal, Kiryat hujro, Kiryat-sanna and kiryat-sapher
Pra Kiri mbreti Dardan eshte Ati i atyre Dardanve ne Azi , duke vazhduar rrugtimin e tyre ndertojn Kala Qytete qe i emrojn Kiriat-hime geg hime dmth e hime , e hyr me hy mbrenda,Kiryat-yarim , ose ari im ose yarim - ja arrim (qellimit) , Kirjath-arba dmth arba se kan harru KURR , Kiryat-baal geg bal vllau i madh ose migja-agja-gjagjai i madh ose gjyshi ,n'pergjithsi nje titull rrespekti per dikë me autoritet ose me moshë ne familje dhe jo veq, Kiryat-hujro ,ose hajr ose prap hyrje,dy te fundit sa-na ,sapfer si kuptoj.
http://www.thefullwiki.org/Boyar_(caste)#History

Dhe ja simboli i Bujarve t'indis
Image

Dhe rrjedhimisht Boyar te Russis dhe Scotlandes e kan shqiponjen me dy krena

https://en.wikipedia.org/wiki/Double-he ... in_Masonry

Re: DARDANET - FISI I FUQISHEM PELLAZG!

Posted: Mon Sep 21, 2015 2:05 pm
by illyrianboyful
http://auto.img.v4.skyrock.net/7590/237 ... 464228.jpg

mendoj se këta jan Arianët e Pakistanit, berberët e Magrebit, jan e njëjta rracë si në dukje ashtu edhe në vesh, nuk do jetë çudi që edhe gjuha e tyre të jetë shumë e afërt.

ky osht mendimi jemë.

Re: DARDANET - FISI I FUQISHEM PELLAZG!

Posted: Fri Sep 25, 2015 1:54 pm
by Arban bArbArian
illyrianboyful wrote:http://auto.img.v4.skyrock.net/7590/237 ... 464228.jpg

mendoj se këta jan Arianët e Pakistanit, berberët e Magrebit, jan e njëjta rracë si në dukje ashtu edhe në vesh, nuk do jetë çudi që edhe gjuha e tyre të jetë shumë e afërt.

ky osht mendimi jemë.

Kisha pas deshir me analizu gjuhen e tyre dhe me siguri eshte shum e afert me shqip , mirpo edhe hiq pa e analizu shohim qe emrat si Afrik Berber Mali Niger So-Malia EThiopia E-GyPt Misir etj etj jan shqip , argument plus eshte gjuha qe personalisht kam gjet me qindra fjal shqip ne Somalisht Nyanja Swahili Hausa etj por edhe nje argument plus eshte gjaku i tyre , sipas ADN's njerzit e Afrikes veriore te mesme dhe lindore kan shum ADN te grupit E qe eshte sipas mendimit tim grupi i gjakut te atyre qe quheshin Dardan.
Ne menyr qe te mos dalim nga tema ja edhe nje Fjal ne gjuhen Somaleze 'tartanka' , tartan ne Somalisht i thojn gares garave spektakleve garuese , per mendimin tim kjo fjal eshte formu kur Dardant kan qen atje dhe kan organizu lojra garuese .