"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

SULI dhe banoret e tij Shqiptare

Këtu mund të flisni mbi historinë tonë duke sjellë fakte historike për ndriçimin e asaj pjese të historisë mbi të cilen ka rënë harresa e kohës dhe e njerëzve.

Moderators: Arbëri, Strokulli

Post Reply
elikranon
Honored Member
Honored Member
Posts: 373
Joined: Sat Dec 26, 2009 6:05 pm
Gender: Male

Re: SULI dhe banoret e tij Shqiptare

#106

Post by elikranon » Sat Sep 25, 2010 12:22 pm

Socio wrote:
elikranon wrote:Pyetjes a do preferoje nje komb si ai Shqiptar, apo si ai Grek, do i pergjigjesha: nje komb si ai Grek, se eshte nje komb me i konsoliduar dhe nuk ka problemet qe ka kombi Shqiptar ne brendesi te tij.
Elikarnon !

Vete fakti se sot kemi zgjim te etnive te ndryshme mbrenda Greqise, (sllave edhe te arvaniteve te cilet vec kane filluar me kerkimin e vlerave dhe rrenjeve te tyre te vecanta) tregon se projekti i komb-formimit nuk ishte krejtesisht i sukseshem ne Greqi. Kombi modern Grek nuk mund te jete i konsoliduar ne rrethana ku aparatit shteteror i duhet te nderhyj dhe me ligje e mbikqyrje direkte te mundesoj jetesimin e tutjeshem te tij !

Deri kur ?

Ne Greqi nuk ka komb te konsoliduar, por ligje dhe politike te konsoliduar.

Mos i perziej keto te dyja. Soliditeti i kombit nuk matet me ligje, ai duhet te jete i natyrshem, te tejkaloj ligje e kufij, te ekzistoj perkunder ligjeve, sic edhe po ekzistonje arvanitet ne Greqi, apo shqiptaret ne Jugosllavi e Maqedoni.
socio
Ma merr mendja ti e percepton realitetin grek nepermjet internetit, shtypit ose ndonje mendimi subjektiv. Une pervecse ketyre edhe e jetoj kete realitet. Kjo edhe me jep te drejten te te them se nuk jane gjerat ashtu sic mendon ti.

elikranon
Honored Member
Honored Member
Posts: 373
Joined: Sat Dec 26, 2009 6:05 pm
Gender: Male

Re: SULI dhe banoret e tij Shqiptare

#107

Post by elikranon » Sat Sep 25, 2010 12:30 pm

erix77 wrote:
Le te supozoje se Shqiptaret jane komb i paster. Pyetjes a do preferoje nje komb si ai Shqiptar, apo si ai Grek, do i pergjigjesha: nje komb si ai Grek, se eshte nje komb me i konsoliduar dhe nuk ka problemet qe ka kombi Shqiptar ne brendesi te tij.
hajde mendje hajde,po cfare i ke keto qe thua o Elikranon po kush eshte ai njeri qe preferon gjakun e "jevgut" para gjakut te paster,po cfare thua o i uruar se le nam,ore a je grek apo je turk ti se ne vend ta mbrosh Greqine po e shkel me kembe.Se qe ta dish ti Grek lindesh nuk behesh dot keshtu thote ajo kenga juaj e zorreve apo e kam gabim?
nuk e kapa meditimin apo syllogjizmen tende.

erix77
Star Member
Star Member
Posts: 543
Joined: Sat Aug 14, 2010 8:23 am
Gender: Male
Location: Tirana

Re: SULI dhe banoret e tij Shqiptare

#108

Post by erix77 » Sat Sep 25, 2010 12:39 pm

po e thjeshte fare Greket kendojne qe kane gjak te paster(grek lindesh nuk behesh) kurse ti thua qe greket kane gjak te perzier,tani ti e kupton qe po kundershton patriotet e tu,apo jo?
Dhe e bëmë me besa besën ja të rrojmë ja të vdesëm!

Ishte thënë prej Zotit që të nderohen armët e Shqipërisë!

elikranon
Honored Member
Honored Member
Posts: 373
Joined: Sat Dec 26, 2009 6:05 pm
Gender: Male

Re: SULI dhe banoret e tij Shqiptare

#109

Post by elikranon » Sat Sep 25, 2010 12:41 pm

erix77 wrote:po e thjeshte fare Greket kendojne qe kane gjak te paster(grek lindesh nuk behesh) kurse ti thua qe greket kane gjak te perzier,tani ti e kupton qe po kundershton patriotet e tu,apo jo?
Po, ata i kundershtoj. Se kundershtoj ata s`do thote se shkel mbi Greqine.

elikranon
Honored Member
Honored Member
Posts: 373
Joined: Sat Dec 26, 2009 6:05 pm
Gender: Male

Re: SULI dhe banoret e tij Shqiptare

#110

Post by elikranon » Sat Sep 25, 2010 12:46 pm

Mallakastrioti wrote: Duhen hapur syte me keto gjera ore elikranon se ja p.sh ish Jugosllavia e pame si vajten keto pune,por edhe Serbia edhe sot qe flasim po kerkon edhe Vojvodina ti ktheje krahet.

Feja eshte si moda,ashtu sikurse gjuhet artificiale---shkojne e vijne,prandaj çuditen te gjithe si eshte e mundur qe dy popuj te moçem me nje gjuhe kaq te lashte si Basket dhe Shqiptaret munden ti rezistonin kohes dhe jo vetem asaj?!
S`ka asnje lidhje ketu Jugosllavia, nje federate shtetesh.
Per cilen gjuhe artificiale me flet dhe nga e dallon qe nje gjuhe eshte artificiale?
Tentativa e pare dhe e fundit per nje gjuhe artificiale ishte "esperantoja" mesa di. Dhe ishte e deshtuar. Nuk di ndonje rast tjeter.

erix77
Star Member
Star Member
Posts: 543
Joined: Sat Aug 14, 2010 8:23 am
Gender: Male
Location: Tirana

Re: SULI dhe banoret e tij Shqiptare

#111

Post by erix77 » Sat Sep 25, 2010 12:49 pm

por ata jane greqia sot sidomos kur behet fjale per marredheniet me Shqiperine.
Dhe e bëmë me besa besën ja të rrojmë ja të vdesëm!

Ishte thënë prej Zotit që të nderohen armët e Shqipërisë!

Kolivilor
Senior Member
Senior Member
Posts: 123
Joined: Tue Nov 03, 2009 9:19 pm
Gender: Male

Re: SULI dhe banoret e tij Shqiptare

#112

Post by Kolivilor » Sat Sep 25, 2010 1:30 pm

Gjuhë artificiale është anglishtja e sotme, ka të njëjtin historik si edhe Greqishtja,

anglishtja nuk futet dot në asnjë grup gjuhës, as latinisht as gjermanisht, është artificiale

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4226
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: SULI dhe banoret e tij Shqiptare

#113

Post by Zeus10 » Sat Sep 25, 2010 2:39 pm

elikranon wrote:
Socio wrote:
Poashtu edhe ne rastin e Serbeve apo Grekeve, i kemi kombe qysh heret . Nuk do te thote se ne cfare pjese te rruzullit tokesor ishin si dhe nuk do te thote se gjuhet e tyre nuk kane pesuar transformime me kohen, vetem do te thote se ata ishin te vecante, dallonin (me ndergjegje etnike te vecante) nga njeri tjetri dhe nga te tjeret, sikurse cdo komb tjeter qe ishte poashtu, perfshire ketu edhe Shqiptaret.
Tash kur flasim per tiparet e etnicitetit ato nuk jane vetem linguistike, (te ciles i jep teper rendesi) por edhe fetare, edhe kulturore, por prape edhe keto nuk mjaftojne; gjuha mund edhe te mos luaj rol fare ne ndergjegjen etnike te pjesetareve te kombeve (psh. Kroat versus Serb); poashtu as feja (ne te cilin aludon) mund te mos jete faktor fare (psh. Kurd versus Turk), cka eshte karakteristike kryesore eshte historia e perbashket, perjetimet e perbashketa (ndermjet pjestareve te atij grupi), natyrisht ne territor te perbashket.
Socio
Me falni qe po kthehem shume mbrapa. Ne kete ceshtje jam plotesisht dakort me ti.
Sipas Herodotit nje komb (ethnos) dallohet nga:
1) omaimos (te nje gjaku)
2) omoglloso (te nje gjuhe)
3) omothrisko (te nje feje)
4) omoithes (te se njejtes kulture).

Ti, po thua pikerisht te kunderten e asaj qe ka thene Socio. Ai ka marre si shembull kroatet & serbet, me nje gjuhe te perbashket, gjakun po e leme menjane sepse nuk mund ta provojme njetrajtshmerine dhe origjinen, pak a shume kultura te ngjashme, fe te njejte por kontrolle te ndryshme. Kjo i ben te ndryshem keta dy kombe. Eshte feja ajo qe ka percaktuar historikisht lidhjet midis njerezve, eshte feja ajo qe bashkon greket. Persa i perket gjuhes, shume eshte munduar Kisha dhe shteti grek per homogjenizimin gjuhesor te popullsise se saj, dhe pak a shume ja ka arritur qellimit, per shnderrimin e saj nga gjuhe te fese dhe komuniteteve fetare perreth saj, ne nje gjuhe te nje shteti -komb duke e krijuar imazh te rreme per vazhdimesine historike te popullit te lashte dhe fantazem helenik.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4226
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: SULI dhe banoret e tij Shqiptare

#114

Post by Zeus10 » Sat Sep 25, 2010 2:47 pm

elikranon wrote:
Socio wrote:cka eshte karakteristike kryesore eshte historia e perbashket, perjetimet e perbashketa (ndermjet pjestareve te atij grupi), natyrisht ne territor te perbashket.
mallakastrioti
Ketu socio dha pergjigjen me te goditur se cfare karakterizon nje komb.
Te dhashe percaktimin e Herodotit per kombin. Nga te kater cilesite, ne vijimesine e perditshme omaimos (te nje gjaku) ka rendesine me te vogel, ka nje rendesi te paperfillshme mund te thoja. Tre te tjerat jane ato qe krijojne probleme ne vijimesine kohore te popullsive.
Une mendoj se Socio eshte gabim, deri me tani ai ka sjelle vetem nje kendveshtrim shume romantik te nje autori te caktuar, qe i gjen greket gjasme "etnike", vetem ne majen e ndonje mali, apo ndonje ishull egjejian, nderkohe qe realiteti mesjetar ka qene krejt ndryshe. 'Greket', i gjeje me shumice neper qytetet qe morren zhvillim mesjetar si psh Janina, kryesisht si familje tregetare dhe fetare, kurse ne zonat rurale i gjeje ne formen e bashkesive fetare ortodokse qe gjuhen e perftuan nga kontaktet e gjata me Kishen, duke humbur gjuhen e tyre origjinale, nje proces qe eshte aq mire i provuar me arvanitet.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4226
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: SULI dhe banoret e tij Shqiptare

#115

Post by Zeus10 » Tue Oct 12, 2010 11:46 pm

Suliotes and Hydriotes were Albanians in blood, language, and customs. They were "Greeks" only in the sense that the Vlachs are "Greeks". They belonged to the Orthodx Church.........
MACEDONIA ITS RACES AND THEIR FUTURE, by Henry Noël Brailsford

Image
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

Socio
Star Member
Star Member
Posts: 693
Joined: Thu Sep 03, 2009 12:44 pm
Gender: Male

Re: SULI dhe banoret e tij Shqiptare

#116

Post by Socio » Wed Oct 13, 2010 9:52 am

Suliotes and Hydriotes were Albanians in blood, language, and customs. They were "Greeks" only in the sense that the Vlachs are "Greeks". They belonged to the Orthodx Church.........

So were the IPSARIOTS !


Image

The Island of Psara in the Aegean Sea


Image
Image

Excerpt from the 'State of France, Spain and Portugal - Germany, The North, Russia, Greece, Turkey and America', published by 'THE MONITOR' on 26 MAY 1826


Note, the article, in the beginning, gives a false impression that these Ipsariotes ,the fighters and the victims of this terrible ordeal with Turks, were Greeks, only to reveal, later on, their true identity !!
One cannot and must not try to erase the past merely because it does not fit the present

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: SULI dhe banoret e tij Shqiptare

#117

Post by Mallakastrioti » Wed Oct 20, 2010 5:55 pm

Zeus ose Trojan do ju lutesha te me ndihmonit ne nje perkthim te sakte teksteve qe po sjell me poshte (si dhe te tjera qe do vendos ketu me vone) prej autoreve greke:


Libri i pare :

To Souli, ētoi Ta hērōika thaumata tōn Souliōtōn kai Souliōtidōn
Panagiōtēs A. Salampantas


Image


si dhe ne nje faqe tjeter:

Image
Image

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: SULI dhe banoret e tij Shqiptare

#118

Post by Mallakastrioti » Wed Oct 20, 2010 8:22 pm

Ne fjaloret e tyre enciklopedike (greke) ka ekzistuar si krahine Cameria si dhe termi çam,para se ata (greket) ta nderronin emrin Cameri ne Thesproti:

Lexikon tēs kath' hēmas hellēnikēs dialektou: methērmēneumenēs eis to ...
Skarlatos D. Vyzantios

Viti i botimit 1857, fq.485
Image
Image

User avatar
Trojan
Honored Member
Honored Member
Posts: 382
Joined: Fri Jul 30, 2010 9:03 pm
Gender: Male

Re: SULI dhe banoret e tij Shqiptare

#119

Post by Trojan » Wed Oct 20, 2010 11:45 pm

Mallakastrioti wrote:
Image
Tek Thukidhidhi gjejme Sollion.
Historiani i revolucionit grek Ioannis Filimon permend periudhen e luftes se re
te Sulit,(dmth te fundit) kunder Sulltanit, dhe e pershkruan keshtu:

<<Suli eshte Silion i lashte. U quajt nga shqiptaret e Epirit Kakosuljon(suli ikeq) kur ishin ne lufte me Ali Pashen.
Por mbas asaj kohe e lidhen shqipetaret edhe te tjera(emertime) me perpara vitit 1734

Mallakastrioti wrote:

Image
Banoret e pare te Sulit i perkisnin races Shqiptare, dhe flasin gjuhen shqipe, por mbas tyre
u perzien bashk me ta edhe Grek qe banonin ne fshatrat perreth, dhe eshte ky shkaku qe kohet e fundit
flasin edhe shqip edhe greqisht.

User avatar
ALBPelasgian
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2113
Joined: Sun Jun 28, 2009 7:57 pm
Gender: Male
Location: Prishtinë (Prima Justiniana)
Contact:

Re: SULI dhe banoret e tij Shqiptare

#120

Post by ALBPelasgian » Thu Oct 21, 2010 12:18 am

Kjo eshte nje bombe e vertete! Te falemnderit Mallakaster. Poashtu falemnderit Trojan per perkthimin.
Ne sot po hedhim faren me emrin Bashkim,
Qe neser te korrim frutin me emrin Bashkim!

Post Reply

Return to “Historia e Shqiperise”