"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

SULI dhe banoret e tij Shqiptare

Këtu mund të flisni mbi historinë tonë duke sjellë fakte historike për ndriçimin e asaj pjese të historisë mbi të cilen ka rënë harresa e kohës dhe e njerëzve.

Moderators: Arbëri, Strokulli

Post Reply
User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: SULI dhe banoret e tij Shqiptare

#91

Post by Mallakastrioti » Sat Sep 25, 2010 10:08 am

elikranon wrote:
Mallakastrioti wrote:Elikranon...ne çfare gjuhe eshte ajo kenga per Xhavellen qe kendonin Suliotet?
Ishin te njejtes gjuhe,feje,gjaku me "greket " e tjere suliotet (se tema per Sulin eshte ketu)...ja na defte.
Ajo kenga eshte ne shqip. Per suliotet ke nja 3 kenge ne shqip dhe nja 300 ne greqisht.
Suliotet ishin bilingual. Apo vetem prifti Samuil qe shpertheu barutin dhe hodhi kishen ne ere dinte greqisht ne Sul?

Jo ishte edhe Marko Boçari qe shkroi alfabetin e pare bilingual se nuk merreshin vesh suliotet me ata pertej Gjirit te Artes.
Image

elikranon
Honored Member
Honored Member
Posts: 373
Joined: Sat Dec 26, 2009 6:05 pm
Gender: Male

Re: SULI dhe banoret e tij Shqiptare

#92

Post by elikranon » Sat Sep 25, 2010 10:12 am

Socio wrote:cka eshte karakteristike kryesore eshte historia e perbashket, perjetimet e perbashketa (ndermjet pjestareve te atij grupi), natyrisht ne territor te perbashket.
mallakastrioti
Ketu socio dha pergjigjen me te goditur se cfare karakterizon nje komb.
Te dhashe percaktimin e Herodotit per kombin. Nga te kater cilesite, ne vijimesine e perditshme omaimos (te nje gjaku) ka rendesine me te vogel, ka nje rendesi te paperfillshme mund te thoja. Tre te tjerat jane ato qe krijojne probleme ne vijimesine kohore te popullsive.

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: SULI dhe banoret e tij Shqiptare

#93

Post by Mallakastrioti » Sat Sep 25, 2010 10:13 am

Qe te hapesh nje debat apo te kerkosh te mbrosh tezat e tua elikranon,zakonisht sillen fakte historike apo gjuhesore etj...po te lexosh e ti permbahesh temes ketu ke me dhjetra qe kemi sjell ne.Ne shume here te kemi ftuar ta besh diçka te tille.Ti vazhdon me avazin tend...jo ça ka thene Socio jo ça thote mallakastrioti e jo ça thote filani e fisteku.

Ke fakte deshmi te na sjellesh e lere fukarallaken e fjaleve kot....he derman se u ngrys.
Image

elikranon
Honored Member
Honored Member
Posts: 373
Joined: Sat Dec 26, 2009 6:05 pm
Gender: Male

Re: SULI dhe banoret e tij Shqiptare

#94

Post by elikranon » Sat Sep 25, 2010 10:16 am

Personalisht e perfytyroj Sulin e atehershem, si Himaren. Bilingual, me familje greke dhe shqiptare dhe ndergjegje kombetare kryesisht greke.
Mos ndoshta kjo eshte arsyeja qe ju dhemb ceshtja e Himares se vogel? Se ju rrezon ca teori me te medha?

elikranon
Honored Member
Honored Member
Posts: 373
Joined: Sat Dec 26, 2009 6:05 pm
Gender: Male

Re: SULI dhe banoret e tij Shqiptare

#95

Post by elikranon » Sat Sep 25, 2010 10:21 am

Greket si komb kane 3 nga cilesite e Herodoti (omoglloso, omothrisko, omoithes) dhe nuk kane omaimos (te nje gjaku). Ne jeten e perditshme dhe ne vijimesine kohore te nje popullsie sa rendesi ka "omaimos" apo sa ndikon? Pothuajse aspak. Tre te tjerat jane qe krijojne probleme.

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: SULI dhe banoret e tij Shqiptare

#96

Post by Mallakastrioti » Sat Sep 25, 2010 10:26 am

elikranon wrote:Personalisht e perfytyroj Sulin e atehershem, si Himaren. Bilingual, me familje greke dhe shqiptare dhe ndergjegje kombetare kryesisht greke.
Mos ndoshta kjo eshte arsyeja qe ju dhemb ceshtja e Himares se vogel? Se ju rrezon ca teori me te medha?


Me bere te buzeqesh ore elikranon---nuk jep e qe nuk jep pergjigje por i perdridhesh edhe kur te veme me shpatulla mbas muri e?

çdo te thote bilingual?Cila eshte gjuha fillestare e nje popullsie se njeren e kane pasur keta apo jo?Marko Boçari e shkroi dyfjalorshin ne shqipen e çamerishtes dhe ate te kishes greqishten,nuk gjen ndonje fjale qe nuk eshte ne greqishten e re ne fjalorthin e tij.
Pastaj per cilet grek ke fjalen ne Himare?----per familjet qe u vendosen aty para 200 vjetesh nga Vidhkuqi i Korçes apo per ato qe zbriten nga Kurveleshi dhe ato nga Shqiperia e Veriut?
Nuk genjejne mbiemrat elikranon edhe defteret e osmanit ketu e 600 vjet me pare---katallaveskuptove?
Image

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: SULI dhe banoret e tij Shqiptare

#97

Post by Mallakastrioti » Sat Sep 25, 2010 10:27 am

elikranon wrote:Greket si komb kane 3 nga cilesite e Herodoti (omoglloso, omothrisko, omoithes) dhe nuk kane omaimos (te nje gjaku). Ne jeten e perditshme dhe ne vijimesine kohore te nje popullsie sa rendesi ka "omaimos" apo sa ndikon? Pothuajse aspak. Tre te tjerat jane qe krijojne probleme.


Po ti fol ore i uruar se edhe ne kete po themi----shtet ku nuk ka baze gjakun e prejardhjen e njejte---çorbe gjenetike hesapi.
Image

elikranon
Honored Member
Honored Member
Posts: 373
Joined: Sat Dec 26, 2009 6:05 pm
Gender: Male

Re: SULI dhe banoret e tij Shqiptare

#98

Post by elikranon » Sat Sep 25, 2010 10:27 am

Mallakastrioti wrote: Ke fakte deshmi te na sjellesh e lere fukarallaken e fjaleve kot....he derman se u ngrys.
Une shkruaj konkluzionet e mia nga ckam lexuar gjer me sot. Ndoshta me vone do kem kohen dhe une te paraqitem si ju. Jo per gje, se s`ma merr mendja se ai guzhinieri (Ilias Mamallaqis) di me shume se une.
Nqs te duken te teperta ato qe shkruaj une, kaperceji. Jane brenda etikes se percaktuar te forumit.

elikranon
Honored Member
Honored Member
Posts: 373
Joined: Sat Dec 26, 2009 6:05 pm
Gender: Male

Re: SULI dhe banoret e tij Shqiptare

#99

Post by elikranon » Sat Sep 25, 2010 10:31 am

Mallakastrioti wrote:
elikranon wrote:Greket si komb kane 3 nga cilesite e Herodoti (omoglloso, omothrisko, omoithes) dhe nuk kane omaimos (te nje gjaku). Ne jeten e perditshme dhe ne vijimesine kohore te nje popullsie sa rendesi ka "omaimos" apo sa ndikon? Pothuajse aspak. Tre te tjerat jane qe krijojne probleme.


Po ti fol ore i uruar se edhe ne kete po themi----shtet ku nuk ka baze gjakun e prejardhjen e njejte---çorbe gjenetike hesapi.
Megjithese ta kam permendur dhe here tjeter, ta permend perseri. Greket jane nje komb jo i paster, por trungu i ketij kombi jane grek.

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: SULI dhe banoret e tij Shqiptare

#100

Post by Mallakastrioti » Sat Sep 25, 2010 10:34 am

elikranon wrote:
Mallakastrioti wrote: Ke fakte deshmi te na sjellesh e lere fukarallaken e fjaleve kot....he derman se u ngrys.
Une shkruaj konkluzionet e mia nga ckam lexuar gjer me sot. Ndoshta me vone do kem kohen dhe une te paraqitem si ju. Jo per gje, se s`ma merr mendja se ai guzhinieri (Ilias Mamallaqis) di me shume se une.
Nqs te duken te teperta ato qe shkruaj une, kaperceji. Jane brenda etikes se percaktuar te forumit.

Qe te arrish ne nje konkluzion personal kjo nuk do te thote qe nxjerr nje konkluzion per te tere,pasi quhet arrogance personale.Duhet te kundersjellesh argumentet me fakte,atehere mund te flitet per diçka qe merret ne konsiderate dhe qe mund te diskutohet.Ndryshe edhe une them se jam me prejardhje nga Skocia pasi atje eshte quajtur Albani----po ec e tia nxjerr kryet kesaj pune une se ata mire qe vishnin fustanella vija vija te zinjte e i frynin kacekut,por ec ti gjejme rrenjen çfare lekure kafshe benin kacekun
Image

elikranon
Honored Member
Honored Member
Posts: 373
Joined: Sat Dec 26, 2009 6:05 pm
Gender: Male

Re: SULI dhe banoret e tij Shqiptare

#101

Post by elikranon » Sat Sep 25, 2010 11:02 am

Mallakastrioti wrote:
elikranon wrote:Greket si komb kane 3 nga cilesite e Herodoti (omoglloso, omothrisko, omoithes) dhe nuk kane omaimos (te nje gjaku). Ne jeten e perditshme dhe ne vijimesine kohore te nje popullsie sa rendesi ka "omaimos" apo sa ndikon? Pothuajse aspak. Tre te tjerat jane qe krijojne probleme.


Po ti fol ore i uruar se edhe ne kete po themi----shtet ku nuk ka baze gjakun e prejardhjen e njejte---çorbe gjenetike hesapi.
Eshte corbe gjenetike apo jo, s`ka rendesi, se DNA nuk e ka te shkruar njeri ne balle. Kurse 3 te tjerat jane te shkruara ne balle dhe jane ato qe krijojne probleme.
Le te supozoje se Shqiptaret jane komb i paster. Pyetjes a do preferoje nje komb si ai Shqiptar, apo si ai Grek, do i pergjigjesha: nje komb si ai Grek, se eshte nje komb me i konsoliduar dhe nuk ka problemet qe ka kombi Shqiptar ne brendesi te tij.

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: SULI dhe banoret e tij Shqiptare

#102

Post by Mallakastrioti » Sat Sep 25, 2010 11:11 am

elikranon wrote:
Mallakastrioti wrote:
elikranon wrote:Greket si komb kane 3 nga cilesite e Herodoti (omoglloso, omothrisko, omoithes) dhe nuk kane omaimos (te nje gjaku). Ne jeten e perditshme dhe ne vijimesine kohore te nje popullsie sa rendesi ka "omaimos" apo sa ndikon? Pothuajse aspak. Tre te tjerat jane qe krijojne probleme.


Po ti fol ore i uruar se edhe ne kete po themi----shtet ku nuk ka baze gjakun e prejardhjen e njejte---çorbe gjenetike hesapi.
Eshte corbe gjenetike apo jo, s`ka rendesi, se DNA nuk e ka te shkruar njeri ne balle. Kurse 3 te tjerat jane te shkruara ne balle dhe jane ato qe krijojne probleme.
Le te supozoje se Shqiptaret jane komb i paster. Pyetjes a do preferoje nje komb si ai Shqiptar, apo si ai Grek, do i pergjigjesha: nje komb si ai Grek, se eshte nje komb me i konsoliduar dhe nuk ka problemet qe ka kombi Shqiptar ne brendesi te tij.

Duhen hapur syte me keto gjera ore elikranon se ja p.sh ish Jugosllavia e pame si vajten keto pune,por edhe Serbia edhe sot qe flasim po kerkon edhe Vojvodina ti ktheje krahet.

Feja eshte si moda,ashtu sikurse gjuhet artificiale---shkojne e vijne,prandaj çuditen te gjithe si eshte e mundur qe dy popuj te moçem me nje gjuhe kaq te lashte si Basket dhe Shqiptaret munden ti rezistonin kohes dhe jo vetem asaj?!
Image

erix77
Star Member
Star Member
Posts: 543
Joined: Sat Aug 14, 2010 8:23 am
Gender: Male
Location: Tirana

Re: SULI dhe banoret e tij Shqiptare

#103

Post by erix77 » Sat Sep 25, 2010 11:26 am

Le te supozoje se Shqiptaret jane komb i paster. Pyetjes a do preferoje nje komb si ai Shqiptar, apo si ai Grek, do i pergjigjesha: nje komb si ai Grek, se eshte nje komb me i konsoliduar dhe nuk ka problemet qe ka kombi Shqiptar ne brendesi te tij.
hajde mendje hajde,po cfare i ke keto qe thua o Elikranon po kush eshte ai njeri qe preferon gjakun e "jevgut" para gjakut te paster,po cfare thua o i uruar se le nam,ore a je grek apo je turk ti se ne vend ta mbrosh Greqine po e shkel me kembe.Se qe ta dish ti Grek lindesh nuk behesh dot keshtu thote ajo kenga juaj e zorreve apo e kam gabim?
Dhe e bëmë me besa besën ja të rrojmë ja të vdesëm!

Ishte thënë prej Zotit që të nderohen armët e Shqipërisë!

Kolivilor
Senior Member
Senior Member
Posts: 123
Joined: Tue Nov 03, 2009 9:19 pm
Gender: Male

Re: SULI dhe banoret e tij Shqiptare

#104

Post by Kolivilor » Sat Sep 25, 2010 11:32 am

Iu them të drejtën ne jemi në një luftë kozmike me fqinjtë përreth. Lufta jonë ka përmasa kozmike sepse kontestohen dy të drejta fundamentale për palët. Pala e parë mbahet me të drejtën e gjakut, sadoqë ka bazë edhe për identitet kulturor, kurse pala e dytë mbahet me të drejtën e kulturës-qytetërimit ndërsa nuk ka fare bazë të gjakut, e mohon gjakun, prejardhjen etjetj

Një fis si Suliotët, janë shqiptarë sipas botëkuptimit tonë, dhe grekë sipas botëkuptimit të tyre. Nëse botëkuptimi jonë triumfon në' këtë botë atëherë triumfojmë edhe ne shqiptarët. Nëse vazhdon triumfojë botëkuptimi anti-racor, sikur deri tash, atëherë do të vazhdojnë të sundojnë serbët, grekët turqit etj.

Socio
Star Member
Star Member
Posts: 693
Joined: Thu Sep 03, 2009 12:44 pm
Gender: Male

Re: SULI dhe banoret e tij Shqiptare

#105

Post by Socio » Sat Sep 25, 2010 11:57 am

elikranon wrote:Pyetjes a do preferoje nje komb si ai Shqiptar, apo si ai Grek, do i pergjigjesha: nje komb si ai Grek, se eshte nje komb me i konsoliduar dhe nuk ka problemet qe ka kombi Shqiptar ne brendesi te tij.
Elikarnon !

Vete fakti se sot kemi zgjim te etnive te ndryshme mbrenda Greqise, (sllave edhe te arvaniteve te cilet vec kane filluar me kerkimin e vlerave dhe rrenjeve te tyre te vecanta) tregon se projekti i komb-formimit nuk ishte krejtesisht i sukseshem ne Greqi. Kombi modern Grek nuk mund te jete i konsoliduar ne rrethana ku aparatit shteteror i duhet te nderhyj dhe me ligje e mbikqyrje direkte te mundesoj jetesimin e tutjeshem te tij !

Deri kur ?

Ne Greqi nuk ka komb te konsoliduar, por ligje dhe politike te konsoliduar.

Mos i perziej keto te dyja. Soliditeti i kombit nuk matet me ligje, ai duhet te jete i natyrshem, te tejkaloj ligje e kufij, te ekzistoj perkunder ligjeve, sic edhe po ekzistonje arvanitet ne Greqi, apo shqiptaret ne Jugosllavi e Maqedoni.
One cannot and must not try to erase the past merely because it does not fit the present

Post Reply

Return to “Historia e Shqiperise”