"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Francezet duan hakmarrje

Flisni për futbollin shqiptar, talentet, ndani me bashkëatdhetarët gëzimin e fitores së skuadrave tona të zemrës.

Moderator: Tan-Tirana

Post Reply
User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4225
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Francezet duan hakmarrje

#1

Post by Zeus10 » Wed Oct 21, 2015 3:09 pm

Image

Pas humbjes se fundit me Shqiperine, francezet duket se nuk e kane kaperdire ate mire. Numri i fundit i të përjavshmes franceze “France Football” në rubrikën “3 arsye për…” ia ka kushtuar të gjithë hapësirën Kombëtares shqiptare. Duke renditur fillimisht arsyet që i sollën futbollistët kuqezi deri në Europianin e Francës dhe duke ia atribuuar këtë edhe zgjerimit të këtij kompeticioni me 24 skuadra. “France Football” tregon edhe “3 arsyet” se pse do ishte mirë që vendi organizator të ndeshej me Shqipërinë.
“E para, sepse do ishte simpatike që Franca mikpritëse të përballej me vendin e vogël që merr pjesë për herë të parë në Europian. Edhe kur fitoi Kupën e Botës në 1998, Franca luajti kundër një debutanti, Afrikës së Jugut.
Së dyti, është fakti se Shqipëria ka dy futbollistë me Nantes (Cana dhe Lenjani), një qytet që i sjell fat skuadrës së ‘gjelave’.
Së treti, Shqipëria ishte i vetmi ekip i grupit, i cili i mori skuadrës së Deshampit 4 pikë, duke barazuar në Paris dhe mposhtur në Elbasan. Ku ka vend më të mire sesa një Europian për t’u hakmarrë”, shkruan “France Football”, duke uruar që në shortin e 12 dhjetorit dy ekipet të bien bashkë në një grup.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

Post Reply

Return to “Futbolli shqiptar”