"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Sa ka qene numri i banoreve te Shqiperise pergjate historise

Këtu mund të flisni mbi historinë tonë duke sjellë fakte historike për ndriçimin e asaj pjese të historisë mbi të cilen ka rënë harresa e kohës dhe e njerëzve.

Moderators: Arbëri, Strokulli

Post Reply
User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4217
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Sa ka qene numri i banoreve te Shqiperise pergjate historise

#1

Post by Zeus10 » Thu Aug 22, 2013 1:53 am

Sipas statistikave te hedhura ne librin:

The Turkish Empire:
In its Relations with Christianity and Civilization, Volume 1
me autor
Richard Robert Madden ne faqen 522, popullata e asaj qe quhej Albani ne vitin 1844, qe nga Veriu ne Jug ishte 3.900.000
pra shume me teper nga cfare na eshte mesuar gjate historise.
Shih bashkengjitjen
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4217
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Sa ka qene numri i banoreve te Shqiperise pergjate histo

#2

Post by Zeus10 » Thu Aug 22, 2013 3:13 pm

1844-----------3.900.000 shqiptare(me minoritetet perkatese) ne trojet e tyre
1944-----------1.500.000 >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
Diferenca------2.400.000
Cfare ka ndodhur me kombin tone? Shfarosje masive? Shkombetarizim? Statistika te rreme ne ditet e sotme? Dhe kjo te mendosh, qe shqiptaret kane pasur familjet me te medha ne te gjithe Evropen.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

arberor
Member
Member
Posts: 48
Joined: Mon Mar 19, 2012 10:10 pm
Gender: Male

Re: Sa ka qene numri i banoreve te Shqiperise pergjate histo

#3

Post by arberor » Thu Aug 22, 2013 6:19 pm

Zeus10 wrote:1844-----------3.900.000 shqiptare(me minoritetet perkatese) ne trojet e tyre
1944-----------1.500.000 >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
Diferenca------2.400.000
Cfare ka ndodhur me kombin tone? Shfarosje masive? Shkombetarizim? Statistika te rreme ne ditet e sotme? Dhe kjo te mendosh, qe shqiptaret kane pasur familjet me te medha ne te gjithe Evropen.
the cause for this is most likely the assimilation of Albanians into greek and slavic culture.

User avatar
bardus
Star Member
Star Member
Posts: 882
Joined: Mon Jan 30, 2012 3:44 pm
Gender: Male

Re: Sa ka qene numri i banoreve te Shqiperise pergjate histo

#4

Post by bardus » Thu Aug 22, 2013 6:42 pm


Gazmend
Senior Member
Senior Member
Posts: 100
Joined: Sun Feb 24, 2013 8:40 pm
Gender: Male

Re: Sa ka qene numri i banoreve te Shqiperise pergjate histo

#5

Post by Gazmend » Thu Aug 22, 2013 8:56 pm

arberor wrote:
Zeus10 wrote:1844-----------3.900.000 shqiptare(me minoritetet perkatese) ne trojet e tyre
1944-----------1.500.000 >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
Diferenca------2.400.000
Cfare ka ndodhur me kombin tone? Shfarosje masive? Shkombetarizim? Statistika te rreme ne ditet e sotme? Dhe kjo te mendosh, qe shqiptaret kane pasur familjet me te medha ne te gjithe Evropen.
the cause for this is most likely the assimilation of Albanians into greek and slavic culture.
Bullshit !

According to western historians over 5 million Balkan muslims were exterminated in the Balkans and alot more were forced to flee to Turkey soon after the weakening and the fall of the Ottoman Empire. Massacres committed on them by the newly founded balkan nations during and after the so called ''wars of liberation'' were on grand scales and the western world kept quiet about it and did not give a shit.
Now how many of these muslims were Albanians only god knows, but since Albanians where the largest of all Balkan muslim groups at the time it could give you a good hint on the possible percentage out of the total number documented.

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4217
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Sa ka qene numri i banoreve te Shqiperise pergjate histo

#6

Post by Zeus10 » Sat Aug 24, 2013 2:29 pm

Tani le te bejme nje krahasim me fqinjet tane , sipas te dhenave zyrtare, per te njejtin vit.

Image


Pra, popullsia e gjithe "Greqise" eshte 930.000 4 here me e vogel se ajo e "Albanise" , per te njejtin vit. Jo me kot, kam sjelle dhe popullsine e arvanitasve qe llogariten si greke, qe sic shihet eshte perqendruar ne qendrat historike, te "Greqise Antike".
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Sa ka qene numri i banoreve te Shqiperise pergjate histo

#7

Post by Mallakastrioti » Sat Aug 24, 2013 8:55 pm

Gazmend wrote:
arberor wrote:
Zeus10 wrote:1844-----------3.900.000 shqiptare(me minoritetet perkatese) ne trojet e tyre
1944-----------1.500.000 >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
Diferenca------2.400.000
Cfare ka ndodhur me kombin tone? Shfarosje masive? Shkombetarizim? Statistika te rreme ne ditet e sotme? Dhe kjo te mendosh, qe shqiptaret kane pasur familjet me te medha ne te gjithe Evropen.
the cause for this is most likely the assimilation of Albanians into greek and slavic culture.
Bullshit !

According to western historians over 5 million Balkan muslims were exterminated in the Balkans and alot more were forced to flee to Turkey soon after the weakening and the fall of the Ottoman Empire. Massacres committed on them by the newly founded balkan nations during and after the so called ''wars of liberation'' were on grand scales and the western world kept quiet about it and did not give a shit.
Now how many of these muslims were Albanians only god knows, but since Albanians where the largest of all Balkan muslim groups at the time it could give you a good hint on the possible percentage out of the total number documented.
Ne radhe te pare modero menyren e komunikimit i nderuar Gazmend.
E dyta, ne se kerkon te kundershtosh postimet e nje anetari ketu (Zeus10 ne kete rast) sill kunder- teorine apo kundertezen ne se kerkon te hedhesh poshte nje teori apo teze (eshte diçka me se normale nje gje e tille dhe nuk kemi arsye ti futemi lojrave te llafollogjise se kote).
Mendoj se nuk eshte nevoja te perdorim gjuhe te huaja si anglishtja, pikerisht sepse parashkruesi, Zeus10, ka perdorur nje gjuhe specifike ne kete rast dhe pikerisht SHQIPEN, prandaj si njohes i rregullave te forumit qe jeni duhet ti keni parasysh keto gjera teje themeltare!
Faleminderit!
Image

Gazmend
Senior Member
Senior Member
Posts: 100
Joined: Sun Feb 24, 2013 8:40 pm
Gender: Male

Re: Sa ka qene numri i banoreve te Shqiperise pergjate histo

#8

Post by Gazmend » Sat Aug 24, 2013 10:11 pm

Faleminderit per verejtjen dhe sygjerimin i nderuar Mallakastrioti !!

Do tu kisha sygjeruar edhe une juve qe te nderroni syzet se mund te jete shkaku tek zmadhimi i dioptrise ?!!!

Komenti im i drejtohet te huajit po ne te njejten gjuhe qe ai perdor dhe nuk kundershton postin e pare te Zeus10 fare e as qe i drejtohet atij.

Si mund ti drejtohem ne gjuhen angleze dikujt qe shkruan shqip ?!!!

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Sa ka qene numri i banoreve te Shqiperise pergjate histo

#9

Post by Mallakastrioti » Sat Aug 24, 2013 10:21 pm

Gazmend wrote:Faleminderit per verejtjen dhe sygjerimin i nderuar Mallakastrioti !!

Do tu kisha sygjeruar edhe une juve qe te nderroni syzet se mund te jete shkaku tek zmadhimi i dioptrise ?!!!

Komenti im i drejtohet te huajit po ne te njejten gjuhe qe ai perdor dhe nuk kundershton postin e pare te Zeus10 fare e as qe i drejtohet atij.

Si mund ti drejtohem ne gjuhen angleze dikujt qe shkruan shqip ?!!!
Une i nderroj syzet, pa problem,por kam disi pershtypje se disa prej jush doni te nderroni forum ne menyrat si po silleni!
Image

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3818
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Sa ka qene numri i banoreve te Shqiperise pergjate histo

#10

Post by Arbëri » Sat Aug 24, 2013 10:30 pm

A me duket qe mungojne edhe disa pjese te territoreve shqiptare ne ate liber , si Kosova dhe serbia jugore , apo jam gabim ?
Du te them qe , nese mungojne , atehere numri i banoreve duhet te jete i dyfishuar ?

-----------------------------------------------------------------------------------------

Ja ku e ke edhe ketu postimin tend , por ka harruar "gazetari" ta nxjerr emrin e autorit dhe titullin e librit :)
http://www.alb-observer.com/kulture/7115/
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

Gazmend
Senior Member
Senior Member
Posts: 100
Joined: Sun Feb 24, 2013 8:40 pm
Gender: Male

Re: Sa ka qene numri i banoreve te Shqiperise pergjate histo

#11

Post by Gazmend » Sat Aug 24, 2013 10:36 pm

Arbëri wrote:
A me duket qe mungojne edhe disa pjese te territoreve shqiptare ne ate liber , si Kosova dhe serbia jugore , apo jam gabim ?
Du te them qe , nese mungojne , atehere numri i banoreve duhet te jete i dyfishuar ?

-----------------------------------------------------------------------------------------

Ja ku e ke edhe ketu postimin tend , por ka harruar "gazetari" ta nxjerr emrin e autorit dhe titullin e librit :)
http://www.alb-observer.com/kulture/7115/
Arberi, ato territore nuk mungojne. Perfshihen ne 'North Albania', dhe ne nga osmanet poashtu njiheshin si 'Arnaut Vilajeti'

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3818
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Sa ka qene numri i banoreve te Shqiperise pergjate histo

#12

Post by Arbëri » Sat Aug 24, 2013 10:38 pm

A-ha , falemnderit .. Mund te kuptohet edhe ashtu , shum me vend .
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

Post Reply

Return to “Historia e Shqiperise”