"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

PELLAZGET - POPULLI I PARE I MESDHEUT - CKA DIME PER TA?

Këtu mund të flisni mbi historinë tonë duke sjellë fakte historike për ndriçimin e asaj pjese të historisë mbi të cilen ka rënë harresa e kohës dhe e njerëzve.

Moderators: Arbëri, Strokulli

Post Reply
User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: PELLAZGET - POPULLI I PARE I MESDHEUT - CKA DIME PER TA?

#91

Post by Arbëri » Sat May 29, 2010 8:25 pm

E kisha parasysh pak nga vetvetiu isha i dyshimte , shume mu dukej diku shabllon i ka shku zbulimeve , si e pa përgaditur ..
O.K.FLM.
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

Socio
Star Member
Star Member
Posts: 693
Joined: Thu Sep 03, 2009 12:44 pm
Gender: Male

Re: PELLAZGET - POPULLI I PARE I MESDHEUT - CKA DIME PER TA?

#92

Post by Socio » Tue Jun 01, 2010 8:32 pm

'Albanians are original Greeks' ... shkeputur nga 'Ethnology of Turkey' publikuar ne 'The Sydney Morning Herald, 29 March 1887, page 26


Image

VVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVV

Image
One cannot and must not try to erase the past merely because it does not fit the present

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: PELLAZGET - POPULLI I PARE I MESDHEUT - CKA DIME PER TA?

#93

Post by Arbëri » Tue Jun 01, 2010 8:48 pm

Socio wrote:'Albanians are original Greeks' ... shkeputur nga 'Ethnology of Turkey' publikuar ne 'The Sydney Morning Herald, 29 March 1887, page 26


Image


...... vvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvv


Image
Edhe postimi i AlbPelazgian te kjo faqe viewtopic.php?f=38&t=159&start=375 ,libri në
gjuhën gjermane shkruan njëjtë :)
Image
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4225
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: PELLAZGET - POPULLI I PARE I MESDHEUT - CKA DIME PER TA?

#94

Post by Zeus10 » Tue Jun 01, 2010 9:35 pm

Dhe kjo ketu thote te njejten gje( ate qe ne kemi thene me kohe):

Image

Image
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: PELLAZGET - POPULLI I PARE I MESDHEUT - CKA DIME PER TA?

#95

Post by Mallakastrioti » Sat Jun 26, 2010 7:26 pm

Turkey and the turks.

Autor: Z.Duckett Ferriman.


Image
Image

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: PELLAZGET - POPULLI I PARE I MESDHEUT - CKA DIME PER TA?

#96

Post by alfeko sukaraku » Sat Jun 26, 2010 8:51 pm

Mallakastrioti wrote:Turkey and the turks.

Autor: Z.Duckett Ferriman.


Image
ka nje mori dokumentesh per ekzistencen autoktone pellazge ne azin e vogel.si rrjedhoj pellazget pranohen boterisht se jane para greket.Per njohuri me te hollsishme mundemi tju referohemi dokumenteve te antikitetit -Homerit- por mbi te gjitha mbishkrimeve .Mjafton te dijesohemi per Liket-Keret-Friget-Lidet.

pason harta e ndertuar nga Iakovo Thomopulo 1912 edhe mbishkrimi Karian i cili eshte shkeputur nga nje dygjuhesh egjyptiano karian i shek 7 p e s.


HINI HAR ION HEP YL..........
[/size]
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4225
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: PELLAZGET - POPULLI I PARE I MESDHEUT - CKA DIME PER TA?

#97

Post by Zeus10 » Thu Jul 01, 2010 4:13 am

Ne librin e vitit 1592(me poshte botim i 1612-s) :
La prima [-seconda] parte della Geografia di Strabone By Estrabon

Image

perkthehet komenti i Strabonit:
5.2.4

And many have called also the tribes of Epirus "Pelasgian," because in their opinion the Pelasgi extended their rule even as far as that. And, further, because many of the heroes were called "Pelasgi" by name, the people of later times have, from those heroes, applied the name to many of the tribes; for example, they have called the island of Lesbos "Pelasgia," and Homer has called "Pelasgi" the people that were neighbours to those Cilicians who lived in the Troad: "And Hippothous led the tribes of spear-fighting Pelasgi, those Pelasgi who inhabited deep-soiled Larissa."88 But Ephorus' authority for the statement that this race originated in Arcadia was Hesiod; for Hesiod says: "And sons were born of god-like Lycaon, who, on a time, was begotten by Pelasgus." Again, Aeschylus, in his Suppliants,89 or else his Danaan Women,90 says that the race of the Pelasgi originated in that Argos which is round about Mycenae.91 And the Peloponnesus too, according to Ephorus, was called "Pelasgia."92

Image

pra kemi barazimin:
people of Epirus=pelasgians=Albanians
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Arta
Sun Member
Sun Member
Posts: 1515
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:44 pm
Gender: Female
Location: USA

Re: PELLAZGET - POPULLI I PARE I MESDHEUT - CKA DIME PER TA?

#98

Post by Arta » Thu Jul 01, 2010 7:22 pm

Image
"I never gave anybody hell! I just told the truth and they thought it was hell."~Harry S. Truman

User avatar
Ar Rumi
Junior Member
Junior Member
Posts: 4
Joined: Mon May 24, 2010 6:45 pm
Gender: Male
Location: Schweiz

Re: PELLAZGET - POPULLI I PARE I MESDHEUT - CKA DIME PER TA?

#99

Post by Ar Rumi » Thu Jul 01, 2010 8:31 pm

Leleges , Image

Uploaded with ImageShack.us

Image
Image

pershendetje
Ar Rumi
[b]Kur ka lidh besën burri i Shqipnisë
I ka shti dridhën gjithë Rumelisë[/b]

User avatar
ALBPelasgian
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2113
Joined: Sun Jun 28, 2009 7:57 pm
Gender: Male
Location: Prishtinë (Prima Justiniana)
Contact:

Re: PELLAZGET - POPULLI I PARE I MESDHEUT - CKA DIME PER TA?

#100

Post by ALBPelasgian » Fri Jul 02, 2010 11:37 pm

T'falemnderit Ad RUMI per materialet!
Ne sot po hedhim faren me emrin Bashkim,
Qe neser te korrim frutin me emrin Bashkim!

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: PELLAZGET - POPULLI I PARE I MESDHEUT - CKA DIME PER TA?

#101

Post by alfeko sukaraku » Sat Jul 03, 2010 7:11 pm

Arta wrote:Image
cmendurisht kjo bastardi e madhe romake kalohet si pa u lagur ne histori, nga ana tjeter turperisht edhe historianet shqiptar mbeshtesin perrallat e Polibit me Teuten pirate..ne nje kohe qe ajo i kishte shpallur lufte andetjes me influenc kolone grekolatine.
Nuk mjaftojn te huajet qe na i kan sterruar historin tone , por vijne edhe dijetaret shqiptar ti mbeshtesin.

sidoqoft paul emil gjakatari edhe "triunfi" i tij duhet te behet mesim ne shkollat shqipe per shkaterrimin qe i solli epirit
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: PELLAZGET - POPULLI I PARE I MESDHEUT - CKA DIME PER TA?

#102

Post by Arbëri » Tue Aug 03, 2010 10:12 pm

F. W. Newman - 2008

language the Pelasgians were un-Greek. Herodotus (ii. 52) learned concerning their religion in Dodona, which confirms the
Homeric ... the language of Dodona was the language of the Pelasgi. Therefore the modern Albanian ....

Image
nga faqja 20 :
Image
Image
Image

http://books.google.com/books?id=OHAYZe ... &q&f=false
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

Lynkest
Member
Member
Posts: 29
Joined: Fri Jul 09, 2010 8:18 am
Gender: Male

Re: PELLAZGET - POPULLI I PARE I MESDHEUT - CKA DIME PER TA?

#103

Post by Lynkest » Sat Aug 07, 2010 12:24 pm

Zeus10 kisha nje Pyetje per punen e Albanopolisit.

Keto Sllavet thuan se Albanopilosi ka qene ne Armeni

http://en.wikipedia.org/wiki/Albanopolis,_Armenia

Eerdmans Dictionary of the Bible by David Noel Freedman, Allen C. Myers, and Astrid B. Beck ,2000,page 152: "... Bartholomew preached to the Indians and died at Albanopolis in Armenia). It was condemned in the Gelasian decree, referred ..."

The Untold Story of the New Testament Church: An Extraordinary Guide to Understanding the New Testament by Frank Viola,page 170: "... one of the Twelve, is beaten and cru- cified in Albanopolis, Armenia. ..."


a ka mundesi te shpjegohet si eshte puna e Albanopolisit edhe pse ne na thun Albanoi kurse fjala ALB nuk eshte fjal Balkanike po eshte fjal latine, me duket se ne jemi ARBAN jo ALBAN, mbasi qe Skenderbeu ehste thir ARBRESH vet, a ka qen ky qytet ARBANOPOLISI edhe Romaket e kan thir Albanopolis si kreket ALVANOI qe thuan.

nje Sqarim nese ka mundesi edhe nese ke koh.

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4225
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: PELLAZGET - POPULLI I PARE I MESDHEUT - CKA DIME PER TA?

#104

Post by Zeus10 » Sun Aug 08, 2010 12:02 am

Lynkest wrote:Zeus10 kisha nje Pyetje per punen e Albanopolisit.

Keto Sllavet thuan se Albanopilosi ka qene ne Armeni

http://en.wikipedia.org/wiki/Albanopolis,_Armenia

Eerdmans Dictionary of the Bible by David Noel Freedman, Allen C. Myers, and Astrid B. Beck ,2000,page 152: "... Bartholomew preached to the Indians and died at Albanopolis in Armenia). It was condemned in the Gelasian decree, referred ..."

The Untold Story of the New Testament Church: An Extraordinary Guide to Understanding the New Testament by Frank Viola,page 170: "... one of the Twelve, is beaten and cru- cified in Albanopolis, Armenia. ..."


a ka mundesi te shpjegohet si eshte puna e Albanopolisit edhe pse ne na thun Albanoi kurse fjala ALB nuk eshte fjal Balkanike po eshte fjal latine, me duket se ne jemi ARBAN jo ALBAN, mbasi qe Skenderbeu ehste thir ARBRESH vet, a ka qen ky qytet ARBANOPOLISI edhe Romaket e kan thir Albanopolis si kreket ALVANOI qe thuan.

nje Sqarim nese ka mundesi edhe nese ke koh.
Per aq kohe sa ne kemi qene ne gjendje te kujtojme veteidentifikimin tone etnik, emri qe kemi perdorur ka qene Arber kurse vendi Arberi, ose arben dhe Arbeni ne dialektin geg. Emri Alban dhe Albania eshte emri qe kemi marre prej te tjereve;

Image

Image

Ne fakt, gjuhesisht alban nga arbën ndryshon vetem ne rreshqitjen r--> l, qe vjen si rezultat i pamundesise fizike te nje joshqipfolesi, per te prononcuar tingullin r-ë para b-ësë. Pervec ketij ndryshimi, alban dhe arbën(arban) jane egzaktesisht e njejta gje. Pra me pak fjale, alban eshte fjala arben ne gojen e nje te huaji.

Emrat tane te hershem kane qene EPIROTE ;

Image
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

Picasso`
Senior Member
Senior Member
Posts: 146
Joined: Thu Aug 06, 2009 12:18 am
Gender: Male

Re: PELLAZGET - POPULLI I PARE I MESDHEUT - CKA DIME PER TA?

#105

Post by Picasso` » Sun Aug 08, 2010 12:45 am

Edhe nje gje shume interesante dhe origjinale, larg, shume larg nga shekulli i 14.
This province is called Albania because the inhabitants of this region are born with white (albo) hair.
There are two Albanias, one in Asia near India of which we are not speaking here, and the other in Europe which is part of the Byzantine Empire and of which we are speaking here.
http://albanianhistory.net/texts15/AH1308.html

Post Reply

Return to “Historia e Shqiperise”