"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Shqipëria në Francë

Flisni për futbollin shqiptar, talentet, ndani me bashkëatdhetarët gëzimin e fitores së skuadrave tona të zemrës.

Moderator: Tan-Tirana

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4225
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Shqipëria në Francë

#1

Post by Zeus10 » Sun Oct 11, 2015 8:51 pm

Franca tingellon vendi i duhur, per te nisur marshimin tone drejt Europes. Ai nis me nje sport, sepse s'kishte vend me te mire ku te shfaqet energjia e nje kombi te ri qe enderon, qe me hyrjen e tij ne Europe, do ti shtoje vitalitetin, Europes se plakur. Kjo e fundit megjithe, skepticizmin karshi nesh, u detyrua ta pershendese hapin tone te pare, me nje mireseardhje:

Image

Une shpresoj te jemi cinike dhe ne 2016 tu themi:
veni, vidi vici
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
ALBPelasgian
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2113
Joined: Sun Jun 28, 2009 7:57 pm
Gender: Male
Location: Prishtinë (Prima Justiniana)
Contact:

Re: Shqipëria në Francë

#2

Post by ALBPelasgian » Sun Oct 11, 2015 11:28 pm

Kualifikimi i Kombetares sone ndodh ne nji kohe kur te gjitha ekipet e Ballkanit kane mbetur jashte evropianit. Optimist ne suksese te shenueshme ne evropian, rendesia qendron ne faktin se te gjithe shqiptaret ndjehen te perfaqesuar me ekipin kuqezi: nji perberje qe reflekton pjesen me te madhe te trevave tona. Kombetarja kuqezi apelon me shume se gjithcka tjeter: prandaj njesimi shpirteror i shqiptareve eshte rrumbullakesuar perfundimisht; eshte thuajse teknikalitet jetesimi politik i shtetit te perbashket!
Ne sot po hedhim faren me emrin Bashkim,
Qe neser te korrim frutin me emrin Bashkim!

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4225
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Shqipëria në Francë

#3

Post by Zeus10 » Mon Oct 12, 2015 2:18 pm

U munduan te perbaltin Lorik Canen, per shitje ndeshje me Serbine, u munduan te perbaltin kombetaren, per blerje ndeshje me Armenine. Lotet ne syte e Lorikut, jane deshmia fisnike qe beri te heshtin provokatoret dhe injorantet:

Image

Falemnderit Lorik Cana. Ishte shembulli yt 12 vjete me pare, kur shkelqeje si yll tek Olimpik Marseja, qe ju hapi rrugen gjithe talenteve shqiptare neper Europe.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Shqipëria në Francë

#4

Post by Adriana » Mon Oct 12, 2015 3:23 pm

Chi giudica gli altri per piccoli errori è uno STRONZO perchè tutti possiamo sbagliare!

(Gianni De Biasi Coach of Albania)
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Shqipëria në Francë

#5

Post by Adriana » Mon Oct 12, 2015 3:53 pm

  Il miracolo di De Biasi: Buona fortuna alla guida dell'Albania mister!

“E’ stata una vittoria storica – ha dichiarato il tecnico italiano. Già, ma chi sono questi ragazzi? Il problema vero, però, resta quello di visionare i talenti sparsi per il mondo, come testimoniano i 14 calciatori utilizzati ad Aveiro. Tre giocano in Italia, quattro in Svizzera, due in Germania, mentre altri cinque sono sparsi tra Cipro, Croazia, Grecia, Repubblica Ceca e addirittura Azerbaijan.

Ma l’importante è altro. Che partite come quella servano soprattutto come fattore di richiamo per i tanti albanesi che dispongono di più nazionalità, come Amir Abrashi. Centrocampista svizzero di nascita che ha deciso di giocare per il Paese dei genitori. Scelte che possono cambiare la storia di un movimento ancora di più di una qualificazione all’Europeo. Quella che però adesso, con De Biasi in panchina, non è un sogno irrealizzabile.

Di Mattia FONTANA (Twitter: @mattiafontana83)  


-pray- AHHHH... sikur te kishim fituar shqiperi-serbi! Me keto artikuj po mundohem te gjej forcen per te thyer trishtimin qe kam nga humbja me serbin, qe ende nuk po me lejon te gezoj fitoren.
Mos me beni KRITIK se e di shume mire qe ne sport jo gjithmon fitohet, gjithashtu kam qen dhe jam e mendimit qe ne politik duhet fituar me politik, dhe ne sport duhet fituar me sport, pra nuk duhet te persheshim situatat, por me kushton shume ne keto momente te gezohem, mbase me kalimin e kohes...
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Shqipëria në Francë

#6

Post by Adriana » Tue Oct 13, 2015 1:16 pm

Trajneri i kombëtares, Gianni de Biasi, flet për gazetën italiane Gazzeta dello Sport:

De Biasi, si lindi ideja për të stërvitur Shqipërinë?

Përmes një ndërmjetësi shqiptar, që jeton në Itali. Dhe ta mendosh që atëherë nuk doja të takoja menaxherët: Sapo kisha përfunduar një eksperiencë të keqe me Udinezen dhe doja një rinisje tjetër ndryshe, në Serinë A. Pastaj kuptova se për të bërë një tip futbolli, duhet të jesh në qendër të një projekti, dhe shpesh në Itali, trajneri nuk është. Dhe kështu filloi aventura ime në Tiranë.

Ju thoni shpesh që ‘jam shqiptar’…

E vërtetë. Dhe jo vetëm për shkak të pasaportës. Në shesh këto momente është diçka e çmendur, e vështirë për ta shpjeguar. Kemi një flamur dhe një popull. Çka shkon përtej kufinjve, pasi shqiptarët janë kudo me entuziazmin dhe dashurinë e tyre për atdheun.

Në kohën e efekteve speciale, Gianni de Biasi i përket ndoshta kategorisë ‘Normal One’. Apo jo?

Në fakt, përpiqem gjithmonë të punoj në rrugën e duhur me lojtarët e mi. Përpiqem të nxjerr më të mirën prej tyre, dua përfshirjen e tyre jo vetëm si një përgjigje teknike.

Çfarë mund të presim në Francë nga Shqipëria?

Kualifikimi jep shpresë, thotë se ëndrrat mund të realizohen, nuk mbeten vetëm objektiva. Jemi rritur shumë, por në disa nivele nuk do jetë e lehtë për vazhduar. Do e provojmë sërish.

Kështu një ditë do i vendosin emrin tënd një stadiumi? Ose një sheshi.

Të mos bëjmë shaka, por kanë bërë të ditur se do ketë një impiant të ri në Tiranë, kur të bëhet, do jetë një pllakat me emrat tanë për të kujtuar atë që kemi arritur si ekip./Mapo.Al/
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
bardus
Star Member
Star Member
Posts: 882
Joined: Mon Jan 30, 2012 3:44 pm
Gender: Male

Re: Shqipëria në Francë

#7

Post by bardus » Tue Oct 13, 2015 5:42 pm

Adriana wrote:
-pray- AHHHH... sikur te kishim fituar shqiperi-serbi! Me keto artikuj po mundohem te gjej forcen per te thyer trishtimin qe kam nga humbja me serbin, qe ende nuk po me lejon te gezoj fitoren.
Mos me beni KRITIK se e di shume mire qe ne sport jo gjithmon fitohet, gjithashtu kam qen dhe jam e mendimit qe ne politik duhet fituar me politik, dhe ne sport duhet fituar me sport, pra nuk duhet te persheshim situatat, por me kushton shume ne keto momente te gezohem, mbase me kalimin e kohes...
Cdo levizje e De Biasit ishte e menduar,megjithese ne cdo ndeshje nuk gjenim ate qe kerkonim , nje ekip qe dominon ne fushe ,perseri gjetem nje ekip qe di se si te shtoje pike ne tabele,ketu hyn De Biasi,nje shahist i jashtzakonshem qe diti si te ngreje nje ekip te jazakonshem.

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4225
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Shqipëria në Francë

#8

Post by Zeus10 » Tue Oct 13, 2015 5:49 pm

Shtoji kesaj dhe faktin, qe fitorja e Serbise nuk vlejti asnje grosh, Shqiperia shkon ne finale, kurse Serbia eshte shume larg te pasurit nje ekip konkurues dhe per kete arsye do ti shohin keto finale, nga televizori.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4225
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Shqipëria në Francë

#9

Post by Zeus10 » Wed Oct 14, 2015 3:40 pm

Eshte per te ardhur keq, qe Edi Rama perpiqet te shfaqet , ne rolin e protagonistit kryesor, ne suksesin e arritur nga kombetarja. Ai qendron ne mes te saj dhe duket sikur e ka marre peng, ate dhe suksesin e arritur prej saj :

Image
Image
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
ALBPelasgian
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2113
Joined: Sun Jun 28, 2009 7:57 pm
Gender: Male
Location: Prishtinë (Prima Justiniana)
Contact:

Re: Shqipëria në Francë

#10

Post by ALBPelasgian » Wed Oct 14, 2015 9:15 pm

Kualifikimi i Kombetares Kuqezi ne Kampionat, pervec te tjerash, do t'ia ngris asaj prestigjin per te sjelle prurje te reja, talente qe mezi presin te zbulohen. Plot lojtare qe kane zgjedhur perfaqesuese te tjera, 'arsyetonin' zgjedhjet e tyre me ate qe Shqiperia nuk kualifikohej ne asnje kompeticion, por perfundonte si ekipi i parafundit ne tabele. Dihet qe shume prej talenteve jane shuar gradualisht kur kane zgjedhur perfaqesuese te huaja, meqe nuk jane ftuar shpesh ne formacionet baze. FSHF, sikur te kishte me pak derra e me pak burokraci, do te mund te ndihmonte shume ne kete drejtim. Agjentet e saj duhet te jene me vigjilente per t'i 'peshkuar' talentet e rinj! Deri ne qershorin e vitit te ardhshem, kombetarja kuqezi do te siguronte nje strukture superiore lojtaresh.
Ne sot po hedhim faren me emrin Bashkim,
Qe neser te korrim frutin me emrin Bashkim!

User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Shqipëria në Francë

#11

Post by Adriana » Thu Oct 15, 2015 2:06 pm

Zeus10 wrote:Eshte per te ardhur keq, qe Edi Rama perpiqet te shfaqet , ne rolin e protagonistit kryesor, ne suksesin e arritur nga kombetarja. Ai qendron ne mes te saj dhe duket sikur e ka marre peng, ate dhe suksesin e arritur prej saj :

Image
Image

Kryeminstri aty ku eshte suksesi kendon si gjelat:

Image

...ndersa aty ku jane problemet, ja hedh fajin te tjerve:

Image
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Shqipëria në Francë

#12

Post by Adriana » Sun Dec 13, 2015 3:18 pm

Nuk na u ndan ''gjelat'', jo vetem qe do shkojme ne france, por na qelluan edhe ne grup..... Mbreme u hodhe shorti Euro-2016, Kombetarja jone u rendit ne grupin A:
Frankrijk
Roemenië
Albanië
Zwitserland

De Biazi ne nje interviste per VI (Voetball Internationa)l u shpreh keshtu:
Gianni De Biasi: hoopt dat Albanië profiteert van het feit dat er weinig verwacht wordt van de debutant. De bondscoach denkt dat er weinig druk is en hoopt op die manier te stunten in Groep A. Al wordt dat lastig. 'Frankrijk is als gastland natuurlijk een van de grote favorieten, maar Roemenië en Zwitserland hebben ook een geweldig team.'

Perkthim: De Biazi shpreson qe Shqiperia duhet ta perfitoj kete rast, trajneri beson se ne Gruapin A ka pak presion per ne, eshte nje shprese qe ne kete menyre duhet te mbeshtesim firoren me kete grup. Pa diskutim qe ka permendur dhe veshtiresite duke thene se : " Francezet luajne ne shtepi, dhe jane nje nga te preferuarit Euro-2016 , por dhe Rumania dhe Zvicra gjithashtu kane nje ekip te madh .


Per mua me shume interesante ne kete grupe do te jet ndeshja ''Albania-Shqiperi'' ( Albanië - Zwitserland ) ;) me keta dua fitoren e SIGURTE ne kete grupe, jo per djemte shqiptar qe jane ne kombetaren e zviceres, po per vet zvicerianet ( gazetat) qe tu jepet nje mesim i mire dhe mos te flasin me bla bla bla bla.... se na kan qerruar syte deri me sot me perrallat e tyre!


Cfare mendoni per kete grup, do kemi veshtiresi?
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4225
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Shqipëria në Francë

#13

Post by Zeus10 » Sun Dec 13, 2015 7:13 pm

Une mendoj qe eshte akoma heret per te folur, por jam i sigurte qe djemte kane mentalitetin e duhur per te synuar suksesin. Mungesa e experiences dhe diferencat teknike, mund te balancohen nga mungesa e presionit dhe fakti qe ne ndryshim nga shumica e ekipeve te tjera, futbollistet shqiptare, luajne para se gjithash per emrin e kombetares qe ata perfaqesojne.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

sahari
Junior Member
Junior Member
Posts: 1
Joined: Sat Dec 19, 2015 5:38 am
Gender: Male

Re: Shqipëria në Francë

#14

Post by sahari » Sat Dec 19, 2015 5:58 am

Fantastic Post I Like this post,thanks...

User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Shqipëria në Francë

#15

Post by Adriana » Wed Dec 23, 2015 11:15 am

Talenti Donis Avdijaj ka shprehur haptas dëshirën që t’i bashkohet Kombëtares Shqiptare në evropianin që në vitin 2016 mbahet në Francë.

Anëtari i Schalkes që ka një klauzolë prej 50 milionë euro, e që është në huazim në Austri te Sturm Graz, nëpërmjet llogarisë së tij në Facebook, ka gatishmërinë t’i bashkohet Shqipërisë, nëse i kërkohet një gjë e tillë.

“Nëse beson ekipi dhe trajneri që unë mund të ndihmoj, unë jam i gatshëm”, ka shkruar Avdijaj /BotaSot/
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!Post Reply

Return to “Futbolli shqiptar”