"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

"Shekujt e erret" dhe shqiptaret mesjetare

Këtu mund të flisni mbi historinë tonë duke sjellë fakte historike për ndriçimin e asaj pjese të historisë mbi të cilen ka rënë harresa e kohës dhe e njerëzve.

Moderators: Arbëri, Strokulli

Post Reply
User avatar
ALBPelasgian
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2113
Joined: Sun Jun 28, 2009 7:57 pm
Gender: Male
Location: Prishtinë (Prima Justiniana)
Contact:

"Shekujt e erret" dhe shqiptaret mesjetare

#1

Post by ALBPelasgian » Sat Nov 24, 2012 10:58 am

Ne menyre te qellimeshme, nje pjese e historianeve perzmadhojne deri ne neveri 'shekujt e erret' te Ballkanit Perendimor, nje periudhe qe fillon prej shek. II e vazhdon gjer ne shek. XI. Eshte e pamohueshme qe burimet jane te rralla fare per kete periudhe, duke qene se vemendja e Bizantit ne kete kohe rrihte gjetke. Derisa sulmet e vazhdueshme te popujve barbare kafshonin nga te gjitha anet terthoret e Bizantit, "prozhektori" i Konstandinopojes qe me i shqetesuar nga keto sulme sesa nga popujt qe kishin kohe qe ishin integruar brenda tij. Pra, heshtja e burime s'perkthehet me mos-ekzistencen e shqiptareve apo qenesine e tyre jashte hapesirave te tyre historike.

Ne vijim po sjell nje hollesi mjaft interesante, per te cilen i detyrohem nje shqiptari ne boten virtuale teksa po trajtonin kete ceshtje. Historiani reputativ francez, George Castellan permend si vijon:
"un évêché d’Arbanon est signalé en 869."
Per me gjere shih:

Image

L’IDÉE DE NATION CHEZ LES
PEUPLES BALKANIQUES
DES ORIGINES
A LA FIN DU XVIIIe SIÈCLE

https://docs.google.com/viewer?a=v&q=ca ... HNWLGhVqfQ
Ne sot po hedhim faren me emrin Bashkim,
Qe neser te korrim frutin me emrin Bashkim!

User avatar
bardus
Star Member
Star Member
Posts: 882
Joined: Mon Jan 30, 2012 3:44 pm
Gender: Male

Re: "Shekujt e erret" dhe shqiptaret mesjetare

#2

Post by bardus » Sat Dec 29, 2012 11:53 am

La storia di Ragusa: scritta nuovamente in tre libriNga mesjeta e erret shqiptare, shfaqet edhe nje person i panjohur Duka i Albaneve, qe ne linkun e meposhtem ku flitet per historine e Raguses,ka pushtuar Bosnjen dhe ka qene mjaft i famshem.
Duka i Albaneve ne kronikat sllave nuk permendet ne asnje vend.Autori Razzi,qe i referohet nje shkrimtari anonim ,le te kuptoje se i perket kohes rreth vitit 1000,por te tjere mendojne se eshte i mevonshem,sidoqofte eshte i paidentifikuar.Ky liber mjaft interesant per historine e Raguses i vendos shqiptaret qe ne legjenden e krijimit te qytetit dhe ne listen e fisnikeve te qytetit figurojne shume te tjere.

Image
Image
Image


http://archive.org/stream/lastoriadirag ... 6/mode/1up

User avatar
bardus
Star Member
Star Member
Posts: 882
Joined: Mon Jan 30, 2012 3:44 pm
Gender: Male

Re: "Shekujt e erret" dhe shqiptaret mesjetare

#3

Post by bardus » Sun Jan 20, 2013 10:20 am

E lidhur me postimin tim te mesiperm,po sjell edhe nje fragment nga,

Documentae historiae Chroaticae periodum antiquam illustrantia


ku ne listen e mbreterve te Kroacise deri ne shekullin e 11-te, i gjashti eshte nje Albanian,a eshte i njejti qe permendet me siper ?

Image

Post Reply

Return to “Historia e Shqiperise”