"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

KOMBETARJA

Flisni për futbollin shqiptar, talentet, ndani me bashkëatdhetarët gëzimin e fitores së skuadrave tona të zemrës.

Moderator: Tan-Tirana

Post Reply
User avatar
rrëqebull
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1158
Joined: Sat Oct 06, 2012 12:29 pm
Gender: Male

Re: KOMBETARJA

#106

Post by rrëqebull » Sat Nov 15, 2014 4:22 pm

Ndërkohë që shtinjakët (hipokritët) bëjnë thirrje për "pavarësi të sportit nga politika", duke u hequr sikur s'e dinë që çdo gjë që ka të bëjë me Kombin dhe me përfaqësimin e Tij, është në thelb politikë (ndoshta duhet një emër më i saktë se sa `politikë`.. por këto saktësime le t'i lëmë për një herë tjetër), fakti që mund të bëhet edhe «satirë sportive» veç asaj politike, dëshmon pikërisht se këto janë veç dy anë të ndryshme të një së njëjte; janë veç dy "sporte" të ndryshme, ku "lojtari" është gjithnjë Kombi.

Prandaj, pas thirrjes për "ndarje të politikës nga sporti", fshihet në të vërtetë përpjekja politike globaliste për ndarje dhe shpërbërje të kombit nëpërmjet çrregullimit të kombësisë me anë të shkrirjes, përzierjes dhe zëvendësimit të saj me shtetësinë.

Sporti është pasqyrë e politikës së një vendi, por edhe pasqyrë e politikave që ushtrohen ndaj tij nga jashtë.

Pikërisht nga ky këndvështrim mund ta lexojmë sulmin kundra-shqiptar të Platinisë dhe UEFA-s: si një përpëlitje mjerane globalistoide që shfaq urrejtjen e saj për kombësinë, duke e dënuar Kombëtaren Tonë, mbi të gjitha për faktin se është e përbërë nga bashkëkombës që nuk janë bashkështetas! Pra për faktin se Kombëtarja Jonë e thyen çdo dogmë politike të epërsisë së shtetësisë ndaj kombësisë që fundja çdo perandori në histori ka kërkuar të vendosë.

Dje nuk "luftuan" thjesht Franca me Shqipninë, por në fushën politiko-sportive, u ndeshën gënjeshtra kundra-nacionaliste globaliste e 'shtetësisë' («je "frëng" nëse ke shtetësi frënge») me të vërtetën natyror-burimore nacionaliste: «je Shqiptar nëse ke Gjak Shqiptari!».

Satira sportive që po ndajmë me ju është natyrisht nga këndvështrimi i së vërtetës natyror-burimore.

Ndër komentet më të bukura për ndeshjen e djeshme:

- Ore kishim loz herë tjetër me ekip afrikan?
- Po mo, me Kamerunin, Greqinë, Portugalinë ...

:D


User avatar
rrëqebull
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1158
Joined: Sat Oct 06, 2012 12:29 pm
Gender: Male

Re: KOMBETARJA

#107

Post by rrëqebull » Sun Nov 30, 2014 2:50 pm

Djemtë e Kombëtares Sonë të rruzullgjuajtjes janë shembulli i vetëm i mirë që i ka ngelë Rinisë Shqiptare për t'u ndjekur.

Në një mjedis kulturor të zymtuar e të pushtuar nga honxhobonxhot dhe kundrashqiptarët e televizioneve dhe politikalbësirës, të cilët përhapin dhe propagandojnë veç shthurje, zvetënim dhe shkombëtarizim, djemtë e Kombëtares dhe gjithë Sportistët Tanë në përgjithësi, pavarësisht vështirësive që u vijnë nga braktisja që u ka bërë shtetuci, rrezatojnë dritën e vërtetë të Shqiptarit!

‪#‎Rilindja_Kulturore_po_fillon_nga_Sporti‬!

U jemi mirënjohës!
#Andi Lila
Image

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4225
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: KOMBETARJA

#108

Post by Zeus10 » Mon Mar 30, 2015 11:10 pm

Zemra dhe shpirti i djemve kosovare dhe atyre brenda Shqiperise se cunguar, dje na dha nje fitore qe na ben me te vertete te shpresojme:

Ju pershendes te gjitheve

The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4225
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: KOMBETARJA

#109

Post by Zeus10 » Wed Apr 08, 2015 8:40 pm

2 standartet e UEFA-s


Montenegro-Rusi
0-3 per Rusine, sepse kjo e fundit braktisi ndeshjen, pasi portieri i saj u godit me nje fishekzjarr..

Serbia-Albania
3-0 per Serbine, sepse pothuajse gjithe ekipi, u godit me stola, grushte, çakmakë, shishe, fishekzjarre dhe gjithfare sendesh te tjera.

Por UEFA ja dha ndeshjen Serbise, sepse kjo e fundit harroi te fuste tanket ne fushe.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4225
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: KOMBETARJA

#110

Post by Zeus10 » Fri Jul 10, 2015 12:26 pm

  Trajneri i Danimarkës, skuadrës që tashmë renditet në vendin e dytë me 10 pikë, po aq sa Shqipëria, në grupin I të eliminatoreve të Europianit “Francë 2016”, deklaroi se vendimi i CAS-it për t’i dhënë fitoren në tavolinë Shqipërisë është i “pakuptueshëm”.

“Nuk e kuptoj aspak. Duket se gjërat shkojnë gjithmonë kundër nesh”, tha Morten Olsen për gazetën daneze ‘Ekstra Bladet’.  
Paniku ka perfshire te "medhenjte" e futbollit. Dhe ne kete rast kur ishim me te drejten fare qarte, keta "evropianacuke", nuk e hapin shpirtin dhe te pranojne te verteten, por druhen se nuk do te fitojne dot ne fushen e lojes.

Image
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: KOMBETARJA

#111

Post by Arbëri » Fri Jul 10, 2015 11:49 pm

However, the CAS Panel found that the evidence did not reveal that the FAA refused to play following an order issued by the referee. The CAS Panel was unable to ascertain to its comfortable satisfaction that the referee issued a clear, direct and unconditional order to the players to resume the match on the basis of a definite decision that safety had been assured.

The Panel found that the match stoppage and the eventual abandonment of the match were caused by security lapses of the organizers and acts of violence exerted on the Albanian players by the Serbian fans and at least one security steward. As such, the Panel holds that the Football Association of Serbia (FAS) and not the FAA must be considered as responsible for the match not being played in full, in violation of Article 27.01 of the Regulations of the UEFA European Football Championship 2014-2016. In light of this finding, the CAS Panel has decided that the UEFA European Championship qualifying Group I match between Serbia and Albania be deemed to have been forfeited by the FAS by the score of 0:3.

The CAS went on to find, in line with UEFA, that the FAA was responsible for the drone operated during the match, carrying a banner depicting Albanian nationalistic and patriotic symbols, and confirmed the fine of EUR 100,000 imposed on the FAA.

Furthermore, with respect to the appeal filed by the FAS, the CAS has dismissed the appeal and confirmed the decision taken by the UEFA Appeals Body on 2 December 2014. Accordingly, the sanctions ordered by the UEFA CEDB in its decision dated 23 October 2014 are confirmed, namely: (i) the FAS is deducted three points for the current UEFA European Championship qualifiers; (ii) the FAS is ordered to play its next two UEFA competition matches as host team behind closed doors; and (iii) the FAS is fined EUR 100,000.
http://www.tas-cas.org/en/general-infor ... a-0-3.html

Ate (ne bold) qe e pa e gjithe bota pervetemse UEFA -s !
Eshte koha qe duhet te ngrisim koken sepse me mire kalojne ata te padrejtit ne kete Kontinent , duhet edhe Platinin ta padisim , nuk esht turp .
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: KOMBETARJA

#112

Post by Arbëri » Fri Jul 10, 2015 11:53 pm

Ne te gjithe boten eshte stina e Veres dhe temperaturat jane gjithandej ne + ( plus) pervetemse ne Serbi qe eshte e kunderta , ne -2 grad :)

Image
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4225
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: KOMBETARJA

#113

Post by Zeus10 » Sat Jun 04, 2016 3:24 pm

Një gjë tjetër që të bie në sy është disiplina e lartë taktike. Shqipëria dukej sikur luante shah në fushë. I përngjasonte Norvegjisë së Botërorit 1998 që mundi Brazilin”, shkruhej në analizën e “Blick”,

Ka ardhur nje kohe, qe fale punes se palodhur te trajnerit De Biazi dhe talenteve te perzgjedhur prej tij, per here te pare, nje ekip shqiptar bie ne sy per disipline taktike. Kjo eshte nje arritje shume e madhe, pavaresisht se ekipi nuk ka eksperiencen e nevojshme, per te konkuruar ne gara te medha si ajo qe ka perpara.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4225
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: KOMBETARJA

#114

Post by Zeus10 » Thu Jun 16, 2016 1:19 am

Ekipi shqiptar doli i humbur nga perballja me Francen, nga e cila vetem nje lojtar vlen sa dyfishi i gjithe kombetares sone ne terma financiare, por ajo qe kemi fituar sot, eshte me e madhe se te gjitha fitoret sportive. Lojtaret tane, dhane shpirtin ne fushe dhe ate e dhane per Shqiperine, per te na bere te gjitheve ne krenare, tifozat tane dhuruan spektakel qytetarie dhe atdhedashurie. Shfaqja e paraqitur ne fushe nga lojtaret dhe ne tribuna nga tifozat, zhvlefteson gjithe propaganden kunder kombit tone, si te pacivilizuar dhe te padisiplinuar. Ky eshte vetem fillimi, fillimi i ngritjes sone. Burrat dhe vajzat e mahnitshme shqiptare ne tribuna, i kujtuan Evropes dhe Botes, qe raca e bukur shqiptare, eshte ngritur nga pergjumja e pushtimeve, diktaturave dhe varferise per tju shfaqur botes me gjithe hiret e saj te mbreselenese dhe unikale dhe shpirtin e saj te pavdekshem.

Image
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4225
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: KOMBETARJA

#115

Post by Zeus10 » Sun Jun 19, 2016 11:16 pm

Shqiperia fiton. Sakrificat, shpirti dhe djersa e derdhur ne fushe me ne fund u shperblyen. Falenderimi shkon per te gjithe pa perjashtim. Ne tre ndeshje bota pa me syte e saj, cfare na ben ne krenare. Te tille na ben shpirti jone i madh, gjalleria e races sone qe demonstrohet me se miri nga djemte tane, qe edhe pse shumica nuk kane lindur ne Shqiperi, po gezojne nje popull te tere, te etur per rilindje.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: KOMBETARJA

#116

Post by Arbëri » Mon Jun 20, 2016 12:09 am

“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: KOMBETARJA

#117

Post by Mallakastrioti » Mon Jun 20, 2016 8:33 am

Bravo Kombetarja. Fale jush, ne arenen nderkombetare, kemi fituar diçka edhe me te rendesishme: RESPEKTIN!
------
...68 vite me pare:

Image

Bukuresht 2 Maj 1948: Shqiperi-Rumani 1-0.
Ne kembe (prej te majtes):Aristidh Parapani, Besim Fagu, Loro Boriçi, Muhamet Dibra, Rexhep Spahiu.
Ulur (prej te majtes): Xhakomino Pozeli (Giacomino Poselli), Pal Mirashi, Bahri Kavaja, Vasif Biçaku, Bimo Fakja, Sllave Llambi.
Image

Si1ri
Member
Member
Posts: 23
Joined: Mon Feb 01, 2016 7:03 pm
Gender: Male

Re: KOMBETARJA

#118

Post by Si1ri » Tue Jun 28, 2016 7:43 pm

Ate qe ka nje jete qe e shkaterron politika e ndertoj per tre ndesgje ekipi i Kombetares dhe populli.

Rina
Honored Member
Honored Member
Posts: 369
Joined: Thu Feb 23, 2012 10:03 pm
Gender: Female

Re: KOMBETARJA

#119

Post by Rina » Wed Jul 06, 2016 6:48 pm

Kengen zyrtare te kampionatit europian 2016,si duket autori e ka ripunuar per secilin shtet pjesemarres ne kete kampionat. Ky eshte versioni per kombetaren shqiptare.


User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4225
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Nje rezultat i hidhur, por...

#120

Post by Zeus10 » Sat Nov 12, 2016 10:17 pm

Sot perfaqesuesja shqiptare, u mund keqaz 3-0. Per te ardhur keq ishte sidomos rasti i portierit Berisha, qe per nje moment e harroi profesionizmin dhe me faullin e tij ndeshkoi gjithe ekipin. Nga ana tjeter arbitrimi nuk ishte shume i mire. Por cuditerisht, une u ndjeva mire sot. Lojtaret tane, ne asnje moment nuk leshuan, por me nje deshire te madhe edhe pse 9 lojtare, nuk e pranuan humbjen dhe dominuan ne fragmente te caktuara. Humbjet ndodhin, por ne duhet te jemi shume te lumtur per sakrificen dhe pamposhtmerine e shpirtit te tyre.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

Post Reply

Return to “Futbolli shqiptar”