"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Kombëtarja shqiptare e femrave

Flisni për futbollin shqiptar, talentet, ndani me bashkëatdhetarët gëzimin e fitores së skuadrave tona të zemrës.

Moderator: Tan-Tirana

Post Reply
User avatar
Sally
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2062
Joined: Tue Jun 09, 2009 2:36 pm
Gender: Female

Kombëtarja shqiptare e femrave

#1

Post by Sally » Wed Oct 30, 2013 6:53 pm

-winer- Kombëtarja e femrave mund Greqinë

Kombëtarja shqiptare e femrave ka arritur fitoren e pare ne eliminatoret e botërorit dhe për me tepër ka shënuar golin e pare. Ne takimin e zhvilluar ne stadiumin “Niko Dovana” te Durrësit, femrat kuqezi munden Greqinë me rezultatin 1-0, duke rrëmbyer tre piket e para ne grupin e peste pas tre humbjeve radhazi me Belgjikën, Norvegjinë dhe Holandën. Ne pjesën e pare te takimit edhe pse kombëtarja greke krijoi me shume volum loje dhe ishin me te qarta taktikisht nuk u shfaqen te rrezikshme ne portën kundërshtare. Ne te kundërt rasti me i pastër gjate kësaj pjesës i takoi skuadrës se Altin Rrakllit me Berishën ne minutën e 38. Goli i vetëm i takimit ne te ashtuquajturin Derbi Ballkanik u shënua ne minutën e 51 kur furtuna Velaj nga e majta ne pozicion te priret me një goditje te priret mposhti portieren kundërshtare. Skuadra kuqezi u tërhoq prapa për te ruajtur rezultatin duke i dhëne mundësi kombëtares greke te rriste presionin me raste te shumta ne kërkim te golit te barazimit por pa arritur te ndryshojnë shifrat. Përfundimisht 1-0 për Kombëtaren Shqiptare qe tashme parakalon Greqinë ne renditjen e përgjithshme duke u pozicionuar e pesta ne kuotën e tre pikëve po aq sa Portugalia.

Nuk jam vrasës, jam student shqipëtar, vrava një tradhtar të Atdheut tim.
(Avni Rustemi)

Post Reply

Return to “Futbolli shqiptar”