"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Historiani Lambert: Europa sabotoi historine shqiptare

Këtu mund të flisni mbi historinë tonë duke sjellë fakte historike për ndriçimin e asaj pjese të historisë mbi të cilen ka rënë harresa e kohës dhe e njerëzve.

Moderators: Arbëri, Strokulli

User avatar
Hymniarber
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1013
Joined: Tue Jun 02, 2009 5:04 am
Gender: Male
Location: Arbëria

Re: Historiani Lambert: Europa sabotoi historine shqiptare

#31

Post by Hymniarber » Thu Feb 11, 2010 8:45 pm

Menyra e jote eshte ne te shkuaren
  ???????  
"Telling the truth" is present continous tense dhe perkthehet fjale per fjale : 'me tregu te verteten' ose 'duke treguar te verteten'. Une jam dakord qe nje paragraf ne anglisht nuk fillon ashtu por gjithsesi nuk me tingelloi shume e qelluar 'truth to be said'.
Fere libenter homines id quod volunt credunt
Image

User avatar
Patush
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1360
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:12 pm
Gender: Male
Location: With my loved ones, where I belong!

Re: Historiani Lambert: Europa sabotoi historine shqiptare

#32

Post by Patush » Thu Feb 11, 2010 9:34 pm

Ti the "Telling the truth I was..." qe perkthehet Te verteten une po thoja.. apo jo?

Dhe une e perktheva "Truth be said" pa ate "be" ;-)
Liri-A-Vdekje
Qui tacet consentit
Heshtja eshte Hjeksi!

Socio
Star Member
Star Member
Posts: 693
Joined: Thu Sep 03, 2009 12:44 pm
Gender: Male

Re: Historiani Lambert: Europa sabotoi historine shqiptare

#33

Post by Socio » Thu Feb 11, 2010 9:43 pm

Une mendoj se nuk eshte korrekt nese i perkthejme drejte per drejte fjalite nga shqipja ne anglisht pa i pershtatur ato fare ne gjuhen e perkthyer !!

Fjalia me siper ne mendimin tim perkthehet dhe pershtatet me se miri me:

'To be honest ... '
One cannot and must not try to erase the past merely because it does not fit the present

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Historiani Lambert: Europa sabotoi historine shqiptare

#34

Post by Mallakastrioti » Fri Feb 12, 2010 10:21 pm

Edhe po te me thoni qe nuk ju pelqene si video une nuk e heq ore jo,sikur dhembin si te elefantit ta beni degjoni apo jo :lol:

Shpresoj tju pelqej:

http://www.youtube.com/watch?v=iubCUzoTz7A
Image

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Historiani Lambert: Europa sabotoi historine shqiptare

#35

Post by Mallakastrioti » Sun Feb 14, 2010 6:46 pm

Pjese e shkeputur nga libri:Due missionari frattesi: Padre Giovanni Russo (1831-1924), Padre Mario ...‎
Sosio Capasso - 2003 -

Image


Perkthim:
"Italia ka pasur gjithmone nje qendrim te favorshem per respektimin e teresise tokesore se Shqiperise:te mendosh qe,ne 1886,Xhiuzepe Garibaldi kishte shkruar princeses Elena Gjika(Dora D'Istria) "Ceshtja Shqiptare eshte e imja".Ne 1903 u krijua nje Keshill shqiptar,nen kryesine e gjeneralit Riçioti Garibaldi,me programin"Shqiperia e Shqiptareve".Por nje program i tille u vu ne pune vetem pjeserisht nga konferenca e ambasadoreve te Londres,nga 17 Dhjetor ne 15 korrik 1915.
Image

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Historiani Lambert: Europa sabotoi historine shqiptare

#36

Post by alfeko sukaraku » Sun Feb 14, 2010 9:00 pm

Mallakastrioti wrote:Pjese e shkeputur nga libri:Due missionari frattesi: Padre Giovanni Russo (1831-1924), Padre Mario ...‎
Sosio Capasso - 2003 -

Image


Perkthim:
"Italia ka pasur gjithmone nje qendrim te favorshem per respektimin e teresise tokesore se Shqiperise:te mendosh qe,ne 1886,Xhiuzepe Garibaldi kishte shkruar princeses Elena Gjika(Dora D'Istria) "Ceshtja Shqiptare eshte e imja".Ne 1903 u krijua nje Keshill shqiptar,nen kryesine e gjeneralit Riçioti Garibaldi,me programin"Shqiperia e Shqiptareve".Por nje program i tille u vu ne pune vetem pjeserisht nga konferenca e ambasadoreve te Londres,nga 17 Dhjetor ne 15 korrik 1915.
japiget edhe etrusket flisnin gjuhen shqipe,ndersa historia e romes flet per disa perandore romak qe i sherbyen romes edhe ishin me origjin nga iliriku.
italia ka mbajtur nje qendrim disi me te mire,por jo gjithmon qendrimin ideal.

ashtu rastesisht mu kujtua koha e mjergulles se 1997 kur B Fino u nis drejt greqis edhe i erdhi "urdher" te ndalonte ne gjirokaster ku erdhi e takoj Prondi....a nje i derguar i tij.

ne se italia nuk do kishte nje pape qe ti fuste turinjet ne disa ceshtje qe ai i njeh me mire nga dokumentet e dorshkrimet qe ka ne vatikan ,ateher italia do ishte miku yne me ideal.
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

Post Reply

Return to “Historia e Shqiperise”