"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Epiri,Pellazget,Etrusket dhe Shqiptaret-nga Sh.Demraj

Këtu mund të flisni mbi historinë tonë duke sjellë fakte historike për ndriçimin e asaj pjese të historisë mbi të cilen ka rënë harresa e kohës dhe e njerëzve.

Moderators: Arbëri, Strokulli

Post Reply
User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Epiri,Pellazget,Etrusket dhe Shqiptaret-nga Sh.Demraj

#1

Post by Mallakastrioti » Sun Sep 13, 2009 9:17 pm

Nuk di ne se dikush prej jush e ka lexuar....une e lexova dhe rilexova po pashi zotin ma perktheni se nuk po e marr vesh c'thote Demiraj ne kete liber...sulmon majtas e djathtas ke kerkon te hedhe teza te reja si Majani,Nerim Bej Vlora,Aref e te tjere,i duket qesharake qe mozaiku i Mesaplikut nuk qenkerka nje fjale e urte popullore shqip e mbron Zeqot me shoke ne teorine e tyre qesharake se eshte emri i nje çifuti ne Mesaplik(c'te semes kerkoi çifuti ne Kurvelesh ec e merre vesh-pastaj ajo kapelja qe mban ai babaxhani nuk me duket si kapele apo FEZ i çifuteve si dhe ato lloj ushqimesh qe paraqiten ne mozaik disa i ndalon feja hebraike-mahhhh-ndoshta keto gjera shkruhen kafeneve te Tiranes nga Zeqot dhe shoket e tyre)...as nuk permenden autore si Malte-Brunn apo Muller apo Robert Latham?
Image

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4217
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Epiri,Pellazget,Etrusket dhe Shqiptaret-nga Sh.Demraj

#2

Post by Zeus10 » Sun Sep 13, 2009 9:35 pm

Une s'kam marre mundimin ta lexoj, sepse asnje prej gjuhetareve tane nuk ka bere nje shpjegim te kenaqshem te plote qofte dhe te nje fjale te vetme te lashtesise. Psh Sh. Demiraj pas cdo shprehje qe ka tentuar ta zbertheje etimologjikisht perfundon me :

Image
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Epiri,Pellazget,Etrusket dhe Shqiptaret-nga Sh.Demraj

#3

Post by alfeko sukaraku » Tue Sep 15, 2009 7:06 pm

Mallakastrioti wrote:Nuk di ne se dikush prej jush e ka lexuar....une e lexova dhe rilexova po pashi zotin ma perktheni se nuk po e marr vesh c'thote Demiraj ne kete liber...sulmon majtas e djathtas ke kerkon te hedhe teza te reja si Majani,Nerim Bej Vlora,Aref e te tjere,i duket qesharake qe mozaiku i Mesaplikut nuk qenkerka nje fjale e urte popullore shqip e mbron Zeqot me shoke ne teorine e tyre qesharake se eshte emri i nje çifuti ne Mesaplik(c'te semes kerkoi çifuti ne Kurvelesh ec e merre vesh-pastaj ajo kapelja qe mban ai babaxhani nuk me duket si kapele apo FEZ i çifuteve si dhe ato lloj ushqimesh qe paraqiten ne mozaik disa i ndalon feja hebraike-mahhhh-ndoshta keto gjera shkruhen kafeneve te Tiranes nga Zeqot dhe shoket e tyre)...as nuk permenden autore si Malte-Brunn apo Muller apo Robert Latham?
Zequa,ne pergjithsi keto kohet e fundit ,nuk ka mbajtur qendrim te keq ndaj ceshtjes se lashtesis sone.Ai eshte i hapur per prejardhjen tone te lashte,por fatkeqsisht ai nuk ulet te studjoj mbishkrimet pellazge.

Mbesa e Ismail Qemalit-Nermina- ka ndjekur nje rruge te bazuar ne hitorin bashkekohore.Per kohen e saj ,punimi i saj eshte nje perl qe duhet studiuar mire.Personalisht i njohe mjafte mire mbishkrimet qe Nermina boton ne librin e saj..te pakten mbishkrimin e Limnos edhe mbishkrimin eteokretan-te cilat i kam hedhur ne forume.

Mathiu Aref eshte ne rruge te drejt,por me shume gabime qe lidhen me lindjen edhe perhapjen e grekeve.

Malte Brune ,Max Myler e shume te tjere,nuk lejohen te perkthehen ne shqip nga akademiket e tiranes-fatkeqsisht.

Persa i perket Shabes,ai ka filluar ta dredhin keto kohet e fundit.Vetem se eshte shume vone per te ,mjafton nje pendim publike per te shkuaren e tije kundra ceshtjes pellazgo-ylliro-shqiptare
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Epiri,Pellazget,Etrusket dhe Shqiptaret-nga Sh.Demraj

#4

Post by Mallakastrioti » Sat Feb 09, 2013 8:33 am

Edhe ata qe jane konsideruar deri me sot si "baballare te historise", ku ne krye qendron Herodoti, po na dalin "genjeshtar te historise". Sot kemi ne dispozicion teknologji te perparuara te cilat pergenjeshtrojne shume teori marramendese dhe pa nje krye. Diçka interesante eshte edhe studimi i ADN-se se etruskeve dhe origjines se tyre, ku nuk eshte aspak e vertet qe emigruan prej Anatolise (Turqia e sotme)drejt Italise siç ka shkruar Erodoti, por kemi te bejme me nje popullsi autoktone. Ky studim do hapi dritare te reja lidhur shume popujsh te lashtesise dhe do veri ne krize teorite e pabaza indoeuropiane. Studimi i ADN-se prej kerkueseve italian lidhur etruskeve e gjeni ne kete link:
http://www.centrometeoitaliano.it/etrus ... raio-2013/
Image

Post Reply

Return to “Historia e Shqiperise”