"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Shqiperi-Portugali

Flisni për futbollin shqiptar, talentet, ndani me bashkëatdhetarët gëzimin e fitores së skuadrave tona të zemrës.

Moderator: Tan-Tirana

Post Reply
User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4225
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Shqiperi-Portugali

#1

Post by Zeus10 » Mon Sep 07, 2015 6:03 pm

Pas rezultatit Armeni-Danimarke 0-0, I kemi te gjitha shancet te kualifikohemi direkt. Danimarka ka vetem nje ndeshje me Portugaline jashte.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4225
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Shqiperi-Portugali

#2

Post by Zeus10 » Mon Sep 07, 2015 8:50 pm

Sigurisht qe nuk do te ishte e lehte, megjithate nje gol rastesor, jo si rezultat i presionit, vendosi rezultatin. Nje pjese e dyte e shkelqyer per Shqiperine, qe na ben krenar. Kjo humbje nuk do te thote asgje, per sa kohe kemi djem si Xhaka e Berisha, qe do te dine te shfrytezojne dy ndeshjet e fundit, me Serbine te paren, per ta cuar Shqiperine drejt Frances. Une nuk kam dyshim per kete.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
ALBPelasgian
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2113
Joined: Sun Jun 28, 2009 7:57 pm
Gender: Male
Location: Prishtinë (Prima Justiniana)
Contact:

Re: Shqiperi-Portugali

#3

Post by ALBPelasgian » Mon Sep 07, 2015 9:04 pm

Duhet me u sanue njihere e pergjithmone kjo thember e Akilit per Kombetaren. Nuk mundet me e rrenu mundin e sakrificen e gjithe lojes minuta e fundit. Asht nji brez i ri ne Kombetare, me lojetare superior qe nuk u lejohen dobesi te tilla. Thjesht nji natë insomanie per mua :o
Ne sot po hedhim faren me emrin Bashkim,
Qe neser te korrim frutin me emrin Bashkim!

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4225
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Shqiperi-Portugali

#4

Post by Zeus10 » Mon Sep 07, 2015 9:18 pm

ALBPelasgian wrote:Duhet me u sanue njihere e pergjithmone kjo thember e Akilit per Kombetaren. Nuk mundet me e rrenu mundin e sakrificen e gjithe lojes minuta e fundit. Asht nji brez i ri ne Kombetare, me lojetare superior qe nuk u lejohen dobesi te tilla. Thjesht nji natë insomanie per mua :o
Mungesa e stervitjes per Canen, i dha efektet. Nje gabim i vogel i tij, ju dha portugezeve goditjen nga kendi, qe solli dhe golin, pikerisht ne qender te mbrojtjes. Luhet vetem momenti dhe portugezet morren maksimumin, ndoshta ceshtje experience. Ajo qe vura re une, eshte, qe ne momentet kur skuadra jone, tregoi vetbesim dhe vendosmeri, i shthuri portugezet dhe beri qe te vraponin pas topit, qe tanet e qarkullonin bukur. Keshtu duhet te luhet dhe une besoj, se nuk do kete ekip qe te na munde. Une jam shume i gezuar, per shpirtin e gares se ketij ekipi, s'kam vec falenderime, prandaj nuk u deshperova per humbjen.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
bardus
Star Member
Star Member
Posts: 882
Joined: Mon Jan 30, 2012 3:44 pm
Gender: Male

Re: Shqiperi-Portugali

#5

Post by bardus » Mon Sep 07, 2015 11:05 pm

Ne pjesen e dyte skuadra jone luajti me mire sepse ne fushe u fut Basha,ky lojtar me experience e ndryshoi krejt lojen.

User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Shqiperi-Portugali

#6

Post by Adriana » Tue Sep 08, 2015 9:02 am

Pjesa e dyte ishte ne te vertet spektakulare, por ja qe mjaftuan vetem disa sekonda qe e kthyen ate ne ...

Ne futboll urrej dy lloj humbjesh, me 11-metersh, dhe ne kohen shtese, dhe kjo e dyta na takoj pikerisht mbreme ne nje ndeshje kaq te rendesishme. Por e drejta duhet thene qe ne ndeshje te tilla shpesh here kemi humbur pikerisht ne kohen shtese , pra nje gabim i riperseritur. Mbas ndeshjes ndoqa rubriken sportive ne Super Sport Albania Live me disa te ftuar ne studio dhe disa intervistat me lojtaret tane.
Canaj pranoj faktin qe ne minutat e fundit duhet te ishin treguar me te kujdeshem, dhe pikerisht kete mesazh (mos nenvlersoni minutat e fundit) e kishte marre edhe nga De Biasi gjate nderprerjes se lojes ne minuten 85, per zevendesimin e fundit kur largoj Cikalleshin dhe futi ne fushe Bekim Balaj.

Ne rubriken sportive gjithashtu u diskutua shume edhe rasti (mbas goditjes ne shtylle te Cikalleshit qe topi rikthehet ne fushe) ku Basha u rrezua nga portugezet brenda zones se rreptesise, dhe te gjithe ishin te mendimit qe duhet te ishte dhene 11-metershi. Po keto raste kan qene dhe mbeten gjithmon ne diskutim, diku i japin me te drejte diku pa te drejte...

Por nuk duhet te humbit shpresat, kemi dhe dy ndeshje FORCA ALBANIA -loveyou-
Image
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!Post Reply

Return to “Futbolli shqiptar”