"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

arberiaonline kunderpergjigjet!

Këtu mund të flisni mbi historinë tonë duke sjellë fakte historike për ndriçimin e asaj pjese të historisë mbi të cilen ka rënë harresa e kohës dhe e njerëzve.

Moderators: Arbëri, Strokulli

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: arberiaonline kunderpergjigjet!

#46

Post by Mallakastrioti » Sat Sep 26, 2009 8:58 pm

Arta wrote:
Mallakastrioti wrote:Ju kerkoj ndjese per videon qe e hodha disi me vonese,por kam pasur probleme me linjen e internet...nejse.
Dua te pergezoj ne radhe te pare Zeus10 sepse me te vertet eshte material me fakte dhe shkencor.
Ketu pergjigja e arberiaonline:

http://www.youtube.com/watch?v=G6YqR5vI58Q

Te lumshin duart Mallakasterioti, e kishe bere shume bukur. -itsok-
Flm. Arta po nderet i takojne Zeus10...une vetem videon krijova.Megjithate faleminderit.
Image

User avatar
Hymniarber
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1010
Joined: Tue Jun 02, 2009 5:04 am
Gender: Male
Location: Arbëria

Re: arberiaonline kunderpergjigjet!

#47

Post by Hymniarber » Sat Sep 26, 2009 9:23 pm

Mallakastrioti wrote:
Arta wrote:
Mallakastrioti wrote:Ju kerkoj ndjese per videon qe e hodha disi me vonese,por kam pasur probleme me linjen e internet...nejse.
Dua te pergezoj ne radhe te pare Zeus10 sepse me te vertet eshte material me fakte dhe shkencor.
Ketu pergjigja e arberiaonline:

http://www.youtube.com/watch?v=G6YqR5vI58Q

Te lumshin duart Mallakasterioti, e kishe bere shume bukur. -itsok-
Flm. Arta po nderet i takojne Zeus10...une vetem videon krijova.Megjithate faleminderit.
Falemnderit Mallakastrioti per videon shume te bukur qe ke krijuar, por une mendoj se per here te pare, njerez si ne qe nuk i lidh asnje interes tjeter me Shqiperine(ku do te vecoja ata politike), vec atij te dashurise per te, po organizohen ne menyre spontane dhe secili po ben detyren e vet me se miri, ne berjen publike te atyre fakteve historike e gjuhesore qe ju kane "shpetuar" shkollareve tane dhe atyre boterore. Zeri yne nuk eshte shume i fuqishem, por eshte gjithsesi i qarte dhe i drejtuar mire.
Fere libenter homines id quod volunt credunt
Image

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: arberiaonline kunderpergjigjet!

#48

Post by Mallakastrioti » Tue Sep 29, 2009 9:11 pm

Zeus10 wrote:Mallakastioti, kam pergatitur dhe kete:

http://www.arberiaonline.com/viewtopic.php?f=82&t=698

eshte ne shqip, por mund te perkthehet kollaj.

http://www.youtube.com/watch?v=R-i-pt-_5cQ
Image

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: arberiaonline kunderpergjigjet!

#49

Post by alfeko sukaraku » Sun Oct 04, 2009 7:47 pm

-------------------------------------------------------
Last edited by alfeko sukaraku on Mon Oct 05, 2009 5:41 pm, edited 1 time in total.
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
Patush
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1360
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:12 pm
Gender: Male
Location: With my loved ones, where I belong!

Re: arberiaonline kunderpergjigjet!

#50

Post by Patush » Sun Oct 04, 2009 8:08 pm

alfeko sukaraku wrote:mungojn postime nga kjo teme apo me duket mua -hahaha-
Une nuk di gja Alfeko te betohem, per cilat postime e ke fjalen?
Liri-A-Vdekje
Qui tacet consentit
Heshtja eshte Hjeksi!

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: arberiaonline kunderpergjigjet!

#51

Post by alfeko sukaraku » Mon Oct 05, 2009 5:42 pm

Patush wrote:
alfeko sukaraku wrote:mungojn postime nga kjo teme apo me duket mua -hahaha-
Une nuk di gja Alfeko te betohem, per cilat postime e ke fjalen?
sorry man,isha une gabim.
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: arberiaonline kunderpergjigjet!

#52

Post by Arbëri » Sun Dec 20, 2009 7:27 pm

Në shekullin XVI elementi mysliman dominon mbi elementin e krishterë, si p.sh. në Kumanovë - 52:21; Tetovë - 334:133; Ohër - 270:250; Kërçovë - 80:42; Dibër 167:158 etj.
(M. Soklovski, Muslimanizacija vo Makedonija, Istorijsiki çasopis, knjiga XXII, Beograd, 1975, fq.81.)
.

Islamizmi e mbërrin kulminacionin në këto treva në shekullin XVII-XVIII. Megjithatë, për të dëshmuar se në këto troje ka pasur shqiptarë të krishterë, tregon edhe fakti i një “laramanizmi”. Kjo do të thotë se ka pasur shqiptarë që emrin e kanë zëvendësuar me emër mysliman, kurse mbiemrin e kanë e kanë mbajtur si të krishterë, si p. sh.: Mehmet Gjini, Said Najdeni, Asan Perdeni, Qamil Marku, Ahmet Pero, etj.

Kujt i shërbeu Pjetër Bogdani, cili u emërua kryepeshkop i Shkupit në vitin 1677. Në shekullin XVII dhe XVIII shqiptarët vetë ose bashkë me popujt e tjerë luftuan kundër Perandorisë Osmane dhe me krenari thoshin ”Jam shqiptar”, duke mos u fshehur fare pas emërtimeve të tjera (shih: Hobhause J.E.A. Journey through Albania and in Europe, London 1813).[/color]

Humanisti shqiptar Marin Baleti (më 1430) shkruan se Gjon Kastrioti për besnikërinë dhe trimërinë ushtarët i merrte nga Dibra, Tetova, Ohri “kur i binte fortë në qafë Otomanit”(Marin Barleti “Historia e Skënderbeut”, Tiranë 1964, fq. 65)

Një burim tjetër për autoktoninë e shqiptarëve në këto troje është edhe ai nga M. Kostiqit në “Istoriski glasnik” nr. 3-4.1957, fq. 83, ku Leopoldi I më 06.04.1690 në radhë të parë i bëri thirrje popullit shqiptar për luftë kundër pushtuesit osman, pikërisht nga këto troje.

Për fund po e përmend edhe një Relacion nga argjipeshkvi Bardhi të vitit 1641, ku për Shkupin thuhet: “Katolikët e kanë kishën e vet që gjendej pranë shtëpisë së priftit”. Siç shkruan më tej ai në Raport, kjo shtëpi ka qenë pranë kështjellës së qytetit, pasi kishte dalje në rrugën publike, afër tregut ku shiteshin shumë lloje drithërash”. Nga kjo del se kisha duhej të ketë qenë në pjesën e vjetër të Bitpazarit të sotëm (Shih: Gaspër Gjini, Ipeshkia Shkup Prizren nëpër shekuj. Drita, Zagreb, 1982, fq. 159).

Nga këto të dhëna vetvetiu del pyetja se ç’ ndodh me atë popullsi shqiptare të besimit ortodoks që në shekullin e XV e regjistroi administrata osmane, që sigurisht ka qenë edhe para se të vijnë osmanët. Kështu përfundon edhe shkencëtari i njohur maqedonas Aleksandar Stojanovski në punimin e tij “Pogled na ekonomiko-drushtvenite priliki vo Kiçevskata nahija vo II polovina na XV vek” (Glasnikna INI god. II,sv.2.Skopje, 1958 fq.115-158).
http://www.yllpress.com/6027/encikplope ... rezie.html
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

Socio
Star Member
Star Member
Posts: 693
Joined: Thu Sep 03, 2009 12:44 pm
Gender: Male

Re: arberiaonline kunderpergjigjet!

#53

Post by Socio » Sun Dec 20, 2009 9:22 pm

KRISTO FRASHERI - 'E vërteta mbi shqiptarët e Maqedonisë dhe shtrembërimet e Enciklopedisë së Shkupit'

http://www.albaniapress.com/lajme/10456 ... kupit.html
One cannot and must not try to erase the past merely because it does not fit the present

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: arberiaonline kunderpergjigjet!

#54

Post by Arbëri » Thu Nov 04, 2010 10:37 pm

Artikulli i vjeter te Nat. Geographic ne prag te Lufterave Ballkanike.
Artikulli, midis te tjerash, pershkruan edhe gjendjen e Shqiptareve

Image
Image
Image
Gjithe muslimanet (pervec Shqiptareve) mund te konsiderohen si Turq!

Image

"Shqiptaret, pasardhesit e Ilireve, banojne pjesen perendimore te Maqedonise", cka vjen ne kundershtim me tezen sllave se gjoja "Shqiptaret kane fitur statusin e shumices ne Fyrom-in perendimor vetem pas Luftes II Boterore" .

Image

Ortodoksit shqiptare

Image

Turqia i ka mbajtur ata (Shqiptaret) qellimisht ne nje gjendje barbarizmi dhe paditurie ne menyre qe t'i perdore per reprezalje kundra fqinjeve!

Image
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

land
Poster Grande Member
Poster Grande Member
Posts: 257
Joined: Wed Sep 30, 2009 4:30 pm
Gender: Male

Re: arberiaonline kunderpergjigjet!

#55

Post by land » Tue Mar 15, 2011 7:54 pm

Albanians, Macedonia’s autochthonous population


A review of 19th century ethnological maps, such The Ethnological Map by von Hahn and Zach (1861),Ethnographische Ubersiicht des Europaischen Orients by H. Kiepert (1876), Ethnographische Karte der Europaischen Turkei by Cark Sax(1877), and Ethnological

Map of Turkey in Europe bt E.G. Ravenstein(1880) indicate that the Albanian inhabited areas have extended easterly to a line runnling approximately from Kostur/Manastir northward to Velezh and Nish. On the basis of these maps, Albanian inhabited areas encompass approximately 50% of the space of today’s Macedonia, and include the more densely populated districts of today’s Macedonia.

The ethnic hisory of Macedonia underlies a long history of its people that had lived through the duration of various empires, which in turn affected the inhabitants of the area in various ways. One affect, which has not been adequately treated, but some seem ready to assume is that during this period there was a complete replacement of area’s original ethnic population with Slavic tribes, today represented by the Macedonians. The problem is that this opinion is not supported by historical sources. Simplistic opinions about this complex history are just not appropriate, but in Macedonia they frequently emerge, as strategy to affirm Macedonian pre-eminence and challenge its Albanian population. This opinion sees Albanian presence in Macedonia as a threat and looks for ways to justify anti-Albanian policies.

The problem starts with how to counter the Albanian claim that they (the Albanians) are the descendents of the people that inhabited the area prior to the coming of Slavs. Most recently this voice emerged clearly in the references to the Albanians contained in the recently published Macedonian Encyclopedia, which contradicted the view of an early Albanian presence in Macedonia and retorted to the view that the Albanian element in today’s Macedonia was a product of “silent settllements”, meaning that the Albanians had come from the mountains and had grabbed Macedonian properties, in other words, holding the view that Macedonian Slavs are the original population of Macedonia.

This explanation would lead them right to the core of their objective, to treat the Albanians as non-equals for the fact that they are the more recent comers, just like current emigrants, and should be treated as such, never equal to the native population, which in their opinion is the Macedonian nation. This primitive and megalomaniac attitude is primitive and totally detached of modern values. What is worst, it is based on a false premise. As we shall see, if one was to play the game, who is first, who is second, on the bases of historical sources it would be clear that the Macedonians would be considered the newcomers in this area.

The ethnogenesis of today’s Macedonians begins with the emergence of the Slavic settlements in the area. There is no basis to assume that the area was not populated or that the original inhabitants left the area after Slavs came. To the contrary, there is plentiful evidence in support of the view that the real “original” population survived the Slavic onslaught and continued to inhabit the area.

But some don’t seem to be interested in history, they go as far as to identify today’s Macedonia with the Macedonia of antiquity! How this view reconciles locational and ethnical differences is mysterious. But let us not go too far back. During the VI Century, at the time of Slavic invasions, geographical designations, Dardania and Macedonia (2nd ) consisting of Epirus Nova et pars Macedonia Salutaris) were still in use and distinctions remained. The secretary of Emperor Justinian, Marcelin Komesi does not place Shkup in the Macedonias but in Dardania. Shkup was Dradania’s main center and Stobin was Macedonia’s (2nd). Up to WWI, Northern parts of today’s, Macedonia, that is the Albanian inhabited areas, were never included with areas designated as Macedonia.

Here is what well known Yugoslav historians have noted about the survaval of the pre-Slavic population of the area. My focus will be on the territories that are populated by the Albanians today.

Fannula Papazoglu has indicated that Dardania was “one of the Balkan regions less Romanized” and that “its population seems to have preserved better its individuality and its consciousness from antiquity…and the possibilty that the Dardanians were able to escape romanization, and to have survived, can not be excluded.” (Iliri I Albanci, Belgrade, 1988, p. 19)

Henrik Baric indicated that the Albanians inhabited Dardania and Peonia before Slavs settled in these areas. In the absence of historical sources to support of a contrary view, the Albanian presence at the end of Antiquity and the beginning of Medieval period is proven not only by individuals bearing Illyrian names appearing in tombstone inscriptions, but also the old toponomy of the area, such as Shkup (Scupi), Nish (Naiscus), Shtip (Astibos), Oher (Lychnid), etc., which are not explained on the basis of Slavic phonological rules, but on the basis of Albanian language. (H. Baric, Hyrje ne historine e gjuhes shqipe, Prishtine, 1955, f. 49-50).

Historical sources mention no Slavic settlements in northern or western sections of today’s Macedonia. L. Niederle indicated that Slavic settled areas were confined before the time of Serbian occupation in XII-XIII. According to him, the western border of Slavic settlements extended to the area between Manastir, Prilep and Velez. (L. Niederle,… , p.106)

Information directly relating to the this area is related to the formation of Archbishopric of Bulgaria in 1020, after the collapse of the Bulgarian Empire in 1018. This Archbishopric included under its jurisdiction Dardania an Albania. Emperor Vasil II in mentioning this event listed 31 Bishoprics under its auspices. Of the Bishoprics mentioned, only a small number appear to have Slavic toponyms, a fact that supports the view that Slavs had an insignicant presence in Dardania and today’s western Macedonia at that time.

The existence in 1020 of only two Bishoprics in the wide territory of Dardania, one in the north and the other south of Shar Mountains, shows that the number of people following the Byzantine Eastern Rite was very small. It is clear that the majority of the population held to their traditional Western Rite and was not Slavic. At the same time, it would be logical to assume that at least some of the parishioners, following their tradition of practicing Eastern Rites, must have been Albanian.

It is interesting to note that a legend attributed to the time of Tsar Samuel (1000-1018), Albanians are classified, not as Orthodox, but as half believers. [From: Radoslav Grujic: Legenda iz vremena Cara Samuila o poreklu naroda. in: Glasnik skopskog naucnog drustva, Skopje, 13 (1934), p. 198 200. Translated from the Old Church Slavonic by Robert Elsie. First published in R. Elsie: Early Albania, a Reader of Historical Texts, 11th - 17th Centuries, Wiesbaden 2003, p. 3.]

This is basically in line with sources that indicate that in the XI century there was a revival of catholic bishoprics (under the auspicecis of the Archbishopric of Tivari) in northern Albania, Dardania and northern Macedonia. In 1203, a some Albanian priests, in a letter sent to Pope Inocent III asked forgiveness for the previous affiliation with the Church of Oher (Ohrid). The signatories of the letter included Manni, bishop of Huiland Church of Shkup(Scupia), Albani, bishop of Prizren, Kiriku, bishop of Nish (Niso), Klementi bishop of Vidin (Bydinesis). (Izvori za Bllgaskata istorija. Fontes Latini, vol. 3, sacXI-XIII, Sofie, f. 337)

With the occupation of Dardania in 1214 by the Serbs, and creation of the independent Serbian Church in 1220, Catholoc Albanians ceased to be mentioned in historical sources, most likely due to the Serbian effort to absorb the Catholics. And when eventually Albanians were mentioned, it was meant Catholic Albanians, that is the Albanians out of control of the Serban Church.

Thus, when King Stefan Urosh II talks about fees that should be paid for entry to the annual November 8th held at St. George Monastery fair near Shkup and mentions Albanians, he meant Albanians of Catholic faith. In a 1300 Chrisobull he sates, “anyone that comes to the fair, be it Greek or Bulgarian, or Serb, Latin, Albanian Vlah, should pay required charges, same as in Tetovo and Gracanica and in all other Churches.”

In this context should also be understood Car Dushan’s Chrisobull given between 1337-48 which endowed St. Maria Manastir in Tetovo, a set of villages in the Plain of Pologue and Janer Dol Mountains. In connection with this gift, the Car forbids entry in the forest for all officials (of his Kingdom), including the grass tax collectors, as well as Albanians and Vllahs.

It is logical to assume that the Albanian element was not limited to the Catholics and the population out of reach of the church; there were also Albanian Orthodox co-religionists, some of who most likely were undergoing various stages of assimilation into Bulgarian or Serbian populations, and who were seen as non-Albanian (non- Catholics) and part of the dominant culture. A system that has religion as its main motivating force, will not make ethnic distinctions with its faithful, especially when it comes to the Albanians who had no organized political/religious systems.

Albanian researcher Sami Pulaha has found indications of ongoing assimilation of Albanians in the earliest Turkish Defters relating to the population of the area. Pulaha noted that many individuals identified as Slavs have names or surnames with roots belonging to Albanian onomastics –names such as Pal, Gjin, Gjon or surnames Lekic (from Leke, Palic (from Pal), Gjinovski (from Gjin), etc.

The Ottoman invasion put an end to organized states which included Albanian populations, thus loosening Albanians from their control. The Albanians in fringe area were characterized by a diluted identity and a lack of common institutions that would hold people together, and thus highly susceptible to the cultural effects of the new occupiers. Centuries that followed saw many Albanians convert to Islam.

Historical sources from 1204 indicate that Shkup and Diber were seats of Catholic bishoprics, and later sources indicate that Shkup/Skpoje Bishopric existed on a continous basis. This would indicate that there must have been Catholics….. and with all probability the majority, just as today, were Albanian. It is estimated that today only 10,000 of Shkup’s residents count themselves as Catholic.

Albanians of Orthodox faith were more susceptible to assimilation. Much information of this community has faded into the past, but traces of it remain in memory. There is a region in western Macedonia called Reka, inhabited today by a religiously mixed Orthodoc Muslem population. Its people convey similarity in customs and dress to the Albanians. A good part of the Orthodox population had Albanian language as their mother tongue.

In this area is also situated St. Jovan Biguri Monastery and legend has it was built in 1020 by Ohri/Ohrid Archbishop Gjon Dibrani/Ivan I Debranin over the foundation of a much older church. In 16th century it was destroyed by the Turks, and in 1743 it was restored.

Albanians maintain that the Monastery was built by Albanians and it served its local local population. It was under the hands of Albanians up to time of Serbian occupation in 1912. During early 1940’s the Monastery again reverted to local control and was part of Orthodox Authocephalous Church of Albania. The old Monastery complex, which contained the archives, was burned in 2009, some Albanian scholars in Macedonia suspect that the fire was intentional and was intended to erase Monastery’s past Albanian links).

An Albanian researcher, Ilmi Veliu, had access to the archive for research on the theme of “Religious tolerance in Macedonia and Balkans during XV-XVII”. He has stated that he researched the Shen Biguri archives, where in addition to a large number of documents, books, masses in Albanian language, I also found documents which unquestionably prove that the Albanians are the older people, and they were the first…to accept Christianity, and Slavs took this religion from them…”

Dr. M. Panov stated that the native inhabitants before the coming of Slaves to the Balkans were Illyrian…of which a part was exterminated, another resettled, and another assimilated”. This observation seems to pertain less to the northern and western parts of today’s Macedonia, for to a large extent, the original population survived the Slavic domination.

While successive Orthodox empires were ongoing, the Albanians in these territories were subservient to the respective authorities who, on the basis of medieval practice, had no reason to recognize them as a different entity or group of people. Sources mention no separate Albanian people or for that matter, Catholic Albanians. Albanians were mentioned only as peasants, shepherds, mercenaries, hirelings, serfs and traders.

This subdued is an ideal condition to weaken their cultural fiber and more readily submit to assimilation. One can only imagine the challenges that Albanians had to face, the cultural pressures they had to endure. This pressure varied over time and it was very acute during the last 100 years, for there was a concentrated effort by Albania’s neighbors to fully assimilate them. Because of their strong tribal culture, religion was never a strong element in the consciousness of the Albanians, an important factor that countered other factors that necessitated adaption of dominant cultures.

The extent of assimilation from Albanian to Bulgarian/Serbian/Macedonian is hard to determine. But the recent case of Reka region, mentioned above, does lend support to the view that within borders of today’s Macedonia there was an Orthodox Albanian element that did eventually assimilate. One can’t assume that this was an isolated or the only case of assimilation, for a too long a historical period was involved.

Conversion of the Albanians to Islam was more massive a phenomenon, it was an effort by the Albanians to reaffirm themselves in the new reality which the new invaders from the east brought forth.

The conversion to Islam was to the more religious conscious neighboring people, not only a loss of the flock, but also an Albanian intrusion into the domain that they had controlled. And this is exactly how some of neighbors see the Albanians today, not as a people that have changed to a different religion, but people with a different religion, who must have come from somewhere and intruded into their domain, susceptibly from the next door Albanian mountains. But this mindset must have had an older origin. Today it is the Albanians who had converted to Islam, in the past it was the Catholic Albanians who maintained their traditional ties wyh Rome. This is context that Michael Attaleiates should be understood when he writes that ”unfortunately, the people who had once been our allies and who possessed the same rights as citizens and the same religion, i.e. the Albanians and the Latins, who live in the Italian regions of our Empire beyond Western Rome, quite suddenly became enemies when Michael Dokenianos insanely directed his command against their leaders…” In other words, the people who were relied as of their own, were looking westward and conspiring against them. (Extracts from: Michaelis Attaliotae: Historia(1034-1079), Bonn 1853, p. 8, 18, 297. Translated by Robert Elsie.)

Although Albanians went through changes in religious elegance, due to the needs of the day, their ethnic culture remained the same, that is different from that of their neighbors’. While Serb, Macedonia and for that matter Greek ethnicities were molded by modern religions(in this case Orthodoxy), Albanians inherited their cultural tradition from an ancient past, a tradition which had developed outside of modern religions. It is this contradiction that has fueled continuous tension between the Albanians and the dominating empires, and more recently the respective national states within which Albanian populations find themselves.

(This essay has utilized source material found in Kristo Frasheri’s articles in Gazeta Shqip, December 9, 11 & 14, 2009)
"They are Nietzsche's over-men, these primitive Albanians — something between kings and tigers."
- Henry Noel Brailsford

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: arberiaonline kunderpergjigjet!

#56

Post by Arbëri » Fri Feb 15, 2013 4:34 pm

Progon Zguri nga viti 1295 ne OHER dhe rrethine ka qene nje Heterijarh qe edhe sllavet shkruanin per nacionaitetin e tij si Shqiptare , dhe sipas ketyre dokumenteve mundemi lirisht te themi qe Kishat ne (ne kete rast) Oher dhe rrethine jane Shqiptare ..

Disa fakte nga historianet Sllave :

Enciklopedia popullore Srbe-Kroate-Sllovene :

Image

..dhe tjera fakte nga univerzitet sllave :

Image

Image

Image
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: arberiaonline kunderpergjigjet!

#57

Post by Mallakastrioti » Mon Feb 18, 2013 10:49 am

Me beri pershtypje nje interviste dhene prej shkrimtarit te shquar shqiptar, z. Ismail Kadare, dhene revistes franceze ‘La Revue’, në numrin e shkurtit 2013 ku nder te tjerat citoj si me poshte:

"

Kadare e vlerësoi kështu republikën e Shqipërisë dhe ëndrrën për integrim në BE.

“Le të themi: një republikë e ngatërruar dhe e korruptuar, që ëndërron Europën, por që, për fat të keq, komuniteti europian nuk ka pikën e dëshirës për ta pritur krahë hapur”.

I pyetur “Si mund të jesh shqiptar?”, shkrimtari rrëfen se “Sa për këtë, edhe unë vras mendjen! E dini se çfarë shkruante në shekullin II një autor latin, në Nuits attiques: “Në fund të botës, ndodhet një vend i quajtur Shqipëri, ku lindin burra të cilëve u zbardhen flokët që fëmijë dhe që shohin më mirë natën se ditën…”

‘Nuk është shumë e gëzueshme…’shton më tej autori.

"Cfarë t’i bësh fatit, atje u linda!"-përgjigjet shkrimtari. (Burimi gazeta Balkanweb)

"

Vendosa te kerkoj kete autor latin si dhe vepren e tij, i cili ka permendur nje vend ne fund te botes quajtur "Albania". Sigurisht qe shkrimtari yne, Z. Kadare nuk genjen ne kete thenie te tij. Sigurisht qe ekziston kjo veper dhe qe mban titullin "Noctes Atticae" me autor Aulu-Gelle dhe i perket shekullit te II pas Krishtit, por fakti qe me habit eshte si i ka shpetuar nje gje teje themeltare shkrimtarit Kadare, qe ketu autori Aulu-Gelle shkruan per Albania e Kaukazit dhe jo per Albania e Ballkanit, apo thene me thjesht jo per ate Albania, prej se ciles shkrimtari qenka penduar dhe mallkoka fatin ku lindi.
Nuk ka rendesi Z. Kadare, ne se fati ju lindi ne Shqiperi dhe shprehni keqardhje per fatin tuaj, por mos keqperdorni autore te lashte per dizinformime historike!

Image
---------------------------

Artikulli origjinal ne gazeten "La Revue"

Image
Image

erix77
Star Member
Star Member
Posts: 543
Joined: Sat Aug 14, 2010 8:23 am
Gender: Male
Location: Tirana

Re: arberiaonline kunderpergjigjet!

#58

Post by erix77 » Tue Feb 19, 2013 5:18 pm

Ne fund te Botes??!?!?!!!!!!!!!

Po ju pse cuditeni me ismailin?

ai e ka thene vete qe Gjirokastra ka plot te cmendur nje prej te cileve eshte edhe ai vete.
Dhe e bëmë me besa besën ja të rrojmë ja të vdesëm!

Ishte thënë prej Zotit që të nderohen armët e Shqipërisë!

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: arberiaonline kunderpergjigjet!

#59

Post by Arbëri » Thu Feb 21, 2013 11:08 pm

Andrea Gropa ,nga viti 1365
Andrea Gropa ishte një zotëri i qarkut (Zhupan) te Ohrit. Ai vie nga familja fisnike shqiptare Gropa.
Në kishën e Shën Klementit të Ohrit shkruan emri i Andrea Gropes ...

Andrea Gropa was a county lord of Ohrid, He hailed from the Albanian noble family Gropa.

Image
The "Holy Mother of God"-church, which Gropa was one of the ktetors.

Image

Image Image
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: arberiaonline kunderpergjigjet!

#60

Post by Arbëri » Tue Mar 05, 2013 9:52 pm

Qyteti ne Maqedoni -"KRATOVO" dikur ishte i banuar vetem nga shqiptaret qe sot nuk jeton asnje Shqiptar ne ate qytet !
ALBANIANS IN THE EASTERN BALKANS
Autor;Bojan Gozelev
Shkruar ne Bullgari ne vitin 2004
Dokumentin mund ta lexoni ne faqen poshte, pa perkthim dhe eshte ne gjuhen Bullgare :Kratova
Image
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

Post Reply

Return to “Historia e Shqiperise”