"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Shqiperia humbet serish.

Flisni për futbollin shqiptar, talentet, ndani me bashkëatdhetarët gëzimin e fitores së skuadrave tona të zemrës.

Moderator: Tan-Tirana

Post Reply
User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4225
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Shqiperia humbet serish.

#1

Post by Zeus10 » Tue Sep 10, 2013 9:14 pm

Skuadra jone perfaqsuese, tregohet perseri e dobet duke humbur me Islanden 2-1. Shpresuam se trajneri i ri me talentet e shumta qe solli do bente diference por sqe e thene.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
ALBPelasgian
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2113
Joined: Sun Jun 28, 2009 7:57 pm
Gender: Male
Location: Prishtinë (Prima Justiniana)
Contact:

Re: Shqiperia humbet serish.

#2

Post by ALBPelasgian » Tue Sep 10, 2013 9:21 pm

Ne pjesen e pare, Kombetarja s'arriti te konsolidoje lojen, gje qe reflektoi pasiguri. Gjate tere lojes u verejt nje mugese avancimi e lojtareve tane, gabime te shumta si dhe kalime topi pa imagjinate. Keto u shfrytezuan nga sulmi kundershtar, qe rezultoi me dy gola. Reparti yne i mbrojtes ka mangesi serioze dhe si i tille shtron nevojen e largimit te disa lojtareve qe s'deshmojne produktivitet. Gjithsesi, loja e mire e Valdet Rames duhet vleresuar lart, meqe kemi te bejme me dike qe premton shume ne te ardhmen.

E vetmja mundesi qe Kombetarja, te pakten, te kete nje plasman me te mire ne renditje jane dy perballjet e ardhshme. Zvicres mund t'i zhvatim dy pike meqe ajo tanime e ka siguruar bileten ne Boteror. Edhe nga Qipro mund te sjellim nje fitore. Nje gjashtepikesh i mundshem mund te sillte mrekulli vetem ne rast te ndonje barazimi te skuadrave kundershtare qe kane me teper pike se ne.
Ne sot po hedhim faren me emrin Bashkim,
Qe neser te korrim frutin me emrin Bashkim!

Post Reply

Return to “Futbolli shqiptar”