Page 1 of 11

SULI dhe banoret e tij Shqiptare

Posted: Tue Aug 11, 2009 7:02 pm
by Zeus10
Megjithese ne komentet e gazetarit grek qe nuk e fsheh dot krenarine per origjinen arvanitase, ka plot fragmente ku ai ben kompromis ne kurriz te se vertetes, dokumentari ka vlera sepse ne menyre te pamohueshme pohon origjinen shqiptare te popullsise otodokse te Sulit:Dokumentari tregon gjithashtu se kush luftonte ne ""Greqi"" per ""lirine"" e saj, qe ishte JO liria kombetare por ajo fetare:

Image

Re: SULI dhe banoret e tij Shqiptare

Posted: Tue Aug 11, 2009 7:06 pm
by Zeus10
Per shkak te emisionit te mesiperm dhe te nje tjetri per Marko Bocarin erdhi pushimi nga puna pa asnjë motivacion nga televizioni grek ET3 i Ilias Mamalaqis dhe mospublikimi i dokumentarëve të tjera të përgatitura për këtë seri dokumentarësh.

Re: SULI dhe banoret e tij Shqiptare

Posted: Tue Aug 11, 2009 7:47 pm
by Arta
Zeus10 wrote:Per shkak te emisionit te mesiperm dhe te nje tjetri per Marko Bocarin erdhi pushimi nga puna pa asnjë motivacion nga televizioni grek ET3 i Ilias Mamalaqis dhe mospublikimi i dokumentarëve të tjera të përgatitura për këtë seri dokumentarësh.

Kush ishte Ilias, ky qe po flet?

Re: SULI dhe banoret e tij Shqiptare

Posted: Tue Aug 11, 2009 8:05 pm
by Hymniarber
Arta wrote:
Zeus10 wrote:Per shkak te emisionit te mesiperm dhe te nje tjetri per Marko Bocarin erdhi pushimi nga puna pa asnjë motivacion nga televizioni grek ET3 i Ilias Mamalaqis dhe mospublikimi i dokumentarëve të tjera të përgatitura për këtë seri dokumentarësh.

Kush ishte Ilias, ky qe po flet?
Po ky qe po flet, neqoftese s'gaboj.

Re: SULI dhe banoret e tij Shqiptare

Posted: Tue Aug 11, 2009 8:08 pm
by Mallakastrioti
Hymniarber wrote:
Arta wrote:
Zeus10 wrote:Per shkak te emisionit te mesiperm dhe te nje tjetri per Marko Bocarin erdhi pushimi nga puna pa asnjë motivacion nga televizioni grek ET3 i Ilias Mamalaqis dhe mospublikimi i dokumentarëve të tjera të përgatitura për këtë seri dokumentarësh.

Kush ishte Ilias, ky qe po flet?
Po ky qe po flet, neqoftese s'gaboj.

Po kjo eshte Greqia..."djepi i qyteterimit" dhe lirive te njeriut....

Re: SULI dhe banoret e tij Shqiptare

Posted: Tue Aug 11, 2009 8:40 pm
by Picasso`
Shembull se si Shqiptaret kan luftuar mes veti, por jo per her te pare dhe te fundit ne historine e tyre.

Aliu ka derguar Shqiptar se bashku me Turq, ose vetem shqiptar mysliman qe te perndjekur nga nje impuls Islamik dhe me maksimen se "Turqia eshte mbreteria e Zotit" jan vetquajtur si Turq?

Re: SULI dhe banoret e tij Shqiptare

Posted: Tue Aug 11, 2009 9:10 pm
by Arta
Picasso` wrote:Shembull se si Shqiptaret kan luftuar mes veti, por jo per her te pare dhe te fundit ne historine e tyre.

Aliu ka derguar Shqiptar se bashku me Turq, ose vetem shqiptar mysliman qe te perndjekur nga nje impuls Islamik dhe me maksimen se "Turqia eshte mbreteria e Zotit" jan vetquajtur si Turq?

Duke lexuar biografine e Ali Pashes, ai vertet nuk ishte shume i preukupuar me Turqit, vetem i perdori ata, qe te kishte mundesi te mbizoteronte pjesen me te madhe te Arberise ose Epirit te lashte. Aliu edhe kur u afroi Himarjoteve qe te ktheheshin ne myslymane, eshte ne shkrime, qe vetem u dergoi atyre deklarate vetem per arsye qe mos te paguanin taksa, mirepo kur Himarjotet i kthyen pergjigje qe nuk do ta benin kete, nuk i ngacmoi per arsye te fese. Problemi i tij ishte gjithmone te kishte fuqi dhe pasuri. Plus qe fiset e Balkanit kane pasur kete problem me njeri-tjeterin qe ne koherat e lashta, dhe kjo i dobesoi ata mes vetit, sepse ludotnin kundra njeri-tjterit, dhe kur u erdhen okupatore te ndryshem paten mundesine ti mundnin ata shume lehte.

Megjithate mund te themi qe ishte ne fund lufta dhe bashkepunimi i Aliut me Francen qe ndihmoi Greqine ne pamavrsine e tyre. Ne memorine e Arvanitasve te sotem, Ali Pasha mbahet si tiran, por ne te njeten kohe edhe si hero dhe njeriu i gjakut te tyre.

Re: SULI dhe banoret e tij Shqiptare

Posted: Thu Aug 20, 2009 8:45 pm
by alfeko sukaraku
Arta wrote:
Picasso` wrote:Shembull se si Shqiptaret kan luftuar mes veti, por jo per her te pare dhe te fundit ne historine e tyre.

Aliu ka derguar Shqiptar se bashku me Turq, ose vetem shqiptar mysliman qe te perndjekur nga nje impuls Islamik dhe me maksimen se "Turqia eshte mbreteria e Zotit" jan vetquajtur si Turq?

Duke lexuar biografine e Ali Pashes, ai vertet nuk ishte shume i preukupuar me Turqit, vetem i perdori ata, qe te kishte mundesi te mbizoteronte pjesen me te madhe te Arberise ose Epirit te lashte. Aliu edhe kur u afroi Himarjoteve qe te ktheheshin ne myslymane, eshte ne shkrime, qe vetem u dergoi atyre deklarate vetem per arsye qe mos te paguanin taksa, mirepo kur Himarjotet i kthyen pergjigje qe nuk do ta benin kete, nuk i ngacmoi per arsye te fese. Problemi i tij ishte gjithmone te kishte fuqi dhe pasuri. Plus qe fiset e Balkanit kane pasur kete problem me njeri-tjeterin qe ne koherat e lashta, dhe kjo i dobesoi ata mes vetit, sepse ludotnin kundra njeri-tjterit, dhe kur u erdhen okupatore te ndryshem paten mundesine ti mundnin ata shume lehte.

Megjithate mund te themi qe ishte ne fund lufta dhe bashkepunimi i Aliut me Francen qe ndihmoi Greqine ne pamavrsine e tyre. Ne memorine e Arvanitasve te sotem, Ali Pasha mbahet si tiran, por ne te njeten kohe edhe si hero dhe njeriu i gjakut te tyre.
Vepra e Ali Pashe Tepelenes mbetet vepra me e erret e historis se kombit tone.Ali Pasha si e beri cope cope Camet e Camerin,ju rikthye Sulit edhe e shkaterroj perfundimisht.dy qendrat me te fuqishme shqiptare te epirit jane shkaterruar nga Ali Pasha.

Re: SULI dhe banoret e tij Shqiptare

Posted: Fri Aug 28, 2009 12:14 pm
by OROSHI
Nuk jam shume dakort me parafolesin!
suliotet ishin kaçake,mbillnin terror ne popullsine rreth e rrotull,normal qe dikush duhej t'i ndalte!
Gjithsesi ata pastaj,kush deshi,sherbyen tek Ali Pashaj!

Re: SULI dhe banoret e tij Shqiptare

Posted: Fri Aug 28, 2009 12:55 pm
by Patush
OROSHI wrote:Nuk jam shume dakort me parafolesin!
suliotet ishin kaçake,mbillnin terror ne popullsine rreth e rrotull,normal qe dikush duhej t'i ndalte!
Gjithsesi ata pastaj,kush deshi,sherbyen tek Ali Pashaj!

Ata kacake luftonin per liri dhe grabitnin ato qe kishin pushtuar vendin e tyre apo punonin si skllever te sulltanit.

Si kujton ti se erdhi Alia ne fuqi? me masakra dhe terror ndaj popullsise vedase qe ishte gjithmone ne kryengritje, po ashtu ai ishte dhe i pabese.

Re: SULI dhe banoret e tij Shqiptare

Posted: Wed Sep 23, 2009 10:44 pm
by Zeus10
Edhe une jam dakord qe Ali Pasha me etjen e tij per pushtet, shkaterroi nje nga "fortesat" natyrore te gjinise shqiptare, nje komunitet te lire dhe te fisem, qe po te kishte mbijetuar, historia e Ballkanit do ishte ndryshe, dhe ndoshta nuk do flitej per Greqi sot.

Image

Image

Image

Re: SULI dhe banoret e tij Shqiptare

Posted: Thu Sep 24, 2009 2:41 pm
by Sally
Zeus10 wrote:Per shkak te emisionit te mesiperm dhe te nje tjetri per Marko Bocarin erdhi pushimi nga puna pa asnjë motivacion nga televizioni grek ET3 i Ilias Mamalaqis dhe mospublikimi i dokumentarëve të tjera të përgatitura për këtë seri dokumentarësh.

Po quhet Ilias Mamalaqis dhe e akuzuan per manipulim dokumentarit ne dokumentarin e dyte qe quhet Morco Bocari, akuzat ishte vetem per arsyen qe Ilias tregoj ne dokumentar qe:
Markos ishte Arvanit qe fliste vetem shqip, dhe filloj te studionte frengjishten sepse francezet nuk fisnin asnje gjuhe tjeter pervec frengjishtes, por me vone filloj te studionte dhe gjuhen greke, jo vetem ta fliste por dhe ta shkruante greqishten! Dhe me ne fund theksoj qe Markos krijoj fjalorin e pare shqip-greqisht, dhe ekziston akoma sot ne ditet tona fjalori origjinal e tij me firmen origjinale qe ndodhet ne France ne muzeun historik.

Kjo ishte arsyja qe Ilias e pagoj shtrejnt kete dokumentar, sepse me shprehjen qe Marco fliste vetem shqip vertetonte qe ne ato zona flitesh vetem shqip, dhe mbi te gjitha ne kete dokumetar qe beri Ilias tregon shume qart kush luftoj ne ato trualle, dhe shume nga degjuesit e ketij dokumentarit protestuan ET3 si nje kanal qe mbron dhe bashkpunon per propagand kunder historis greke. Keto akuza u shtuan dhe me shume keur Ilias u shpreh ne nje intrevist ne radio qe: me pelqen te jem i drejt dhe i vertet ne punimin e nje dokumentari qe ka te bej me historin.


Ketu mund te shikoni si u shpreh Ilias ne dokumentarin me Marko Bocarin.
Re: SULI dhe banoret e tij Shqiptare

Posted: Thu Sep 24, 2009 3:12 pm
by Sally
alfeko sukaraku wrote:Vepra e Ali Pashe Tepelenes mbetet vepra me e erret e historis se kombit tone.Ali Pasha si e beri cope cope Camet e Camerin,ju rikthye Sulit edhe e shkaterroj perfundimisht.dy qendrat me te fuqishme shqiptare te epirit jane shkaterruar nga Ali Pasha.


Jam shume dakord me ''alfeko'', Ali Pash Tepelena mbetet si nje nga figurat me te erreta per historin tone, tradhetar, shites, bleres, deme te cilat po i pagojm akoma dhe ne ditet e sotme. Dhe nuk po e mesojm ne kete dokumtar figuren e erret te Ali Pash Tepelenes sepse dihet dhe eshte mbajtur ne gojedhenat e popullit si nje tradhetar, po ne kete dokumentar kemi nje nga faktet qe vertetojm percarjen qe beri ne cameri, kur shikonte qe nuk ja dilte me lufte ja dilte me para, vetem e vetem per te krijuar nje pushtet te tij.
Nuk ishte asnje gje me teper se sa nje ALIBABA me 40 HAJDUT, qe naten grabiste popullin dhe diten i paguante qe te luftonin kunder njeri-tjetrit.
Shikoni nje fakte te llahkatrisur qe perdori Ali Pash Tepelena, nga (min2:20) deri ne (min3:58)

Re: SULI dhe banoret e tij Shqiptare

Posted: Thu Sep 24, 2009 7:12 pm
by IllyriankinG
Ali Pash Tepelena, me gjithe mekatet qe I rendojne mbi dy guret e verreve qe e mbulojne, ai mbetet nje nga figurat me te rendesishme ne historine tone Kombetare.
Ndersa Suli ishte nje krahine shume e vogel e ndertuar artificialisht, nga Camet Ortodoks
te cilet u vendosen aty perpara ardhjes se Aliut ne pushtet.
Suli ishte nje krahine me 7 fshatra pak a shume si Himara me 7 fshatrat e saj.
Nuk eshte e drejte te cilesohet Ali Pash Tepelena, i dyti primes Shqiptar pas Gjergj Kastëriotit i cili ne 500 vjet hisori i shpalli lufte fuqise me te madhe te botes, si nje nga figurat me te erreta te historise sone.

Re: SULI dhe banoret e tij Shqiptare

Posted: Thu Sep 24, 2009 7:21 pm
by Arta
IllyriankinG wrote:Ali Pash Tepelena, me gjithe mekatet qe I rendojne mbi dy guret e verreve qe e mbulojne, ai mbetet nje nga figurat me te rendesishme ne historine tone Kombetare.
Ndersa Suli ishte nje krahine shume e vogel e ndertuar artificialisht, nga Camet Ortodoks
te cilet u vendosen aty perpara ardhjes se Aliut ne pushtet.
Suli ishte nje krahine me 7 fshatra pak a shume si Himara me 7 fshatrat e saj.
Nuk eshte e drejte te cilesohet Ali Pash Tepelena, i dyti primes Shqiptar pas Gjergj Kastëriotit i cili ne 500 vjet hisori i shpalli lufte fuqise me te madhe te botes, si nje nga figurat me te erreta te historise sone.

Mund te shtoj ketu qe eshte vete Arvanitasit e mbanin si hero te tyre dhe krenoheshin me te, sado qe e dinin qe kishte qene i rrepte. Keshtu qe nuk duhet t'ja ulim shume vlerat, mbasi vepren dhe historia e tij eshte pjese e te gjtihe atyre mbreterive te medha te asaj kohe qe e quanin si nje nga poltikanet me kryesore te asaj kohe midis perendimit dhe lindjes.