Page 3 of 3

Re: Historiani Lambert: Europa sabotoi historine shqiptare

Posted: Thu Feb 11, 2010 8:45 pm
by Hymniarber
Menyra e jote eshte ne te shkuaren
  ???????  
"Telling the truth" is present continous tense dhe perkthehet fjale per fjale : 'me tregu te verteten' ose 'duke treguar te verteten'. Une jam dakord qe nje paragraf ne anglisht nuk fillon ashtu por gjithsesi nuk me tingelloi shume e qelluar 'truth to be said'.

Re: Historiani Lambert: Europa sabotoi historine shqiptare

Posted: Thu Feb 11, 2010 9:34 pm
by Patush
Ti the "Telling the truth I was..." qe perkthehet Te verteten une po thoja.. apo jo?

Dhe une e perktheva "Truth be said" pa ate "be" ;-)

Re: Historiani Lambert: Europa sabotoi historine shqiptare

Posted: Thu Feb 11, 2010 9:43 pm
by Socio
Une mendoj se nuk eshte korrekt nese i perkthejme drejte per drejte fjalite nga shqipja ne anglisht pa i pershtatur ato fare ne gjuhen e perkthyer !!

Fjalia me siper ne mendimin tim perkthehet dhe pershtatet me se miri me:

'To be honest ... '

Re: Historiani Lambert: Europa sabotoi historine shqiptare

Posted: Fri Feb 12, 2010 10:21 pm
by Mallakastrioti
Edhe po te me thoni qe nuk ju pelqene si video une nuk e heq ore jo,sikur dhembin si te elefantit ta beni degjoni apo jo :lol:

Shpresoj tju pelqej:

http://www.youtube.com/watch?v=iubCUzoTz7A

Re: Historiani Lambert: Europa sabotoi historine shqiptare

Posted: Sun Feb 14, 2010 6:46 pm
by Mallakastrioti
Pjese e shkeputur nga libri:Due missionari frattesi: Padre Giovanni Russo (1831-1924), Padre Mario ...‎
Sosio Capasso - 2003 -

Image


Perkthim:
"Italia ka pasur gjithmone nje qendrim te favorshem per respektimin e teresise tokesore se Shqiperise:te mendosh qe,ne 1886,Xhiuzepe Garibaldi kishte shkruar princeses Elena Gjika(Dora D'Istria) "Ceshtja Shqiptare eshte e imja".Ne 1903 u krijua nje Keshill shqiptar,nen kryesine e gjeneralit Riçioti Garibaldi,me programin"Shqiperia e Shqiptareve".Por nje program i tille u vu ne pune vetem pjeserisht nga konferenca e ambasadoreve te Londres,nga 17 Dhjetor ne 15 korrik 1915.

Re: Historiani Lambert: Europa sabotoi historine shqiptare

Posted: Sun Feb 14, 2010 9:00 pm
by alfeko sukaraku
Mallakastrioti wrote:Pjese e shkeputur nga libri:Due missionari frattesi: Padre Giovanni Russo (1831-1924), Padre Mario ...‎
Sosio Capasso - 2003 -

Image


Perkthim:
"Italia ka pasur gjithmone nje qendrim te favorshem per respektimin e teresise tokesore se Shqiperise:te mendosh qe,ne 1886,Xhiuzepe Garibaldi kishte shkruar princeses Elena Gjika(Dora D'Istria) "Ceshtja Shqiptare eshte e imja".Ne 1903 u krijua nje Keshill shqiptar,nen kryesine e gjeneralit Riçioti Garibaldi,me programin"Shqiperia e Shqiptareve".Por nje program i tille u vu ne pune vetem pjeserisht nga konferenca e ambasadoreve te Londres,nga 17 Dhjetor ne 15 korrik 1915.
japiget edhe etrusket flisnin gjuhen shqipe,ndersa historia e romes flet per disa perandore romak qe i sherbyen romes edhe ishin me origjin nga iliriku.
italia ka mbajtur nje qendrim disi me te mire,por jo gjithmon qendrimin ideal.

ashtu rastesisht mu kujtua koha e mjergulles se 1997 kur B Fino u nis drejt greqis edhe i erdhi "urdher" te ndalonte ne gjirokaster ku erdhi e takoj Prondi....a nje i derguar i tij.

ne se italia nuk do kishte nje pape qe ti fuste turinjet ne disa ceshtje qe ai i njeh me mire nga dokumentet e dorshkrimet qe ka ne vatikan ,ateher italia do ishte miku yne me ideal.