"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Shqipëria në Francë

Flisni për futbollin shqiptar, talentet, ndani me bashkëatdhetarët gëzimin e fitores së skuadrave tona të zemrës.

Moderator: Tan-Tirana

User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Shqipëria në Francë

#16

Post by Adriana » Sat Jan 09, 2016 5:14 am

Ne mediat shiptare po qarkullon nje artikull nga trajneri Kombetares De Biasi, behet fjale per nje interviste qe aji dha per mediat italiane ku eshte ankuar per kushtet e Kombetares, por mua personalishte (duke qen se tashme jam mesuar te lexoj per ''kushtet e mira'' ) me shume me terhoqi vemendjen pergjigja e pyetjes se fundit..... -itsok-


De Biasi ankohet për kushtet e kombëtares: Stërvitemi në një hotel

Trajneri i kombëtares shqiptare, italiani Gianni De Biasi, i cili kreu një arritje historike duke i kualifikuar kuqezinjtë për në Euro 2016, është rrëfyer për mediat italiane për aventurën e paimagjinushme që e pret në Francë.

“Kemi rënë në short me Francës, Zvicrën dhe Rumaninë. Do të jetë tepër e vështirë, por nuk do të lëshojmë pe”.

De Biasi, 2015-a për ju ka qenë një vit super…

“Padyshim. Arritëm një rezultat tepër të rëndësishëm dhe të paparashikueshëm. Është një naga ato arritje sportive që të bëjnë të ndihesh mirë. Shqipëria ishte në vendin e 80-të në raking, kurse tani është e 24-ta”.

Kur nisët të besoni te kualifikimi?

“Pas dy ndeshjeve të para, asaj të fituar në Portugali 1-0 dhe barazimit të brendshëm me Danimarkën. Skuadra arrinte të ishte gjithnjë e ekuilibruar dhe sa vinte e i humbiste pasiguritë dhe amnezitë”.

A ka të rinj të talentuar që do t’i këshillonit ndonjë skuadre italiane?

“Përveç Manaj, i vitlindjes ’97, që është tek Interi dhe që debutoi me mua duke shënuar, them Milot Rashnica, vitlindja ’96, që është te Vitesse dhe Liridon Latifi, 22 vjeç që luan në Shqipëri te Skënderbeu. Që të dy janë gjysmësulmues”.

Në Shqipëri ka talente dhe ambicie. Po strukturat?

«Jo, ato mungojë. Kombëtarja stërvitet gjithnjë në fushën e një hoteli në Durrës. Në prill do të hidhet guri i parë i stadiumit të ri në Tiranë që do të jetë një perlë, por këto janë raste të veçanta”.

Cili është objektivi i Shqipërisë në Europian?

“Ta fitojmë … Bëj shaka, duam të paraqitemi sa më mirë. Nuk do t’i lëshojmë pe askujt. Francën e kemi mundur një herë, Rumania është në rritje, Zvicra është e fortë”.

Cila ëhstë arma plus e Shqipërisë?

«Ndjenja e përkatësisë. Janë shumë të lidhur me flamurin dhe në fushë lojtarët japin 101%”.


Mapo.Al
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Shqipëria në Francë

#17

Post by Adriana » Fri Feb 19, 2016 7:58 am

“Kuqezi”, ja fanellat e Euro 2016

Janë prezantuar këtë të premte tri fanellat me të cilat do të luajë Kombëtarja shqiptare në Europianin francez.Me një shqiponjë të vendosur në mes në të trija fanellat që mbërrijnë në tri ngjyra, ajo tradicionale kuqezi, e dyta që është e bardhë dhe fanela e tretë që është e zezë, por me nuanca më të theksuara të shqiponjës në pjesën e përparme. Fanellat janë dizajnuar nga Glon Bakalli dhe janë prodhuar nga “Macron”.

Image
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!Post Reply

Return to “Futbolli shqiptar”