"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Zvicër - Shqipëri

Flisni për futbollin shqiptar, talentet, ndani me bashkëatdhetarët gëzimin e fitores së skuadrave tona të zemrës.

Moderator: Tan-Tirana

User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Zvicër - Shqipëri

#1

Post by Adriana » Mon Sep 10, 2012 3:14 pm

Trajneri i Shqipërisë De Biasi: Dua të arrij të pamundurën

Të martën zhvillohet në Lucernë ndeshja Zvicër - Shqipëri për eliminatoret e Kampionatit Botëror të Fubollit Brazil 2014. Në radhët e kombëtares zvicerane luajnë 5 lojtarë me prejardhje shqiptare.
Nga sportdashësit shqiptarë po pritet me padurim përballja midis Zvicrës dhe Shqipërisë të martën në Lucernë. Ndeshja është e vlefshme për eliminatoret e Kampionatit Botëror Brazil 2014. Dy ekipet vijnë në këtë ndeshje të dytë për to në grupin E pas fitoresh: Zvicra 0:2 jashtë kundër Sllovenisë dhe Shqipëria në Stadiumin Qemal Stafa 3:1 ndaj Qipros. E veçanta e këtij takimi është se në radhët e kombëtares zvicerane luajnë pesë futbollistë me rrënjë shqiptare. Atmosfera në prag të takimit ka prodhuar madje në të dy krahët edhe akuza lënduese të llojit "tradhëti ndaj atdheut" (si në hapësirën shqiptare ashtu edhe në Zvicër).
E ndërsa Shqipëria ka hyrë mirë në këto eliminatore, trajneri i saj italian Gianni De Biasi shprehet se edhe arritja e vendit të katërt në grup është një rezultat i mirë. Në një intervistë për të përditshmen zvicerane Neue Zürcher Zeitung ai i sheh favoritët për zënien e vendit të parë në grup në këtë renditje: Zvicër, Slloveni, Norvegji. Me gjithë fitoren ndaj Qipros të premten e kaluar, loja e Shqipërisë zbuloi edhe mangësi të shumta. Në futbollin shqiptar trajneri i ri i kombëtares konstaton mangësi në infrastrukturë, organizim, disiplinë (taktike) dhe know how. De Biasi synon të ruajë natyrën luftarake të futbollistëve shqiptarë duke i displinuar ata në të njëjtën kohë. Me biografinë dhe përvojën time nga kategoria e parë italiane më jepet vlerësimi i nevojshëm në Shqipëri, është shprehur më tej De Biasi.


Aktualisht Shqipëria nuk ka futbollistë të spikatur

Në lidhje me vendimin e futbollistëve të emigruar shqiptarë për të luajtur për kombëtaret e vendeve të huaja De Biasi ka thënë: Ne kemi shumë futbollistë të mirë, që luajnë për federata të tjera. Është gjynah, por më duhet ta pranoj." Faktin që talente të jashtëzakonshme vijnë shpesh nga rajone të varfëra trajneri e lidh me rrethanën që i vetmi kalim kohe që kushton pak dhe me të cilin mund të argëtohen 22 fëmijë është topi. Sipas tij, aktualisht shqipëria nuk ka futbollistë të spikatur, por shumë futbollistë të mirë.

1/3 e stadiumit të Lucernës mund të jetë 'në dorë shqiptare'

Interesimi i tifozëve shqiptarë për takimin në Zvicër është i jashtëzakonshëm. Edhe trajneri De Biasi llogarit me një prani të madhe të përkrahësve të Shqipërisë në Lucernë, siç thotë, deri në një të tretën e stadiumit dhe me zhurmë edhe më të madhe nga ana e tyre. Dy lojtarë të kombëtares zvicerane, Xhemaili dhe Inler, De Biasi i njeh mjaft mirë nga Seria A. Të parin e tërhoqi në Torino nga Boltoni dhe kapitenin e Zvicrës Inler e njeh nga koha e tij në Udine. Në radhët e kombëtares zvicerane luajnë 5 lojtarë me prejardhje shqiptare (tre nga Kosova: Valon Behrami, Xhardan Shaqiri, Granit Xhaka; dhe dy nga Maqedonia: Blerim Xhemaili, Admir Mehmedi). Pjesa dërrmuese e lojtarëve të kombëtares zvicerane kanë origjinë migrimi. Në grupin E marrin pjesë: Shqipëria, Zvicra, Norvegjia, Sllovenia, Islanda.
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Zvicër - Shqipëri

#2

Post by Adriana » Mon Sep 10, 2012 3:25 pm

10 mijë shqiptarë, Lucerna ngjyroset kuqezi

Policia lokale e cilëson si situatë me rrezikshmëri të lartë, për shkak të fluksit të madh të tifozëve
Stadiumi i Lucernës, me kapacitet 16 800 vende, duke shumë i vogël përballë interesimit të stërmadh për ndeshjen midis Zvicrës dhe Shqipërisë.Ndeshja e dytë e Grupit E të kualifikueseve të Botërorit Brazil 2014 luhet nesër në mbrëmje, në orën 20:30.
Ai që bie në sy është interesimi i jashtëzakonshëm për ta parë nga afër këtë sfidë. Lufta për një biletë pothuajse ka mbaruar, meqë sipas organizatorëve biletat tashmë janë shitur në kohë rekord. Grupimi më i madh i tifozëve të kombëtares Shqiptare, Tifozët Kuqezi nuk do të mungojnë as kësaj radhe në stadiumin e Lucernës.
Numri i madh i shqiptarëve që pritet ta ndjekin këtë ndeshje nga shkallët e stadiumit do të jetë aq i madh sa vështirë se do duket ndeshje në transfertë për Shqipërinë! Artim Elmazi, njëri nga përfaqësuesit e Tifozëve Kuq e Zi, ka thënë për asport.info se përgatitjet janë në përfundim e sipër, pavarësisht shumë problemeve që ata kanë hasur te drejtues të federatës dhe me policinë zvicerane.
Përveç tifozëve që vijnë nga Evropa, një pjesë e konsiderueshme pritet të vijnë edhe nga trevat shqipfolëse ka thënë Elmazi. Ai më tej shtoi se gjatë negociatave që kanë pasur me Federatën Zvicerane të Futbollit dhe me policinë e qytetit janë informuar se këta të fundit presin dyndje shqiptarësh më 11 shtator.
Gjatë takimit me policinë e qytetit dhe me Federatën Zvicerane na kanë thënë se kjo ndeshje është më rrezikshmëri të lartë, pasi ata presin që të jenë rreth 10.000 shqiptarë në Swissporarena. Ai ka njoftuar se nga i gjithë kapaciteti i stadiumit, 500 vende nuk kanë qenë në shitje. Ne, si Tifozët Kuq e Zi kemi pasur në dispozicion 1200 bileta, të cilat janë shitur në kohë rekord, por kërkesa ka qenë shumëfish më e madhe.
Elmazi nuk lë pa përmendur edhe një fakt që flet për injorimin e federatës zviceranë karshi tifozëve shqiptarë. Për sa i përket organizimit të ndeshjes, Federata Zvicerane nuk na ndihmoi fare, madje as nuk na pajisi me ID për hyrje në stadium dhe as nuk na dha kurrfarë privilegji,siç japin zakonisht federatat për përfaqësuesit e tifozerive, dhe pavarësisht kësaj në rast të ndonjë incidenti ata do na quajnë përgjegjës.
Përveç përkrahjes së kombëtares në ndeshje me Zvicrën, Elmazi ka thënë në fund se ata si grup kanë organizuar edhe shënimin e 8-vjetorit të themelimit të Tifozëve Kuqezi.
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Zvicër - Shqipëri

#3

Post by Adriana » Mon Sep 10, 2012 3:27 pm

Fanellat e tifozëve,sfidë dhe homazhNdjekësit e kombëtares sfidojnë armiqtë, por edhe nderojnë ata që zgjodhën me zemër
Tifozët shqiptarë në stadiumin e Lucernës do të vishen me një fanellë të posaçme për ndeshjen kundër Zvicrës. Më tepër se kundër skuadrës vendase, kjo shihet si një sfidë patriotike kundrejt pesë lojtarëve shqiptarë që përfaqësojnë Zvicrën. Është e qartë e drejta e gjithsecilit për të zgjedhur, megjithatë tifozët nuk mund të rrinë pa u kujtuar prejardhjen. Gjë që, nga ana tjetër, është edhe një homazh i madh për ata lojtarë që kanë pasur mundësi të tjera zgjedhjeje, me më tepër shanse suksesi sportiv, por nuk kanë ngurruar për të dëgjuar vetëm zërin e zemrës, duke veshur ngjyrat e Shqipërisë.C'fare mendoni per kete?
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Zvicër - Shqipëri

#4

Post by Arbëri » Mon Sep 10, 2012 3:29 pm

Kjo është fanella e përgatitur nga tifozët kuqezi për ndeshjen kundër Zvicrës nesër në Lucernë. Fanella ka si adresë pikërisht pesë futbollistët kosovarë që kanë zgjedhur të luajnë me Zvicrën.

Image
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Zvicër - Shqipëri

#5

Post by Adriana » Mon Sep 10, 2012 3:30 pm

Po per kete?...

Facebook
Mavraj sfidon
Harrojeni fitoren. Ndoshta edhe do te vdesim në fushë, por nuk do ju lejojmë të fitoni. Kjo është sfida që i përcjell kundërshtarit mbrojtësi i Shqipërisë, Mërgim Mavraj, nga faqja e tij në Facebook.buron nga:lajme.shqiperia.com
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Zvicër - Shqipëri

#6

Post by Adriana » Mon Sep 10, 2012 4:03 pm

A duhet te kemi kaq urrejtje? Kur nuk jane thirrur asnjehere nga FDSH-ja per ne ekip te kombetares tone? Nuk e di, do me pelqente qe te luanin per nderkombetaren tone, po ja qe edhe ne nuk i kemi kerkuar, perkundrazi mbase i kemi larguar vet...

( thjeshte mendimin tim po jap, mbase dikush qe njeh me mire rrethanat mund te na sqaroj dicka me teper mbi kete qeshtje )
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Zvicër - Shqipëri

#7

Post by Arbëri » Mon Sep 10, 2012 4:04 pm

Behrami: Shqiptarët do më shajnë 90 minuta, tradhtar

Image

Valon Behrami, Granit Xhaka, Admir Mehmedi e Xherdan Shaqiri, janë në qendër të shtypit zvicerian këto ditë. Përballja me Shqipërinë ditën e nesërme është e veçantë për koloninë e kosovarëve që veshin fanelën e përfaqësueses helvete, pasi ata do të jenë përballë skuadrës që përfaqëson kombin e tyre. Valon Behrami është ai që i druhet më shumë kësaj sfide, duke qenë se mesfushori është kërkuar me ngulm nga Shqipëria në vitin 2004, por zgjodhi të luante me Zvicrën. "E di që shqiptarët do më provokojnë gjithë kohës, pasi kështu më ka ndodhur edhe te Lacio, - shprehet futbollisti që luan në Serinë A me Napolin. - Jam i sigurt se ata do më thërrasin gjatë gjithë kohës tradhtar, por unë do të jap gjithçka që Zvicra të fitojë", shtoi ai. Valon Behrami është nga ata futbollistë që kanë dalë në "merkaton" e madhe të futbollit shumë shpejt. Në vitin 2004, Hans Peter Brigel e kërkoi disa herë për ta bërë pjesë të kombëtares, por edhe pse u zhvilluan disa takime dhe lojtari premtoi që do të zgjidhte Shqipërinë, në fund preferoi Zvicrën. Pas 8 vitesh dhe një zgjedhjeje që la të prekur shumë tifozë, Behrami thotë se ndjehet sërish kuqezi. "Nuk do ta harroj kurrë se nga vij. Unë kam bërë tatuazh shqiponjën, simbolin e Shqipërisë, që ma kujton gjithmonë, - shprehet më tej ai. - Mesazhi im është i thjeshtë: duhet ta përgatitim këtë ndeshje si gjithë të tjerat", shton futbollisti me origjinë kosovare.
Tifozët
Në Lucernë, fakti se mund të jenë më shumë tifozë shqiptarë se zvicerianë në stadium, është kthyer në një shqetësim të vërtetë. Sipas shtypit vendas, nga 12 mijë bileta që janë nxjerrë në shitje, një pjesë e madhe e tyre kanë rënë në duart e shqiptarëve. "Zakonisht ato blihen nga njerëzit që bëjnë tifozllëk për Zvicrën, por bën përjashtim rasti kur ne luajmë kundër Shqipërisë", tha një zyrtar i Federatës Zviceriane të Futbollit. I çuditshëm është fakti se në Lucernë luajnë edhe futbollistë shqiptarë, siç është Jahmir Hyka. "Ne do të luajmë në shtëpi", ka thënë fantazisti kuqezi për mediat zviceriane. Po ashtu, në Zvicër luan edhe Armando Sadiku, ndërkohë që mesfushori Burim Kukeli është i martuar me një zviceriane. "Lojtarët që kanë zgjedhur Zvicrën shihen nga të gjithë në Shqipëri si tradhtarë, ndërsa misioni i kombëtares shqiptare do të jetë ai që t'i bindin Shaqirin and co. se kanë bërë zgjedhjen e gabuar", shkruan gazeta "Le Matin". Lidhjet e futbollistëve shqiptarë me Zvicrën shkojnë edhe më tej, pasi edhe kapiteni Lorik Cana e ka nisur aventurën e tij në Evropë pikërisht nga Lozana, ku qëndroi për 3 vjet përpara se të firmoste me Paris Sent Zhermen. Ndërkohë, vetëm një vit më parë, ish-trajneri i kombëtares Josip Kuzhe zhvilloi një "zbor" 3 ditor në Zvicër, ku grumbulloi një pjesë të madhe të futbollistëve me origjinë kosovare që luajnë në këtë vend dhe që ende nuk kanë zgjedhur një përfaqësuese.
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Zvicër - Shqipëri

#8

Post by Arbëri » Mon Sep 10, 2012 4:12 pm

Duhet te jemi krenar per ata lojtare qe luajne edhe krenohet qe jane shqiptar jashte Shqiperise , por ne kete rast , natyrishte qe nuk duheshin te merrnin pjese kunder Shqiperise , se paku do e kishin bere sikur disa shtete ne raste te tilla "qe gjoja ishte i semure" , ndryshe , me vjen keq por ate qe e thote Behrami me larte per vet vehten eshte e drejte .
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Hymniarber
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1015
Joined: Tue Jun 02, 2009 5:04 am
Gender: Male
Location: Arbëria

Re: Zvicër - Shqipëri

#9

Post by Hymniarber » Mon Sep 10, 2012 4:35 pm

Image
Kjo është fanella e përgatitur nga tifozët kuqezi për ndeshjen kundër Zvicrës nesër në Lucernë. Kjo fanellë do të jetë një “shigjetim” për pesë futbollistët kosovarë që kanë zgjedhur të luajnë me Zvicrën. Valon Behrami, Granit Xhaka, Admir Mehmedi e Xherdan Shaqiri, janë në qendër të shtypit zvicerian këto ditë. Përballja me Shqipërinë ditën e nesërme është e veçantë për koloninë e kosovarëve që veshin fanelën e përfaqësueses helvete, pasi ata do të jenë përballë skuadrës që përfaqëson kombin e tyre. Në tekst të bluzës, tifozat u kujtojnë futbollistëve që të mos harrojnsë faktin se janë shqiptarë.
Fere libenter homines id quod volunt credunt
Image

User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Zvicër - Shqipëri

#10

Post by Adriana » Tue Sep 11, 2012 11:15 am

REFUZON FEDERATEN ZVICERIANE, DENOHET SHQIPETARI !


Ne e njohim shume me mire se ju Federaten dhe shtetin tone !
Por nqs deshiron te jesh " Shqiponje kuq e zi" nuk te ndalon askush:


Dardan Maksutaj 16 vjec, luan me nje nder ekipet me te mira te historise se futbollit Zvicerian. Federatat Zviceriane e kerkon me ngulm, nuk ka pranuar perseri federata i ka derguar kerkese tani jo te luajne me U17 por me U19 dhe e njejta pergjigje :

" Kam lindur ne Kosove, ne venat e mia kam gjak SHQIPETARI. Zvicra me beri futbollist dhe po i sherbej ekipit tim Young Boys, ose me Shqiperin ose me asnje kombetare.
Nqs gjysherit e mi kane vdekur per te mbrojtur Kosoven dhe Shqiperine, une nuk do te luftoj me arme por me futboll.
Jam krenar qe jam bir Shqipetari.... "

Vetem pasi refuzoi 2 here federaten Zvicerian dhe shume favorizime nga ata, ne gjurmet e tij u vendos federata e korruptuar e jona dhe sot ai eshte pjese e kombetares.

Menjehere pasi zhvilloi ndeshjen e tij te pare dhe mori pasaporten Shqipetare, Maksutaj u DENUA NGA FEDERATA ZVICERIANE DHE KLUBI YOUNG BOYS ME PLOT 8 JAVE PEZULLIM !

" I kam treguar Zvicrës se nuk do të luaj kurrë për ta dhe se edhe 100 vjet (nëse jetoj) do të luaj për Shqipërinë. Dhe, për këtë gjë, ata më kanë dënuar. Nuk kam luajtur për plot tetë ndeshje, – theksoi Dardani. – Kam qenë më i miri në stërvitje, por ata nuk më futnin në lojë. E gjithë kjo vetëm se u kam treguar se jam krenar që jam SHQIPETAR dhe që dua të luaj për kombin tim, pasi e dua shqiperine !
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
ALBPelasgian
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2113
Joined: Sun Jun 28, 2009 7:57 pm
Gender: Male
Location: Prishtinë (Prima Justiniana)
Contact:

Re: Zvicër - Shqipëri

#11

Post by ALBPelasgian » Tue Sep 11, 2012 11:47 am

Sot nuk luan Shqiperia me Zvicren. Sot eshte dita paradoksale kur Shqiperia luan me gjakun e shprishur te saj.

Prandaj nje fitore kunder Zvicres nuk do te thote vetem tre pike me shume. Do te thote nje grusht i fuqishem moral kunder shqiptareve te tjetersuar, te cilet per pak fame zgjedhin te luajne per shtete te huaja.
Ne sot po hedhim faren me emrin Bashkim,
Qe neser te korrim frutin me emrin Bashkim!

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Zvicër - Shqipëri

#12

Post by Arbëri » Tue Sep 11, 2012 1:01 pm

Atmosfera para ndeshjes së sotme në Lucern.
Tifozët shqiptar në Zvicër fotografohen me trajnerin e kombëtares zvicërane Hitzfeld.

Image


Zvicër -vs- SHQIPËRI
Ora - 20:30'
Stadiumi i stërmbushur, ku 10.000+ prej tyre do të jenë tifozët KUQ E ZI, nga të gjitha viset shqiptare !
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Zvicër - Shqipëri

#13

Post by Arbëri » Tue Sep 11, 2012 1:10 pm

Disa nga anëtarët tanë nga qytete të ndryshme shqiptare si: Prishtina, Tirana, Dibra, etj, sot janë nisur nga Milano për në Lucern.
Festa fillon në ora 14:00 tek Parkingu nr. 4 para "Swissporarena". Ju mirëpresim.
O sa mirë me qenë Shqiptar!

Image


Rruges x ne Lucerne.. TIFOZAT KUQ E ZI

Image

Image
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Zvicër - Shqipëri

#14

Post by Arbëri » Tue Sep 11, 2012 1:45 pm

Kombëtarja, pritje emocionuese ne aeroportin e Zyrihut!Shqiptarët e Zvicrës i kanë rezervuar një pritje emocionuese kombëtares shqiptare gjatë mbërritjes në aeroportin e Zyrihut.

Kombëtarja shqiptare ka mbërritur në aeroport dje rreth orës 17.30 ndërsa në aeroport nuk mungonin tifozët kuqezi të cilët me flamuj në dorë kanë mirëpritur kombëtare shqiptare.

Më sipër shikoni videon e këtij momenti. /albeu.com/
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Zvicër - Shqipëri

#15

Post by Arbëri » Tue Sep 11, 2012 2:58 pm

Presidentja zvicerane Schlumpf: Un e di se kush do fitoj sonte në ndeshjen Zvicër-Shqipëri...

Image

Sonte në Lucern të Zvicrës presim një lojë dinjitoze dhe publik dinjitoz, është ky apeli i presidentes zvicerane drejtuar fansave zviceranë dhe shqiptarë leshuar sot përmes PJ, ku sipas Shoqatës së Futbollit Zvceran (ASF). Lucerni , rrespektivisht stadiumi i këtij qyteti pritet të puhshtohet nga rreth 10 mijë shqiptarë nga Shqipëria, Kosova, Maqedonia e Luigna e Preshvës, tifoze këta kryesisht që jetojnë dhe punojnë në Zvicër.

Janë të rralla deklaratat apo proncimet, të presidentëve të shteteve rreth lojrave sportive, në këtë rast të ndeshjeve futbollistike. Por, me përjashtim, sot presidentje zvicerane znj. Eveline Widmer-Schlumpf ju është përgjigjur pa hezitim pyetjes për PJ në lidhje me ndeshjen mes Zvicrës dhe Shqipërisë.

Pyetjes sonë shtruar sot presidentes së Konfederatës znj. Eveline Widmer-Schlumpf se çfarë pret nga ndeshja e sontme në 20:30 në Lucern mes Shqipërisë dhe Zvicrës, ku në ekipin e këtij të fundit luajnë edhe zviceranë me origjinë shqiptare, nga Kosova? Duke qeshur presidentja zvicerane për PJ është përgjigur se „megjithëse unë nuk jam një njeri që jap shumë prognoza, e mbi të gjitha në këtë sferë. Por, megjithatë t ju përkujtoj se ne i kemi mundësuar vendeve tjera, shteteve të avancojnë në kampionin evropian, pasi ne e humbëm të drejten e kualifikimit. Mendoj se ne do te avancojme në kampionatin botëror që shpresojmë se Zvicra do të fitojë ndeshjet e ardhshme. Dhe jam optimiste dhe ju besoj djemve tanë se do të fitojmë.“

Se a do ndjek ndeshjen për së afërmi dhe çfarë rezultati ajo pret nga ndeshja mes Zvicrës dhe Shqipërisë në vazhdim znj. Widmer-Schlumpf është përgjigjur: „Sa i përket ndeshjes së nesërme, fatkeqësisht nuk do të mund ta ndjek për së afërmi për shkak obligimeve dhe udhëtimeve të mia zyrtare. Por, nuk do të thotë kjo se nuk do ta shikoj, përkundrazi do ta përcjelle përmes ekranit televiziv. Sikur, lojtarët e ekipit tonë ashtu edhe ata shqiptarët kuqezinjë janë talent dhe të shkathët, plotë energji… Por, ky talent dhe energji do të dëshmohet sigurisht sonte dhe besoj se do të fitojnë më të mirët. Unë i uroj ekipit zviceran dhe atij shqptarë në rend të parë lojë të mirë dhe pastaj fitore. Unë e di pak, se kush mund të fitojë sonte në orën 22, por nuk dua ta them, tash këtu…“/Almakos
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

Post Reply

Return to “Futbolli shqiptar”